LG Eclair QP5
Az LG, bár nem tartozik az audió iparág tradicionális szereplői közé, az elmúlt másfél évtizedben nagyon komolyan ráfeküdt erre a szektorra is. A cég hatalmas kínálatot épített már fel a hordozható és otthoni hangeszközökből, és ez utóbbi csoportban komoly hangsúlyt kapnak a hangprojektorok, illetve hangprojektor alapú rendszerek.
A vállalat 2021-ben is több ilyen modellel lépett színre, amelyek közül az egyik legkülönlegesebbnek a Meridian audiospecialistával együtt fejlesztett, Eclair fantázianevű, külön mélynyomóval megtámogatott QP5 típusjelzésű termék tűnt. A készülék ugyanis megdöbbentően kicsi, jóval kisebb helyet foglal, mint a hagyományos soundbarok, ennek ellenére az LG azt állítja róla, hogy igen jól szól, úgyhogy örömmel próbáltuk ki, hogy ez tényleg így van-e.
Hirdetés
Harmonikus megjelenés
Az első pillantásra látszik, hogy a vállalat egy olyan eszköz megalkotására törekedett, amelyik nem hivalkodó, belesimul a környezetébe. A hangprojektor és a mélynyomó külsőre nagyon hasonlít egymásra, hiszen gyakorlatilag két eltérő méretű, ellipszis alapú hasábról van szó. Mindkét eszköz tetejét műanyag fedi, a készülékházon körben viszont szövet mögé dugták a hangsugárzókat, ami elegáns külsőt kölcsönöz nekik. A bazári, csicsás díszítőelemeket teljes mértékben hanyagolták, és mindent összevetve azt lehet mondani, hogy kifejezetten visszafogott, diszkrét dizájnnal bíró termék lett az Eclair QP5.
A soundbar 29,6 cm széles, 6 cm magas és 12,6 centiméter mély, tehát tényleg kifejezetten pici, akár az íróasztalra is fel lehet pakolni egy számítógép kiegészítőjeként. A vezeték nélkül csatlakozó mélynyomóról ezt már azért nem mondhatjuk el, de azért ez sem különösebben nagy, hiszen 38,8 centiméter széles, 29,1 centiméter magas, és 18,5 centiméter mély. A szokásoknak megfelelően a hangprojektor tölti be a központi egység szerepét, így a ki- és bemenetek is ezen kaptak helyet. Található rajta két HDMI 2.1, egy USB 2.0 és egy optikai digitális audió csatlakozó. Érdekes, hogy a kezelőpanelt ezek felett, tehát a hátlapon helyezték el, aminek annyi előnye van, hogy a gombok nem rondítanak bele az összképbe, de tény, hogy az elérésük nem annyira kényelmes, mintha felülre kerültek volna.
LG Eclair QP5 | |
Hangrendszer | 3.1.2 csatornás, külön mélynyomóval |
---|---|
Teljesítmény | 320 watt (RMS): - hangszórók: 5 x 20 watt - mélynyomó: 220 watt |
Frekvenciaátvitel | n. a. |
Akkumulátor | - |
Bluetooth | 4.0 |
Wi-Fi | nincs |
Csatlakozók | optikai digitális audió, HDMI 2.1, USB 2.0 |
Méret | soundbar: 296 x 59,9 x 126 mm mélynyomó: 388 x 291 x 185 mm |
Tömeg | soundbar: 1,5 kg mélynyomó: 7,2 kg |
Fogyasztás | soundbar: 36 watt mélynyomó: 38 watt |
Mellékelt kiegészítők | távirányító, kézikönyv |
Gyártó honlapja | www.lg.hu |
Termék honlapja | LG Eclair QP5 |
Fogyasztói ár | 205 000 forint |
Használat közben
A vállalat korábbi, hasonló termékei működés közben maximálisan stabilnak bizonyultak, így nem lepett meg minket, hogy az LG Eclair QP5 esetében sem szembesültünk ilyen jellegű problémákkal, tehát nem produkált újraindulást, kikapcsolást, fagyást vagy akadást. A modell egyébként WiFi-vel nem rendelkezik, így okosotthon rendszerbe nem integrálható.
A készülék nem rendelkezik beépített LCD kijelzővel, de ez annyira nem nagy tragédia, mert egy kedves női hang minden gombnyomást követően tájékoztat arról (igaz, angolul), hogy milyen funkció aktív. A termék dobozában található egy külsejében a Magic Remote-ot idéző távvezérlő, amellyel minden paraméter, szolgáltatás elérhető, vagyis módosítható a hangerő, megváltoztatható a hangmód, és válthatunk a bemenetek között. Ez a periféria kiváltható az LG ingyenesen letölthető Soundbar applikációjával is; a szoftver jól működik, tud magyar nyelven, stabil, grafikus kezelőfelülete átlátható, azaz megfelelően használható.
Kábelek és Bluetooth
Az LG Eclair QP5 a kábelek segítségével egyszerűen rádugható tévére vagy projektorra, és a HDMI 2.1 csatolók használatakor a 4K HDR jelek továbbítása is megoldott. Emellett támogatja a Bluetooth használatát, így vezeték nélküli úton is csatlakoztatható a kompatibilis eszközökhöz. A gyakorlati próba során arra jutottunk, hogy ez a funkció remekül működik; a készülékek azonnal felismerték egymást, a párosítás pillanatok alatt lezajlott, a kapcsolat pedig a működés során végig maximálisan stabil maradt. A késleltetés minimális, alig észrevehető, így a Bluetooth használatával is alkalmas filmezésre vagy játékra is, nem csak zenehallgatásra. A hatótávolság körülbelül tíz méter, ami átlagosnak számít.
Médialejátszó
Az Eclair QP5 rendelkezik saját médialejátszó szoftverrel, amelyre az USB porton keresztül rádugott külső adattároló eszközről lehet eljuttatni a hangállományokat. Az alkalmazás az MP3 mellett a WAV, FLAC és WMA formátumok megszólaltatására is módot ad, ami ma már alapszintű formátumtámogatásnak számít. Az állományok között egyszerűen lehet lépkedni a távirányító gombjaival, és bele is lehet tekerni a dalokba, de mivel nincs LCD kijelző, így értelemszerűen a termék arról nem tájékoztat, hogy mi is szól éppen. Ez egyben azt is jelenti, hogy a könyvtárstruktúrát is el lehet felejteni, tehát a pendrive, SSD vagy a merevlemez gyökérkönyvtárában kell lennie annak a fájlnak, amit le szeretnénk játszani.
Rádió
A készülék beépített FM tunerrel nem rendelkezik, így rádiózásra nem használható.
Hangminőség és értékelés
Na de hogy szól?
A 3.1.2 csatornás eszközben található egy-egy 20 wattos, center-, jobb- és baloldali hangszóró, valamint két-két darab, egyenként 20 wattos, felfelé állított hangszóró. A vezeték nélkül csatlakozó mélyláda pedig 220 wattos, így tehát az össz maximális (RMS) teljesítmény 320 watt. A hangerő egy átlagos méretű lakásba, irodába bőven elég, nem fogja senki halknak érezni.
A gyártó állítása szerint az eszköz képes a virtuális térhatású hangzás megteremtésére. Nos, kipróbáltuk a Fraunhofer intézet tesztfájljaival, és arra jutottunk, hogy a valóság más, ugyanis a surround hangzás egyáltalán nem érzékelhető. A sztereó hangtér is csak nagyon-nagyon közelről érvényesül, ami valahol teljesen érthető, hiszen a kis méret miatt igen közel vannak egymáshoz a hangszórók, egyméteres távolságból pedig az ember már úgy érzi, hogy ugyanonnan jön minden hang.
A dedikált, különálló basszushangfalnak köszönhetően a mélyek szépen, telten, gazdagon dörrennek meg, mindez pedig jó alapot teremt a dinamikus és organikus hangzáshoz, amivel végülis nincs is gond. Viszont az is tény, hogy a tisztaság terén azért bele-bele lehet futni problémákba, konkrétan enyhe zajosodásba akkor, ha feltekerjük a hangerőt. Emellett az is igaz, hogy azért a finom részleteket hajlamos elkenni, összemosni. De azért katasztrófáról szó nincs, zúgás-búgás, sistergés azért nem zavart be.
Kipróbáltuk olyan tévével is, amelyik rendelkezik integrált mélysugárzóval, és annál sokkal jobb megszólalást produkált. Négy előre programozott (AI Sound Pro, Standard, Game, Movie) hangmóddal látták el, amelyek között markáns eltérések fedezhetőek fel, amennyiben pedig valakinek ezek közül egyik sem tetszik, akkor az equalizer segítségével saját ízléséhez szabhatja az arányokat.
Vélemény
Egy hangprojektort alapvetően arra szánnak, hogy javítsa fel egy tévé, projektor vagy akár laptop hangzását, és tesztünk során arra jutottunk, hogy az LG Eclair QP5 erre valóban alkalmas, tehát a feladatát képes ellátni. Szerintünk videózásra, filmezésre teljesen megfelelő, háttérzene hallgatására is elmegy, de az "odafigyelős" zenehallgatáshoz már kevés. Az ultrakompakt kialakításnak megvannak a maga előnyei, de például emiatt a sztereóról gyakorlatilag le kell mondani, és a térhatású hangzás megteremtése is csak vágyálom.
A kezelés teljesen rendben van, az sem okozott problémát, hogy az LCD kijelzőt lespórolták róla. A Bluetooth támogatás remekül működik, és HDMI-vel, valamint az optikai digitális audió kimenettel a kábeles csatlakoztatás is megoldott. Az viszont nem igazán érthető, hogy a hagyományos, 3,5"-es analóg portot miért hagyták le róla, ezen kár volt spórolni, de ezt azért túl lehet élni.
A dizájn nekünk kifejezetten tetszett, ez a visszafogott, elegáns vonal szerintünk nagyon jól áll egy ilyen típusú eszköznek, mert így jól passzol gyakorlatilag bármilyen környezetbe. Az ára nagyjából 200 000 forint, amivel egyértelműen a drágább, különálló mélynyomóval rendelkező hangprojektorok közé tartozik.
LG Eclair QP5 hangprojektor
elefant
Az LG Eclair QP5 hangprojektort az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.