Hirdetés
Hőmérséklet, zaj, akkumulátor
Mi a helyzet a melegedéssel? Egyáltalán nem lepődtünk meg azon, hogy nyugalmi állapotban, 24 fokos tesztkörnyezetünkben az Asus G73Jh felső része alig melegedett 30 Celsius-fok fölé. Alul a 37 fokos érték jelezte, hogy itt azért komoly fogyasztók rejtőznek. Ebben a gépben külön hűtése van a nagy processzornak és a nagy grafikus kártyának, ami jó hír. Ráadásul ezek hátrafelé szellőznek, így még kevesebb hang jut a felhasználó fülébe. Nyugalmi állapotban hátul alig több mint 20 dB-t mértünk, de elöl lényegesen csöndesebbnek tűnt a G73Jh.
Megkezdve a processzor terhelését nyugalmi, 43 °C-os hőmérsékletéről azonnal 55 °C-ra ugrott, az első perc végén pedig elérte a 65 °C-os értéket. Itt öt decibelt hangosodott, így már elölről mérve is átlépte a 20 decibeles szintet. A következő említésre méltó esemény a terhelés huszadik percében történt. Ekkor a CPU hőmérséklete átlépte a 70 °C-ot, a hűtés pedig további 3 dB-t hangosodott. Újabb 20 perc alatt még 3 fokot melegedett a CPU, de a hűtés hangja már nem erősödött, maradt a sokkal kisebb hardveres teljesítménnyel bíró laptopok szintjén. A G73Jh felületét vizsgálva középtájt egy melegedő területet fedeztünk fel. Itt a billentyűzet elérte a 40 °C-ot, alul pedig 47 °C-ot mértünk. A két merevlemez kiindulási, 34 °C-os hőmérséklete a terhelés végére 42 °C-ra emelkedett, ami még rendben van.
Játékban is próbára tettük a nagy Asust. További egy óra autózás után azt tapasztaltuk, hogy most a közepe mellett az egyik oldala is felmelegedett. Minden bizonnyal itt rejtőzik a VGA hűtése, a másikon pedig a processzoré, mely most nem kapott akkora terhelést.
Nyugalmi állapotban az MSI GT740 felületén hasonló hőmérsékletet mértünk, mint az Asusnál. Csak a fenéklemez hűtést rejtő része melegedett 35 °C fölé. A dolognak viszont volt egy szépséghibája. Mivel az MSI-nek csak egy hűtése van, már ekkor is 25 dB környékén zajongott a ventilátora, mely ráadásul egeret tartó kezünkre fújta a meleget.
Bizony, a processzoron is magasabb értékeket mértünk. Már nyugalomban 55 °C-os volt, a terhelés kezdetekor pedig 65 °C-ra melegedett. Ezzel egy időben a hang is megugrott, elérte a 30 dB-t. Egy percen belül további 5 dB-t hangosodott, a CPU pedig már 78 °C-nál tartott. Szerencsére ennél az eléggé zavaró 35 dB-es szintnél már nem lett zajosabb a hűtés, bár a CPU hőmérséklete átlépte a 80 °C-os határt. Eközben a billentyűzet 40 °C-ig melegedett, a gép alja pedig 50 °C-hoz közelített. Szerencsére a merevlemez csak egy fokkal lett melegebb, mint az Asusban.
Játék közben további terhelést kapott a hűtő, ami melegedésben nyilvánult meg. Újabb háromnegyed óra elteltével már 43 °C-ot mértük a felső részen, a hűtést rejtő sarok alja pedig 55 °C-nál tartott. A hűtéses és hangos kört tehát erősebb grafikus alrendszere ellenére is az Asus G73Jh nyerte.
Sejtettük, hogy erősebb grafikus kártyája, dupla ventilátora és kisebb akkumulátora miatt fogyasztási tesztünkben az Asus G73Jh húzza majd a rövidebbet. Nyolccellás, 75 Wh-s telepe nyugalmi állapotban is csak két órára volt elegendő, míg az MSI GT740 a 85 Wh-val több mint egy órával tovább bírta. Videózás közben ez a különbség csökkent, de még mindig az MSI volt a nyerő. Majdnem két óráig bírta, míg az Asus másfél óra elteltével lemerült. Teljes terhelésen ismét csökkent a két gép közti különbség. Az MSI kicsivel több mint egy órát, az Asus majdnem 50 percet bírt. Minden bizonnyal brutális, 150 wattos tápjának köszönheti a G73Jh, hogy gyorsabban visszatöltötte akkumulátorát, mint a GT740, amihez „csak” 120 wattos táp jár.
Érdemes kiszámolni a két nagy játékos fogyasztását. Az Asus G73Jh nyugalmi állapotban 37,2 wattot igényelt, az MSI GT740 10 wattal kevesebbel is beérte. Videózás közben közeledett egymáshoz a két gép, az Asus 51, az MSI 43 wattot kért. Játékban a G73J a nagy táp ellenére száz watt alatt maradt, beérte 92-vel, míg a GT740 tíz wattal kevesebbet kért. Érdemes felidézni, hogy a GeForce GTX 260M-mel és Core i7-820QM-mel, illetve 16”-os, LED háttérvilágítású kijelzővel szerelt Asus G60J három fogyasztási értéke 28, 45 illetve 99 watt volt. Ebből arra következtetünk, hogy a GeForce-ok nyugalmi fogyasztása kisebb, mint a Radeonoké, de komoly terhelés alatt az AMD megoldásai tűnnek takarékosabbnak. A GT740 kapcsán felidézzük a hatalmas, 18,4”-os kijelzővel, de csak Core i5 processzorral, illetve Radeon HD 5850-tel szerelt Acer Aspire 8942g számait, ugyanis ez a gép játékban rendre jobb volt az MSI-nél. És nem csak játékban, hanem fogyasztásban is, mert nyugalomban 16, videónál 27, játék közben pedig 70 wattot igényelt. Úgy gondoljuk, hogy a jelentős eltérést nem a VGA, hanem a processzor okozta.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!