Energy Sistem Tablet i504 teszt

Multimédia, adatkommunikáció

Az adatkommunikáció USB-ből és 802.11b/g szabványú Wi-Fi vezérlőből áll, tehát telefon, 3G/HSDPA, Bluetooth és GPS nincs, emiatt pár hasznos szoftver, mint például Google Maps navigálási célokra nem használható (alapból nincs is a gépen). A kézikönyv szerint USB 3G modem csatlakozására nincs lehetőség, mint például sok más Tab/Pad klón esetében, ennek ellenére megpróbálkoztunk egy ZTE stickkel, de nem jártunk sikerrel – a gyártó egy 3G router beszerzését ajánlja, amire Wi-Fin keresztül csatlakozhatunk.

Gyárilag telepített netes szoftverekkel és widgetekkel nem áll túl jól a gép, se YouTube, se Facebook, illetve Flash-támogatás sincs, csak az e-mail kliens, böngésző és az AndAppStore köt össze bennünket a világhálóval – igen, az AndAppStore nem elírás, nem Android Marketet akartunk írni. Ez azt jelenti, hogy egy alternatív helyről szerezhetjük be a legfontosabb szoftvereket, ami nem éppen biztató, tekintve, hogy a kínálat töredéke a Marketnek, olyan alap dolgok, mint a Facebook és YouTube hiányoznak – utóbbiból csak plug-in létezik a Dolphin böngészőhöz. Ennek ellenére nem érdemes kétségbe esni, mert az Android külső forrásból is enged alkalmazást telepíteni, ezért nincs más dolgunk, mint az áhított szoftvereket más forrásból megszerezni és telepíteni.

Az USB kapu nem csak töltésre és a számítógéppel való összekötésre alkalmas, hanem külső tárolókat is kapcsolhatunk rá, például pendrive-ot, merevlemezt, amiről a tablet képes automatikusan beolvasni a multimédiás fájlokat és szinkronizálni a megfelelő programok lejátszási listájával (tehát zenét a zenelejátszóval stb). Ezzel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy külső tárolóból NTFS-re formázott meghajtó nem használható, illetve külső merevlemezből is csak a saját tápegységgel rendelkezőkkel kompatibilis, a többit nem képes árammal ellátni.

Hirdetés

Van még egy e-book-olvasó rész, ez azonban erősen közepes, például az általunk próbált PDF fájlt nem tudtuk vele megnyitni. Ehhez inkább külső alkalmazást (OfficeSuite Pro) használtunk, amivel minden más dokumentum tökéletesen olvasható volt – Office 2010 fájlokat is beleértve –, de sajnos csak 30 napig ingyenes. Irodai- és szervezőprogramokból kapunk még naptárat, ébresztőórát, számológépet, fájlkezelőt és diktafont (hangfelvevőt).

A gép erőssége a multimédiás képességekben rejlik, ehhez zene- és videólejátszó programot kapunk, illetve a beépített 3 megapixeles kamerával jó fényviszonyok között készíthetünk fotókat, videókat, mert segédfény vagy vaku nincs. Igazából azt nem értettük, hogy a szenzor miért az előlapon kapott helyet, hiszen így csak magunkat fotózhatjuk és videózhatjuk, ha látni is akarjuk azt, amit épp rögzítünk. Persze felmerült annak a lehetősége, hogy így legalább kiválóan használható videótelefonálásra például egy Skype klienssel, de az AndAppStore-ban nincs Skype vagy más ismert program – legalábbis egyelőre.

A multimédia részt kezdjük a fájlformátumokban nem épp válogatós, háttérben futásra is alkalmas zenelejátszó programmal, mely elbír az MP3, WAV, WMA, OGG, M4A, FLAC formátumokkal, de a kézikönyv leírása ellenére az APE fájlokat nem kezeli (ellenben a kézikönyven nem szereplő FLAC-ot meg igen). Kapunk beépített hangszínszabályzót, aminek akkor vesszük hasznát, ha a mellékelt, picit basszusszegény fülhallgatót használjuk, de a 3,5 mm-es jackre komolyabb fülest is csatlakoztathatunk; hangerőben nem lesz hiány és a minőség is a helyére kerül, de egy halk súgás mindig hallatszódik. A beépített hangszóró csak feltételekkel ajánlható, Hi-Fi minőséget nem várhatunk el egy ilyen aprócska eszköztől.

A videólejátszó tényleg képes megbirkózni a 720p-s anyagokkal, ha azok megfelelő kódolással készültek, mindenesetre egy videókimenet megléte sokat dobna az összhatáson. A támogatott fájlok és formátumok listája a zenelejátszáshoz hasonlóan nagyon tágra sikeredett: a normál és maximum 720p felbontású DivX és XViD videókat gond nélkül viszi, függetlenül attól, hogy AC3 vagy DTS hangsáv van rajtuk, de ugyanez igaz az MKV konténerekre is (x264 kódolással), a MOV, WMV, 3GP, M4V fájlokra, tehát minden olyan formátumra, ami elterjedt és széles körben használt – kivéve a VOB kiterjesztést. Sajnos felirattámogatás nincs, sem külső, sem pedig beépített megjelenítésére nincs lehetőség, illetve a több hangsávot tartalmazó anyagoknál a sávok között nem lehet váltani. Szerencsére az AndAppStore-ban van olyan lejátszó, ami támogatja a feliratokat (az ékezeteseket is), azonban ennek hátránya, hogy csak az SD kártyáról hajlandó beolvasni a fájlokat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények