Kipróbáltuk a Zyxel felhőből menedzselhető hálózati rendszerét

A Nebula felhős szolgáltatásába a vállalat NAP102 típusú AC1200-as AP-val kóstoltunk bele.

Hirdetés

Konfigurálás helyben és a Nebula rendszerben

A Nebula-kompatibilis hálózati eszköz üzemebe helyezése roppant egyszerű. Első körben regisztrálni kell magunkat a myZyxel rendszerben, ahol létre kell hozni a szervezetet, és több földrajzilag különálló site összekapcsolása is megvalósítható. Ezzel a kész fiókkal már be tudunk lépni a Nebula portálra, ahol regisztrálhatjuk a megvásárolt terméket. Erre több lehetőség kínálkozik: a Nebula mobilos alkalmazással (amihez kelleni fog az imént létrehozott fiók) beolvassuk magán az eszközön található QR kódot, vagy feljegyezzük a MAC címet és a szériaszámot, ezeket pedig kézzel pötyögjük be a Nebula felületén. A QR kód egyébként a dobozon is megtalálható, így telepítés után elég csak azt magunkkal vinni a későbbi regisztrációhoz.

Zyxel Nebula mobil alkalmazás Zyxel Nebula mobil alkalmazás Zyxel Nebula mobil alkalmazás Zyxel Nebula mobil alkalmazás Zyxel Nebula mobil alkalmazás
Zyxel Nebula mobil alkalmazás [+]

A helyből elérhető adminisztrációs felület A helyből elérhető adminisztrációs felület A helyből elérhető adminisztrációs felület
A helyből elérhető adminisztrációs felület [+]

A fenti képek kiválóan szemléltetik, hogy amennyiben a Nebula-képes hardver esetében a beállítás során meg szeretnénk kerülni a felhős beállítást, arra nemigen lesz lehetőség. Közvetlenül az IP-n behívva az admin felületet nem fogunk semmi érdemlegeset találni, ami hasznos lenne a beállítás során, mindent a Nebula rendszerbe száműztek. Folytassuk is onnan!


[+]

A regisztrációt követően a műszerfalra kerülünk, ahol láthatjuk, melyik típusú hálózati eszközből hány darab van a rendszerben regisztrálva, ebből mennyi online, hány felhasználó aktív, milyen a sávszélesség-kihasználtság stb. Tovább lapozgatva lekérhetjük a konkrét eszközök listáját IP és MAC címekkel, kirajzolhatjuk a kapcsolódó eszközök topológiáját, illetve egy konkrét állomás adatait, statisztikáját és földrajzi helyét is lekérdezhetjük. Utóbbit egyébként kézzel kell beállítani a térképen, tehát érdemes ezt a telepítést követően elvégezni.


[+]

A konfiguráció tehát mindenestül a felhőbe költözött, de ez nem sokat változtat a gyakorlaton, hiszen ugyanazokhoz a beállításokhoz férhetünk hozzá, mint amit megszokhattunk, a különbség csupán annyi, hogy a beállítások mentése után a Nebula feltölti az eszközre az új konfigurációt, de ez gyakorlatilag láthatatlanul és azonnal megtörténik. Túl mélyen nem érdemes belemenni az egyes opciókba, hiszen ez részben eszközfüggő, de a képeket megvizsgálva jól látható, hogy elég mélyen elkalandozhatunk a Wi-Fi beállításokban, ami egy üzleti használatra szánt eszköz esetében el is várható. Hogy mást ne említsünk, a NAP AP-k esetében beállítható nyolc SSID, Layer 2 izoláció, terheléseloszlás stb.


[+]

Mivel ezek az eszközök általában publikus helyeken is működhetnek, megadhatjuk, hogy csatlakozás után legyen-e valamilyen automatikusan megnyíló nyitóoldal (úgynevezett Captive Portal) például reklámok részére – ezek származhatnak külső forrásból, de akár magunk is létrehozhatunk egyet – vagy extra autentikáció. Utóbbihoz egyszerűen legenerálhatjuk a felhasználónév/jelszó párost, megadhatjuk a lejárati időt, és ezeket az információkat akár azonnal a nyomtatóra is küldhetjük és átadhatjuk a felhasználónak. Mindez persze nem újdonság, kivéve, hogy mindezt most egy helyen, a Nebulában végezhetjük el egy füst alatt.


[+]

Elkalandozva a konzolon hozzáférhetünk a naplókhoz és a részletes statisztikához, lekérdezhetjük a csatlakoztatott kliensek adatait és földrajzi helyét, eszközeink állapotát, mindezt lebontva típusok szerint, és természetesen konfigurálhatjuk az egyes hálózati eseményekhez (hibák, figyelmeztetések) tartozó riasztásokat, valamint menedzselhetjük fiókunkat és a hozzá tartozó licenceket.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Zyxel

Azóta történt

Előzmények