Fujifilm X-T3: kiemelkedik kategóriájából

A még nem túl hosszú történelemmel bíró X-T rendszer egyik legújabb tagját volt szerencsénk kipróbálni.

Hirdetés

Zaj, dinamikatartomány

A Fujifilm X-T3 negyedik generációs, hátulról megvilágított X-Trans érzékelőt kapott, melyhez nem tartozik AA szűrő. A képfeldolgozó egység szerepét az X-Processor 4 tölti be, ami a gyártó állítása szerint jóval gyorsabb, mint elődje, ezzel növelve a képkiolvasás sebességét, de hatással van például az automatikus élességállítás teljesítményére is. A tesztidőszak alatt a Fujinon XF 18-55mm f/2.8-4 R LM OIS objektívet használtuk, az összes tesztkép ezzel készült.


[+]

A RAW fájlok előhívásához az Adobe Photoshop Lightroom CC szoftvert használtuk, az ezekből létrehozott JPEG képeket 100%-os minőségben exportáltuk. A fenti képen jól látható módon ISO 800-as értékig abszolút zajmentes képet kapunk, a kép ISO 1600-nál kezd el szemcsésedni, ám ez ISO 3200-ig nem okoz látványos problémát. 6400-as értéknél már nagyítás nélkül, szabad szemmel is jól kivehető mértékre sűrűsödnek az apró szemcsék, ami egy kis szoftveres zajszűréssel még korrigálható marad, efölött azonban már jelentős részletvesztéssel is számolnunk kell, 25 600-nál pedig már a kártyalap határai is elmosódnak.


[+]

A váz beépített JPEG motorjába épített zajszűrés remekül teszi a dolgát, bár azért az így készült képek esetében is kivehető a különbség ISO 3200 és 6400 között. de még mindig használható marad a fotó. 12 800-nál viszont már nem csak a sűrű mintázatok részletei, de a vastagabb vonalak folyamatossága is eltűnik, átlós vonalak esetében csúnya darabosságot fedezhetünk fel. Mindkét módszernél elmondható, hogy apró részletek fotózásakor kerülendő az ISO 3200 feletti érzékenység használata, ám nagyobb, egybefüggő felületeknél akár feljebb is merészkedhetünk.

Bebukott részek korrigálása Bebukott részek korrigálása
Bebukott részek korrigálása (Letölthető RAW fájl (53,4 MB)) [+]

A dinamikatartományt szemléltető képpárosunkon jól látszik, hogy még a szinte teljesen feketébe hajló árnyékos részekből is rengeteg részlet nyerhető vissza, persze ilyenkor számolnunk kell némi zajosodással, aminek következtében a kevésbé kontrasztos határvonalakat – például az épület hozzánk képest merőleges falain található ablakok süllyesztésénél – nehezebb elkülöníteni egymástól, de ez nyilván egy erősen szélsőséges eset, így ez még az elfogadható kategóriába esik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés