Felsőkategória elérhető áron: LG 47LA740S 3D tv

LG 47LA740S

Az LA740 szériába tartozó televíziókkal az LG azokat célozza meg, akik egy olyan tévé iránt érdeklődnek, amelyik a különféle kapcsolódó szolgáltatások, plusz funkciók révén többet nyújt annál, minthogy az ember megnézi rajta a tévéműsort.

Amellett persze, hogy kíváncsiak voltunk a kép- és hangminőségére, az is érdekelt minket, hogy vajon mennyire használható egy modell, ha csak Magic Remote távirányítót csomagolnak a dobozába, mi a helyzet a smart platformmal, a böngészővel, a beépített médialejátszóval, illetve hogy milyen extrákat kínál még a készülék?

Külső

Egy szóval tudjuk jellemezni: figyelemfelkeltő. Ez a szó írja le legjobban ezt a készüléket, hiszen a bőségesen adagolt krómozott elemnek köszönhetően kevesen mennek el szó nélkül mellette. A fémes hatású fényezésből jutott a kávák külsejére éppúgy, mint az alsó frontfelületre és a különleges kialakítású, ornamentikus, természetközeli formákat idéző talpra is, amely harmonikusan illeszkedik a készülékhez.

Azt nem mondhatnánk, hogy egyöntetűen mindenkinek tetszik ez az irányvonal, találkoztunk olyan véleménnyel is, hogy túl sok a fémből. Mindenesetre valószínű, hogy egy rusztikus, esetleg antik jellegű enteriőrtől elütne ez a készülék, de az is tény hogy egy modern bútorokkal berendezett szobából, lakásból nem lógna ki. Az egy centiméter vastagságú káva kikapcsolt állapotban láthatatlan, ami igen jól mutat, a középre pozicionált, világító LG logó viszont már kevésbé, ám szerencsére ez kilőhető.

Az Edge-LED háttérvilágításnak köszönhetően a készülékház mindössze 3,4 centiméter mély, súlya állvány nélkül is pusztán 16,7 kilogramm. Így egy kevéssé strapabíró szekrénykére is nyugodtan felállítható, és attól sem kell tartani, hogy kiszakad a falból. Az interfészek egy része, így a SCART, a komponens, a kompozit, a digitális audió és a fejhallgató csatlakozója hátrafelé meredezik belőle, ami elég kellemetlen lehet olyankor, ha valaki felakasztaná. A 3 darab HDMI 1.4 (az egyik ARC-, illetve MHL- támogatású) és a 3 darab USB 2.0 port, valamit a fizetős műsorok dekódolásához szükséges kártyák fogadására képes CI slot azért szerencsére oldalra néz.

Főbb paraméterek
LG 47LA740S
Panel IPS LCD panel
Háttérvilágítás Edge-LED
Képernyőméret 47 hüvelyk (119 cm)
Maximális felbontás Full HD
Maximális kontrasztarány n. a.
Válaszidő n. a.
Maximális fényerő n. a.
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Élénk, Játék, Eco, Mozi, Normál, Sport, 2 db Felhasználói
Hangbeállítások Normál, Zene, Mozi, Sport, Játék, Felhasználói
Hangrendszer 2 x 12 wattt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 3 db 1.4 HDMI, 3 db USB 2.0, komponens, kompozit, SCART, digitális audió, CI slot, 3,5 mm jack, Ethernet
Extrák digitális zajcsökkentés, HDMI Simplink, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, médialejátszó, internetes tartalmak elérése, böngésző, hangvezérlés, mozgásvezérlés, Magic Remote távirányító, Dual Play, 2D->3D konverzió, 3D megjelenítés, kislexikon, képvarázsló,
Teljesítményfelvétel 67 watt, készenléti üzemmódban: 0,3 watt
Méret 1063 x 627 x 34,5 (269 talppal) mm
Tömeg 14,6 (16,7 talppal) kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG 47LA740S
Fogyasztói ár kb. 260 000 forint

Képminőség

A tévébe az LG által fejlesztett és gyártott, IPS paneles kijelző került, ennek következtében a fekete, illetve sötét tónusok megjelenítése magas fényerő mellett nem tökéletes. Alacsonyabbra állítva azt ezzel nincs gond, viszont ilyenkor egyes sötét képrészletek kevéssé kivehetőek. Felhősödéssel nem találkoztunk, viszont az IPS Glow, azaz a sarkoknál előtűnő, átszivárgó háttérfény csatornaváltáskor vagy a menürendszerbe való belépéskor szemet bántóan látványos, viszont az is igaz, hogy tévézés, filmnézés, játék közben észrevehetetlen.

A gyors mozgások megjelenítése hibátlan, még a sportközvetítések során sem találkoztunk akadozással, szaggatással, így nem is volt értelme aktiválni a TruMotion névre hallgató interpolációs technológiát. Ez egyébként bekapcsolt állapotában nincs jó hatással a képminőségre, hiszen használata szappanoperákat idéző képvilágot eredményezhet olykor. Zajosodást még igen rossz minőségű forrásból származó tévéműsorok vagy filmek lejátszása során sem tapasztaltunk, de ha esetleg mégis ilyen jellegű probléma jelentkezne, az a Zajcsökkentés vagy MPEG-zajcsökkentés funkciók segítségével orvosolható. A Szuper Felbontásnak is van értelme, mert bár ugyan csodákra nem képes, viszont láthatóan képes javítani az alacsonyabb felbontású anyagok minőségén. A Dinamikus Kontrasztot viszont ez esetben is érdemes hanyagolni. Bekapcsolt állapotában ugyanis a tévé elektronikája automatikusan változtat a kontrasztarányon attól függően, hogy világos vagy sötét tartalmak jelennek meg a képernyőn, ez pedig néha enyhe vibrálást eredményezhet.


Ideális beállítások mellett 0,1 cd/m² fényerejű feketét mértünk, ami azt jelenti, hogy a valós kontrasztarány ez esetben 1:1127 érték lett. A háttérvilágítást biztosító, keretbe épített LED-eket nyolc zónára osztották, és ezek fényerejét az elektronika egymástól függetlenül képes szabályozni – szintén a világos és sötét tartalmaktól függően – a Helyi sötétítés névre hallgató funkció révén. Ez elméletben jól hangzik, viszont a fényerő gyors váltakozása villódzással járhat, tehát ezt a szolgáltatást is jobb likvidálni. Az Élkiemelő viszont kissé elmosódott, jellemzően SD filmek, műsorok esetén igen jól jöhet, de azért érdemes vele óvatosan bánni, hiszen túlságosan agresszívre állítva előfordulhat, hogy az egyes objektumok körül feltűnik a remegő halvány aura egy-egy pillanatra.


Utánhúzással nem találkoztunk, a betekintési szög horizontálisan és vertikálisan is nagyon jó, tehát akkor sem kezdenek torzulni az árnyalatok, ha oldalról vagy felülről nézi a kijelzőt az ember. A kép minősége normális beállítások mellett SD anyagokkal sem rossz, de természetesen a foga fehérjét a nagyfelbontású filmeknél, tévéadásoknál mutatja ki. A színvilág pazar, tiszta, nyoma sincs annak a halványszürke leplet idéző effektnek, amely még mindig oly sok LCD tévénél megfigyelhető. A tónusok természetesek, élénkek, még az olyan kritikus feladatokkal is megbirkózik az elektronika, mint a bőrszín valósághű megjelenítése.


Ráadásul ha ezzel vagy akár a fű színével valakinek gondjai támadnának, akkor azon még mindig direktben is módosíthat egy képmódosító funkciónak köszönhetően. A szokásos 16:9 és 4:3 képarány mellett kiválasztható a 14:9 és két nagyított mód is. Természetesen a kínálatból nem hiányozhat az automata profil (Levágás nélkül) sem, amely teljesen jól működik, hisz látványos torzítás nélkül húzza szét a képet, és tölti ki vele a kijelzőt a rendszer.

Javallott beállítások, hangzás

Előzetes és ideális beállítások

Az előzetesen programozott képprofilokkal az LG – jó szokását megtartva – itt sem spórolt. Sőt ezek mellett még két felhasználói fiók is helyet kapott a kínálatban, ahova bárki elmentheti az ízlése szerint módosított beállításokat.

A gyári képmódok közül az Élénk ez esetben is óriási fényerejével, harsogó, hideg színvilágával tűnik ki, otthoni körülmények között gyakorlatilag nézhetetlen. Ám például egy irodában, tárgyalóban, előadóban, kirakatban, boltban vagy szórakozóhelyen pont erre lehet szükség az erős külső fény miatt. Az Eco profil bekapcsolásával aktiválódik a helyiség fényviszonyait mérő szenzor, az elektronika pedig ezt figyelembe véve módosítja a háttérvilágítás mértékét. Ez jól hangzik, ám olykor előfordul, hogy mellélő, emiatt túl világos vagy épp ellenkezőleg, túl sötét lesz a kép. A Normál ez esetben is az arany középutat képviseli, amely elsősorban a hideg színvilágot kedvelőkhöz szól, épp úgy mint a Játék mód, amelynek sajátossága, hogy alaphelyzetben az összes képjavító-képmódosító funkció ki van kapcsolva. Filmezéshez pedig továbbra is talán a legjobb megoldást a meleg színhőmérsékletű Mozi opció jelenti.


Egy kalibrátorral, illetve a LaCie Blue Eye Pro névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Eco, Élénk, Játék, Mozi, Normál. A kép jobb oldalán látható, hogy a bemért 18 szín milyen mértékben tér el a referenciától. Ennek meghatározására használatos a delta E, ami egy olyan numerikus érték, amely két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához, vagyis annál jobb.

Itt pedig következzenek a kalibrátor segítségével megtalált ideális képbeállítások.

LG 47LA740S
Kontraszt 83
Fényerő 49
Háttérfény 51
Vízszintes élesség 10
Függőleges élesség 10
Árnyalat 0
Színtelítettség 50
Színhőmérséklet Meleg2
Dinamikus Kontraszt Ki
Szuper felbontás Ki/Alacsony
Színskála Normál
Élkiemelő Ki
Gamma 2,2
Zajcsökkentés Ki/Alacsony
MPEG Zajcsökkentés Ki
Fekete szint Alacsony
TruMotion Ki
Fehéregyensúly Piros -4
Fehéregyensúly Zöld -5
Fehéregyensúly Kék 3

Hangzás

A két darab 12 wattos beépített, rejtett hangsugárzó teljesítménye és az általuk produkált hangminőség szokás szerint nem veheti fel a versenyt a direkt e célra kifejlesztett külső audioeszközökkel. Így akinek fontos a valóban erőteljes, dinamikus, gazdag megszólalás, annak muszáj lesz beszereznie mellé egy jobb hangprojektort, egy sound boardot vagy egy több komponensből álló házimoziszettet. Viszont az is igaz, hogy hanghibák sem jelentkeztek, tehát a készülékház nem rezonált és statikus zörej, búgás, zúgás sem zavarta meg a szórakozást.


Az előre programozott hangmódok már nevükkel (Normál, Zene, Sport, Mozi, Játék) is jelzik, hogy milyen típusú anyagok mellé szánja őket a gyártó, de ehhez természetesen nem kell ragaszkodni. Aki pedig egyikkel sem elégedett, annak még mindig megvan a lehetősége arra, hogy saját ízléséhez szabja a magas és mély hangok arányát. Emellett mód nyílik a beszédhangok kiemelésére a Tiszta Hang funkció bekapcsolásával, emellett bekapcsolható a Smart üzemmód, ami automatikusan az épp futó műsor típusához igazítja a hangbeállításokat. Emellett a virtuális surround funkció sem hiányzik, amely viszont a valóságban ennél a tévénél sem működik, dehát csodaszámba menne, ha egy ilyen kialakítású és teljesítményű hangrendszer meg tudná teremteni a térhangzást.

Kezelés hagyományos távirányító nélkül

Az LG úgy döntött, hogy 2013-ban néhány tévéjéhez már nem mellékel hagyományos távvezérlőt, hanem csak és kizárólag az exkluzív, mozgásalapú vezérlésre épülő, egyedi kialakítású Magic Remote-ot pakolja a dobozba. Ennek különlegessége, hogy a megszokott gombok jó része hiányzik róla, így a csatorna- és hangerőváltáson kívül csak a 3D lejátszás és a hangalapú keresés kapcsolható be vele, illetve innen lehet belépni a smart rendszerbe is, ahonnan már elérhető az összes beállítás és funkció.

A képernyőn felbukkanó egérkurzorhoz hasonló nyíl pedig az eszköz mozgatásával irányítható, tehát a Magic Remote olyan, mint egy varázspálca. Egy darabig nagyon hiányzott a tradicionális távirányító, de körülbelül egy nap után már egész jól bele lehet jönni a Magic Remote használatába. Ettől még tény és való, hogy bizonyos szolgáltatások, paraméterek elérése nehézkesebb így, mintha csak egy gombot kéne megnyomni a távvezérlőn. A tévé egyébként vezérelhető iOS vagy Android alapú mobil eszközről is egy ingyenesen letölthető alkalmazás segítségével. Ez olykor egész hasznos lehet, például ha be kell gépelni valamit, ám a legtöbb funkciónál jobb a fizikai valójában is létező távirányító mellett maradni. Mindenesetre akkor igencsak jól jöhet ez a lehetőség, ha a távirányító elvész vagy kimerül benne az elem. A tévé támogatja az USB porton keresztül csatlakoztatott klaviatúra és egér használatát, amely az egyes netes alkalmazások futtatásánál vagy böngészésnél aranyat érhet.

Menük

Bár az LG 2014 elején már bemutatta új, webOS-alapú okostévérendszerét, ez a készülék még a 2013-as smart platformot használja. Ennek legfontosabb tulajdonsága, hogy az összes paraméter, funkció egyetlen központi menüből érhető el, ami a hagyományos távvezérlő hiányában megkerülhetetlen. Az egész olyan, mint egy közlekedési csomópont, ahova befutnak a különféle típusú járatok, csakhogy ez esetben nem a vonatra, metróra, trolibuszra vagy repülőre lehet felszállni, hanem innen nyílik kapu a netes alkalmazásokra, a böngészőre, a médialejátszóra, a 3D világra, innen lehet kinyitni a kislexikont, a digitális tévéújságot, lehet beprogramozni az időzített felvételt vagy módosítani a kép-, hang-, hálózati és rendszerbeállításokon.

A készülék magyarul is kommunikál, és az eligazodást a kicsi, színes ikonok is elősegítik. A kijelzőt nagy ablakok uralják, és a felhasználónak módja van arra, hogy ezek közül egybe összeválogassa a számára legfontosabb, legszimpatikusabb funkciókat. Ráadásul mivel létrehozhatóak külön felhasználói fiókok, így a készülék az ilyen személyes ablakok elmentésére is képes, és természetesen ezeket automatikusan be is tölti bejelentkezés után.


Ezenkívül előhívható még egy gyorsmenü is, ahonnan azonnal hozzáférhetünk a legfontosabb kép- és hangbeállításokhoz, valamint itt lehet válogatni az esetleges hangsávok, illetve feliratok közül, persze csak akkor, ha egyáltalán léteznek ilyenek. A rendszerbeállítások kezeléséhez megtartották az évekkel ezelőtt bevezetett rendszert, csak a külsejét igazították egy cseppet a modern idők elvárásaihoz. A menüpontok, paraméterek elhelyezése logikus, a struktúra kellően sekély, így pikk-pakk megtalálhatóak a kívánt kép-, hang-, hálózati és egyéb funkciók, paraméterek.

3D és digitális adások

3D

Az LG döntéshozói néhány évvel ezelőtt úgy határoztak, hogy a 3D képalkotási technológiák közül a passzívot részesítik előnyben, legalábbis ami az LCD televíziókat illeti. Ehhez azóta is tartják magukat, így értelemszerűen ez a modell is a polarizációs eljárást használja. Az tény, hogy ennek következtében a Full HD felbontású térhatású anyagok megjelenítésére nincs mód, viszont cserébe a szükséges szemüvegek kisebbek, könnyebbek, mint aktív társaik. És, ami a legfontosabb: nem vibrálnak, hiszen nincs bennük LCD monitor, ami viszont a rivális technológiára épülő kiegészítőkből nem hiányozhat.

A modell az összes létező 3D szabvány kezelésére képes. Az előre programozott 3D képmódok sem hiányoznak, amelyeket különféle tartalomtípusokhoz (Mozi, Sport, Extrém, Normál) optimalizáltak a mérnökök, de persze ehhez egyáltalán nem kell ragaszkodni. Aki ezek közül egyikkel sem elégedett, az a saját ízlésének megfelelően határozhatja meg a képernyőn mozgó objektum és a háttér közötti távolságot. Ha valamiért az egyik szembe a másikba szánt tartalom kerülne, akkor a végeredmény zavaros katyvasz lesz, ám ezen lehet segíteni a 3D Képkorrekció alkalmazásával. A 3D hang zoom funkció is aktiválható, ennek bekapcsolása után a készülék elektronikája folyamatosan, valós időben elemzi a háromdimenziós tartalom képmélységét, és ehhez igazítja a hangerőt.

Amennyiben sikerül jó minőségű és 3D tartalmat ráküldeni a tévére, akkor tényleg hozzáadott értéket jelenthet a funkció használata. Arra is érdemes odafigyelni, hogy milyen típusú, műfajú filmeket választ az ember, hiszen mondjuk a természetfilmeknél, animációs alkotásoknál, videoklipeknél jól működik a 3D, de a gyors mozgásokkal operáló akciófilmeknél már akadozás figyelhető meg olykor. Ez a 2D->3D konverzió esetén fokozottan igaz; azaz bár remekül hangzik, hogy a hagyományos kétdimenziós anyagokból a készülék képes térhatásút fabrikálni, azért ez a funkció sokszor nem igazán használható ki. Konzolgépeknél, számítógépes játékoknál például teljesen értelmetlen bekapcsolni, hiszen életszerűtlen, sokszor kifejezetten zavaró lesz a végeredmény.

Set-top box helyett

Az integrált digitális tévétunereknek köszönhetően a digitális földfelszíni adások vételéhez nincs szükség külön set-top boxra, elég csatlakoztatni egy külső antennát. Tapasztalataink alapján a tévé egy kisteljesítményű szobaantennával is képes tökéletesen együttműködni, az adás nem tűnt el, a kép nem vált pixelessé, és a hangokkal sem akadt semmi probléma.

A csatornakeresés gyors és kulturált, mindössze egy percig tart, ezután azonnal kezdődhet a tévézés, itt semmit nem lehet elrontani. A szolgáltatások közül a digitális tévéújság sem hiányzik, ami egészen jól használható, hiszen egy képernyőre 8 adó kétórányi műsora fér ki, és akár egy hétre is előre lehet lapozni és áttekinteni a kínálatot. Az egyes programokról az EPG-ből kérhető le rövid leírás, viszont arra nincs mód, hogy kilistázzuk külön a híreket, sportközvetítéseket, gyerekeknek szóló vagy művészeti műsorokat, filmeket stb. A programok rögzíthetőek az USB porton keresztül csatlakoztatott merevlemezre, és természetesen az időzített felvétel is beprogramozható.

Médialejátszó

Az integrált médialejátszó elméletben alkalmas a hálózat többi eszközén található, megosztott fájlok kezelésére is, ez azonban valamiért nem működött, hiszen egyetlen ilyen állományt sem ismert fel a készülék. Így maradtak az USB porton keresztül csatlakoztatott pendrive-okon, merevlemezeken található filmek, zenék és képek. A grafikus kezelőfelület kialakításánál továbbra is a számítógépes fájlkezelő alkalmazásoknál régóta bevezetett tipográfiai elemeket vették alapul, így használata senkinek sem okozhat problémát. A kezelés a Magic Remote-nak köszönhetően pofonegyszerű, hiszen csak rá kell mutatni a kiválasztott fájlra, megnyomni a gombot, és máris kezdődik a lejátszás.

Videók

Mivel hagyományos távirányító ugyebár nincs, a régi jól bevált kezelőpanel pedig hiányzik a Magic Remote-ról, ezért mindenképpen a képernyőn megjelenő virtuális kezelőfelületet kell használni, ha valaki bele kívánna tekerni egy épp futó videóba. Ezt megteheti a kurzorgombokkal, amelyek segítségével tízmásodperces intervallumokat ugrálhat át, illetve arra is lehetőség nyílik, hogy akár nyolcszoros sebességre gyorsítsa fel a lejátszást. A Magic Remote-tal a lejátszófelületre bökve nagyjából megadhatjuk, hogy honnan folytatódjék a filmnézés, arra viszont nincs mód, hogy ezt századmásodpercre pontosan belőjük, ami nem túl meglepő, hiszen a távvezérlőről a számok is hiányoznak. Emellett az elektronika arra sem képes, hogy virtuális fejezetekre ossza a filmeket, ami pedig hasznos funkció lett volna.


A tesztcsomagban található fájlok közül csak a Killa_sample okozott a beépített lejátszónak problémát, hiszen ennek levetítését kerek perec megtagadta. Ezen kívül viszont sok mindenbe nem lehet belekötni, hiszen a többi videóval kiválóan boldogult. Azokat képhibák, akadozás nélkül játszotta le, és a hangsávokkal sem akadt semmi probléma. Menetközben egy gombnyomással elérhetőek a kép- és hangbeállítások, ami remek ötlet, hiszen így nem kell értük a smart rendszeren keresztül elzarándokolni a menükig. A külső feliratok megjelenítése támogatott, és mivel a karakterek mérete, színe és pozíciója is módosítható, így a szöveg mindig jól látszik.

Zeneszámok, képek

A zenelejátszó felület jól néz ki, módot ad az egyes dalok megismétlésére vagy a sorrend megkeverésére, és rendszer lejátszási lista összeállítását is lehetővé teszi. Tehát akinek erre lenne szüksége, annak ezt már nem kell külön megejtenie számítógépen. A formátumtámogatást tekintve is marad hiányérzet az emberben, hiszen MP3 mellett csak WMA zeneszámok megszólaltatása lehetséges, többek között a veszteségmentesen tömörített, így jó hangminőséget biztosító FLAC fájlok is áthághatatlan akadályt jelentenek neki. Ez csak azért furcsa, mert a márka régebbi televízióinak, asztali Blu-ray eszközeinek ezek nem okoztak problémát.


A képek esetében is hasonlóak voltak tapasztalataink, ugyanis csak és kizárólag a JPG kiterjesztésű anyagok megjelenítésére ad módot a tévé. A diavetítés funkció nem hiányzik, a képváltás sebessége háromfokozatú skálán szabályozható, illetve különféle effektekkel színezhető, sőt aláfestő zene is bekapcsolható. A képek forgathatóak és nagyíthatóak, viszont a rendszer az EXIF adatok, tehát, hogy mikor, hol, milyen géppel és milyen beállítások mellett készült egy fotó, megjelenítésére már nem képes.

Kényelmi funkciók, extrák

Képvarázsló

Az LG televízióiba évek óta bekerül ez a szolgáltatás, amelynek segítségével azok is a saját ízlésükhöz szabhatják a képvilágot, a kontrasztarányt, a színhőmérsékletet vagy a fényerőt, akik ódzkodnak attól, hogy elmerüljenek a képmenüben. Nincs más dolguk ugyanis, mint az egymás után felbukkanó képek közül kiválasztani azt, amelyik jobban tetszik nekik, és ezek után az elektronika elvégez minden szükséges módosítást. Természetesen így nem érhető el olyan pontos végeredmény, mintha valaki akkurátusan végigzongorázná az összes funkciót és paramétert, de sokan ezt nem is igénylik.

Kislexikon

Kifejezetten felhasználóbarát, magyarul is tudó kislexikon került ebbe a készülékbe, amelynek kezelését jelentősen megkönnyíti, hogy az egyes fogalmakat témakörök szerinti csoportokba osztották. Így minden elég gyorsan fellelhető, az olykor bő lére eresztetett leíró magyarázatok pedig érthetőek, jól használhatóak – köszönhetően a szakzsargon mellőzésének, a világos fogalmazásnak és az olykor bevetett színes illusztrációknak.

3D World

A tartalomszolgáltatók ügyetlenkedését, teszetoszaságát megelégelve több gyártó is saját videotékát nyitott, amelyeken internetes kapcsolat segítségével érhetőek el a távoli szervereken tárolt tartalmak. Az LG is az ilyen vállalatok közé tartozik; konkrétan e szolgáltatás keretein belül háromdimenziós anyagokat kínálnak, amelyek megtekintéséhez a 3D World névre hallgató alkalmazásba kell belépni. Itt öt kategóriába sorolva körülbelül 150, teljesen jó minőségű magazin- és showműsor, klip, film, ajánló található meg, és nézhető meg ingyenesen.

Netes tartalmak

Az integrált, Flash-támogatású böngésző a Magic Remote távirányítónak és a csatlakoztatható külső klaviatúrának köszönhetően kényelmesen használható. Sebessége egy kicsit lassabb annál, mint amit egy átlagos számítógéptől, tablettől megszokhattunk. Nehéz elképzelni, hogy valaki rendszeresen használná a tévét böngészésre, de arra tökéletesen alkalmas, hogy gyorsan megnézze rajta az ember, ha valami épp az eszébe jut és nem akar felállni a fotelből a készülék elől.


Az elérhető, direkt az LG NetCast rendszerhez optimalizált alkalmazásokat a vállalat két nagy csoportba osztotta: a letölthető applikációkra és a Prémium tartalmakra. Utóbbiakat már előzetesen telepítették, így a felhasználónak nem kell mást tennie, mint egyet kiválasztani, rákattintani, és máris nézegetheti a YouTube-ra vagy DailyMotionre feltöltött videókat, a Picasán található képeket, böngészhet a HBO Go vagy a Fuso filmes adatbázisban, esetleg olvashatja az Origo és az Index cikkeit, vagy elmélyedhet a Port programajánlóiban.


Az appokat ezzel szemben először le kell tölteni az alkalmazásboltból, majd installálni, és mivel a készülékbe másfél gigabájt adattárolásra szolgáló memóriát építettek, ezért egész soknak jut is hely. E szoftvereket tartalmuk szerint csoportokba osztották a navigáció leegyszerűsítése céljából (sport, játék, életmód, szórakoztatás, ismeretterjesztés), amire szükség is van az alkalmazások nagy száma miatt (közel 300 darab található meg a kínálatban). Az appok minősége igencsak eltérő, ugyanis jó pár kuka kategóriás darab is akad a valóban használható programok mellett. Arra azért láthatóan odafigyelt az LG, hogy mindenki – legyen az férfi, nő, felnőtt vagy gyerek – találhasson kedvére való alkalmazást, úgyhogy érdemes rászánni némi időt a keresgélésre. Akadnak ezek között receptekkel foglalkozó szoftverek éppúgy, mint játékok, vagy komplett filmeket, magazinműsorokat kínáló applikációk, sőt még fitneszhez, jógázáshoz is szerezhet tippeket, akit ilyesmi érdekel – hogy csak néhány példát említsünk.

Felhők

Az új LG Smart tévékhez, így ehhez a készülékhez is kapcsolódó LG Cloud szolgáltatás lehetővé teszi, hogy a felhasználó a kompatibilis digitális eszközökről tartalmakat (filmeket, zenéket, fényképeket) töltsön fel egy központi szerverre, a saját, dedikált tárhelyére. Ezeket a tartalmakat LG Smart TV-jén vagy más, kompatibilis okos digitális eszközein bárhol és bármikor lejátszhatja. Az ehhez tartozó LG Cloud applikáció androidos vagy iOS környezetben használható a szükséges app letöltése után, számítógépről pedig a LG Cloud weboldalán lehet regisztrálni.

Miracast

A modell támogatja a Miracast technológiát, ennek megfelelően meg is kapta a Wi-Fi Alliance szükséges minősítését, ami azt jelenti, hogy képes a vezeték nélküli kapcsolat megteremtésére a kompatibilis mobil eszközökkel, illetve azok képernyőjének tükrözésére. Magyarul a tévé ilyenkor úgy funkcionál, mint egy tablet vagy okostelefon kijelzője, azt leszámítva természetesen, hogy mivel nem érintésérzékeny, ezért teljesen felesleges tapogatni. Ez abszolút egy olyan szolgáltatás, amely valódi hozzáadott értéket jelent, és egyértelműen tovább tágítja a televíziózással kapcsolatban kialakult korlátokat.

Hangvezérlés

A távirányítón elhelyeztek egy mikrofont, amelynek köszönhetően beszéddel is kezdeményezhető kommunikáció a termékkel. Más gyártókkal ellentétben itt ez a funkció pusztán netes keresésnél használatos kulcsszavak megadására szolgál, tehát ily módon nem lehet aktiválni különféle szolgáltatásokat vagy mondjuk csatornát váltani. Ez egyáltalán nem tragédia, hiszen a korábbi tapasztalatok azt mutatták, hogy ez sokkal lassabb módszer, mint püfölgetni a távirányító megfelelő gombjait. Az viszont már komoly baj, hogy a rendszer nem működik valami jól, ugyanis körülbelül 20 százalékos hatékonysággal találta el, hogy mit is mondtunk neki. Ez pedig egy idő után rém idegesítő válik, úgyhogy visszatértünk inkább a klaviatúrához, ott nem fordulhat elő, hogy a 'prohardver' karaktersor bepötyögése után a Live Earth felirat jelenik meg a képernyőn.

Értékelés

Az biztos, hogy a dizájn mindig szubjektív dolog, és tény hogy a krómozott felületeknek köszönhetően egy valóban figyelemfelkeltő modell született, azonban a kevesebb itt talán több lett volna. Egyszerűen sok a fém, ami miatt túlságosan csillog a készülék, olykor kissé bazári hatást keltve. Rendben, hogy ettől különleges, ez ki is emeli a terméktengerből, de a véleményünk az, hogy ennél azért akadnak szebb televíziók is.

Normális beállítások mellett a kép minőségére nem lehet panasz. Még SD anyagok esetén is egészen jól muzsikál, de ha sikerül hozzá valamilyen nagyfelbontású tartalmat keríteni, akkor tényleg kifejezetten szép a végeredmény. A passzív 3D csak akkor működik igazán jól, ha sikerül épkézláb forrásból származó háromdimenziós anyagot találni hozzá, illetve ha valaki a szép lassan csordogáló műsorokhoz használná a 2D->3D konverziót.

A megszólalásban nem produkált semmi különlegeset a tévé, de az is igaz, hogy hibákkal sem találkoztunk. A smart rendszer kiegészítve a gyorsmenüvel és az évekkel ezelőtt bevezetett, hagyományos menürendszerrel remekül használható. A mozgásérzékeny Magic Remote távirányító teljesen jól működik, viszont a hagyományos távvezérlő elhagyása ettől függetlenül még hiba volt szerintünk. Kifejezetten hiányoznak ugyanis a dedikált funkciógombok, amelyek segítségével villámgyorsan elérhetőek voltak az olyan marginális opciók is, mint például a képarány vagy a rendszerbeállítások.

Az extrák, így például a Kislexikon, a 3D World, a Miracast-kompatibilitás vagy a Képvarázsló valóban hasznos, viszont például a hangalapú keresésnek nem sok értelme van. A médialejátszó nem rossz, főleg a videós szekciót illeti dicséret, hiszen a képek és zenék esetében azért lenne mit javítani a formátumtámogatáson, viszont már legalább össze lehet állítani egy lejátszási listát ezekből. A televízió 265 000 forintos árával nem tartozik a megfizethetetlen kategóriába, de tény, hogy ebben a méretben és évjáratban akadnak ennél olcsóbb, persze értelemszerűen kisebb tudású modellek is.


LG 47LA470S Smart 3D LCD tévé

elefant

Az LG 47LA740S LCD tévét az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés