Friss hardverek a szép időben

Alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Egyre nagyobb divat kis számítógépet építeni, aminek az alapja rendszerint egy kisméretű alaplap – e szegmensben jellemzően a Mini-ITX az uralkodó formátum a maga 17 x 17 centiméteres méretével. Ma már ilyen kis területre is komoly hardver zsúfolható be, például a Gigabyte B150N Phoenix-WIFI modelljén. A középkategóriás B150 chipkészlet éppen ideális a tuningot ugyan nem támogató, de négy maggal és 3 GHz körüli órajellel bőven elég fürge, 65 wattos, LGA1151 foglalatos Skylake processzorokhoz. Két foglalat várja a DDR4 memóriát, a PCI Express 3.0 x 16 csatolót pedig kellő távolságra tették a CPU-foglalattól, így a legtöbb nagy léghűtő gond nélkül el fog férni. Az M.2 foglalatról sem kell lemondani, ezt a nyomtatott áramkör fonákjára forrasztották, és még a beépített, ac-s Wi-Fi, illetve Bluetooth 4.2 modulra is gondoltak. A jól felszerelt kis Gigabyte B150N Phoenix-WIFI alaplap három év garanciával 35 180 forintért vásárolható meg.

Szintén a B150-es vezérlőchip köré épül a Gigabyte G1.Sniper B7 alaplap. Az ATX méretű, fekete színű nyomtatott áramkört kissé szokatlan, de legalább ennyire egyedi, zöld színű kiegészítőkkel dobták fel. Érdekes látványelem az alaplap memóriamodulok felőli peremére húzott LED-sor, ami az integrált hangkártya ütemének megfelelően lüktet. Alaposan odafigyeltek egyébként a hangzással kapcsolatos funkciókra, melyek a Realtek ALC1150 kodekre támaszkodnak jó minőségű komponensekkel, cserélhető műveleti erősítővel és egyéb nyalánkságokkal kiegészítve. A többi részlet is korrekt, van négy DDR4 memóriafoglalat, két hosszú PCI Express csatoló CrossFire és SLI támogatással, M.2 és SATA Express aljzat. A Gigabyte G1.Sniper B7 három év garanciával 39 960 forint ellenében vihető haza.

Nagyjából hatezer forinttal drágább a komolyabb, tuningra is képes Z170-es vezérlőchippel szerelt Gigabyte Z170 Gaming K3 alaplap. Itt klasszikus gamer színekre, vörössel és némi fehérrel kiegészített feketére építettek, amit az elsődleges PCI Express foglalat környékén fémerősítés dob fel. Ezen felül még egy hosszú PCI Express aljzatot kapunk, a kettőben együtt pedig CorssFire támogatással két Radeont hajthatunk. Természetesen DDR4 memóriát eszik a négy RAM foglalat, tuningban akár a DDR4-3466 is támogatott. Az adattárolós extrák közül nem hiányzik az M.2 és a SATA Express sem, az alaplap kivezetésén pedig négy USB 3.0 és két USB 3.1 (Type-A) csatlakozó sorakozik. Említést érdemel még a fejlett hangkodek és a játékhoz optimalizált Killer E2200 Ethernet adapter. A Gigabyte Z170 Gaming K3 három év garanciával 45 850 forintért kapható.

Hirdetés

Házak és hűtés

Jó ideje nem foglalkoztunk már az egyik legnagyobb és legrégebbi számítógépház-gyártóval, pedig a Thermaltake sok érdekességet kínál még most is, sőt talán aktívabb, mint valaha. A Suppressor F51 Window például egy csendességre és folyadékhűtésre kihegyezett, fejlett miditorony. Előlapját a hangcsillapított modellekhez illően hatalmas ajtó uralja, ami mögött két 5,25 hüvelykes állás rejtőzik, az előlapi csatlakozók pedig egy ventilátorszabályzó és egy hatalmas, mágnesesen rögzített porszűrő társaságában a tetőn tanyáznak.

Belül a szokásos hardvereken túl akár két 420 mm-es és egy 240 mm-es radiátor is elfér egyszerre, igaz, ilyenkor már nem sok hely marad a merevlemezeknek. Azokból egyébként hat 3,5 hüvelykes és két 2,5 hüvelykes tehető be, de állásaik teljesen ki is szedhetőek. A gyárilag két ventilátorral érkező, de akár kilenccel is megrakható miditorony ablakos verziója nagyjából 44 000 forintba kerül.

Szintén ablakos miditorony a Thermaltake Core V31, de szerényebb kivitelű, ennek megfelelően ára is kedvezőbb. Előlapja szellős, perforált lemezből készült, két 5,25 hüvelykes meghajtóhely és többek között két USB 3.0 csatlakozó sorakozik rajta. Belül itt is teljesen moduláris elrendezést kapunk, a két 5,25 hüvelykes és a három 3,5 hüvelykes merevlemezállás kiszedhető. Előre és felülre itt 360 mm-es radiátorokat tehetünk be, ha pedig léghűtésben gondolkodunk, akkor felülre három, előre két 140 mm-es, alulra két, hátulra egy 120 mm-es ventilátort pakolhatunk. Ilyenkor arra kell figyelnünk, hogy a CPU-hűtő legfeljebb 155 mm magas lehet. A Thermaltake Core V31 ablakos oldalfallal hozzávetőleg 21 500 forintba kerül.

Akár a Core V31-be is kényelmesen befér a Noctua NH-C14S processzorhűtő, annak ellenére, hogy méretes, 140 milliméteres a ventilátora. Ugyanis ezt az alaplappal párhuzamosan fogatták fel, ha pedig olyan a helyzet, nem csak a 115 mm magas borda tetejére, hanem alá is fel lehet szerelni, így a laposabb házakban is elfér. Teljesítményével sem lesz probléma, mert a minőségi ventilátor vaskos, 820 grammos, hét hőcsővel felszerelt bordát szellőztet. Nem olcsó darab a Noctua NH-C14S: öt év garanciával 25 000 forintba kerül.

Hasonló árban kínálják a Noctua NH-D15S hűtőt is, ami egy igazi nehézfiú. Hatalmas, közel egykilogrammos bordája dupla torony alakú, és hat hőcső teríti szét rajta a processzor leadott hőjét. Egyedi formájú, 140 x 150 mm-es ventilátorát a két lamellasor közé tették, de igény szerint még két 120 mm-es rögzíthető a két végére. Mondani sem kell, hogy ez a modell az NH-C14S-hez hasonlóan felmegy minden ma elérhető processzorfoglalatra, a gyártó pedig hat év garanciát vállal rá.

Érdekes apróságok

Nem csak processzorok, hanem SSD-k terén is jelen van a piacon az Intel. 535-ös modellcsaládjával a komoly teljesítményre vágyó otthoni felhasználóknak, például a játékosoknak próbál kedvezni, akik jó néven veszik a gyorsabb rendszerindítást vagy a fürgébb pályabetöltést. A 16 nm-es MLC NAND chipekre támaszkodó adattárak 540 MB/s körüli szekvenciális írási és olvasási csúcssebességre képesek, és többféle kapacitással érhetőek el 2,5 hüvelykes és M.2 formátumban is.

Idehaza egyelőre a kisebb kapacitású, olcsóbb SSD-k mennek; a 120, illetve 240 GB-os, 2,5 hüvelykes Intel 535-ért 22 820, illetve 36 740 forintot kérnek, de 180 GB-os változat is elérhető 28 000 forint környékén, a 480 GB-os pedig valamivel több mint 50 000 forintot kóstál. Alaplapra szerelhető, M.2 kivitelben egyelőre csak a 120 GB-ossal találkoztunk 17 000 forint alatti áron.

Néhány hete teszteltük a Logilink okos otthon eszközeit, melyek kínálata azóta egy nagyon érdekes komponenssel bővült. A Sigma Motion mozgásérzékelőről van szó, aminek fő funkcióját talán fölösleges is magyarázni. Ez az elemmel működő, Bluetooth segíségével kommunikáló apróság kiváló alapja lehet a többkomponensű programozott rendszereknek, melyekben a mozgás hatására különböző válaszreakciókat, például lámpa felkapcsolását, szirénázást vagy éppen üzenet küldését tudjuk belőni. A Logilink Sigma Motion vételára 25 000 forint, működtetéséhez pedig szükség lesz a 28 000 forintos Sigma Central központi egységre is.

Igaz, hogy mostanában az ac-s Wi-Fi a menő, de még mindig sok olyan terület van, ahol az n-es tempó is bőven elég. Az ac-s csúcsmodellekhez képest mondhatni vicces áron lehet kapni az alap n-es routereket, például a Tenda F3-at. Ennek a három vaskos, 5 dBi-s antennával felszerelt útválasztónak két adatfolyama van, 2,4 GHz-en működik, így 300 Mbps az elvi csúcssebessége. Hátulján négy Ethernet aljzat sorakozik, ebből az egyik a WAN port, sebességük pedig 100 Mbps. Az egyszerű kis Tenda F3 router öt év garanciával már 5230 forintért megvásárolható.

Notebookok

Megérkezett a hazai piacra a Lenovo legújabb, Skylake processzoros ThinkPad X260 csúcs szubnotebookja. A 12,5 hüvelykes, strapabíró apróságot néhány hete teszteltük, és határozottan meg voltunk elégedve vele. Ízig-vérig vállalati notebookról van szó, ami stabil gépházat, jó beviteli eszközöket és korrekt kijelző kapott, nem hiányzik belőle semmilyen opcionális extra. Ennek viszont ára van, nem is kevés.

Egyelőre a legolcsóbb hazai modell is 408 090 forintba kerül, ennyi pénzért Core i5-6200U processzort, 8 GB memóriát, 192 GB-os SSD-t, 1366x768 pixeles, IPS paneles kijelzőt, kétszer 23 wattórás akkut, Windows 7 vagy 10 Pro operációs rendszert és három év garanciát kapunk. A jelenleg legdrágább változat Core i7-6500U processzorral, 8 GB memóriával, 256 GB-os SSD-vel és LTE modemmel 498 490 forintét vihető haza.

Ehhez képest szinte olcsónak mondható az Asus G551VW a maga 324 900 forintos árával, ami viszont a közeljövőben várhatóan emelkedni fog, így érdemes most megfontolni egy ilyen gép vásárlását. Hogy milyen gépről is van szó? Egy izmos processzorú felső középkategóriás, 15,6 hüvelykes játékosról. Központi egysége négymagos, nyolcszálas, 3 GHz fölé turbózó Intel Core i5-6700HQ, mellé 8 GB memória, 128 GB-os SSD és 1 TB-os merevlemez került. A Full HD felbontású kijelzőt GeForce GTX 960M hajtja, ami a modern játékokkal is meg tud küzdeni. Van még a fedélzeten DVD-író, ac-s Wi-Fi modul, hatcellás akkumulátor, operációs rendszerből viszont csak FreeDOS-t kapunk.

Két Rivacase laptoptáskával zárjuk heti összefoglalónkat, melyekben a jó időben kiruccanva magunkkal vihetjük mobil számítógépünket és apróbb kellékeinket. A Komodo sorozat 8065-ös hátizsákja praktikus, könnyű megoldás legfeljebb 15,6 hüvelykes notebookok hordozására. Jól kipárnázott, számítógépet védő része előtt egy hasonlóan kialakított, kisebb zseb van mondjuk tableteknek, eggyel előbbre pedig A4-es formátumú füzeteket is tehetünk. Elöl a hátizsák külső részén további két vékony, de meglehetősen tágas rekesz van, az egyik cipzárral, a másik tépőzárral zárható. A Rivacase 8065 nem különösebben drága, három színben 5640 forintért kapható.

Szintén karcsú és 15,6 laptopokhoz való a Rivacase Biscayne széria 8335-ös számú tagja. Válltáskáról van szó, de befogadóképessége hasonlít az előbbi hátizsákéhoz. Központi, notebookos rekesze mellett van egy kisebb, kipárnázott zseb tableteknek és még egy, A4-es méretű dokumentumok befogadására. Mindkét oldalról további, kisebb rekeszeket kapott a táska. Az egyiken jegyzetfüzetnek és telefonnak szétosztva találunk keskeny, záratlan szakaszt, ami mögött van egy cipzáras további részekre osztva. A másik oldalon, cipzárral biztosítva van még egy rész, szintén A4-hez közeli mérettel. A Rivacase 8335 ugyancsak három színben kapható 7290 forintos áron.

rudi

Azóta történt

Előzmények