Hét GeForce GTX 460 a porondon

Hűtés, hang

Hűtésben már nagyobb különbségek voltak az egyes GeForce GTX 460 változatok között. Először azt vizsgáltuk, hogyan viselkednek a kártyák gyári órajelükön, automatikus szabályozás mellett. A gyári tuningos modelleket túlhúzott órajelükön hagytuk. Ezután a hűtők maximális teljesítményén, a feszültségemeléssel elért maximális tuningórajeleken is próbálkoztunk. Tesztkonfigurációnk nem volt túl erős (3 GHz-es Core 2 Duo hajtotta 2 GB memória társaságában), de mivel hangtalanságra hegyeztük ki (passzív táp, egyetlen házventilátor elöl), elég komoly meleg uralkodott benne.

Gyári állapotban a GeForce GTX 460-ak többségénél befért a GPU-hőmérséklet 60 és 70 Celsius-fok közé, ami grafikus kártyás viszonylatban elfogadható érték. Az MSI Hawk egy picivel lejjebb is tudott menni, az axiális ventilátorral szerelt hűtővel ellátott Zotac pedig 5 °C-kal túllépte a 70-es határt.

Alaposan megfeszítve és meghúzva a GPU-kat egyes kártyák alig, mások elég komoly mértékben melegedtek. Annak ellenére, hogy dupla ventilátora volt, a Gigabyte-nál mértük a legnagyobb különbséget az előbbi, alapbeállításos esethez képest. Tizenkét Celsius-fokos emelkedést regisztráltunk, ami egy fokkal rosszab a Cyclone hűtéses MSI teljesítményénél, de az Asus DirectCU például alig, a Zotac AMP! verzió pedig egyáltalán nem melegedett. Hogy lehet ez?

Úgy, hogy a hűtőknek nemcsak a kialakítása, hanem a fordulatszáma és szabályozása is különböző. Ami – majdnem – mindegyiknél közös volt, hogy nyugalmi állapotban még halk gépből is alig hallatszottak ki. Ekkor a legjobbnak, legcsendesebbnek a Cyclone hűtéses MSI-t találtuk. Érdekes módon őt a kétventilátoros modellek (MSI Hawk és Gigabyte) követték, de ezekkel kapcsolatban van egy aggályunk. A két motor és két csapágyazás kétszeres eséllyel fog idővel megkopni, hangosodni. Mindenesetre egyelőre halkan tették a dolgukat, halkabban, mint az egy nagy ventilátor köré épített hűtők. Köztük az Asus és a Zotac AMP! a fentiekhez hasonlóan néma volt, a Leadtek motorja viszont morgott egy kicsit. Nyugalomban a leghangosabbnak az axiális ventilátorral szerelt Zotacot éreztük határozottan morgós motorzaja miatt.

Működés közben az automatikus szabályozás miatt nagymértékben függ a hűtők hangja a környezettől, amiben dolgoznak. Lehet, hogy az a kártya, ami szellős gépben halknak tűnik, egy melegebb, csendesebb gépben zajosnak bizonyul majd, és fordítva. Nálunk továbbra is a kétventilátorosok voltak a leghalkabbak, közülük a Gigabyte megoldását véltük a legcsendesebbnek. Utánuk a nyitott ventilátoros MSI Cyclone, majd a Zotac AMP! és a Leadtek jött nagyjából azonos hangerővel. Az Asus DirectCu-val az volt a bajunk, hogy éppen olyan fordulatra állt be játék közben, ahol zavaró huhogó mellékzaja volt. Ennél csak az egyszerű Zotac axiális motorjának morgása volt zavaróbb.

Teljes fordulaton egyértelműen a Gigabyte volt a legcsendesebb, de csak azért, mert ilyenkor percenként 3400-at pörögtek lapátkerekei, halkságának ára pedig a fenti grafikonon látható magas GPU-hőmérséklet volt. Nem sokkal hangosabb, de jóval hatékonyabb volt az MSI Hawk. Azért maradt meg az MSI Cyclone a harmadik helyen, mert keret és zajkeltő műanyag terelő nélküli ventilátora szintén csak 3400-at pörgött. Az Asus DirectCu percenként csak 200-zal volt gyorsabb, de más elrendezése miatt lényegesen zajosabbnak tűnt. Érdekes, hogy a Leadtek 4200-as fordulatú lapátkereke nagyobb zajt csapott a Zotac AMP! egy ezressel többet forgó megoldásánál. Utóbbi talán lapátjainak egyedi kialakítása miatt hangosodott kevésbé. Legkellemetlenebb hangzásúnak az axiális ventilátorral ellátott Zotacot találtuk. Nem is annyira hangereje, inkább annak rondán morgó hangszíne volt zavaró.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés