Chipkészletek királykategória fölött

MSI P7N Diamond

Tesztünkben az MSI két deszkája képviseli az újdonságokat. NForce 780i-s versenyzője, a P7N Diamond igazi csúcsmodellhez illő körítéssel érkezett, ami alig fért be átlagos méretű dobozába. Kaptunk hozzá rengeteg SATA kábelt, CD-ket, hátlapot, meg a szokásos dolgokat.

Megtartotta azt a jó szokását is az MSI, hogy csúcsmodelljeihez igazi hangkártyát ad, nem pedig külön NYÁK-ra szerelt mezei kodeket. A P7N Diamondhoz telivér Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme jár, amit normál PCI Express x1 foglalatba illeszthetünk.

Különleges a három megfelelő GeForce-ot összekötő 3-way SLI híd. Eddig csak merev, nyomtatott áramkörös változatot látunk belőle, az MSI viszont szalagokra bontotta. Kicsit jobban oda kell majd figyelni, mit merre kötünk, de ezzel megspórolták a másik, normál SLI-s átkötőt, hiszen két VGA-hoz használható az egyik (vagy mindkét) rövidebb szalag.

Maga az alaplap letisztult elrendezésű. Majdnem mindent oda tettek az MSI mérnökei, ahova mi is jónak láttuk volna. Talán csak a déli hídnak a második PCI Express aljzat mögé helyezése kifogásolható, mert így SLI használata esetén nem lehet majd egyedi hűtést szereni a déli hídra. Nem sűrítették egymásra a két kék VGA-s aljzatot, SLI-ben is friss levegőhöz jutnak a kártyák. Közöttük lakozik az nForce 200 chip. A hármas SLI módban a fehér aljzatba kell még VGA-t tenni.

Hirdetés

Öt ventilátorcsatlakozót számoltunk össze a P7N Diamondon, ebből egy – a processzoré – négytűs, PWM szabályzóval. PWM vezérlő bújik meg a hátlapi csatlakozók és a processzorfoglalat közötti borda alatt is, ráadásul négyfázisú, kétcsatornás felépítést valósítottak meg vele. Ennek köszönhetően a konkurenseknél 10%-kal kisebb fogyasztást érnek el. Azért azt nem szabad elfelejteni, hogy az Asus, Gigabyte és a többi versenytárs is elindult a zöldebb megoldások felé. Ma már természetes, hogy egy csúcslapon szilárdelektrolitos kondenzátorok vannak. Lassan a bekapcsolást és újraindítást leegyszerűsítő mikrokapcsolók is általánossá válnak, a PD7 Diamondról sem hagyták le őket.

Hátulról látszik a legjobban, milyen magas az MSI-féle CircuPipe hűtő. Szerencsére kellően szűk, így testesebb processzorhűtők is elférnek mellette, ráadásul a dolgát is egészen jól teszi. Összesen hat USB, két Ethernet, két eSATA, egy FireWire és két PS/2 csatlakozó sorakozik a hátlapon. A különálló X-Fi miatt lehagyták a hangkimeneteket. Az eSATA-k és USB-k között picike BIOS visszaállító gomb található. Házba építve a deszkát nem egyszerű dolog elérni, kitapintani. Nyitott rendszerrel tuningolók szívesebben látnák elérhetőbb helyen.

Egy dolgot mindenképpen érdemes megtenni a túlhajtásos próbák előtt. Célszerű eltávolítani a gyári hővezető anyagot, és helyére jobbat tenni. Mintadarabunkon két réteg volt belőle. A megszokott, kemény alap, fölé képlékenyebb fehér masszát cseppentettek. Szerintünk hőcsőből egy kicsit túl sok is van. Nem sok értelmét látjuk az északi hidat a FET-es résszel összekötő három vezetéknek.

Érdemes visszalapozni nForce 680i cikkünkhöz, ahol meg lehet nézni, hogy a régi chipkészlet pontosan ugyanekkora, és ugyanazokkal a felületi elemekkel szerelték fel, mint az újat. Az MSI déli hídján meg is maradt az nForce 570 SLI felirat, nem cserélték nForce 780i SPP-re vagy valami hasonlóra. Alábbi képeink nem méretarányosak, az nForce 200 jóval kisebb két társánál. Az a tény, hogy a chipkészlet mérete maradt a régi, de kiegészült még egy lapkával, semmi jóval nem kecsegtet az amúgy is elég magas fogyasztással kapcsolatban.

Főbb jellemzők:


Alaplap típusaMSI P7N Diamond
ProcesszortámogatásCore 2 Duo/Extreme/Quad, Pentium D/4, Celeron CPU-k
Foglalat típusaSocket T (LGA775)
LapkakészletNVIDIA nForce 780i SLI
NVIDIA nForce 570 SLI
Memória4 DIMM / maximum 8 GB DDR2-1066/800/667/533
Dual-Channel DDR2-1066/800/667/533 támogatás
Bővítőfoglalatok2 PCI Express 2.0 x16
1 PCI Express x16
1 PCI Express x16 - 8-szoros sebességgel
2 PCI Express x1
1 PCI
Serial ATA / RAID6 SATA port – nForce 570i SLI
2 eSATA port – JMicron JMB368
Parallel ATA / RAID1 Ultra-ATA 100/66/33 – nForce 570 SLI
1 Ultra-ATA 100/66/33 – JMicron JMB368
Integrált audioCreative Sound Blaster X-Fi Xtreme PCI Express bővítőkártya
Integrált hálózati vezérlőkDualNET - 2x NVIDIA nForce 780i Gigabit Ethernet (Realtek PHY)
FireWire (IEEE 1394)2 port – Jmicron JMB381
USB 2.0/1.16 port a hátlapon, 4 az alaplapon (2-höz van kivezetés)
MéretekATX, 305 x 24,5 mm
Gyártó honlapjaMSI
Termék leírásaP7N Diamond
Bruttó fogyasztói ár75 500 Ft

Egészen jól felszerelt AMI BIOS-t kapott a P7N Diamond. A leglényegesebb, tuningos oldal az MSI D.O.T. (dinamikus túlhajtás) kapcsolójával indul, mellyel a kevésbé gyakorlottak hét lépésben húzatják a CPU-t. Az Intel megoldásaival ellentétben az nForce-oknál nincsenek kötött osztási arányok az FSB és a memória órajele között. Az automata és csatolt mellett szabadon is megadhatjuk a kívánt RAM órajelet, amihez a chipkészlet talál ki megfelelő osztót. Elég érdekes számok is kijöhetnek, például 16:13.

Nem fukarkodtak a beállítható feszültségekkel sem. A CPU, DRAM, északi és déli híd is alaposan felkonfigurálható, bár a konkurens megoldások gyakran magasabb csúcsértékeket engedélyeznek, ami hasznos lehet a legutolsó benn rekedt MHz-ek kisajtolásához. A DRAM időzítéses részleg is kielégítő, a fontosabb hőmérsékleteket, fordulatszámokat és feszültségértékeket monitorozza a BIOS. Ki kell emelni, hogy az alaplapok többnyire filléres érzékelői távolról sem olyan megbízhatóak, mint egy többezer forintos mérőműszer. Újdonság a százalékosan megadott hatékonysági mutató, csak tudnánk, hogy mit és mihez viszonyít.

Lényegesebb BIOS beállítások:


BIOSAMI BIOS
Beállítható FSB200-800 MHz között 1 MHz-es lépésekben
FSB/DRAM osztókAuto, Linked, Manual
Beállítható szorzók6x-tól a processzor maximumáig
Állítható PCIe és PCI órajelePCIe: 100-200 MHz között 1 MHz-es lépésekben
PCI: 33,3 MHz, 33,6 MHz, 37,3 MHz, 42 MHz
Beállítható feszültségek- CPU Voltage: Auto, alap + 0,38750 V-ig
- DRAM Voltage: Auto, 1,80-2,80 V között
- North Bridge Voltage: Auto, 1,200-1,600 V között
- South Bridge Voltage: Auto, 1,500-1,900 V között
- VTT FSB SEN Voltage: Auto, -630 mV-tól +800 mV-ig

A NB_MEM_VREF, DIMM_MEM_REF, DDR_VTT_REF, CPU_GLT és MCH_GHL feszültségeknek beállítható tartományok is megadhatóak, nem csak a táblázatban szereplők.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények