Energy Sistem Tablet i504 teszt

Bevezető, tartozékok

Nem kérdés, hogy a táblagépek piaca még feltörekvőben van, és még csak most jön az igazi dömping, amikor boldog-boldogtalan dobálja piacra saját megoldását egymásra licitálva, minél kedvezőbb áron. Az Apple – úgy tűnik – egy megállíthatatlan lavinát indított el, aminek most mégis a nyílt Android operációs rendszer és a Google a nagy nyertese, hiszen ennek hiányában a tablet-áradat nem jöhetett volna létre, ahogyan ez a teszt sem, tekintve, hogy az Energy Sistem 5 hüvelykes Tablet i504 gépe is Android alapokon nyugszik. A Bluechip webáruház jóvoltából találkozhattunk ezzel az új márkával.

Mielőtt a gyártó nevének láttán valaki csak legyintene, hogy „megint egy újabb kínai gagyi”, azt már most a teszt elején el kell keserítenünk, mert az Energy Sistem nem kínai, hanem spanyol (persze termékei Kínában készülnek, mint manapság szinte minden). A gyártó neve rengeteg multimédiás terméken megtalálható, kezdve az egyszerű MP3/4/5 lejátszóktól a hordozható DVD/DIVX lejátszókon át a DVB-T tunerekig.

A Mobilarénánál több, az Energy Sistem Tablethez hasonló táblagép járt az utóbbi időben, de azok mind 7 hüvelykes kijelzővel, míg az i504 pedig egy kategóriával lejjebb, az 5 hüvelykesek között játszik. Ez pont az a méret, amit sokan nem tudnak elfogadni és megszeretni, mert szerintük nem elég nagy ahhoz, hogy kényelmesen lehessen használni. Ha valaki emlékszik még a Dell Streakre, akkor pontosan azzal a kritikával illették, hogy telefonnak túl nagy, tabletnek pedig túlságosan pici. Nos, az i504 nem telefon, sőt egyáltalán nincsenek telefonhoz hasonló funkciói, de biztos vannak páran, akik nem szeretnek egy téglaméretű eszközzel járkálni – nekik találták ki ezt a kategóriát. Az Energy Sistem Tablet i504 elegáns dobozban érkezik, ami nem árul zsákbamacskát, a termék fotója nem csal, a hátoldalon pedig a fontosabb specifikációk felsorolása található.

A bölcsőszerű dobozból két további kerül elő, amiből az egyikben maga a gép található egy párnázott tokban mellette a leírással és a kötelező lemezzel, míg a másikban a tartozékok kaptak helyet – egyenként becsomagolva a töltő, kétféle USB kábel, fülhallgató, hordtáska. Ebben az árkategóriában dicséretes ez a mennyiségű kiegészítő, főleg annak fényében, hogy a fülhallgató in-ear rendszerű, amihez pót fülpárnát is adnak.

Egyetlen dologba tudunk csak belekötni, ez pedig a töltő. Mivel a készülék töltése a mini USB porton keresztül zajlik, nagyban megkönnyítené a hordozhatóságot, ha a töltő nem fix kábelellel rendelkezne, hanem sok más gyártóhoz hasonlóan egy leválasztható USB kábellel üzemelne, így nem kéne még egy külön USB kábelt is cipelni, hanem egyetlen kábellel meg lehetne oldani a töltést és az adatátvitelt.

Hirdetés

Külső

Kézbe véve az i504-et azonnal feltűnik, hogy masszív szerkezettel van dolgunk. Nem kotyog, nem ropog, a hátoldal érdesített műanyagborítása első ránézésre kopogósnak tűnik, valójában egy egészen kellemes fogású, puha műanyag. A kijelző borítása kemény, látszólag mindennek ellenáll, a hideg fémkerettel pedig egy szöget is beverhetnénk. Apropó, fémkeret: ez az a pont, ahol a masszív építés a kényelem rovására megy, ugyanis hiába a lekerekített sarkok, az élek megmaradtak, ezek pedig nyomhatják a finomabb kezű felhasználók tenyerét. Az érzés hamar megszokható, de pár percig mindig jelen volt minden egyes kézbevétel után.

A kijelző, mint említettük korábban, 5 hüvelykes, amin könnyedén elfért a 800×480 képpont, természetesen semmi AMOLED vagy hasonló trükk, szimpla TFT megoldással van dolgunk, abból is az egyszerűbb, rezisztív technológiával és single touch képességgel, ami ebben az árkategóriában elfogadható. A gép mellé nem jár stylus, pedig néha jól jött volna, ennek híján marad az ujjunk és az ezzel járó hátrányok, mint a kijelző gyors zsírosodása és a kevésé precíz navigálás (például görgetés helyett belép oda, ahova nem akartunk). Sajnos a navigálást nem könnyíti meg a kijelző, főleg azok lesznek bajban, akik korábban hozzászoktak a kapacitív kijelzőkhöz, de hamar rá lehet jönni a rezisztív technológia trükkjeire. A fő gondot mégsem ez okozza, hanem az, hogy a kijelző felső részén (pont ahol az Andoid információs sávja és egy-két kezelőszerv van) lehetetlen az ikonokat ujjal kellő erővel és pontossággal megnyomni, a körmünket kell igénybe vennünk. Érdekes módon a kijelző többi része sokkal érzékenyebb.

Tradicionálisan a kijelző jobb oldalán kaptak helyet a menü-home-back gombok, valamint a trackball (sajnos ezek közül csak a trackball kapott háttérvilágítást), sőt meglepő módon ugyanide került a 3 megapixeles kamera optikája is. A trackball hasznáról megoszlanak a vélemények egy érintőkijelzős termék esetében, de ott mindenképp hasznát vehetjük, ahol sűrűn zsúfolt menüpontok között kell navigálni, és fennáll a veszélye annak, hogy ujjunkkal könnyedén félrenavigálnánk.

A hátoldalra került a bekapcsológomb és a monó hangszóró, de ugyanitt van a mikrofon – szigorúan hangrögzítés céljára, hiszen telefonálni nem lehet – és a reset gomb. Ez utóbbi kettő túlságosan közel került egymáshoz, ezért a resetnél fokozott óvatossággal célszerű eljárni és alaposan meg kell nézni, melyik lyukba dugjuk a körzőt! A mikrofon alatt lévő bevágásnál a kitámasztót nyithatjuk ki, ami lehetővé teszi, hogy egy digitális képkerethez hasonló módon támasszuk le a gépet az asztalra.

Ezen kívül már csak a bal oldalon találunk fontos dolgokat, mint például a töltés és adatátvitel céljára használható mini USB csatlakozósor, microSD nyílás és 3,5 mm-es jack fül-/fejhallgató-kimenet.

Hardver, szoftver

Az i504 burkolata nem nyitható fel, ezért a hardveres specifikációval kapcsolatban kénytelenek vagyunk a gyártó adataira hagyatkozni. Szerencsére ezen nincs mit szégyellni: az i504 lelke az ARM9 magra épülő, kétmagos Rockchip 2818 (600 MHz CPU és 560 MHz DSP) 256 MB RAM-mal és 4 GB tárhellyel, ami azt jelenti, hogy a teljesítménnyel nem lesz gond, és a tárhely is elég lesz egy ideig annak ellenére, hogy gyárilag nem kapunk microSD kártyát.

Az operációs rendszer az Android 2.1 (Eclair) MID-ekre készült változata, amiről a felső státuszsor megváltozott ikonjai árulkodnak. Ide került a hangerőszabályzó is, mivel ebből nincs hardveres megoldása, továbbá egy szoftveres vissza, home és menü gomb egyaránt fellelhető itt. A csak fekvő állapotban használható kezdőképernyő lapozható, amiből összesen öt darab várja, hogy megtöltsük widgetekkel és ikonokkal, mert a gyártó ezt nem tette meg helyettünk, pedig ez adja meg az androidos eszközök pikantériáját – főleg, ha valami egyedit alkotnak a gyártók, de erről most le kell mondanunk.

Belépve a (szintén kizárólag fekvő tájolású) menübe konstatálhatjuk, hogy alapesetben az összes ikon elfér a képernyőn, sőt, szinte lötyögnek a kijelzőn. Az ikonokkal kapcsolatban meg kell említeni, hogy talán túlzottan egyszerűek, androidos telefonoknál láttunk már ennél szebbet is.

Multimédia, adatkommunikáció

Az adatkommunikáció USB-ből és 802.11b/g szabványú Wi-Fi vezérlőből áll, tehát telefon, 3G/HSDPA, Bluetooth és GPS nincs, emiatt pár hasznos szoftver, mint például Google Maps navigálási célokra nem használható (alapból nincs is a gépen). A kézikönyv szerint USB 3G modem csatlakozására nincs lehetőség, mint például sok más Tab/Pad klón esetében, ennek ellenére megpróbálkoztunk egy ZTE stickkel, de nem jártunk sikerrel – a gyártó egy 3G router beszerzését ajánlja, amire Wi-Fin keresztül csatlakozhatunk.

Gyárilag telepített netes szoftverekkel és widgetekkel nem áll túl jól a gép, se YouTube, se Facebook, illetve Flash-támogatás sincs, csak az e-mail kliens, böngésző és az AndAppStore köt össze bennünket a világhálóval – igen, az AndAppStore nem elírás, nem Android Marketet akartunk írni. Ez azt jelenti, hogy egy alternatív helyről szerezhetjük be a legfontosabb szoftvereket, ami nem éppen biztató, tekintve, hogy a kínálat töredéke a Marketnek, olyan alap dolgok, mint a Facebook és YouTube hiányoznak – utóbbiból csak plug-in létezik a Dolphin böngészőhöz. Ennek ellenére nem érdemes kétségbe esni, mert az Android külső forrásból is enged alkalmazást telepíteni, ezért nincs más dolgunk, mint az áhított szoftvereket más forrásból megszerezni és telepíteni.

Az USB kapu nem csak töltésre és a számítógéppel való összekötésre alkalmas, hanem külső tárolókat is kapcsolhatunk rá, például pendrive-ot, merevlemezt, amiről a tablet képes automatikusan beolvasni a multimédiás fájlokat és szinkronizálni a megfelelő programok lejátszási listájával (tehát zenét a zenelejátszóval stb). Ezzel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy külső tárolóból NTFS-re formázott meghajtó nem használható, illetve külső merevlemezből is csak a saját tápegységgel rendelkezőkkel kompatibilis, a többit nem képes árammal ellátni.

Van még egy e-book-olvasó rész, ez azonban erősen közepes, például az általunk próbált PDF fájlt nem tudtuk vele megnyitni. Ehhez inkább külső alkalmazást (OfficeSuite Pro) használtunk, amivel minden más dokumentum tökéletesen olvasható volt – Office 2010 fájlokat is beleértve –, de sajnos csak 30 napig ingyenes. Irodai- és szervezőprogramokból kapunk még naptárat, ébresztőórát, számológépet, fájlkezelőt és diktafont (hangfelvevőt).

A gép erőssége a multimédiás képességekben rejlik, ehhez zene- és videólejátszó programot kapunk, illetve a beépített 3 megapixeles kamerával jó fényviszonyok között készíthetünk fotókat, videókat, mert segédfény vagy vaku nincs. Igazából azt nem értettük, hogy a szenzor miért az előlapon kapott helyet, hiszen így csak magunkat fotózhatjuk és videózhatjuk, ha látni is akarjuk azt, amit épp rögzítünk. Persze felmerült annak a lehetősége, hogy így legalább kiválóan használható videótelefonálásra például egy Skype klienssel, de az AndAppStore-ban nincs Skype vagy más ismert program – legalábbis egyelőre.

A multimédia részt kezdjük a fájlformátumokban nem épp válogatós, háttérben futásra is alkalmas zenelejátszó programmal, mely elbír az MP3, WAV, WMA, OGG, M4A, FLAC formátumokkal, de a kézikönyv leírása ellenére az APE fájlokat nem kezeli (ellenben a kézikönyven nem szereplő FLAC-ot meg igen). Kapunk beépített hangszínszabályzót, aminek akkor vesszük hasznát, ha a mellékelt, picit basszusszegény fülhallgatót használjuk, de a 3,5 mm-es jackre komolyabb fülest is csatlakoztathatunk; hangerőben nem lesz hiány és a minőség is a helyére kerül, de egy halk súgás mindig hallatszódik. A beépített hangszóró csak feltételekkel ajánlható, Hi-Fi minőséget nem várhatunk el egy ilyen aprócska eszköztől.

A videólejátszó tényleg képes megbirkózni a 720p-s anyagokkal, ha azok megfelelő kódolással készültek, mindenesetre egy videókimenet megléte sokat dobna az összhatáson. A támogatott fájlok és formátumok listája a zenelejátszáshoz hasonlóan nagyon tágra sikeredett: a normál és maximum 720p felbontású DivX és XViD videókat gond nélkül viszi, függetlenül attól, hogy AC3 vagy DTS hangsáv van rajtuk, de ugyanez igaz az MKV konténerekre is (x264 kódolással), a MOV, WMV, 3GP, M4V fájlokra, tehát minden olyan formátumra, ami elterjedt és széles körben használt – kivéve a VOB kiterjesztést. Sajnos felirattámogatás nincs, sem külső, sem pedig beépített megjelenítésére nincs lehetőség, illetve a több hangsávot tartalmazó anyagoknál a sávok között nem lehet váltani. Szerencsére az AndAppStore-ban van olyan lejátszó, ami támogatja a feliratokat (az ékezeteseket is), azonban ennek hátránya, hogy csak az SD kártyáról hajlandó beolvasni a fájlokat.

Összegzés

Még adósak vagyunk az akkumulátor teljesítményével és az üzemidővel, ezt az értékelés előtt gyorsan pótoljuk. Mivel az i504 hátulja nem szedhető le, az akkumulátorról nehéz pontos információt kapni, a kézikönyvben is csak annyi szerepel, hogy litiumionos. Bekapcsolt Wi-Fivel, folyamatos használattal (videó, zene, letöltés, böngészés), alacsony fényerőn kb. 3,5-4 óra üzemidőt lehet elérni, amiről nehéz eldönteni, hogy sok vagy kevés, ha nem tudjuk az akku teljesítményét.

Annak megválaszolása, hogy az Energy Sistem Tablet i504 megéri-e az árát (ami kb. 50-55 000 forint), nehéz egyértelműen válaszolni, hiszen vannak hátrányok – a kijelző és annak mérete – és hiányosságok – GPS, BT, 3G –, amelyekkel meg kell barátkozni. A hátrányok ellenére figyelemreméltó a gép teljesítménye (de kisebb lassulások előfordulnak ennek ellenére is, ami a 2.1-es Android tökéletlenségének tudható be), továbbá jó pont a multimédiás tudás, a nagy tárhely és bővíthetőség. A legnagyobb gondot a normális market hiánya okozza, emiatt a jobb programok beszerzése kihívásokba ütközik, de a leleményes felhasználók ezt könnyen áthidalhatják.

Daywalker

Azóta történt

Előzmények