Három Asus WLAN router

Asus WL-500g Deluxe

A notebookok térhódításával egyre nagyobb igény alakult ki a vezeték nélküli hálózatok iránt, hiszen hogyan néz ki az a hordozható számítógép, amelyet kábel köt össze a helyi hálózattal vagy az internettel? Ma a mobil számítógépeiről is ismert Asus gyors wireless routereivel ismerkedünk meg.

Dobozaikat tekintve a WL-500G és WL-530G szürkeségétől elüt a WL-520G, mely – számozása ellenére – a legfrissebb modell. A routerek megjelenésben és méretben is jelentősen eltérnek egymástól. A márkajelzést letakarva bajos lenne megmondani, hogy egy istállóból származnak. Az WL-530G kicsi, elegáns, mobil felhasználásra termett. Az WL-520G visszafogottan praktikus formájú, mérete átlagos. A legnagyobb WL-500G talán fölöslegesen is nagy házat kapott.

Alacsonyabb számozása ellenére a WL-500G Deluxe az itthon kapható legfejlettebb Asus router. Megjelenését tekintve van benne egy kis Millenium Falcon-os, a formatervezője a korai Star Wars filmek rajongója lehetett. A méretet legjobban tán az jellemzi, hogy egy átlagos toronyház tetejére rakva mindkét oldalon egy-egy centiméterrel lelóg.

Az előlapon a szokásos fényekkel találkoztunk. Egy az üzemet, egy a vezeték nélküli kapcsolatot, egy a WAN port, négy pedig a vezetékes LAN portok aktivitását jelzi. A készülék tetejére és oldalára is került szellőzőrostély. Az Asus WL-500G Deluxe áramfelvétele megközelítőleg 10 watt.

Az egyik oldalából kihajtogatható láb segítségével felállítható a WL-500G Deluxe, de ilyenkor nagy felülete miatt meglehetősen instabil.

Érdekes a legnagyobb Asus router fara. A megszokott hálózati csatlakozók (4 LAN és egy WAN), reset gomb, tápkonnektor és antenna mellett két USB portot is találunk, melyekre külső adattárolót vagy webkamerát aggathatunk, ezeket a nagy Asus kiválóan kezeli.

A készülék alján fali rögzítéshez szükséges füleket találunk. Praktikus, hogy a gép alapértelmezett IP címe, MAC címe, valamint a kezdeti belépési paraméterek a fenéklemezen fel vannak tüntetve.

A készlethez tartozik még egy hét nyelven (magyarul sajnos nem) beszélő telepítési útmutató és egy nagyon részletes, százoldalas angol használati útmutató. A nagy routerhez meglehetősen kompakt tápot kaptunk, ez egy zsúfolt elosztóban hasznos lehet.

A hatalmas fedél alatt szellős belsőt találtunk. Balra a fémburok alatt a wireless rádiós egység, mellette a hozzá tartozó Broadcom BCM4306KFB chip látható. Felül a négyportos switch elektronikája, alatta a bordával ellátott központi processzor, két 16 MB-os RAM modul és a router szoftverét tartalmazó flash ROM látható. Az USB portokat a jobbra elhelyezkedő VIA VT6212L kezeli. A chip összesen négy USB aljzattal bír el, ebből kettő a hátoldalra van kivezetve, további kettő pedig nyolctűs csatlakozó formájában jelenik meg a nyomtatott áramkörön. Az ügyesebbek a nagyméretű belsőt kihasználva akár USB-s merevlemezt is forraszthatnak rájuk, a szükséges 5 voltos feszültséget a hátoldali USB portok alatt látható, kondenzátoroknak kihagyott helyekről lehet felvenni.

A központi borda alatt lapuló chip is a Broadcomtól származik – BCM5364PKPB. Az Asus WL-500G Deluxe fontosabb tulajdonságait táblázatban foglaltuk össze:

 

Termék megnevezése Asus WL-500g Deluxe
WAN router kábelnet és xDSL
LAN switch 4 portos
Wireless LAN támogatás 802.11b (11 Mbps), 802.11g (54 Mbps),
125 Mbps High Speed Mode
Titkosítási szabványok WEP, WPA, WPA2
Tűzfal NAT, SPI, IP cím, MAC cím és URL szűrés
WDS-támogatás van
Extrák 2 db USB port, beépített FTP szerver
és webkamera-kezelés
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.asus.com
WL-500g Deluxe
Bruttó fogyasztói ár 25 400 Ft

Asus WL-520g

Letisztult, már-már unalmas formája van az Asus WL-520g-nek. A kék színekkel felvidított doboz üdítően hatott a másik két szürke mellett. A csomagolás legérdekesebb része a jobb felső sarkában olvasható „125* High Speed Mode” felirat. A Broadcom által szállított, Asus-terminológiával Afterburnernek nevezett gyorsító technológiát a WL-500G is ismeri, de ott nem verték nagydobra.

A kiegészítőkön is továbbvonult a kék design. A kezelési útmutató itt öt nyelvre redukálódott, tömörebb, de minden beállításra kitér. Kissé zavaró, hogy a táp jó vaskosra sikeredett.

A középső Asus router elején sallangmentesen sorakoznak a kijelzők, csak a bal oldali Asus márkajelzés és a sebességre utaló felirat töri meg az egyhangúságot. A borítás teteje gazdagon rácsozott.

Hátul is példás rend uralkodik. A szokásos négy LAN és egy WAN csatlakozó, tápkonnektor és reset gomb mellett találunk egy piros gombot, ami nem az önmegsemmisítőhöz tartozik, hanem a gyorskonfigurációs üzemmódot aktiválja.

A gépecske alján itt is szerepel az alapértelmezett IP cím és a belépési paraméterek. A falra rögzítéshez nélkülözhetetlen fülek sem maradtak le. A kisebb méretből és a WL-500G-nél alacsonyabb, 7 watt körüli fogyasztásból egyszerűbb belsőre lehet következtetni.

Belül a külsőhöz hasonló rend uralkodik. Csupán egyetlen, borda alá rejtett vezérlőt, 8 MB RAM-ot, egy flash ROM-ot, valamint a rádiós egység és a switch elektronikáját találtuk.

A borda alatt a Broadcom szuperintegrált BCM5350 vezérlője található, mely a piac egyik legjobb ár/teljesítmény arányú megoldása.

Főbb paraméterek:

 

Termék megnevezése Asus WL-520g
WAN router kábelnet és xDSL
LAN switch 4 portos
Wireless LAN támogatás 802.11b (11 Mbps), 802.11g (54 Mbps),
125 Mbps High Speed Mode
Titkosítási szabványok WEP, WPA, WPA2
Tűzfal NAT, SPI, IP cím, MAC cím és URL szűrés
WDS támogatás van
Extrák EZSetup gyorsbeállítás
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.asus.com
WL-520g
Bruttó fogyasztói ár 17 700 Ft

Asus WL-530g

A dobozán is látszik, hogy az Asus WL-530G nagyon pici. Kicsomagolva még kisebb készülékkel álltunk szemben, mint gondoltuk.

Alapterülete alig nagyobb egy névjegykártyánál, így hordozása sem okoz gondot, bárhova magunkkal vihetjük vezeték nélküli hálózatunkat. A kis router kinézetében harmonizál az Asus hordozható számítógépeivel. A fekete házát elegáns alumíniumcsík díszíti, ebbe gravírozták a márkajelzést.

A kis méret miatt az apróság csatlakozóit nem a szokásos módon helyezték el. A WAN konnektor az egyik oldalra került, a négy LAN dugasz a resettel és tápcsatlakozóval hátul maradt. Az aljzatokba csatlakoztatott vezetékek jelzőfényei nem az előlapra, hanem a foglalatok peremére kerültek. Ha mind a négy LAN portba vezetéket dugunk, a kis WL-530G könnyen felborulhat.

A bekapcsolást és a vezetékes vagy vezeték nélküli kapcsolatot jelző kontrollámpák a router tetejének hátsó traktusára kerültek.

Alul termetes szellőzőnyílást, két csúszásgátlós lábat és a router alapértelmezett beállításait találhatjuk. Az apróságon értelemszerűen nincsenek rögzítőfülek.


A világutazóknak kedvez a táphoz mellékelt, négyféle konnektorba passzoló dugókészlet, mellyel Angliában vagy az óceánon túl is boldogulunk. A kis készülékkel csupán egy terjedelmes angol nyelvű használati útmutató érkezett.

Már kézbe fogva is felmerült bennünk a kérdés, hogyan férhetnek el az alkatrészek a pici dobozkában. Nos, a válasz egyszerű: két szinten. Felnyitva a kis routert csupán egy 8 MB-os RAM modult és a borda alá bújtatott központi processzort találtuk.

Az áramköröket kiszedve és megfordítva előkerült még 8 MB memória, a rádiós egység, a flash ROM, és a négyportos switch vezérlőelektronikája.

Hogy az alkatrészek ne melegedjenek vagy sérüljenek, a chipek fölé hővezető szivacsok kerültek.

Ahogyan a switchvezérlő, úgy a router központi processzora is a Marvelltől származik.

Főbb paraméterek:

 

Termék megnevezése Asus WL-530g
WAN router kábelnet és xDSL
LAN switch 4 portos
Wireless LAN támogatás 802.11b (11 Mbps), 802.11g (54 Mbps)
Titkosítási szabványok WEP, WPA
Tűzfal NAT, SPI, IP cím és URL szűrés
WDS támogatás van – firmware-frissítéssel
Méret 129 x 44 x 29 mm
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.asus.com
WL-530g
Bruttó fogyasztói ár 20 000 Ft

Beüzemelés

Mindhárom Asus router ugyanazzal a webes kezelőfelülettel érkezett. A legegyszerűbb felépítésű a kis WL-530g, a WL-520g csupán a WPA2 titkosításban és néhány apróságban különbözik tőle. A WL-500g Deluxe menüjét itt-ott kisebb animációk díszítik, és megjelent az USB eszközök beállítása. Mindhárom routerhez elérhető a firmware fejlesztőkörnyezete és forráskódja is. A WL-500g család egyedi firmware-eivel már különálló weboldal is foglalkozik.

A leggyorsabban és legegyszerűbben a WL-520g konfigurálható. A router szoftverét feltelepítve elég kábelt csatlakoztatni rá, vagy beüzemelni egy vezeték nélküli hálózati vezérlőt, és máris nekiláthatunk az EZSetupnak. A router hátulján található piros gomb 3 másodperces nyomva tartása, majd a router szoftverének elindítása után aktivizálódik a gyorsbeállító. Vezeték nélküli csatlakozás esetén először biztonságosan lekódolja a kapcsolatot; a beállításokat célszerű elmenteni vagy kinyomtatni. Ezután beállíthatjuk az időzónánkat, majd az internet-elérésünket, és már készen is vagyunk az alapokkal.

Hagyományos módon, IP címmel és jelszóval belépve a routerekre ugyanúgy könnyen és gyorsan beállíthatjuk az internetes kapcsolatunkat, és további finomhangolásra is lehetőség nyílik. Az itt található gyorsbeállítás annyival jobb, hogy az egeret a menüpontok fölé húzva rövid leírást kapunk funkciójukról. Ebben az esetben ugyan nem a legelső pillanattól használunk titkosítást, de közvetlenül az időzóna, internetcsatlakozás fajtája és WAN csatlakozás után már választhatunk is a kódolások közül.

A „Wireless” menüpontban módosíthatunk a vezeték nélküli kapcsolat beállításain, kódolásokon, kapcsolódási sebességen, azonosítókon. A WL-530g legerősebb kódolása a WPA-TKIP volt, az 500g és 520g már WPA-AES és TKIP+AES beállítást is tudott. Mindhárom router maximum 128 bites WEP titkosítást támogat. Hogy a behatolóknak valamivel nehezebb dolguk legyen, MAC cím alapján is kizárhatunk vagy beengedhetünk hálózati állomásokat.

A WDS funkcióval két vezeték nélküli hálózatot kapcsolhatunk össze. Beállítása nagyon egyszerű. Elegendő a routert WDS vagy Hybrid (ilyenkor további routerekkel, de különálló hálózati egységekkel is kommunikál) módba állítani, és megadni a kapcsolódó routerek MAC címét. Az 500g és 520g anoním (anonymus) csatlakozást is engedélyez.

A három router „Advanced” menüpontban található beállításai egyre bővülnek. Az 530g még nem ismeri a WMM (Wi-Fi Multimedia) eljárást és a gyorsító Frame Burstinget, rádiójának erőssége sem állítható, csak kikapcsolható. A 520g tudja az imént hiányolt tételeket, az 500g Deluxe rádióállomása pedig időzítővel is ellátható. Ide került az Afterburner kapcsolója is.

Az IP-konfigurációban már az 530g-nél is megtalálunk mindent, amire szükségünk lehet: IP, DNS, egyedi ISP, DHCP és dinamikus DNS beállításokat. A NAT menüpontban Port Trigger, virtuális szerverek és DMZ állítható. Működtetésükkel nem volt semmi gond, az előbukkanó magyarázatok mindenhol elégségesek.

Tűzfalbeállításokban is jobbak a nagyobb Asus routerek. Az 530g csupán a LAN felől tud szűrni, a másik kettő WAN felől is. További eltérés, hogy a kicsi csak URL- és IP-szűrőt kapott, a nagyok MAC-szűrőt is.

A „System Setup” alatt nem szabad kihagyni a router jelszavának módosítását, de a firmware frissítése és az egyedi beállítások lementése is nagyon hasznos.

A WL-500g Deluxe még két extra funkciót kínál. Az első az USB csatlakozóra kötött adattároló vagy webkamera kezelése; mi csak az előbbivel ismerkedtünk meg. A szerver a FAT16 vagy FAT32 partíciókat részesíti előnyben, NTFS kódolt állományokkal nem boldogul. A felhasználók egy közös könyvtárat használhatnak a megadott jogokkal, de akár sajátot is kaphatnak, melybe csak a „Super User” tud belenézni a router belépőkódjával.

Jó szolgálatot tehet az WL-500g Deluxe sávszélesség-szabályozója is, melyben feltöltési és letöltési korlátozásokat vezethetünk be, hogy a warezelő, esetleg CS-ző kollégák ne fékezzék az NVIDIA szerveréről NDA-s anyagot letöltő jómunkásembereket.

Tesztelés, értékelés

Egy routert – különösen vezeték nélkülit – nagyon nehéz objektíven tesztelni, hiszen a teljesítményére befolyással van a környezet és a hálózatban részt vevő többi alkatrész is. Az Asus routereit egy USB csatlakozóba dugható Asus WL-167G és egy Gigabyte GN-WP01GT PCI kártyával vizsgáltuk, majd bevetettünk egy Fujitsu Siemens Amilo A1650 notebookot is. Mindhárom hálózati eszköz ismeri a névlegesen 54 Mbps átviteli sebességű IEEE 802.11g szabványt. A WL-500g Deluxe és a WL-520g WDS összekötésével a Broadcom 125* High Speed üzemmódjának a teljesítményét is megvizsgáltuk. A WL-500g Deluxe FTP-képességeit 20 GB-os X-Micro Mini DisGo merevlemezzel teszteltük.

A méréseket háromféle távolságból hajtottuk végre egy családi házban. Először a két vevőegység szabadon rálátott egymásra fél méter távolságból, majd egy vékony fal és 4 méter került közéjük (szomszéd szoba), végül hat méterről próbálkoztunk egy masszív támfal mögül. A méréseket 11 Mbps-os 802.11b és 54 Mbps-os 802.11g sebességgel is elvégeztük, a 125* High Speed üzemmódot csak a vékony falon keresztül próbáltuk ki. A tesztek során mind a három routerrel nagyon hasonló eredményeket értünk le, így csak a WL-500g Deluxe-szal mérteket közöljük.

 

IEEE 802.11g - 54 Mbps szabad rálátással vékony fal
4 méterről
vastag fal
6 méterről
Asus WL-167G – LAN 2400 kB/s 2400 kB/s 1950 kB/s
FSC Amilo A1650 – LAN 2450 kB/s 2450 kB/s 2000 kB/s
Asus WL-167G – Gigabyte GNP01GT 1300 kB/s 1300 kB/s 900 kB/s
FSC Amilo A1650 – Gigabyte GNP01GT 1300 kB/s 1300 kB/s 1000 kB/s
Asus WL-500g Deluxe – Asus WL-520g – WDS-ben - 1300 kB/s -

Az 54 Mbps átviteli sebességet távolról sem sikerült elérni, hiszen ez több, mint 6000 kB/s-ot jelentene – a fizikai rétegben. Alkalmazásszinten persze kisebb a sávszélesség elméleti értéke is, melyet tovább rontanak a környezetben fellépő zavaró tényezők (interferencia, elnyelődés stb.). Ha a vezetékes hálózat felé sugároztunk, a 802.11g esetében nagyjából 19 Mbps-ot értünk el, ami több mint a 802.11b maximuma, de távol marad az elméleti csúcsértéktől. Amint az adó és a vevő is vezeték nélküli állomás lett, a sebesség tovább csökkent 10 Mbps környékére.

Meglepetésre a vékony fal semmivel sem csökkentette az átviteli sebességet, de a vastag fal már 20 %-kal visszafogta a teljesítményt, amikor a vezetékes LAN-ra sugároztunk, és 30 %-kal, amikor mindkét végpont vezeték nélküli volt. Ezek a sebességek ugyan alacsonyabbak a 100 Mbps-os vezetékes Ethernet sebességénél, de a ma elérhető internetkapcsolatoknál gyorsabbak. Filmnézéshez is elegendő ez az átviteli teljesítmény.

 

IEEE 802.11b - 11 Mbps szabad rálátással vékony fal
4 méterről
vastag fal
6 méterről
Asus WL-167G – LAN 610 kB/s 600 kB/s 580 kB/s
FSC Amilo A1650 – LAN 630 kB/s 630 kB/s 590 kB/s
Asus WL-167G – Gigabyte GNP01GT 300 kB/s 295 kB/s 286 kB/s
FSC Amilo A1650 – Gigabyte GNP01GT 320 kB/s 305 kB/s 295 kB/s
Asus WL-500g Deluxe – Asus WL-520g – WDS-ben - 310 kB/s -

A vezetékes hálózattal kommunikálva névleges maximumának pontosan a felét teljesítette a 802.11b szabvány. Két vezeték nélküli állomás között az átviteli sebesség csupán 2,4 Mbps volt. A vékonyabb fal a sebességen nem rontott jelentősen, de a vastagabb is kevesebb, mint 5 %-os visszaesést eredményezett.

A Broadcom gyorsítója megtette hatását. Segítségével a két Asus router 1700 kB/s-os sebességgel tudott kommunikálni, ez megközelítőleg 13,5 Mbps-ot jelent, vagyis 30 %-os gyorsulást tapasztaltunk az IEEE 802.11g szabványhoz képest. Ráadásul a Broadcom sebességtuningja szomszédbarát, ami annyit jelent, hogy nem csökkenti a környezetében működő további állomások hatásfokát.

Végezetül megvizsgáltuk az Asus WL-500g Deluxe FTP szerver képességeit. USB-s merevlemezünket minden komplikáció nélkül sikerült beállítanunk. Vezetékes hálózaton keresztül 1100 kB/s-os sebességgel tudtunk írni rá, és legfeljebb 850 kB/s-mal ment a letöltés. Be kell vallanunk, ennél többet vártunk. A 100 megabites hálózaton létesített FTP szerver ennél 6-7-szer gyorsabb, de kisebb fájlok mozgatására még elegendő az Asus router megoldása is. Vezeték nélküli eléréssel kissé lelassult az FTP. IEEE 802.11g-t alkalmazva 900 kB/s-mal tudtunk írni merevlemezünkre, majd 750 kB/s-os letöltést produkáltunk.

A maga nemében mind a három bemutatott Asus router egyedülálló. A kis Asus WL-530g méretével és hordozhatóságával hódít. Azoknak ajánlott, akik sokat utaznak legalább harmadmagukkal, és ilyenkor sem szeretnének lemondani a védett, csoportos összeköttetésről.

Az Asus WL-520g letisztult formavilágú, ismeri a legfrissebb biztonsági szabványokat, és nagy sebessége mellett ára sem túl magas. Hétköznapi használatra ajánlott, tanácsos hozzá Broadcom gyorsítós hálózati adaptereket is beszerezni.

Az Asus WL-500g Deluxe nem csak méretben nagy. Az amúgy is gazdag szolgáltatáslista mellé további finomított firmware-eket tölthetünk le. Hasznos a különálló gép nélkül működtethető FTP szerver, melynek sebessége dokumentumokhoz, kisebb adatállományokhoz bőven elegendő. Ügyes a szintén kiegészítő erőforrások nélkül üzemeltethető webkamera és a forgalomkorlátozás is. Haladóknak ajánlott.

Asus WL-500g Deluxe
Asus WL-520g
Asus WL-530g

rudi

Az Asus routereket az Asus bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés