Hét 865PE chipsetes alaplap tesztje

Konklúzió

Nehéz dönteni...

Hirdetés

Nehéz dönteni, mert minden alaplapnak van valami sajátossága, ami miatt megérdemelné az ajánlást. Teljesítményben egy alaplap sem marad le drasztikusan a másiktól - nem is maradhat le, elvégre ugyanaz a chipkészlet van mindegyiken. Fontos kiemelni, hogy a tesztelés alatt egyik lappal sem voltak stabilitási gondjaink, tehát ha valaki stabil konfigot szeretne összehozni, az nyugodtan választhatja bármelyiket. A döntést három szempontot figyelembe véve hoztuk meg.

A legjobb teljesítmény egyértelmű győztese az ASUS P4P800-Deluxe (9/10), ugyanis alapbeállításokkal hozza a jó eredményeket. Ugyan nem az abszolút első helyen végzett a tesztekben, de mindenhol elöl van, és "ő" az egyetlen deszka, ahol tuning mellett is be tudtuk kapcsolni a PAT funkciót. Ez jelentős előny a többiekhez képest, lásd a Gigabyte 275/216-os eredményét összevetve az ASUS 265/212-es eredményeivel. Az alaplaphoz ráadásul rengeteg extra is jár, ezért a 33000 Ft-os nettó árért egy szolgáltatásokban rendkívül gazdag, és rendkívül gyors alaplapot kapunk. Hibájaként róható fel az AGP-foglalat melletti kondenzátor és az ATX tápcsatlakozó rossz helye. A 10 pontot a magas ár miatt sem kapja meg.

Az ár-teljesítmény győztesei a Gigabyte 8IPE1000 Pro (8/10) és az Albatron PX865PE Pro (8/10). Az előbbivel hajtottuk ki a legtöbbet a processzorból, ráadásul PAT nélkül is hozta a formáját, majdnem elérte a PAT-os alaplapok eredményeit, a PAT nélküli lapokat pedig játszva verte. A laphoz nem jár sok kellék, azonban nettó 27000 Ft-os ára kedvezőnek mondható. Egy 8PENXP alaplapot azért megnéznénk még... Az Albatron szépen csendben meghúzódva hozta az egyenletes teljesítményt, bekapcsolható a PAT, a processzortuning is könnyedén ment (el is értük vele a második legjobb eredményt), ugyanakkor körítése szegényes. Azonban a 26000 Ft-os nettó árával a Gigabyte mellett igencsak ajánlható.

A harmadik kategóriát elneveztük alap-teljesítménynek, ennek a győztese az Abit IS7-G (8/10) alaplapja lett. Az Abit lap nagyon vegyes képet alakított ki bennünk: rengeteg extra feature, rengeteg kellékanyag, nagyon jó teszteredmények, ugyanakkor gyenge tuning és az alaplap tervezése sem az évszázad konstrukciós műremeke. A tuninghoz visszatérve ezek az eredmények természetesen nem reprezentatívak, tehát minden alaplap más és más tuningpotenciállal rendelkezik, ezért nem kell az itt tapasztaltakat szentírásnak venni. Az Abit a tuning terén gyengén szerepelt, amit a pre-release mintapéldány egyik buktatójának tudunk be. Tehát az Abit nettó 30000 Ft-os árával jó vétel, csak jó alaplapot fogjon ki az ember.

Az MSI 865PE Neo2-FIS2R (7/10) alaplapot azoknak ajánljuk, akiknek sok pénzük van, emellett értékelik a rengeteg extrát, a diszkófényben úszó számítógépházat. A teszteredményekben az MSI lap lett az első, azonban a 7000 Ft-os nettó felár az Abithoz képest szerintünk nem éri meg. Úgy is mondhatnánk, hogy ennyiért már hasonló kategóriájú (ha nem jobb...) Canterwood-os alaplapot is lehet kapni manapság. Az Aopen AX4SPE Max (7/10) lapjára ugyanezeket lehet elmondani, mint az MSI lapjára, sajnos a PAT nélkül a tesztek alatt a mezőny végére csúszott a Soltek lappal egyetemben, nettó 38000 Ft-os árával pedig csak az elvakult Springdale-fanatikusoknak tudjuk ajánlani. A tesztben nem szerepelt, azonban létezik ennek az alaplapnak egy Gigabit LAN és SATA nélküli változata, az AX4SPE-N, az 25000 Ft-os nettó árával már inkább ajánlható. Az MSI és az Aopen lapja a magas ár miatt kapott 7 pontot.

Essék szó a Soltek SL86SPE-L (8/10) alaplapról is. A Soltek lapja más kategória, hiszen nem illethető meg azzal a bizonyos "fullos" jelzővel, amivel a többi versenyző. A Soltek lap azoknak ajánlható, akiknek nem fontos a sok mellékelt kellék, nem kell nekik a gigabites LAN, azonban fontos számukra a stabilan funkcionáló rendszer, és legfőképpen az ár! Ugyanis a Soltek SL86SPE-L alaplap 23000 Ft-os nettó árával nagyon jó vétel lehet. A szegény körítés mellé olcsóság is jár, ezért megkapja a 8 pontot.

fLeSs

A cikket folytatjuk, a második részben az Epox, a Chaintech, az ECS és egy újabb Albatron lap mérkőzik...

A Gigabye 8IPE1000 Pro és az MSI 865PE Neo2-FIS2R alaplapok a CHS jóvoltából jutottak szerkesztőségünkbe. A Soltek SL86SPE-L alaplapot a Kelly-Tech-től, az AOpen AX4SPE Maxot pedig a Sowah-tól kaptuk tesztelésre. Az Abit IS7-G az Abit-tól, az Albatron PX865PE Pro a Flash-Point-tól, míg az ASUS P4P800-Deluxe az ASUS-tól érkezett. Minden cégnek köszönjük a segítséget!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés