Hirdetés

LG Nano IPS monitor játékos extrákkal

Nálunk járt a színes LED-ekkel felpimpelt, ívelt, G-Sync támogatású LG 34GK950G gamer kijelző!

LG 34GK950G

Májusban mi is beszámoltunk róla, hogy az LG az idén is több új monitorral bővíti kínálatát hazánkban. Az új modellek között szokás szerint megtalálhatóak irodai, grafikus alkalmazásokhoz szánt modellek és játékosokat megcélzó darabok is.

LG 34GK950G
LG 34GK950G [+]

Ez utóbbi csoport egyik szép reményűnek tűnő versenyzője a 34GK950G, amelyet jó pár gamer funkcióval tömtek ki. A termék a szabadságát szerkesztőségünkben töltötte, így meg tudtuk vizsgálni működés közben!

Hirdetés

Figyelemfelkeltő külső

Az LG 34GK950G a hajlított modellek közé tartozik, úgy, hogy a görbület mértéke 1900R, azaz olyan, mintha egy 1900 milliméter sugarú körből lenne kimetszve az ív.  A talp a vállalat tévéinél már korábban megismert és bevált formákat követi, és kellő stabilitást biztosít a kijelzőnek. Amennyiben arra lenne szükség, természetesen falra is akasztható a VESA-kompatibilis falikonzolok segítségével. A modell a borderless, azaz keret nélküli dizájnvonalba tartozik, ennek köszönhetően a vékony káva egy síkban van a képernyővel, és így kikapcsolt állapotban gyakorlatilag láthatatlan.

LG 34GK950G
LG 34GK950G [+]

A képernyő magasságán 11 centimétert változtathatunk, a dönthetőség -5 és 15 fok, jobbra és balra pedig 20-20 fokban lehet elforgatni. A hátlap közepén egy HDMI 2.0a és egy DisplayPort 1.4 bemenet kapott helyet, továbbá került ide még egy 3,5 mm-es fejhallgató-kimenet, valamint két USB 3.0 port és egy USB 3.0 bemenet (uplink). Az interfészeket kör alakban övezik az RGB LED-ek, amelyeknél kiválasztható, hogy egyenletesen, egy színben világítsanak, de az is, hogy a tónusokat változtatva villogjanak. A bármikor kikapcsolható LED-ek a használatot nem zavarják, fényüket nem az asztallapra, hanem hátra szórják, így a felhasználó gyakorlatilag nem is látja őket, ha szemben ül a képernyővel.


[+]

Főbb paraméterek
Monitor típusa LG 34GK950G
Technológia Nano IPS
Háttérvilágítás típusa WLED, nem PWM-es
Kijelző mérete 34 hüvelyk, 21:9 képarányú, ívelt
Felbontás 3440x1440 (109,68)
Válaszidő 5 ms (g2g)
Input lag 14,7 ms
Kontrasztarány kb. 1200:1
Fényerő Hivatalos adat: 400 cd/m²; általunk mért maximum: 329,2 cd/m²
Betekintési szögek 178°/178° (névleges adat)
Megjelenített színek száma 1,07 milliárd
Színtérlefedettség 137,8% sRGB
Extrák HDR támogatás, Black Stabilizer, OnScreen Control támogatás, célkereszt, LED-ek
Csatlakozók HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, 3,5 mm-es fülhallgató-kimenet, 2 db USB 3.0 kimenet, 1 db USB 3.0 bemenet
Teljesítményfelvétel 75 watt, készenléti módban: 0,3 watt, külső tápegység
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG 34GK950G
Fogyasztói ár kb. 372 000 forint
Garancia 3 év

Képminőség

Az LG más friss monitoraihoz hasonlóan ebbe is saját fejlesztésű, 10 bites Nano IPS paneljét építette. A 34 hüvelykes, átlagosnál szélesebb, 21:9 képarányú kijelző felbontása 3440x1440 képpont, ami így 109,68 ppi pixelsűrűséget jelent. A megjelenítőt egyébként bevonták valamilyen speciális anyaggal, amely mattá teszi és hatékonyan csillapítja a tükröződést, illetve oszlatja el a zavaró külső fényeket.


[+]

Ezúttal is a már jól bevált WLED háttérvilágítást alkalmazták, úgy, hogy a fényerő beállítását nem PWM-mel oldották meg, tehát a fénysűrűség csökkentése érdekében az elektronika nem villogtatja a képernyőt, ami pozitívum. A termékkommunikációban a cég 400 cd/m² maximális fénysűrűséggel kecsegtetett, azonban mi csak 321 cd/m²-t tudtunk kisajtolni belőle, de ennek sok jelentősége nincs, hiszen otthoni/irodai körülmények között ez a teljesítmény is bőven elég. (És mivel a termék nem víz- és porálló, ezért a kültéri használat szóba sem jöhetne.) A legkisebb mért fénysűrűség 49,21 cd/m², ami valószínűleg már mindenki számára elég alacsony, aki szeret éjszaka kifejezetten kis fényerő mellett dolgozni, játszani.


[+]

A monitor támogatja az NVIDIA G-Sync technológiát, úgyhogy a maximális frissítési frekvencia az Overclock opció bekapcsolásával 120 Hz-ig tolható ki. A változtatható frissítési frekvencia vizsgálatához az NVIDIA hivatalos, Pendulum névre hallgató demóját, illetve egy-két játékot próbáltunk ki. A tapasztalatunk az, hogy a G-Sync remekül működött.

Betekintési szög

A hajlított kijelző egyik hátránya, hogy rosszabb a betekintési szög, mint amit a hagyományos, sík képernyőknél megszokhattunk. Ez az állítás ezúttal is igaznak bizonyult, hiszen azt tapasztaltuk, hogy 150-155 fok környékéről már kezdenek enyhén fakulni a tónusok. Emellett az is tény, hogy minél tágabb szögből nézzük a kijelzőt, annál inkább azt érzékeljük, hogy torzulnak az egyenesek.


[+]

Válaszidő és homogenitás

A keretbe épített fénykibocsátó diódák által szolgáltatott háttérvilágítás eloszlása műszeres méréseink szerint ezúttal sem tökéletesen egyenletes; az egyes képernyőtartományok között akár 11,7 százalékos eltérés is előfordulhat, ugyanakkor a felhősödés és foltosodás a hétköznapi használat során nem tűnik fel egyáltalán. Az input lag 14,7 ms, ami teljesen jó értéknek számít, és ez a játékosok számára fontos lehet. A legnagyobb válaszidő 20 ms, de ez három fokozattal tovább gyorsítható egészen 5 ms-ig, ráadásul úgy, hogy egyáltalán nem produkál zavaró túllövést a monitor.

Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: fénysűrűség mértéke az egyes fényerő-beállítások mellett [+]

Képbeállítások

A vállalat ezúttal is öt előre programozott képmóddal látta el monitorát. Ezek a szokásoknak megfelelően kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól színhőmérsékletben, fényerőben, kontrasztban, és vannak különbségek az aktív képmódosító funkciók terén is.

Profil/beállítás FPS Gamer 1 Gamer 2 Reader RTS
Fényerősség (fehérpont) 136,6 cd/m² 136,3 cd/m² 136,5 cd/m² 77,5 cd/m² 124,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,1756 cd/m² 0,1761 cd/m² 0,1754 cd/m² 0,1028 cd/m² 0,1784 cd/m²
Kontrasztarány 777,5:1 774,2:1 778,1:1 748,9:1 697:1
Legnagyobb delta E 4,01 4,02 4,01 8,47 5,25
Átlagos delta E 2,22 2,21 2,22 3,4 2,58
Színhőmérséklet 7400 K 7400 K 7400 K 5800 K 8100 K
Gamma 2,11 2,11 2,12 1,7 2,32

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők: FPS, Gamer 1, Gamer 2, Reader, RTS. A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.



[+]

Ezután a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk belőni, ami többé-kevésbé sikerült is. A fénysűrűség 117,8 cd/m², a színhőmérséklet 6500 K, lett, és a színpontosság terén is jó eredményeket sikerült elérni. Az átlagos delta E 0,22, a legnagyobb pedig 0,99 lett. Ezek pedig pazar értéknek számítanak! Viszont a színhelyességnek ára van, amit a kontrasztosság terén kell megfizetni: A feketeszint ugyanis 0,1718 cd/m² lett, ami azt jelenti, hogy a valós kontrasztarány 685,18:1, ami viszont elég távol van a jótól. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 137,8 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 99,8%, ami monitorok esetében kiemelkedően jónak számít.

Színpontosság

Színpontosság [+]

Ideális beállítások
LG 34GK950G
Brightness 17
Contrast 74
Gamma Mode 1
Color Temp Custom
Black Stabilizer Off
Red 43
Green 41
Blue 44
Response Time Off

Kezelés, extrák

Monitorok mellé nem nagyon szoktak külön távirányítót csomagolni, és ez a kiegészítő innen is hiányzik, de ez annyira nem viselt meg minket, mert a menürendszerben való navigáláshoz a képernyő aljára szerelt, kényelmesen elérhető joystickot kell nyomkodni. E mini botkormány mellett található egy tárcsa is, ennek megnyomásával kapcsolhatóak be a hátlapra szerelt LED-ek, és a tekergetéssel lehet szabályozni fényerejüket.


[+]

A grafikus kezelőfelület magyarul nem kommunikál, viszont felépítése logikus és kellően sekély, így használata valószínűleg senkinek nem okoz majd problémát. A készülék képes együttműködni az LG OnScreen Control nevű alkalmazásával, aminek segítségével néhány beállítás, például a fényerő vagy a kontraszt a számítógépen keresztül, azaz egérrel módosítható. Sőt az OSC képes arra is, hogy darabokra szabdalja vele a felhasználó a képernyőt, és így a nyitott ablakban futó alkalmazásokat automatikusan külön képernyőrészekre pakolja.


[+]

Az extrák között kell megemlíteni a vállalat korábbi termékeinél már megismert, beépített célkeresztet, aminek színe és mérete is módosítható. Ez mindig ott lesz a képernyőn, még akkor is, ha az épp futtatott játékból hiányzik. Nem spórolták ki a Black Stabilizer nevű szolgáltatást sem, mely érzékeli a képernyő legsötétebb részét, és megnöveli annak fényerejét a jobb láthatóság kedvéért. Ez a játékoknál lehet hasznos, hiszen így nehezebben tudnak elbujkálni előlünk az ellenfeleink az árnyékban.

Értékelés

Az előzetes információk alapján az LG 34GK950G kifejezetten ígéretesnek tűnt, így elvárásaink nagyok voltak – és a monitor nem is okozott csalódást, hiszen gyakorlatilag nincs komoly gyenge pontja. A kezelés például remek, köszönhetően annak, hogy a grafikus kezelőfelület felépítése logikus és átlátható, az pedig külön jó pont, hogy egy PC-s alkalmazáson keresztül is módosíthatóak az egyes beállítások, és az olyan extráknak is van értelme, mint a célkereszt, illetve a Black Stabilizer.



[+]

A dizájn rendben van, és szerencsére nem feledkeztek meg az állítható magasságról, a forgathatóságról és a dönthetőségről sem. A hátlapra applikált RGB LED-ek szerintünk feleslegesek, de tény, hogy ott vannak, dolgoznak, működnek, és kétségkívül látványosabbá teszik a készüléket. Mindez persze mit sem érne, ha a kép minőségével problémák lennének. De erről szó sincs!

A felbontás és a pixelsűrűség kiemelkedő, az input lag és a válaszidő korrekt, még ha a világrekordokat nem is döntöget a modell e téren, a magas képfrissítési rátáért és a G-Sync támogatásáért pedig a játékosok biztos hálásak lesznek, bár az igaz, hogy a 120 hertzes maximális képfrissítési rátánál azért ma már van jobb. A homogenitás terén ugyan küzd kisebb kihívásokkal a kijelző, a maximális valós kontraszt is kicsit alacsony, viszont a mozgásmegjelenítés remek, a színpontosság pedig kimagasló! 372 000 forintba kerül, amivel egyértelműen a drágább 34 hüvelykes, 21:9 képarányú kijelzők közé tartozik, de hát az extrákat, a jó panelt, a nagy felbontást, az ívelt kialakítást sosem adták ingyen.


LG 34GK950G monitor

elefant

Az LG 34GK950G monitort az LG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés