Intel X38 chipset - királykategória

Konklúzió

Az Intel X38 megjelenése elkerülhetetlen volt, hiszen a korosodó, egyre elavultabb 975X több szempontból sem volt már alkalmas a csúcskategóriás lapkakészlet szerepének betöltésére, gondoljunk a magasabb órajelű FSB-re, a DDR3-ra és a teljes szélességű CrossFire támogatásának hiányára. A PCI Express 2.0 megjelenése egyelőre nem jár látványos gyorsulással (sőt, semmilyennel), de a számítástechnika fejlődik, és az újabb és akár elméletben, akár gyakorlatban gyorsabb szabványok mindig leváltják a régieket, ha akarjuk, ha nem. A tesztek azt mutatták, hogy az X38 DDR3-1333-as memóriával, ha marginálisan is, de gyorsabb, mint a P35, emellett gyorsabb az nForce 680i SLI-nél is, igaz, utóbbi még mindig a DDR2-t támogatja, tehát várható, hogy az NVIDIA is hamarosan előrukkol valamivel. Az is látható volt, hogy az X38 mellé már tényleg érdemesebb DDR3 memóriát társítani, hiszen DDR2-es modulokkal nem bontakozott ki teljes potenciálja. Összességében az X38 jött, látott és győzött, viszont nem győzött meg minket arról, hogy mindenképpen X38-at kellene vennünk, ez pedig az X38 köré épülő alaplapok árának tulajdonítható.

Ha a vásárlás során szempont a 2x16 sávos CrossFire támogatása, akkor most már a 975X helyett érdemesebb az X38-at választani, de csak azért, mert jelen pillanatban nem létezik az X38-on kívül olyan chipkészlet Intel platformon, amely képes lenne erre. Érdekes, hogy az Intel platform továbbra is csak a CrossFire technológiát támogatja (pontosabban az NVIDIA még mindig nem engedélyezte az SLI-t az Intel chipkészletes alaplapokon), hiszen a CrossFire az AMD keze nyomát viseli magán. De ne feledjük, hogy minden egyes CrossFire-t támogató, Intel chipsetes alaplap eladása kétszeresen is az Intel számlájára hajtja a pénzt, hiszen az illető az Intel chipkészletes alaplap mellé Intel processzort fog venni, ugyanakkor a CrossFire, illetve az SLI, tehát összességében a kétkártyás konfigurációk száma elenyésző (az AMD-t nem ez fogja kihúzni a slamasztikából).


Heat-pipe-császárok [+]

A most bemutatott alaplapok összességében elnyerték tetszésünket, rosszat nemigen tudunk róluk mondani. Az Asus P5E3 Deluxe és a Gigabyte X38-DQ6 egyaránt nagyon tetszetős, előbbi enyhén felturbózott, luxuscikk benyomását kelti (amit befoghatunk média-PC szerepre is), míg a Gigabyte megoldása egyszerűbb (a szó jó értelmében), és ennek következménye, hogy picit olcsóbb is. Az Asus P5E3 Deluxe (WiFi-AP nélkül) a Wi-Fi-n kívül már az Express Gate opciót is nélkülözi, tehát ha filmnézős, netezgetős PC kiépítését tervezzük, akkor mindenképpen a WiFi-AP verziót kell választani. Az Asus Blitz Extreme az X38 megjelenésével nem számíthat túl sok vevőre, hiszen az alaplap olyan szintre van beárazva, ahol már X38-ast kaphatunk, ez pedig tudásban előrébb jár, ugyanakkor ha extrém tuningról van szó, akkor a Blitz Extreme tényleg az eddig látott (talán) legjobb választás. Ennek ellenére szerintünk érdemesebb az X38-as Maximus Extreme-be fektetni a pénzt, amely valószínűleg az X38 előnyeit és a Blitz Extreme tuningpotenciálját ötvözi, tehát esélyes az „ultimate” tuningalaplap címre is.


Azóta történt

Előzmények

Hirdetés