HP Spectre XT Ultrabook: a második generációs

Megjelenés

Pár hete teszteltük a HP első generációs Folio 13 Ultrabookját, mely majd egy évvel ezelőtt jelent meg. A folytatással viszont sokkal fürgébbek tudtunk lenni, mert máris itt az Spectre XT, a HP legfrissebb Ultrabookja. Pontosabban egyike az új Ultrabookoknak, melyekkel a nagy számítógépgyártó a közelmúltban rukkolt elő. A Folio 13 nagyon kellemes megjelenésű laptop volt; ezt a tulajdonságot a Spectre XT is örökölte, bár kicsit más stílusban. A végletekig letisztult előd után egy vagányabb formát kaptunk, ahol újfent a szálcsiszolt fém, a határozott élek és a lekerekített sarkok dominálnak, de az összhatás markánsabb; a zsanérok közti Hewlett Packard felirat jól azonosítja a gépet.

Megmaradt a prémium agyaghasználatból és hibátlan összeszerelésből adódó elsőrangú minőségérzet, a gépház kellemes tapintású, egyáltalán nem hajlik, vékonysága ellenére a fedél sem horpad. Tesztgépünk nullszériás bemutatódarab volt, így zsanérján már meglátszott a sok próbálgatás, de a kereskedelmi forgalomba szánt darabok fedele elsőrangú pántokon fordul, melyeknek alig van holtjátéka; a Spectre XT-nek jogos helye van az elit modellek között.

Azért nem mindenben sikerült nagyszerűt alkotnia a HP-nak. Sajnos a Spectre XT 13,3 hüvelykes képernyője csak 1366x768 pixeles, felülete pedig fényes, ahogyan vékony kávája is. USB csatlakozóból a Folio 13-hoz hasonlóan sajnos csak kettőt kapunk, közülük csupán egyik 3.0-s.

Jó hír, hogy az új Ultrabooknak négy hangszórója van, amelyek fejlesztésében a ma nagyon divatos Beats Audio segédkezett, és ennek egészen pozitív eredménye lett. Bár a szűkös gépházban csodát nem lehet művelni, azért amit lehet, kihoztak a Spectre XT-ből. Maximális hangereje jó magas, és némi recsegésmentes basszust is sikerült előcsalogatni belőle, ezzel a HP hangrendszere az ultrabookok között a legjobbak közé sorolható. Ugyanez mondható el a billentyűzetről is, melynek alapja stabil, nyomásútja és komfortja a rendelkezésre álló helyet figyelembe véve kimondottan jó, és még háttérvilágítást is kapunk hozzá. Egyedül az volt fura, hogy mind ez a fény, mind a Wi-Fi kapcsolója állandóan világít, nem kapcsolható ki. A touchpad szerintünk inkább szép, semmint jó. Jól elkülönül környezetétől, de felülete lehetne érdesebb, gombja pedig kevésbé kattogós.

Gyakran bírálják az Ultrabookokat bővíthetetlenségük miatt. Ezen a téren a Spectre XT sem tűnik jónak, de némi csavarozás után nagyon könnyen eltávolítható a teljes fenéklemez, és akkor már hozzáférhetünk minden hardverelemhez. Sajnos az akkumulátoron és mSATA SSD-n kívül semmi sem bővíthető benne, még a 2 x 2 GB memóriát is az alaplapra forrasztották. Anno a Folio 13 jó nagy, 59 wattórás akkuval érkezett, a Spectre XT esetében meg kell elégednünk egy átlagos, 45 wattórás példánnyal, amitől gyengébb üzemidő várható – cserébe a laptop súlya az előd 1,50 kilogrammjáról 1,39 kilogrammra csökkent.

Működés

Talán senki sem lepődik meg azon, hogy a Spectre XT alacsony fogyasztású harmadik generációs Core i platformmal érkezett, azon belül is a Core i5-3317U processzorral, ami mellé 4 GB memóriát és Samsung SSD-t szereltek. A 1366x768 pixeles képernyő meghajtásáról a CPU-ba integrált HD Graphics 4000 GPU gondoskodik, amihez természetesen HDMI kimenet is tartozik. Egy mondat erejéig érdemes kitérni az Intel Centrino Advanced-N 6235 Wi-Fi adapterre, ugyanis kétcsatornás, és a 2,4 GHz mellett az egyre jobban terjedő (és rendszerint kevésbé zsúfolt) 5 GHz-es tartományban is működik. Egyelőre csak a fent leírt konfigurációról hallottunk, ami 45 Wh-s akkuval és Windows 7 Professional operációs rendszerrel – a prémium Ultrabookokra jellemzően – 340-350 000 forint körüli áron kapható.

Termék megnevezése HP Spectre XT
Processzor Intel Core i5-3317U, 1,70-2,60 GHz
Lapkakészlet Intel HM75
Memória 2 x 2 GB DDR3-1600
Kijelző 13,3"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel LED háttérvilágítással
Grafika Intel HD Graphics 4000 – integrált
Hang nyolccsatornás IDT 92HD99BXX
Merevlemez 128 GB Samsung SSD – SATA 3.0
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Intel IEEE 802.11b/g/n Wi-Fi, Realtek Ethernet, Bluetooth 4.0
Interfész - USB 3.0,
- USB 2.0,
- HDMI monitorkimenet,
- Ethernet,
- audio ki- és bemenet
Extrák webkamera, kártyaolvasó, dual-band Wi-Fi, billentyűzetvilágítás
Akkumulátor 4 cellás – 44 Wh
Méret 317 x 225 x 14,5 mm
Tömeg 1,39 kg
Operációs rendszer Windows 7 Professional
Gyártó honlapja www.hp.hu
Fogyasztói ár kb. 340 000 forint
Garancia 3 év

A Core i5-3317U processzor CPU- és GPU-teljesítményét is vizsgáltuk már korábban, a Spectre XT kapcsán inkább az összhatásra voltunk kíváncsiak. Ezt egy SSD-nél jobban semmi nem tudja javítani, de fontos momentum – különösen alkalmi játék esetén –, hogy a 4 GB memória kétcsatornás, így az IGP-nek is jut normális sávszélesség. Általános használat közben a HP új Ultrabookja kellemesen fürgének bizonyult, a Core i5-ös komolyabb számolásnál sem fogyott ki a szuszból.

Nagy kár, hogy a kijelző minőségére nem fordítottak túl nagy figyelmet a HP-nál. A prémium szegmensben az 1366x768 pixelt is nehéz lenyelni, ha pedig fényes felülettel és nagy jóindulattal közepesnek mondható, TN+film panellel párosul, azt pláne. Nyilván nem mindenki igényli a Full HD felbontást és a szabadban is használható kontrasztosságot, ám a jelenlegi, erős mezőnyben ez akár döntő tényező is lehet.

Dicséretes a HP vékony laptopjától, hogy nyugalmi állapotban vagy minimális terhelésnél teljesen lekapcsol a hűtése, és így néma marad. Terhelésnél viszont alaposan felhangosodik, bár ezt a tesztre kapott, nem tökéletes hűtésű modellünkkel nem tudtuk hitelesen megvizsgálni. Mindenesetre a nemzetközi tesztek komoly zajszintről számolnak be, ami nem is lenne olyan nagy gond egy vékony gépnél, de a Spectre XT esetében ezt sajnos magas hangszínben kapjuk. Félórás CPU hevítés után a billentyűzeten 40, a fenéklemezen 47 °C-os csúcsértéket mértünk, ami nem éppen kellemes, de Ultrabookoknál egyáltalán nem ritka jelenség. Még fél órányi CPU- és GPU-terhelés alatt további melegedést nem regisztráltunk, viszont legfeljebb 25%-os CPU throttlingot figyeltünk meg, tehát a központi egység huzamosabb terhelés után visszavesz az órajeléből.

Akkumulátoros üzemidő terén a vékony HP hozta a kategóriától elvárható szintet. Nyugalmi állapotban az átlagos méretű, 45 wattórás akku majdnem kilenc óráig kitartott, ami 5 watt körüli fogyasztást jelent. Nagyfelbontású videózás közben az akkuidő nagyjából felére esett vissza, ami értelemszerűen dupla, azaz 10 watt körüli fogyasztást jelent. Teljes terhelésen kicsit több mint két óra után nyúlhattunk a töltőért, ekkor a gép valamivel 21 watt fölött fogyasztott.

Értékelés

Nagyjából egy év telt el azóta, hogy az első Ultrabookok meglátták a napvilágot. Idén nyáron indult el az Intel különösen vékony laptoptípusának második generációja, amivel a kategória két részre bomlott: vannak az olcsóbb, 200 000 forint környékén elérhető, kompromisszumosabb modellek, és vannak az olyan prémium megoldások, mint a HP Spectre XT, melyek ára bőven meghaladja a háromszázezer forintot. Az alsóbb régióban megbocsáthatóak a kisebb-nagyobb hibák, de felül nagyon magas szintet kell megugrani, ugyanis a konkurencia nagyon erős.

A HP Spectre XT külsőre hozza a tőle elvártakat: minőségi anyagokból készül és nagyszerűen összerakták, és annak ellenére is kifejezetten masszív darabnak bizonyul, hogy vékony háza nem unibody kialakítású; fenéklemeze, bár erős kivitelű, mégis műanyagból készült. Hangzás és billentyűzet terén is a legjobb Ultrabookok közé tartozik, hardvere és akkumulátora a kategória magasra húzott átlagát hozza. Ugyanakkor vannak gyengeségei is, mint a nem bővíthető memória (bár 2 x 2 GB a legtöbb esetben elég), a terhelés alatt sivító hűtés és a két USB port, de a legnagyobb mínuszt a Spectre XT számláján a szerény képességű kijelző jelenti.

Formája és igényes kivitelezése miatt nekünk azért tetszett a HP Spectre XT Ultrabookja, de úgy gondoljuk, hogy ebben az árkategóriájában az Apple MacBook Airrel, a közelgő Acer Aspire S7-tel, az Asus Zenbook Prime-mal és az új Samsung Series 9-cel szemben csak egy jobb kijelzővel tudna helytállni.

  HP Spectre XT
Jellemzés 13,3 hüvelykes prémium Ultrabook kiváló minőségben, gyenge monitorral
Pró + kellemes formaterv
+ elsőrangú anyaghasználat és összeszerelési minőség
+ kategóriájában jó, háttérvilágításos billentyűzet
+ kategóriájában nagyszerű hangzás
Kontra - gyenge kijelző
- csupán két USB port, amiből csak az egyik USB 3.0
- terhelés alatt sivító hűtés
Alternatívák

Acer Aspire S7
Apple MacBook Air 13
Asus Zenbook Prime UX31A
Dell XPS 13
Fujitsu Lifebook U772
Lenovo ThinkPad X1 Carbon
Samsung Series 9


HP Spectre XT Ultrabook

rudi

A HP Spectre XT Ultrabookot a HP hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés