ASUS alaplapok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Temérdek Intel Z170-es alaplapot mutattunk az elmúlt hetekben, de az igazán komoly csúcsmodellek csak most jelentek meg az ASUS kínálatában. Itt van például a kicsi-nagy Maximus VIII Gene, amivel Achill3uS igazán szép extrém tuningos eredményeket ért el. A microATX méretű alaplap el van látva minden földi jóval, megfelelő előkészítéssel a fagypont alatti hőmérsékleteket is jól bírja. Az LGA1151-es, Skylake processzorokhoz való foglalat mellett négy DDR4 memóriaaljzatot találunk, a két hosszú PCI Express csatolót pedig közvetlenül a CPU kezeli, tehát ideális CrossFire-höz és SLI-hez. Nem maradhatott le a 32 Gbps-os tempóra képes M.2 foglalat és a SATA Express aljzatok sem, hátul pedig egy Type-C és egy hagyományos USB 3.1 csatlakozót is találunk a tengernyi USB 3.0 mellett. A Maximus VIII Gene nem csak tuningban, hanem hangzásban és hálózati alrendszerben is fejlett, vételára három év garanciával 72 600 forint.
Aki úgy gondolja, hogy neki teljes ATX méretű ASUS elit alaplap kellene Z170-es chipkészlettel, annak melegen ajánljuk a Maximus VIII Hero modellt. Alapvetően ugyanazt tudja, mint a kis Gene, de burkolata kicsit marconább. Funkcióban többletet jelent a harmadik hosszú PCI Express csatoló, igaz, hogy az már az alaplapi vezérlőchiphez kapcsolódik és csak négy adatsávot használ. Nem változott az adattároló rendszer és az USB kapuk kiosztása, a tuningos, hang és hálózati tudás is azonos, de az alaplapra került egy nagyobb díszítőelem. Ára viszont nem sokkal magasabb a Gene verzióénál, három év garanciával 73 900 forintért vihető haza.
Nemsokára befutnak a tuning nélküli, tehát szorzózáras, olcsóbb és egyszerűbb Skylake processzorok, azokhoz lesz ideális a H170-es chipkészlet. A korábbi gyakorlathoz hasonlóan lényegében csak abban különbözik a H-s alaplapi vezérlő a Z-stől, hogy nem lehet vele a CPU-szorzót állítani, tehát tuningolni. A másik változás a H170 esetében, hogy csak egy PCI Express csatolót kötöttek közvetlenül a CPU-hoz, tehát a nem tuningos, egy grafikus kártyás rendszerekhez ajánlott. Kapunk viszont ugyanúgy DDR4 memóriát, M.2 és SATA Express foglalatot – például az ASUS H170 Pro Gaming alaplapon, amin külső vezérlő révén két USB 3.1 port is van, az egyik Type-C aljzattal. Ára három év garanciával 46 290 forint.
Lényegesen olcsóbban jöhetünk ki az ASUS H170-Plus D3 alaplappal, elsősorban azért, mert DDR3 memóriamodulokat fogad, amelyek egyelőre sokkal kedvezőbb áron kaphatóak, mint a DDR4. Így az alaplap a szokásos, hároméves garancia mellett 37 360 forintba kerül, és jó hír, hogy még erre az olcsóbb modellre is került M.2 foglalat, a SATA Express és az USB 3.1 nélkül pedig valószínűleg megleszünk még néhány évig.
Hirdetés
Brix és egerek
Mini PC-k terén az egyik sokak által kedvelt megoldás a Gigabyte Brix termékcsaládja, melynek egyik képviselője tavalyi mini PC tesztünkben is nagyszerűen helytállt. Bár maga a Broadwell processzorcsalád már nem új, a rá épülő Brixek mostanában jutottak el a hazai piacra. Az új lapkán kívül nem sok változott a hardverben, de végül is bevált dolgon minek változtatani?
Továbbra is alapvetően kétféle modell van a tenyérnyi csöppségből, melynek alapterülete 108 x 114 mm. A mindössze 34 mm magas modellben az alacsony fogyasztású, ötödik generációs Core i processzor mellett két DDR3L SO-DIMM memóriafoglalat és egy mSATA bővítőhely lapul. Ezen felül rövid M.2-ben ül az ac-s Wi-Fi modul, van Bluetooth, Gigabit Ethernet, egyes modelleknél NFC is. A csatlakozókínálat négy USB 3.0 kapuból, HDMI és mini DisplayPort kimenetből áll. A vaskosabb, 47 mm magas verziónak ezen felül 2,5 hüvelykes merevlemezhelye is van. Az új Brix Core i3-5010U processzorral, vékony kiszerelésben 87 000 forintba, vastag verzióban 89 000 forintba kerül.
Lényegesen olcsóbban is kaphat Gigabyte Brix miniszámítógépet, aki beéri a Bay Trail alapú, kétmagos Celeron N2807-tel és kevesebb extrával. A picit magasabb, 56 milliméteres házban passzív hűtés dolgozik, kerülhet bele 2,5 hüvelykes merevlemez, de sajnos a Wi-Fi és Bluetooth modul feles mini PCI Express helyén kívül más bővítőhelye nincs, és csak egy SO-DIMM DDR3L memóriamodult fogad. A csatlakozókínálatot is megnyirbálták, egy USB 3.0-t, két USB 2.0-t, HDMI-t, D-Subot találunk rajta, de szerencsére a Gigabit Ethernet portot nem spórolták le. A szerényebb tudású Brixért 36 000 forintot kérnek.
Két érdekes egeret találtunk a Logilink kínálatában. Bár a márkát egyáltalán nem gamer megoldásai miatt tartják számon, van azért játékosoknak szánt egere, nem is akármilyen. A Q1 Revolutiont ellátták mindennel, amivel ebben az ágazatban csak lehet. Formája jobb kézhez igazított, nem kevesebb mint tíz gombja van, melyek programozhatóak, kapunk állítható, sokszínű világítást és súlyozórendszert is. Érzékelője 6000 dpi-s maximumra képes Avago A9500, a beállított funkciókat fedélzeti memóriájában tárolja, USB-n 1 ms-os késleltetéssel kommunikál 16 bites adatutat használva. A Logilink Q1 Revolution megközelítőleg 16 000 forintot kóstál.
Lényegesen olcsóbb és teljesen más stílusú megoldás a Logilink Metal 2,4G Wireless Mouse. A kicsi, szögletes formájú, vezeték nélküli egérnek fémből készül a felső burkolata csak fő gombjai és érintésérzékeny görgője fekete műanyag. A számítógéppel apró, USB-s adóvevőjén keresztül kommunikál 2,4 GHz-es rádióhullámok segítségével. Hatótávolsága 4-6 méter, érzékelője pedig 1000 dpi felbontású, ami átlagos felhasználáshoz éppen elég. Áramellátásáról egyetlen mikro ceruzaelem (AAA) gondoskodik, vételára pedig 4600 forint.
Tabletek
Ismét egy kifejezetten olcsó, GPS-sel és két SIM-et fogadó 3G modemmel ellátott tabletet mutatott be az Alcor. Az Access Q111M különlegessége, hogy nem a megszokott, 7-8 hüvelykes apróság, hanem tízhüvelykes. Kijelzője IPS paneles 1280x800 pixeles felbontásal, meghajtásáról az alapszintű teljesítménnyel bíró Mediatek MT8382 rendszerchip gondoskodik, amit 1 GB RAM és 8 GB-os háttértár segít a munkájában, utóbbi microSD kártyával bővíthető. A 9,6 mm vastag gépházba 22 wattórás (6000 mAh) akku fért, az operációs rendszer Android 4.4, a vételár pedig 49 990 forint.
Az Asus is előállt egy új tízhüvelykessel. A ZenPad 10 (Z300C) szintén 1280x800 pixeles IPS panel köré épül, de annak meghajtásáról lényegesen erősebb rendszerchip, az Atom x3-C3200 gondoskodik Mali-450 MP4 grafikus maggal és 2 GB RAM-mal. A háttértár 16 GB, a Wi-Fi és Bluetooth mellé GPS modult is kapunk, a 7,9 mm vastag gépházba pedig 18 wattórás akkumulátor fért. Az Android 5.0-t futtató ZenPad 10 (Z300C) feketében, fehérben és ezüstszürkében kapható 65 000 forint környékén. Van fejlettebb ZenPad 10 (Z300CL) is, aminek fő extrája a 32 GB-os háttértár és az LTE modem, ára pedig 85 000 forint körül alakul.
A Samsung is piacra dobott néhány nagyobb méretű tabletet az elmúlt időszakban. A Galaxy Tab E 9.6-nak szokatlan méretű, 9,6 hüvelykes a kijelzője, felbontása viszont már általános, 1280x800 pixel. Mögötte Spreadtrum SC7730SE rendszerchip dolgozik, ami négy Cortex-A7 processzormagjával és Mali-400 MP2 grafikus gyorsítójával nem egy erőgép, mellé 1,5 GB RAM-ot és 8 GB-os háttértárat telepítettek, ami microSD kártyával bővíthető. Kapunk még GPS-t, egyes verziókban 3G modem is van, az akkumulátor pedig 18,5 wattórás (5000 mAh). A Samsung Galaxy Tab E 9.6 háromféle színben, feketében, fehérben és barnában érhető el, csak Wi-Fi modullal 65 000 forint körüli áron.
Eggyel magasabb kategóriában szerepel a Samsung Galaxy A 9.7, aminek viszont érdekes módon csak 1024x768 pixeles 4:3 oldalarányú kijelzője. Mögötte viszont az E 9.6-nél erősebb SoC, Snapdragon 410 lakik, a csak Wi-Fi modulos verzióknál 1,5 GB, az LTE modemeseknél 2 GB RAM társaságában. A háttértár 16 és 32 GB lehet, microSD kártyával tovább bővíthető. Ezúttal is kapunk GPS-t, a mindössze 7,5 mm vastag gépházba pedig 22 wattórás (6000 mAh) akkumulátort tettek. A Samsung Galaxy Tab A 9.7 Android 5.0-t futtat; 16 GB-os, Wi-Fi-s változata feketében és fehérben picivel 80 000 forint alatt kapható meg.
Notebookok
Lenovo nyereményjátékot indított a Foramax Computers. Aki október 5-ig Lenovo notebookot vásárol náluk, az sorsoláson vesz részt, melyen két Lenovo IdeaCentre Stick 300 számítógépet sorsolnak ki. Ez a pendrive-nak látszó apróság valójában egy teljes, Bay Trail platformos számítógép, ahhoz az Intel Compute Stickhez hasonló, amit nemrégiben mutattunk be.
Érdekes Asus ajánlata is van a Foramax Computersnek. Az Asus X554LA alapszintű, 15,6 hüvelykes notebook, ami Broadwell-alapú Core i3-5010U processzort használ, ami mellé 4 GB memóriát és 500 GB-os merevlemezt telepítettek. Az 1366x768 pixeles kijelzőt az IGP hajtja meg, a laptopnak pedig DVD-írója és két USB 3.0 kapuja is van. Ára alapmodellhez illően 124 900 forint, viszont ebben az árban a megszokottal ellentétben már Windows 8.1 operációs rendszer is van.
Most, hogy küszöbön az utódja, az Asus közkedvelt Transformer Book T100TA tabletje is egyre jobb árban kapható meg. A Bay Trail alapú, négymagos Atom Z3775 rendszerchippel, 2 GB memóriával és 32 GB-os háttértárral ellátott, billentyűzettel mini notebookká alakítható, 10,1 hüvelykes tabletért Windows 8.1 operációs rendszerrel 84 900 forintot kérnek. Igazán jó vételnek viszont a 64 GB-os verzió látszik, mely alig pár ezressel drágább a 32 GB-osnál, és 89 900 forintért vihető haza. Akinek pedig még ez a tárhely sem elegendő, a 107 290 forintos csomagban 64 GB belső tárhelyet, a billentyűzetbe építve pedig 500 GB-os merevlemezt kap.
rudi