Hirdetés

Intel X38 chipset - királykategória

Az Asus és a Gigabyte egy-egy X38 chipsetes alaplapját nem kevésbé illusztris ellenfelekkel mértük össze.

Hirdetés

A kihívó: Asus Blitz Extreme (P35)

Utolsóként egy P35-ös alaplapot teszteltünk, méghozzá nem mást, mint a már-már legendás Blitz Extreme-et, tehát az X38-asok egy kellően komoly ellenfelet kaptak tőlünk. A Blitz Extreme egy ROG, azaz Republic of Gamers alaplap, komoly mértékben felturbózva BIOS-ügyileg, az alaplapon kiiktatták a P35-ös chipset CrossFire-rel kapcsolatos limitjét (CrossLinx), és a (szokásos) hőcsöves rendszert úgy alakították ki, hogy rákapcsolhassuk kedvenc vízhűtésünket (Fusion Block System) az északi hídon keresztül, ami természetesen a túlhajtók számára fontos lehet. Ezenkívül az alaplap mellé csomagoltak egy SupremeFX II nevezetű hangkártyát is, mely elvileg jobb minőségben képes megszólalni, mint az ICH9-es déli hídban található HDA vezérlő és az alaplapra integrált kodek együttese. A Blitz Extreme további meglepetéseket is tartogat számunkra, ezért lássuk közelebbről az alaplapot. Figyelem: a képeken és a videókon a Blitz Formula látható, de a két alaplap csak a támogatott memóriaszabványban tér el egymástól (Formula: DDR2, Extreme: DDR3), tehát ez nem befolyásol semmit a bemutató ezen részén.


Körítés [+]

A Blitz Extreme-et komoly gondossággal csomagolta be a gyártó, a füles dobozon belül egy az alaplap számára kialakított műanyag dobozban találjuk magát az alaplapot és a hangkártyát, ettől elkülönítve, egy papírdobozban pedig a mellékelt eszközöket. Ezen a téren komoly előrelépésnek lehetünk szemtanúi, főleg ha valaki hozzászokott az olcsóbb alaplapokhoz, ugyanis a Blitz Extreme-hez olyan kellékek járnak, amiket más alaplapokhoz nemigen kapunk. Először is a driver DVD-n (!) megtaláljuk a 3DMark06 teljes verzióját, ezen kívül egy STALKER DVD-vel leszünk gazdagabbak, noha teljes játékot inkább videokártyákhoz szokás adni. A szokásos kellékek mellett (leírás; hátsó takarópanel, amely fluoreszkál; IDE, SATA, tápkábelek; hátoldali kivezetések, ventilátorok) a Blitz Extreme-hez csomagoltak egy LCD Postert (kis LCD kijelző), illetve számos, vízhűtéseknél használt szerelvényt (bilincsek, csőadapter, kötegelő, hőszenzor), illetve 3 x 3 darab gumibakot, melyekkel megakadályozhatjuk, hogy az asztalon tesztelt alaplap csúszkáljon vagy összekaristolja az asztal felületét (nem mellékesen a gumi szigetelőként is működik). Alapjában véve ezek nem drága eszközök (leszámítva a STALKER-t), de hasznosak lehetnek.


Asus Blitz Extreme [+]

Maga az alaplap a korábban látott X38-asokhoz képest első látásra nem nyújt semmi különöset. Felépítése jónak mondható, szinte megegyezik P5E3 Deluxe-éval, leszámítva azt, hogy a memóriafoglalatok fentebb vannak, és eggyel kevesebb a PCIe x16-os bővítőhelyek száma. A Blitz Extreme-en – a P5E3 Deluxe-szal ellentétben – a heat-pipe csak a processzor egyik oldalát éri el, a foglalat felett egy különálló hűtőborda található, a memóriákkal szomszédos oldalon pedig nincs semmi, elvégre itt nincsenek MOSFET-ek. A Blitz Extreme DDR3-as memóriákat fogad, ezzel szemben a Blitz Formula (amelyről eddig nem esett szó) a DDR2-es memóriákat támogatja, a különbségek ennyiben ki is merülnek. Az alaplapon összesen két PCIe x16-os foglalat található, és bár a P35-ös chipset csak a csonka CrossFire-t támogatja (8+4 PCIe sáv), a Blitz Extreme képes a rendelkezésre álló tizenhat PCIe sávot két egyenlő részre osztani (8+8), méghozzá egy az alaplapra integrált vezérlőchip segítségével, melyet a heat-pipe rendszer végén található, CrossLinx feliratú blokk takar el. Így lényegében a Blitz Extreme majdnem annyit tud, mint egy X38-as alaplap, természetesen a PCIe 2.0 nem támogatott, és a chipset hivatalosan nem ismeri a DDR3-1333-as memóriákat sem, ettől függetlenül a Blitz Extreme megbirkózik azokkal is. Az alaplap jobb alsó felében számos LED található, melyek működés közben különböző színkódokat küldözgetve jelzik, hogy az alaplappal minden rendben van-e.


A CPU környéke és az MCH-n található hűtés [+]

A CPU feszültségellátása nyolcfázisú, az északi hídon látható hűtőblokkra (amely a hőcsövek által összeköttetésben van a déli híddal és a MOSFET-ekkel is) felszerelhetünk egy esetleges vízhűtést, és már kezdődhet is a rekorddöntögetés.


Külső hangkártya [+]

A Blitz Extreme mellé jár egy SupremeFX II nevezetű hangkártya is, ezt a legfelső PCIe x1-es foglalatban célszerű használni, működés közben kéken világít, és önálló kártya lévén (elvileg) szebben szól, mint az alaplapra integrált kodekek, mert a jelátvitel közben keletkező zajok mértéke alacsonyabb. A SupremeFX II-n AD1988B kodeket találunk, ahogy a felsőkategóriás Asus alaplapok legtöbbjén szintén ez a chip jut szerephez.


Világító gombok az alaplapon [+]

A Blitz Extreme tervezése során a mérnökök tényleg arra gondolhattak, hogy a felhasználó számára megpróbáljanak minél több mindent egyszerűen elérhetővé tenni. Erre utalnak az alaplap alján található bekapcsoló és reset gombok is, illetve a hátoldalon a különböző csatlakozók között megtalálható CLR CMOS gomb (amely szintén világít). Ezek csak picike változtatások, de amikor a tuningra kerül a sor, és a rengeteg BIOS-beállítás, resetelés, ki- és bekapcsolás, illetve CMOS-törlés viszi el az idő jelentős részét, akkor bizony jól jönnek ezek a kis kisegítő gombocskák.

A témához kapcsolódik a Blitz Extreme mellé csomagolt LCD Poster is, amely az alaplapra kötve lényegében folyamatosan tájékoztat minket az aktuális állapotokról. Az LCD Poster különlegessége, hogy csatlakozókábele igen hosszú, így egy számítógépházba beszerelt, véglegesen összerakott konfigurációt az asztal alatt tartva, az LCD Postert pedig az asztal tetejére helyezve is használható. Az LCD Poster működéséről készítettünk egy kis videót, ezt ide kattintva (jobb minőség) vagy fentebb lehet megtekinteni.


Csatlakozók [+]

A hátoldali csatlakozókat tekintve a Blitz Extreme kicsit szegényes, csak egy FireWire portot találtunk, és nincs eSATA sem. Az audioportok azért hiányoznak, mert külön hangkártyát mellékel a gyártó.

BIOS


Alaplap típusaAsus Blitz Extreme
BIOS típusaAMI BIOS
Beállítható FSB200-800 MHz között 1 MHz-es lépésekben
Szorzó6x-tól a processzor maximumáig
Állítható PCI vagy PCIe órajelPCIe: 100-150 MHz között 1 MHz-es lépésekben
PCI: -
Beállítható memóriaórajelek (333 MHz-es FSB-nél)Auto
DDR3-667
DDR3-800
DDR3-835
DDR3-1002
DDR3-1066
DDR3-1111
DDR3-1333
Beállítható feszültségek és egyéb opciók- FSB Strap to North Bridge: Auto, 200, 266, 333 MHz
- Transaction Booster
- Vcore: 1,1000 V és 1,9000 V között 0,00625 V-os lépésekben
- CPU GTL Voltage reference: Auto, 0,531x, 0,545x, 0,561x, 0,576x, 0,581x, 0,597x, 0,618x, 0,635x
- Loadline Calibrator
- FSB Termination Voltage: Auto, 1,20 V és 1,80 V között 0,02 V-os lépésekben
- North Bridge Voltage: Auto, 1,25 V és 2,03 V között 0,02 V-os lépésekben
- NB GTL Voltage reference: Auto, 0,61x, 0,67x
- DRAM Voltage: Auto, 1,50 V és 3,04 V között 0,02 V-os lépésekben
- South Bridge Voltage: Auto, 1,050 V és 1,225 V között 0,025 V-os lépésekben
- PLL Voltage: 1,50 és 2,00 V között 0,02 V-os lépésekben


BIOS [+]

Az eddig felsorolt extrák mellett a Blitz Extreme BIOS-a sokkhatást gyakorolt ránk, ez az a pont, melyben összes vetélytársát biztosan megveri. Ugyanakkor ha nem LN2 hűtést használ a tulajdonos, az egekig érő órajel- és feszültségintervallumoknak sok hasznát nem veszi, hiszen ép ésszel ki adna a DDR3 memóriának 3 V-ot vagy a processzornak 1,9 V-ot? Átlagfelhasználói szemmel a Blitz Extreme BIOS-a kicsit komplikált (ismeretlen fogalmak tárháza), és túlságosan magasra emelhetők a feszültségek, ami óvatlan kezekben problémákhoz is vezethet. Ugyanakkor gyakorlott tuningoló szempontjából ennél jobb már nem nagyon lehetne. Sajnos azt kell, hogy mondjuk, a tesztekhez használt processzoraink nem alkalmasak arra, hogy ehhez hasonló képességű alaplapokat hajtsunk ki velük, csak sejtésünk lehet arról, hogy a Blitz Extreme mire lehet képes megfelelően válogatott CPU-val, memóriával és hűtéssel. Átlagos alkatrészekkel (melyeket mindig is használunk) a Blitz Extreme sem volt jobb, mint a korábban bemutatott két X38-as alaplap. Bónuszként mellékelünk egy kis videót, amelyben azt örökítettük meg, ahogy a Blitz Extreme elindul (bejelentkezik a post képernyő).

Specifikációk:


Alaplap típusaAsus Blitz Extreme
ProcesszortámogatásCore 2 Duo/Extreme/Quad, Pentium D/4, Celeron CPU-k
Foglalat típusaSocket T (LGA775)
LapkakészletIntel P35 (MCH)
Intel ICH9R
Memória4 DIMM / maximum 8 GB DDR3-1333/1066/800
Dual-Channel DDR3-1333/1066/800 támogatás
Bővítőfoglalatok2 PCI Express x16
3 PCI Express x1
2 PCI
Serial ATA / RAID6 SATA-port – Intel ICH9R;
2 eSATA-port (RAID 0, 1, JBOD) – JMicron JMB363
Parallel ATA / RAID1 Ultra-ATA 100/66/33 – JMicron JMB363
Integrált audioSupremeFX II hangkártya, rajta: Intel HDA – ADI AD1988B nyolccsatornás hangkodek – SPDIF kimenet
Integrált hálózati vezérlők2 Marvell Gigabit Ethernet (PCIe)
FireWire (IEEE 1394)2 port – VIA VT6308P
USB 2.0/1.16 port a hátlapon, 3 az alaplapon (2-höz van kivezetés)
MéretekATX, 305 x 244 mm
Gyártó honlapja- Asus
Termék leírása- Blitz Extreme
Bruttó kiskereskedelmi ár63 500 forint

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények