A biztonsági rendszerek feltörése
A Deus Ex 3 végigjátszása során megszámlálhatatlan mennyiségű ajtóval, széffel és komputerrel találkozunk, melyeket számítógépes beléptetőrendszer védelmez. Ezek feltörésével sok hasznos dologhoz juthatunk, pénztől kezdve felszereléseken át egészen a Deus Ex világáról szóló információkig. A védelmi szintjük 5 fokozatba van sorolva. A leggyengébb védelmet már a játék elején fel tudjuk törni, ha elég ügyesek és szerencsések vagyunk, a magasabb szintűekhez viszont már csak úgy férhetünk hozzá, ha fejlesztjük karakterünk ezen irányú képességeit.
Hirdetés
A komputerrendszerek feltörése ezúttal nem csak egy szimpla minijáték, ahol sikertelen próbálkozás esetén újra nekifuthatunk. Itt minden limitálva van, a rendelkezésre álló lehetőségektől egészen a végrehajtásra szánt időig. Természetesen amennyiben megfelelőképpen képzettek vagyunk a témában, akkor könnyedén fel fogjuk törni még a legkomplexebb védelmeket is.
Ha egy védelmi rendszert fel akarunk törni, akkor ehhez annyit kell tennünk, hogy elfoglaljuk a kijelölt számítógépeket, ezáltal átvéve az irányítást a központi szervertől. Azonban ez csak látszatra ilyen egyszerű, ugyanis egy rakás tényezővel is számolnunk kell, beleértve a szerencsét is. Ugyanis az, hogy felfedezhetetlenek maradjunk, nagyrészt százalékos esélyünkön múlik, amit a gép kiír nekünk. Minél alacsonyabb ez az érték, annál kevesebb eséllyel veszik észre jelenlétünket.
Az ábrán látható ikonok közül három különböző színnel van jelölve, a többi általában fekete-fehér, és úgy színeződik át, ahogy valaki elfoglalja (kékre vagy pirosra, esetleg mindkettőre). A kék gömbbel jelzett gép jelképezi kiindulási alapunkat, innen kell elfoglalnunk az összes olyan fontos számítógépet, amit zöld színű karikával jeleztek. A komputereket összekötő vonalak jelzik a kábeleket, ezeken keresztül kapcsolódunk az adott géphez. Ezek lehetnek kétirányúak és egyirányúak is, utóbbiaknál egy nyíl alakú ikonnal van jelezve, hogy milyen irányban biztosít átjárást. Ahhoz, hogy egy gép felett átvegyük az irányítást, legalább egy hálózatban mellette lévőnek a birtokunkban kell lennie, mégpedig amiből feléje irányuló kapcsolatot tudunk létrehozni. Ekkor az ikonja világos színűre vált át.
A piros színnel jelölt tömbök a központi szervergépet jelölik, amennyiben felfedez bennünket, innen indul el a rendszer keresésünkre. Amint elér hozzánk (ő is sorban veszi át az irányítást), és sikerül elfoglalnia a kék gömbbel jelölt gépet, a védelem kitilt bennünket a rendszerből. Amint elindul a keresés utánunk, a képernyő felső részén egy számláló jelenik meg, ami azt mutatja, hogy mennyi időre van szüksége a központi számítógépnek ahhoz, hogy kizárjon minket a rendszerből. Mielőtt ez bekövetkezne, el kell foglalnunk a zöld színnel jelzett komputereket, ebben az esetben sikerül feltörni a védelmet. Tehát nem kell pánikba esni amikor elindul keresésünkre a rendszer, nyugodtan foglaljuk tovább a gépeket, csak a számlálóra figyeljünk közben. Végső esetben, ha már közel jár hozzánk, bevethetjük ellene titkos fegyvereinket is, a vírusokat.
Kétféle vírus áll rendelkezésünkre, melyekkel előnyre tehetünk szert a számítógéppel szemben. Az elsőt STOP vírusnak hívják, a nevéből adódóan ezzel 5 másodpercre megállíthatjuk a számítógép keresési funkcióját. Akkor érdemes alkalmazni, ha már nem vagyunk messze a céltól, de az ellenfél is a mi kapunkat döngeti. Viszont nem találunk minden sarkon, így okosan kell beosztani. A második vírus neve NUKE, ezzel észrevétlenül foglalhatunk el egy kijelölt számítógépet, akármekkora is a rajta lévő védelem. Ez főleg akkor hasznos, ha egy magasabb szintű komputerhez érünk (60% feletti érzékelési eséllyel), és nem szeretnénk (még) lebukni. Azt ugye, mondanom sem kell, hogy ennek sem leszünk bővében, így ésszerűen kell használni.
A számítógépek elfoglalása mellett egy csomó más lehetőségünk is van, mellyel főleg a téma iránt jobban érdeklődők és erre specializálódók fognak megismerkedni. Először is, a gépek ikonjai mellett látható számok mutatják annak védelmi erejét, azaz minél magasabb, annál több időbe telik azt elfoglalni. Persze ez mindkettőnkre igaz, tehát amit mi könnyedén kiiktatunk, azon valószínűleg a számítógép is gyorsan átjut.
Ezért előnyre tehetünk szert vele szemben úgy, hogy megerősítsük (fortify) a már megszerzett komputereket, hogy a központi gép nehezebben jusson át rajtuk. Persze minél erősebbé válik egy számítógép, annál könnyebben is bukhatunk le, miközben rajta matatunk, de mivel egyszerre több műveletet is végezhetünk egy időben, ezért néha érdemes használnunk ezt a lehetőséget.
Némelyik számítógép egyedi ikonokkal van jelölve, melyek elfoglalásával extra jutalomban részesülünk. Például lelassíthatjuk a hálózati adatforgalmat, így a keresésünket végző gép lassabban jut el hozzánk. De extra pénzzel is gazdagodhatunk, nem beszélve arról, hogy minden elfoglalt gép után XP-t is kapunk, tehát amennyiben nagyobb kockázat nélkül - értsd: 50% alatt - elfoglalhatjuk ezeket, érdemes megpróbálni az összes számítógépet elfoglalni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!