Hirdetés

FSP CMT510 és 520: házak a tápmestertől

Egyre jobb modellekkel bővíti házsorozatát az FSP, ezek közül most két igazán ígéretes példány járt nálunk.

Bevezető, CMT510 külseje

A tajvani FSP nevét elsősorban tápegységekkel szoktuk azonosítani, de a cég az utóbbi pár évben elkezdett a számítógépházak és processzorhűtők felé is terjeszkedni. Első lépéseik még viszonylag tétovának tűntek, de most már látszik, hogy – legalábbis a házaknál mindenképp – ezek a termékvonalak is egyre inkább megkapják azt a hangsúlyt, amit a zászlóshajónak számító tápegységek. A most bemutatásra kerülő CMT510, illetve testvére, a CMT520 is olyan ház, amelyik első pillantásra kifejezetten ígéretesnek tűnik. Nézzük csak meg alaposabban őket…

CMT510 – Külső

Edzett üveg, RGB, letisztult vonalak – nagyjából ezekkel lehetne összefoglalni a házépítésben jelenleg fontos három irányvonalat, és egyben az FSP által alkalmazott sorvezetőket is. A CMT510 legalábbis három oldalán – elöl és oldalain is – edzett üveggel burkolt, ami egyrészt betekintést nyújt a konfigurációra, másrészt lehetővé teszi, hogy a gyárilag telepített négy RGB ventilátor fényét megcsodálhassuk.


[+]

A ház többi része egyébként jórészt acélból és műanyagból készült, de találni gumielemeket is – például rögtön azon a négy fémtuskón, amelyek a kézzel oldható csavarokkal együtt az oldalsó üveglapot tartják a helyén. Utóbbi kerete fekete színezést kapott, ami elrejti a ház keretét és az említett tuskókat, tovább növelve az eleganciát.


[+]

Az előlapot szintén csavarok tartják, de ezek kívülről láthatatlanok, akkor férünk hozzájuk, ha a ház bal oldalát levesszük. Mindez teljesen simává teszi a gépház elejét, viszont egy már belakott gépházban nehézzé teszi az előlap eltávolítását – márpedig erre időnként szükség lesz, alatta ugyanis egy mágneses rögzítésű porszűrő lapul, amit néha majd tisztítanunk kell. Az előlap és a ház váza között körbe egy 5 mm-es rés található, ezen keresztül jut friss levegőhöz a gyárilag beépített három ventilátor.


[+]

A fedlap, mely nem eltávolítható, elülső élének közelében két USB 3.0-s konnektort, hangcsatlakozókat, visszajelző LED-eket, illetve két kapcsolót tartalmaz. Ebből az egyik a Power, a másik pedig a beépített RGB vezérlőhöz tartozik, de utóbbit nyomva tartva elérjük a reset funkciót is. A fedlap hátsó felén egy szimpla rácsos kivágást találunk, ide 12 vagy 14 cm-es ventilátor építhető be.


[+]

Míg a legtöbb ház csak a bal oldalán kapott üveget, addig a CMT510-en a jobb oldal is ebből az anyagból készült, ez azonban sötét árnyalatú, így szerencsére jobbára takarja az ezen az oldalon felbukkanó kábelezést és meghajtókat. A ház hátoldala nem tartalmaz érdekességeket, de megemlítjük, hogy a bővítőkártyák rögzítése külső csavarozású.


[+]

A ház alján négy masszív lábat találunk – ezek oldalra kiálló peremei egyben az üveg oldallapok tartását is segítik. Látható még itt két szellőző is: az egyik a tápegységhez, a másik opcionálisan a HDD-khez vehető igénybe. Egyben megfigyelhetjük a CMT510 egyik átgondolatlan pontját: a szellőzőket védő szűrőket tisztítani csak a ház eldöntése után tudjuk, ami egy már összerakott, bekötött konfigurációnál nem mindig egyszerű opció.


[+]

CMT510 – Belső és tapasztalatok

Belső kialakítás

Az FSP a CMT510 számára a klasszikus kétkamrás felépítést választotta, különösebb trükkök nélkül. A kivitellel nincs gond, éles peremektől, sorjás élektől nem kell tartanunk. A kábelek átvezetésére jórészt az alaplapi tálca és az előtte található, a 3,5”-es HDD-k függőleges elhelyezésére szolgáló lemez közötti rést használhatjuk, de a tálcára is került pár kivágás alul és felül.


[+]

Az említett, HDD-k rögzítésére kitalált lemezen egyébként 2,5”-es meghajtók számára is találunk furatokat, de ilyen háttértárak a tápalagút tetején is elhelyezhetőek, szám szerint kettő. A tápalagút egyébként teljesen üres, bal oldalán pedig az FSP logója díszeleg. Elöl egy igen méretes kivágás található, amelynek köszönhetően a legvastagabb 360 mm-es radiátorok is beépíthetőek ide, és felül is marad hely a csövek elvezetésére.


[+]

Az alaplapi tálca hátoldalán találjuk a ventilátorvezérlőt, amely 4 pólusú periféria-csatlakozót (molexet) használ, és hat ventilátort képes kezelni, RGB világítással együtt – igaz, az RGB itt annyiban félrevezető, hogy csak néhány szín (vörös, zöld, kék, sárga, fehér és lila) beállítására van lehetőség.


[+]

A bővítőkártyák rögzítésére az FSP házában külső rendszerű – azaz a kártyákat fixáló csavarokhoz a házon kívül férünk hozzá, de csak miután eltávolítottunk egy extra védőlemezt.

Hirdetés

CMT510 – Szerelés, próba

Gépünk összeszerelése a CMT510-ben eseménytelen volt, leszámítva az imént említett bővítőkártya-rögzítést, tudniillik az általunk használt alaplap hátsó részén végigvonuló „árnyékoló” miatt a grafikus kártyát csak némi feszegetés után tudtuk átbújtatni a ház hátsó nyílásán. Ez a probléma csak az ilyen extrával ellátott alaplapoknál fog jelentkezni, nem árt tehát tisztában lenni vele.


[+]

A további komponensek beszerelése közben nem ütköztünk váratlan akadályokba. Az alaplapi tartók az ATX szabványnak megfelelően vannak előkészítve, így tulajdonképpen csak csavarozni kell, a hátoldali nagy kivágásnak köszönhetően pedig a hűtés felszerelése utólag is kivitelezhető.


[+]

A tápegység rögzítésére az FPS a segédkeretes megoldást alkalmazza, így azt hátulról, moduláris verzió esetén az előre kiválasztott kábelek csatlakoztatása után kell a helyére csúsztatnunk. A kábelek elvezetésére, elhelyezésére bőven van hely és rögzítési pont, de készüljünk saját kábelkötegelővel, ugyanis a CMT510 dobozában csak négy darabot találunk.


[+]

Összeszerelt gépünket szokás szerint zajszűrés szempontjából is ellenőriztük: 72,1 dB(A) zajszintet biztosító „zajgenerátorunk” hangjából csak 64,6 dB(A) maradt, ami nem rossz érték.

CMT520 – Külső

A CMT520 jóval a CMT510 után jelent meg, így akár a továbbfejlesztésének is tekinthetjük, de mivel mindkettő piacon van, érdemes megnézni, hogy megéri-e a CMT520 nagyjából 10 százalékkal magasabb árát.


[+]

Az már első pillantásra látszik, hogy a letisztult vonalak helyett itt az előlapi üvegpanelt műanyag keretbe foglalták, amelyre egyben felkerült a kibővített csatlakozósor is. Ez a szerelhetőségen javított valamelyest, és nem biztos, hogy sokan tiltakoznak a jobb oldali üveglap fémre cserélése ellen.

Egy hangyányit jobban fájt ugyanakkor, hogy a bal oldali lap keretéről eltűnt a festés – ezt azonban bőven ellensúlyozza, hogy a tápegységet védő alsó szellőző egyszerűen hátrafelé kihúzva tisztítható, nem kell ehhez a művelethez oldalra dönteni a házat. És ha már a szellőzésről van szó: a fedlap alá egy helyett már három 12 cm-es vagy két 14 cm-es ventilátor szerelhető, de elfér itt egy 360 mm-es radiátor is. A koszt ezen a helyen mágneses rögzítésű rács igyekszik távol tartani.


[+]

Ami az előlap kialakítását illeti, a már említett műanyagkereten található nyílások hivatottak az itt is megtalálható három ventilátor szellőzéséről gondoskodni. Sajnálatos, hogy itt viszont nincs semmiféle szűrés, a szöszök tehát gyakorlatilag akadálytalanul juthatnak be a gép belsejébe.


[+]

Az előlap tetején előre dőlő síkban találjuk a csatlakozósort, amely az 510-hez képest két USB 2.0 porttal bővült, illetve kialakítása is igényesebb valamivel – plusz külön reset gombot is kapunk.


[+]

A ház további oldalai nem túl izgalmasak: hátul egy szellőzőnyílást, illetve az E-ATX mérethez passzolóan kicsit több, nyolc bővítőkártya-helyet találunk. Ezek itt is külső rögzítésűek, a csavarokat egy fel-le csúsztatható lemez védi. A ház alján annyi fejlesztés történt, hogy a tápegységhez tartozó porszűrőt hátra ki lehet húzni, a tisztításához tehát már nem szükséges oldalra dönteni a gépházat.


[+]

CMT520 – Belső és tapasztalatok

Belső kialakítás

A CMT510-hez képest elég sok mindenben változtattak az 520 belsején. Az alapvető felépítés maradt kétkamrás, de most már az alsó kamrába került a két 3,5/2,5”-es HDD-hely, amelyek klasszikus, fiókos kivitelűek – kár, hogy tartójuk fixen szegecselt, így nem tudjuk a kábelezés helyigényének függvényében mozgatni.


[+]

Az alsó kamra bal oldaláról eltűnt az FSP logó, viszont került ide egy kivágás, melyen keresztül közszemlére tehetjük tápegységünk típusát. A kamra teteje fényes műanyagból készült, amit mágneses megoldás rögzít – jópofa ötlet, egyrészt könnyít a szerelésen, másrészt tükröződésével növeli a belső RGB világítás hatását, ugyanakkor vigyázni kell vele, mert nemcsak az ujjlenyomatokat gyűjti, de karcolódik is.


[+]

A CMT510-hez hasonlóan az 520-ban is találunk az alaplapi tálca előtti részen kialakított helyeket adattárolóknak, itt azonban kizárólag 2,5”-es egységeket helyezhetünk el – illetve további két ilyen meghajtó kerülhet az alaplapi tálca hátoldalára is. Kifejezetten érdekes extra a beépített RGB/ventilátorvezérlő, melyet mágnesek rögzítenek a gépházban, tehát oda tesszük, ahová szeretnénk. Ez a vezérlő a CMT510-ben találhatóhoz képest egy fontos extrával bír: kompatibilis a fontosabb alaplapi rendszerekkel, így konfigurációink fényei összehangolhatóak, és persze így a teljes RGB spektrum kihasználható vele.


[+]

Szerelés, próba

Kezdjük az CMT510-ből ismerős problémával: a grafikus kártyát itt is csak feszegetve tudtuk a helyére rakni (és később kiszerelni), ez pedig elég kellemetlen tud lenni. Ettől eltekintve az összeszerelés eseménytelen volt, az E-ATX alaplapokra méretezett belső térben kényelmesen tudtunk dolgozni az ATX lappal.


[+]

Megemlítenénk azonban, hogy a CMT520 nem teljesen E-ATX-kompatibilis: nemcsak a rögzítések száma nem stimmel, de a kábelek átvezetésére készített kivágások sincsenek jó helyen. Ha azonban maradunk az ATX-nél, akkor nem lesz gond, az utóbbiakkal elég jól elérni minden fontos csatlakozót, viszont gumi takarólapokat nem kaptak.


[+]

A Vízhűtésben gondolkodók figyelmét felhívnánk arra, hogy az előlap mögött bőven van hely egy 360 mm-es radiátornak, körülbelül 77-78 mm-rel tudunk gazdálkodni, fent viszont nem ennyire rózsás a helyzet, különösen a 14 cm-es rendszereknél: ahogy képünkön is látszik, esetünkben például a plusz CPU tápcsatlakozó rondít bele erősen a képbe, jobb, ha inkább a 12 cm átmérőjű ventilátorokra épülő radiátoroknál maradunk, vagy ami még jobb, inkább az előlap mögé építjük ezt be.


[+]

Összeszerelt gépünkön természetesen megint elvégeztük a zajtesztet: a 72,1 dB-ből most 67,2 dB maradt, mutatva, hogy a plusz szellőzés mennyivel több hangot enged a szabadba a gépház belsejéből.


[+]

Értékelés

Értékelésünkben elsőként próbáljuk meg tisztázni a CMT510-520 verseny állását: megéri-e felárát az utóbbi? A válasz az, hogy alapvetően igen: több a hely, jobb a bővíthetőség, kétszer annyi USB csatlakozót kapunk, amennyiben pedig számít az ilyesmi, akkor itt már támogatottak az alaplapi RGB LED-es rendszerek is.


[+]

A CMT520 javára szól, hogy az alsó porszűrő tisztításához nem kell oldalára dönteni a házat, ellene viszont, hogy az előlapon keresztül a kosz szabadon jut be gépünk belsejébe.


[+]

A CMT510-et akkor javasoljuk, ha a letisztult vonalvezetés fontosabb a fenti előnyöknél, illetve ha csendesebb gépet szeretnénk építeni, ezen a téren ugyanis ez a modell viszi el a pálmát. Egyik gépnél sem volt teljesen problémamentesnek mondható a szerelés, a videokártya rögzítésével mindkét esetben meg kellett szenvedni, ez azonban alaplaptól függő probléma, nem mindenkinél fog jelentkezni.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése FSP CMT510 FSP CMT520
Méretek (ma x mé x sz) 448 x 491 x 208 mm 510 x 495 x 215 mm
Tömeg 10,9 kg 8,5 kg
Anyaga acél, edzett üveg, ABS
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX E-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma -
3,5"/2,5"-es helyek száma 2
2,5"-os helyek száma 2 6
Bővítőkártyák száma 7 db 8 db
Hűtés -elöl 3 db 120 vagy 2 db 140 mm-es ventilátorhely
(3 db 120 mm-es RGB ventilátor telepítve)
-felül 1 db 120 vagy 140 mm-es ventilátorhely
-hátul 1 db 120 mm-es ventilátorhely
(1 db 120 mm-es RGB ventilátor telepítve)
-elöl 3 db 120 vagy 140 mm-es ventilátorhely
(3 db 120 mm-es RGB ventilátor telepítve)
-felül 3 db 120 vagy 2 db 140 mm-es ventilátorhely
-hátul 1 db 120 mm-es ventilátorhely
(1 db 120 mm-es RGB ventilátor telepítve)
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.1 Type-A, hangszóró, mikrofon 2 db USB 2.0 Type-A, 2 db USB 3.1 Type-A, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő max. 165 mm magas max. 183 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya max. 400 mm hosszú max. 423 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX, max. 210 mm mély szabványos ATX, max. 200 mm mély
Extrák edzett üveg elő- és oldallapok, RGB ventilátorvezérlő beépítve edzett üveg elő- és oldallap, RGB ventilátorvezérlő beépítve
Gyártó honlapja http://www.fsplifestyle.com
Termék honlapja FSP CMT510 FSP CMT520
Fogyasztói ára 25 000 forint 27 000 forint
Garancia 2 év

Ami a tágabb mezőnyt illeti, a CMT510 25 000, a CMT520 27 000 forint körüli összegért vihető haza – és pechjükre ez igen zsúfolt kategória, rengeteg házat találunk itt. Ilyen például a Bitfenix Enso vagy a Phanteks Eclipse P400S edzett üveges verziója, amelyek mind rendelkeznek előnyökkel és hátrányokkal is az FSP modelljeivel szemben, de az NZXT, Thermaltake, Cooler Master és sok mindenki más is több verzióban támad. Az FSP gyártmányai pedig egyszerűen nem tudnak kiemelkedni ebből a tömegből – ugyanakkor nem is rosszak, és a CMT520 kiérdemeli tetszett díjunkat.


FSP CMT520 számítógépház

Wombath

Az FSP CMT házakat az FSP bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények