Értékelés
Mai tesztünkben megnéztünk két új csúcskategóriás chipkészletet. Alapórajelen – mondhatni szokás szerint – semmivel sem voltak jobbak, mint az aktuális, alsóbb kategóriás megoldások. Nincs is ezen mit csodálkozni, hiszen az NVIDIA nForce 780i lényegében az nForce 680i felfrissítése, az Intel X48 pedig az X38 minimális bővítése. Ráadásul a csúcsmodelleket nagyon borsos áron mérik.
Hirdetés
Tudni kell viszont, hogy ezeket a termékeket nem az átlagfelhasználóknak szánják, hanem azoknak, akik a legtöbbet szeretnék. Pillanatnyilag csak az nForce 780i kínál 45 nm-es Core 2 processzor-támogatást és SLI-t, ráadásul három VGA-sat. Hogy ennek sebessége miként viszonyul 3-4 Radeonéhoz, azt a megfelelő vezérlőszoftverek érkezésekor kivizsgáljuk majd. További érv lehet az új NVIDIA chipkészlet mellett az ESA monitorozó, szabályozó technológia, amivel nagyon érdekes, tápot, hűtést, házat bevonó rendszereket lehet majd építeni. Egyetlen igazi hátránya, hogy csak DDR2 memóriát kezel, tehát nyilvánvaló, hogy rövidesen követi egy újabb csúcsmodell.
Az X38 mellé érkezett X48 érdekes helyzetet teremtett az Intel chipkészlet-kínálatában. Eddig két párhuzamos terméke volt a nagyobbik processzorgyártónak, most viszont három van. Az X-es páros elsősorban a PCI Express 2.0 és a fejlettebb CrossFire kezeléssel jól elkülönül a P35-től. Egymással viszont nem nagyon tudnak mit kezdeni, hiszen az X38 és X48 csak a hivatalosan támogatott maximális FSB-ben különbözik, a tuningos célcsoport viszont fittyet hány a referenciákra. Két lehetőséget látunk, majd az idő eldönti melyik valósul meg: az Intel leválthatja az X48-cal az X38-at, vagy az alsó szegmensbe szoríthatja vissza a P35-öt, ezzel középen utat nyitva az X38-nak, míg az X48 kerülhet az abszolút csúcsra.
Rátérve a konkrét termékekre, úgy látjuk, az MSI P7N Diamond még nincs azon a szinten, ahol 75 000 forint körüli árával lennie kellene. Csodás körítést adnak hozzá, aminek éke a kiváló hangkártya; az alaplap elrendezése, felépítése és minősége is nagyszerű. Két GeForce 8800 GT és egy 45 nm-es csíkszélességű Core 2 társaságában nagyon kellemes játékos masina lehet belőle, 3-way SLI-vel pedig az abszolút csúcsra kerülhet. Talán a Crysis is elfuthat rajta 1600x1200-ban maximális grafikai részletességgel, bár erre nem mernénk nagy pénzt feltenni. Amikor viszont tuningra kerül a sor, megáll a tudomány. Vagyis az MSI P7N Diamondnál túl korán áll meg a tudomány. Érdemes még egy kicsit érni hagyni, talán egy fejlettebb, stabilabb BIOS-szal tényleg a csúcsra kerül.
Felemás jószág az MSI X48C Platinum. Abszolút csúcskategóriás chipkészlet van rajta, de ehhez az olcsóbb DDR2 memóriát is párosítják, és szemmel láthatólag nem maximális a kivitel, valamint a körítés sem. Végeredményben jó lehetne azoknak, akik most még megtartanák tuningos DDR2 RAM-jukat, de P35-ról feljebb szeretnének lépni. Sajnos, ott az a fránya feltételes mód. Egyelőre az MSI X48C Platinumnak is érnie kell, mert a 475 MHz-es maximális FSB távol van a csúcsszegmensben elvárhatótól. Egyelőre az alaplap hazai ára sem ismert. Talán mire ideér, a BIOS-a is beérik.
Nevető harmadik szerepében tetszelgett az Asus Maximus Extreme. Különösebb megerőltetés nélkül lépte le a két trónkövetelőt, ráadásul ez a mutatvány beállítás szempontjából is egyszerű volt. Szinte automatán, csak az FSB fölfelé tolásával jutottunk el 500 MHz-ig. A beépített rengeteg fém, vizesblokk és a BIOS agresszív feszültségértékei további hajtásért kiáltanak. Mindehhez ROG design, kiváló körítés és Stalker jár. Nem olcsó az Asus Maximus Extreme, 72 500 forintba kerül, de mindent tud, amit egy abszolút csúcsmodellnek tudnia kell, ezért nekünk nagyon tetszett. Ha 75 000 forinttal elküldenének a boltba a legjobb alaplapért, minden bizonnyal egy héttel később napbarnítottan érnénk haza Tunéziából azzal, hogy várjuk csak ki szépen az X48-as Asus Rampage Extreme-t.
![]() | |
Asus Maximus Extreme |
rudi
Az MSI P7N Diamondot és X48C Platinumot az MSI, az Asus Maximus Extreme-et az Asus bocsátotta rendelkezésünkre.