Hirdetés

Szívat a Microsoft, egyre ügyesebbek a robotok

Közel a Ryzen 5, GTX 1080 Ti rekord született, jön az okos kabát, az okos vibrátor és a repülő autó.

Ryzen 5, Portal ház, fura Intel Cannon Lake, 8K

Egyesek már azt gondolták, végre lecsengett az AMD Ryzen processzorával kapcsolatos őrület, nos nekik biztosan nem volt igazuk. Az AMD nem hagyja elveszni a lendületet, így a felsőkategóriás Ryzen 7 után most előkapták a fiókból a mainstream felhasználóknak szánt Ryzen 5 családot. Egyelőre csak "paper lauch" történt, azaz papíron minden fontosabb adatot elárultak, de az árusításra még egy picit várni kell. Mindenesetre már ez is elegendő volt, hogy újra felkorbácsolja a két rajongótábor kedélyeit.


[+]

Eközben az alaplapgyártók is nyomulnak, van is miért, ugyanis jelentős elmaradásaik vannak. Ezt a Gigabyte-nál is érezhették, mivel már a megjelenés előtt elárulták, hogy mit fog tudni saját Mini-ITX méretű AM4 alaplapjuk. Eközben a Microsoft is beindította a fűnyírót, és letiltott minden frissítést azokon a Windows 7 és 8 rendszereken, amelyek alatt a legújabb generációs AMD vagy Intel CPU, azaz Ryzen vagy Kaby Lake dolgozik. Valószínűleg, sőt több mint biztos, hogy ez a tiltás az Intel érkező, Cannon Lake processzorára is vonatkozni fog, amiről egyébként igen furcsa információk kerültek napvilágra.

Az NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti startja is érezhető hullámokat generált a héten, ugyanis tuningrekordot is sikerült felállítani az új VGA-val. Emellett összeszedtük azt is, hogy mely gyártók kínálatában kaphatók már az új kártyák, és próbáltunk arról is képet adni, hogy milyen egyedi és tuningos megoldásokkal rukkolnak elő az egyes partnerek. Termékekből amúgy szép számmal érkeztek érdekességek, melyekre érdemes egy pillantást vetni. Ezek közül kiemelnénk a BitFenix házát, ami a Valve-féle Portal című népszerű játékból merít ihletet, a Dell "kvázi HDR-képes" monitorjait, a Corsair K63 kompakt mechanikus billentyűzetet, illetve a HyperX legújabb fejhallgatóját.


[+]

A múlt héten írtunk arról, hogy a fényképezőgépek piaca merő szenvedés, aminek több tavaly óta tartó fejlesztés is áldozatul esett már. Ehhez képest az évek óta tengődő 4/3-os rendszer élő és támogatott rendszernek minősült, egészen mostanáig, így ezzel is lezárult egy korszak a digitális fényképezésben. Egyébként nem csak a fotós piac az egyetlen, ami kihívásokkal küzd, a tabletpiac sem remekel, ezt pedig a legújabb statisztikák is megerősítik.

Hirdetés

Úgy tűnik, hogy sebei nyalogatása helyett inkább előre menekül az Olympus, ahol a pletykák szerint már a 8K felbontásra koncentrálnak. Arra a 8K-ra, ami még a szakértő szerint is legfeljebb csigatempóval fog elterjedni. A 8K szekerét állítólag a kínaiak fogják megtolni, amiben van némi ráció, ha azt nézzük, hogy jelenleg a 4K-s készülékek is Kínában fogynak messze a legjobban.


[+]

Újításokból azonban nincs hiány házimozi, szórakoztatóelektronika terén. A Samsung például egy egészen új koncepcióval kísérletezik hamarosan élesben: az átfesthető kávájú televízióval. A Sonynak sem kell messze mennie, ha valami újat akar villantani, így ők a kijelzőbe épített hangszórót nyomják, és az első ilyen készülékek ára is kiderült mára. Ha valaki még ennél is valami egyedibbre vágyik, annak az Artisan Fidelity által átdolgozott, tűzvörös, nemes anyagokból készült lemezjátszót ajánljuk figyelmébe. Ha nem szeretnénk egy komolyabb autó árát elkölteni zenehallgatásra, de eléggé kitömött hipszternek érezzük magunkat, akkor a Pioneer XDP-30R hordozható zenelejátszóját vegyük meg inkább.

Okoskabát és vibrátor, Windows-botrány

A robotok fejlesztésében élen járó Boston Dynamicstól szoktunk látni olyan videókat, amilyet most a Ghost Robotics produkált. Négylábú gépük sík terepen és nehezített körülmények között is megállja a helyét, sőt ha kell, kerítést mászik. A tervek szerint kereskedelmi forgalomba fogják hozni.


Forrás: Kerítést mászik és kinyitja magának az ajtót a robot

A Levi's és a Google közös projektje is a boltokba kerül hamarosan: az okoskabát egyelőre prototípus, felhasználási területe is ködös, de az elektromos kütyük szerelmeseinek egy újabb hordható, árammal működő szerkezet. Ha pedig a kabát sem elég, akkor ott az adatgyűjtős vibrátor, amit internetre kell kötni, cserébe statisztikákat nézegethetünk használati szokásainkról.

Az Airbus meglepő koncepciót villantott, amivel a dugóban történő ácsorgást váltanák ki. A Pop Up egy olyan autó, ami kerekeit hátrahagyva légi közlekedésre is képes. Állítólag tíz éven belül valósággá válhat a tervezők álma. A NASA indiai holdszondára bukkant, ami már egy ideje inaktív, aztán bejelentette, hogy változtatni kényszerül tervezett programjain, mivel az amerikai elnök költségvetési tervezetében kisebb szelet jut az űrhivatalnak. Várhatóan leállnak az oktatással és a klímaváltozás vizsgálatával is.

Ha sok az autó, elszállhatunk
Ha sok az autó, elszállhatunk (forrás: Forgalomba került? Repüljön el!)

A GoPro újabb kísérletet tesz arra, hogy nyereségessé váljon, ezért alkalmazottai hatodát elküldi. A ZX Spectrum Vega+ körül egyre nagyobbra hízik a botrány, tavaly nyár végén illett volna megjelennie, ám a közösségi finanszírozásban meg(nem)valósuló projekt eredményeiből egyelőre semmit sem láttak a támogatók. Az erről cikkező brit lapok közül olyan is volt, amelyiket beperelte a projektgazda.

Az Intel felvásárolja a Mobileye céget, azt a vállalkozást, amelyik önvezető autókhoz fejleszt szoftvereket, például a Tesla Autopilot rendszerét. A prémiumkategóriás telefonokat gyártó Vertu eközben török kézre került, az a Hakan Uzan vásárolta fel, akinek családja pont a Nokiától kért pénzt mobilszolgáltató létrehozására, de végül inkább magánrepülőket és ingatlanokat vásárolt a hitelből.

Balra az eredeti kép, középen a libjpeg tömörítés, jobbra a Google új algoritmusa
Balra az eredeti kép, középen a libjpeg tömörítés, jobbra a Google új algoritmusa
(forrás: Harmadával csökkenti a képek méretét a Google új algoritmusa)

Több érdekes dolog is történt a héten a zenei streamszolgáltatók piacán, például bejelentették a Pandora prémium előfizetésének indulását, a Spotify-Waze kölcsönös integrációt, illetve azt, hogy mostantól Wi-Fin is változtatható lesz a Google Play Music számainak minősége. Egyelőre csak pletyka, de úgy tűnik, a Spotify az ingyenes fiókkal rendelkezőknek nem fogja azonnal elérhetővé tenni a jövőben a legújabb, slágergyanús zenei albumokat.

Az internetböngészők közül először a Firefox frissült és bekerült a WebAssembly támogatás, aztán a Google Chrome is szintet lépett és azóta szigorúbban bánik az erőforrásokkal, de ezeknél is jobb hír, hogy lassan eltűnhet a Captcha, legalábbis a Google az emberi szemek elől rejtve oldaná meg a botok és emberek megkülönböztetését. A keresőóriás egy nyílt forráskódú képtömörítő algoritmust is publikált, ami ugyan meglehetősen lassan dolgozik, de látható minőségromlás nélkül képes 30 százalékkal csökkenteni a JPG képek méretét.

Hasta la Vista!
Hasta la Vista! (forrás: Kevesebb mint egy hónap múlva temethetjük a Windows Vistát) [+]

Az egykori CIA-főnök szerint nem az a baj, hogy a kormány kémkedik az emberek után, hanem az, hogy az Y generáció kiszivárogtatja ezeket az információkat. Ez mondjuk minimum véleményes, az viszont teljesen egyértelmű, hogy az oroszok nem sajnálják a pénzt a fegyverkezésre: robottankot fejlesztenek.

A hét legnagyobb port kavart híre a Microsofthoz köthető: a vállalat nem támogatja a Windows 7, 8 és 8.1 rendszerein az újabb processzorokat, azaz mostantól frissítés helyett hibaüzenetet kapnak a felhasználók, akik például Kaby Lake vagy Ryzen központi egységet használnak. Váltsanak Windows 10-re, ha naprakész operációs rendszerre vágynak – gondolhatták Redmondban, amikor blokkolni kezdték a frissítést. Apropó, frissítés: kevesebb mint egy hónap múlva életciklusa végéhez ér a Windows Vista, nem mintha ez túl sok embert izgatna, amikor tízszer annyian használnak még mindig XP-t, mint a Longhornként indult rendszert.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények