Hirdetés

Bedobta a belépőszintre az Intel a dedikált GPU-ját

Az Iris Xe MAX egyelőre mobil termékekbe érkezik, de jövőre lesz asztali változat is, igaz csak az OEM-eknek.

Sok hangzatos név és a multimédia

Az Intel a DG1 kódnevű GPU-t Iris Xe MAX névre keresztelte el, és 4 GB memória lesz mellé társítva. Amiből nagyon sokat hozott a vállalat, azok a hangzatos nevek: DP4a, Hyper Encode, Additive AI stb. A vállalat kiemelten ügyelt arra, hogy minden, ami marketingszinten bevethető, el legyen nevezve, még ha csak egy szimpla utasítás az, akkor is. Ennek nyilván van haszna a színes diákon, de a valós iparági újításokat nehezen követhetővé teszi. Például a DP4a valójában a 8 bites integer mátrixszorzásra vonatkozó utasítás marketingneve. A legtöbben ezt nem nevezik el külön, mert ilyen formában minden egyszerűbb operációra fel lehetne húzni valami hangzatos körítést, ezekből pedig nem kevés van egy mai GPU-ban.


[+]

A problémával valószínűleg utólag szembesült a marketingosztály, így jött egy Deep Link kifejezés is, ami gyakorlatilag a gyűjtőneve lesz az összes újdonságnak. Ezzel nem kell megjegyezni a fentebb említett kifejezéseket, hanem elég csak Deep Link technológiaként utalni rájuk. Ilyen formában viszont feleslegesen adtak kvázi mindennek nevet, ha azokat úgy sem használják.

Hirdetés

Az Iris Xe MAX marketingje tehát laposan megnehezíti az új technológiák közötti eligazodást, éppen ezért nem feltétlenül érdemes törődni vele, jelenleg csak belezavarodni lehet. Emiatt inkább a gyakorlati részére koncentrálnánk a lehetőségeknek, mert a nehezen emészthető körítés mögött vannak ám igen hasznos dolgok is!

A legfontosabb technológiai előrelépés, hogy továbbfejlődött a multimédiás részegység, illetve a kijelzőmotor. Utóbbi a HDMI 2.1 kivételével megfelel a kor által elvárásainak, tehát DisplayPort 1.4-en és HDMI 2.0-n keresztül elméletben akár négy kijelző is támogatható, elérhető a 8K felbontás, a HDR10 és Dolby Vision támogatása, illetve 360 Hz-es maximális frissítésig bezárólag a VESA variálható frissítési frekvenciára vonatkozó Adaptive-Sync szabványát is implementálták, amit az Intel szimplán Adaptive Sync néven emleget.

A multimédiás részleg is lényeges változásokon esett át. Egyrészt a mérnökök megduplázták a kódolók és dekódolók teljesítményét, amit roppant egyszerűen értek el: kétszer több részegységet építettek be. Emellett lényeges újítás az AV1 formátum dekódolásának támogatása, illetve a HEVC kódolása szempontjából elérhetővé vált az SCC (Screen Content Coding) kiterjesztés.


[+]

A hardveres szinten nagy az előrelépés, és itt jönnek elő az Intel Deep Link dolgai, ami például az általuk tervezett CPU, IGP és GPU együttműködéséről is szól. Itt nem játékokra kell gondolni, az azért elég nagy falat, hanem olyan programokra, ahol például a feladatok kiadhatók több részegységre is. Ilyen például a videók transzkódolása. Mivel a Tiger Lake, illetve a DG1 ugyanazt a szoftverkörnyezetet használja, megoldható, hogy a CPU IGP-je és a dedikált GPU is feldolgozzon egy-egy külön állományt, amivel gyakorlatilag párhuzamosítottá válik a munka. Ehhez hasonló példákra kell gondolni, ahol sok különálló feladat van, és ezek eloszthatók a rendelkezésre álló erőforrások között. Ehhez persze direkt támogatás kell az adott alkalmazás részéről, de az Intel szerint már vannak megfelelő programok, és érkeznek is újak.

Lényeges elem még az IGP-vel rendelkező CPU-kban már működő Adaptix technológia, ami kapott egy Dynamic Power Share kiterjesztést. Ez lényegében ugyanaz, mint az AMD-féle SmartShift. Az a célja, hogy ha a gyártó a rendszerchipet és a grafikus vezérlőt is az Inteltől rendeli, akkor lehetővé válik a teljes rendszer fogyasztásának hatékony vezérlése. Ilyen formában a platformszintű fogyasztási keretből a különböző feladatoknak megfelelően vagy a CPU, vagy a GPU kaphat több energiát, ezzel pedig növelhető a teljes rendszerre levetített teljesítmény, miközben az energiaigény nem igazán változik.


[+]

Az Intel szerint az új fejlesztésük teljesítménye elég a GeForce MX350-es GPU ellen, és a tesztjátékok többségében gyorsabb is volt nála. Olyan magasra azért a cég nem tette a lécet, hiszen már a GeForce MX450-et is bejelentették erre a szintre, de valahol el kell kezdeni, és ebben a hónapban ez három notebookkal meg is történik. Később természetesen majd bővül a lista, illetve asztali szintre is érkezik az Iris Xe MAX, de csak az OEM-eknek.

Abu85

Hirdetés

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés