Kisméretű 3D tévé a Sonytól

Képjavító technológiák

A Full HD felbontás megjelenítésére képes készüléket nem meglepő módon ellátták jó néhány képjavító, képmódosító technológiával. Ez ma már természetes, viszont ezek nagy száma némiképp meghökkentő. Akad köztük olyan, melynek semmi értelmét nem láttuk, hiszen semmilyen látható változást nem okozott a képben, és persze került olyan is a batyuba, amit egész jól lehetett használni. A különböző forrásról érkező különböző minőségű, felbontású jelekre másként hatnak ezek a megoldások, tehát ami a Blu-ray filmnél beválhat, az lehet, hogy az analóg tévéadásnál már kivágja a biztosítékot.

Képélesség: harmincfokozatú skálát kapunk, de eltérés csak minimálisan érezhető még a legelmosódottabb tartalmaknál is.

Hirdetés

Képzajcsökkentés: ebből létezik külön az MPEG tartalmakat érintő funkció is. Olykor igen jól jött, de volt, amikor semmilyen hatást nem gyakorolt a kép minőségére. Azért ezzel óvatosan kell bánni, előfordult ugyanis, hogy túlságosan összemosta a képrészleteket.

Motionflow: ebben a televízióban is helyet kapott egy interpolációs technológia, amikor a tévé a valós képkockák közé virtuális frame-eket illeszt be, hogy folyamatosabbnak tűnjön a mozgás. Négy fokozat közül választhatunk, amelyből a Normál, az Egyenletes és a Tiszta között semmilyen komolyabb különbséget nem fedeztünk fel, a Tiszta Plusz viszont már érdekesebb, hiszen valamilyen oknál fogva lekapja a fényerő egy részét. Igazából semmilyen gondot nem tapasztaltunk még gyors mozgások esetén sem, nem nagyon találkoztunk utánhúzással (a régebbi LCD-kre jellemző effektus, ennek során a gyorsan mozgó objektumok csúf csóvát húznak maguk után, akár egy üstökös). Ami egy-két évvel ezelőtt ez még látványos problémaként jelentkezett, mára a felsőkategóriás tévékből gyakorlatilag eltűnt. A cég szerint bevetették itt az Innovatív Backlight Blinking névre hallgató eljárást, ami azt jelenti, hogy az egyes képkockák közé feketéket is bepakol a készülék a folyamatosabb átmenet érdekében. Ez egyáltalán nem számít különlegesnek, sok gyártó alkalmazza ezt, és bár korábban emiatt előfordult, hogy villódzással találkozott a felhasználó, ilyesmibe most nem futottunk bele.

Fekete korrekció: a sötétebb részletek kiemelésére hivatott opció, négy fokozattal. Folyamatosan változó tartalom esetén semmilyen látható effekt nem tapasztalható, ám mondjuk egy stúdióbeszélgetésnél vagy snookermeccsnél már szembeszökő a különbség. Abszolút ízlés kérdése, hogy kinek mi tetszik, ám Magas fokozaton már előfordult, hogy természetellenessé váltak az árnyékok, úgyhogy ezzel sem árt visszafogottan bánni.

Dinamikus Led Vezérlés: így hívják ennél a tévénél a Dinamikus Kontrasztarány funkciót. A gyártó a termékkommunikációban hangsúlyozta, hogy az új, LED-eket vezérlő GigaContrast technológiának köszönhetően minden korábbinál fehérebb fehéret és feketét kaphatunk. Hát tudja a teve... A legjobbnak ebben azt találtuk, hogy a konkurens készülékekkel ellentétben itt semmiféle villódzást nem tapasztaltunk a dinamikus kontrasztnál, pedig biztos, ami biztos, belenéztünk egy pár Házibuliba, Dáridóba és Party beszámolóba, ahol a stroboszkóp kihagyhatatlan vendégnek számít. Mindenesetre azért végül inkább kikapcsoltuk.... A felturbózott kontrasztaránynál ugyanis jobban szeretjük a stabil képminőséget.

Tiszta Fehér: ez egy érdekes funkció, hiszen csak a színhőmérsékletet variálta; amikor magasra állítottuk, akkor "hidegebb" világos tónusok tűntek fel a képernyőn, de csak akkor, ha viszonylag nagy képfelületről volt szó. Tehát magyarul egy snookergolyónál nem igazán tapasztaltunk eltérést.

Élő szín: a technológia Magas fokozatban láthatóan megnöveli a kontrasztarányt. Általánosságban nem lehet róla nyilatkozni, hiszen volt olyan tartalom, aminek ez jót tett, de akadt olyan is, amikor már zavarónak találtuk, például egy focimeccsnél túl zöld lett a pálya. Érdekes módon a legkritikusabb ponton, a bőr megjelenítésénél nem futottunk bele semmi csúnyaságba, pedig ebbe eddig jó pár tévének beletörött már a bicskája.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés