Gamer notebookok, ha összejönnek

Asus G73Jh és MSI GT740

Márpedig a notebook nem játékra való – mondogatjuk évek óta. Eredendően a mobil számítógépeket nem ilyen felhasználásra találták ki, de bizony a legtöbb gyártó folyamatosan hozza ki a jobbnál jobb, játékosoknak szánt vasakat. És ami még érdekesebb, a hazai piacon is elfogy az a mennyiség, amit ide szánnak, szóval nem csak kínálat van, hanem kereslet is. Ma két olyan, játékosoknak szánt laptopot mutatunk de, melyek esetleg nyugdíjazhatják a cikkünket indító kijelentést.

Hirdetés

Egy játékosoknak szánt hardvernek – legyen az egér, alaplap vagy bármi – valamilyen okból mindig nagyon látványosnak kell lennie. Ezen a téren az MSI GT740-nek és az Asus G73Jh-nak sem kell szégyenkeznie. Az MSI nagyfiújának diszkrét, de tekintélyt parancsoló fémfedelét és hivalkodó, vörös betétjeit először 2008 őszén láthattuk a GT735-ön, de szerintünk most is jól mutat. Teljesen más világot képvisel az Asus G73Jh. Teljesen új, szokatlan, szögletes formatervet kapott, amit az F117 bombázó repülőgép ihletett. Fekete, matt felülete szintén egyedi, azzal a gumis tapintású „játékos műanyaggal” borították, amit billentyűzeteken vagy egereken láthattunk. Szóval megjelenésre egyedi mindkét gép, de teljesen más módon.

Oldalról nézve is hasonló a helyzet. Az Asus brutális, szögletes formát villant marcona szellőzőnyílásokkal, az MSI hagyományos vonalai és vörös sávjai mellette szerénynek tűnnek.


Pedig csatlakozóban az MSI gépe a jobb. Van rajta minden, ami csak egy laptopon lehet: HDMI, eSATA, mini FireWire, négy USB, ugyanennyi hangkimenet, ExpressCard és kártyaolvasó nyílás, Ethernet aljzat, valamint régi modem. További extra az opcionális tévétuner antennája, igaz, ilyen az Asusnak is lehet. Csak két gyengébb részletre hívjuk fel a figyelmet: nagy akkumulátora rondán kilóg még a méretes 17 hüvelykes monitort rejtő házból is, szellőzőnyílása pedig a játékos egeret tartó keze felé irányul, már amennyiben az illető jobbkezes.

Az Asus G7Jh mindkét szellőzőnyílása hátrafelé irányul. Előre lejtő oldalain ott a HDMI, de ezen felül lényegében csak négy USB aljzatot kapunk. Nincs eSATA, FireWire, de még ExpressCard bővítő sem. Persze a felszerelés már alapból bőséges, így ezek a kiegészítők nem nagyon fognak hiányozni Crysisezés közben.

Nyitás közben is látványos a G71Jh. Míg az MSI csak a kikandikáló akkut és picike zsanérját mutatja, addig az Asusnál hatalmas farban és vaskos pántokban gyönyörködhetünk. Ezt a notebookot elég nehéz összetéveszteni a konkurensekkel. Többen megjegyezték a G73Jh kapcsán, hogy sokkal inkább Reventón, mint a VX5 Lamborghini, és ebben szerintünk is van igazság.

Úgy gondoljuk, kívülről nézve még ízlés kérdése, hogy kinek melyik tetszik jobban tesztalanyaink közül, de belülről már egyértelműen az Asus a pofásabb. Olyan igazi játékos, hatalmas, teljesen matt fekete, és méretes csuklótámasza gumis tapintású. Csak az fránya szigetes, numerikus pados billentyűzet ne lenne! Látványos részlet még a monitor látszatra zsanérnélkülisége. Alatta egy rés húzódik végig, amiben sejtelmes, kék fényt kapcsolhatunk be. Az MSI nem kékkel, hanem vörössel operált, és szerintünk sokkal kevésbé ügyesen, mint az Asus. Hiába a fém csuklótámasz és a csinosan beleillesztett tapipad, a túl sok vörös és az olcsó hatású, krómszerű elemek bazári hangulatot keltenek. Úgy tűnik, az MSI-nél annyira belefeledkeztek az Apple formatervek koppintásába, hogy gamer vonalon nem volt idő fejleszteni, a túlzó vöröst és a sok fölös csillogót másfél év alatt sem tudták módosítani. Pedig sötétszürke betétekkel és matt fekete fémráccsal e GT740 lényegesen jobban festene.

Maximális nyílásban a teljesen kifektethető MSI a nyerő, de a nagy Asus is kitárható annyira, amennyire egy jobbára asztalon tartott gépet célszerű kinyitni. Mert hát ki akarna egy 42 x 31 centiméteres, közel négy kilós monstrumot ölben tartani?

Mondani sem kell, hogy mindkét gépet nagyon komoly hardverrel szerelték, ennek megfelelően iszonyatosan drágák is. Sokakban az MSI és az Asus név sem kelt túl nagy bizalmat, de a két óriás laptop kapcsán fölösleges minden aggodalom. Tesztpéldányaink nagyszerűen össze voltak rakva, óriási méretük ellenére sem éreztük gyengének őket. Az illesztési hézagok mindenhol rendben voltak, recsegést, ropogást a nagy súly és méret miatt kialakuló erőkarok ellenére sem hallottunk. Egyedül a nagy kijelzőpanelek imbolyogtak kissé, nyitott állapotban mindkét gépnél 1-2 centimétert.

Az Asus G73Jh óriási fenéklemezén egy nagyjából netbooknyi ajtót találtunk. Mögötte rejtőznek a memóriamodulok, a két fémmel védett merevlemez és a mini PCI Express foglalatba telepített Wi-Fi adapter. Fölötte félig látszik a VGA, illetve az opcionális tévétuner helye. Kár, hogy a hozzá tartozó mini PCI Express csatolót nem építették ki. Három érdekességre lettünk még figyemesek: a meglehetősen fura formájú akkumulátorra, a gép formatervéhez illő, háromszögletű talpakra és a jobbra elöl látható mini mélynyomóra.

Ilyenje a GT740-nek is van, de ügyetlenebbül formázták meg az MSI tervezői, egy krómozott keréktárcsát imitál. A hátlap többi része lényegében egyben eltávolítható, így szabad rálátásunk esik az összes hardverelemre. Balra felül található a két kimenetű, két hőcsövel rendelkező, de csak egy ventilátoros hűtés, aminek az alatta lévő processzor és a mellette lévő grafikus alrendszer hőjével is meg kell küzdenie. Az Asusnál külön hűtést kapott ez a két komponens. A GT740 jobb alsó sarkában lakik az optikai meghajtó, fölötte pedig az egyetlen, fémmel nem védett merevlemez.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés