Hirdetés

DeepCool CH170 Digital Mini-ITX ház

Szellőzésre kihegyezett, mérete ellenére egész jól szerelhető minitornyot teszteltünk.

Bevezető, dizájn

Bár a számítógépházak piacán messze a normál ATX méret a legnépszerűbb, azért a kompakt, Mini-ITX-re optimalizált változatoknak is van létjogosultsága. Ezek már csak azért is érdekesek, mert jóval nagyobb kihívást jelentenek szerelhetőség és hűtés szempontjából, mint a nagy belső térrel rendelkező tornyok, ahol inkább az extra funkciókra (vezeték nélküli töltés, forgatható alaplapi tálca stb.) helyeződik a hangsúly. Tesztalanyunk, a DeepCool CH170 is egy kisméretű torony kialakítású kompakt ház, mely „Digital” utótagját az alsó keretbe épített kijelzőnek köszönheti, mert amúgy létezik belőle kijelző nélküli változat is.

Külső

A CH170 Digital fekete és fehér kivitelben érhető el – nálunk az előbbi járt. Külseje nélkülözi a díszítéseket, az alap feketeségben az egyetlen szín az előlapi csatlakozópanel USB portjainak zöld betéte, legalábbis addig, míg be nem kapcsoljuk, mert akkor felfénylik a bekapcsológombot körülvevő státusz-LED, az alsó kijelzőn pedig ott pompázik zöldben a márkalogó, illetve négy fehér adatmező, melyek a CPU, a GPU vagy a tápegység működési adatait jelenítik meg. Mindez a DeepCool szoftveréből szabható testre. Formája egy álló, zömök tégla, aminek kicsit szokatlan módon nagyobb a szélessége, mint a mélysége; mérete 200 x 250 x 380 mm, amiből 50 mm az alsó tartó.


[+]

Egy ilyen apró házban a megfelelő szellőzés biztosítása az egyik lehetséges probléma, legalábbis akkor, ha azzal hirdetik, hogy nagy teljesítményű PC is építhető bele. Ez nyilván egy nagyobb CPU-hűtő, hosszabb VGA felhasználásakor jelent kihívást, ahogy ezeknél kerül elő a szerelhetőség problémaköre is.


[+]

A DeepCool a megfelelő szellőzést úgy biztosítja, hogy praktikusan az egész CH170-et rácsos lapokba burkolták, melyek belső oldalán természetesen porszűrő háló feszül, melyek mágneses rögzítésűek, így könnyen tisztíthatóak. Ahol nincs teljes rácsozat, az a hátoldal, aminek csak a felső része kapott rácsos kialakítást, illetve az előlap vékony, függőleges sávja, melynek felső részén a két 5 Gbps-os USB Type-A, egy 10 Gbps-os USB Type-C és kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozót tartalmazó panel található. Az alsó részen található, 5 cm magas keret amellett, hogy tartalmazza a különböző működési információkat kiíró panelt, fel is emeli a gép alját, ami nem csak a szellőztetés miatt lényeges, hanem azért is, mert a kábelek is itt mennek ki-be, a portok ugyanis rejtettek, a gép alja felé néznek.

[+]

Belső, szerelés

Ahogy ezt már az előző oldalon is írtuk, szemben az ATX piacon elterjedt, „elölről hátra” kialakítás helyett a CH170 a „fentről le” megoldást kapta, tehát az alaplapi portok, a bővítőkártyák kivezetései lefelé néznek. Ez egyrészt csökkenti az alapterületet, másrészt szellőzési szempontból is odafigyelést igényel. Ez utóbbi kapcsán annyiban előnyös ez a megoldás, hogy a természetes konvekció rásegít a szellőzésre, feltéve, hogy az irányokat figyelembe vesszük a ventilátorok telepítésekor is.

[+]

Ahogy az látható, a gépház belső kialakítása egyetlen kamrát tartalmaz, ami ennél a méretnél nem meglepő. Ami viszont szimpatikus, hogy nagyon jó a kompatibilitás: 172 mm magas processzorhűtő, 240 mm-es radiátor, 305 mm hosszú és 138 mm magas, három slotos VGA is elfér benne, ráadásul tápegységből nemcsak SFX/SFX-L, de ATX is választható (ez utóbbi max. 140 mm-ig). Persze nem minden működik egyszerre, az ATX táp mellé például csak 230 mm-es VGA fér, és – mint alábbi képünkön is látszik – a nagy VGA-val az SFX-L moduláris kábelezése is éppen hogy csak elvezethető, úgyhogy érdemes a komponensek összeválogatása előtt a hivatalos specifikációkat is áttekinteni.


[+]

A gépházhoz érkező, de igazából már előre telepített tartozékok részét képezi egy „univerzális” keret, melyet több helyre is beszerelhetünk, és tarthat ventilátort, 2,5”-es SSD-t vagy 3,5”-es HDD-t. Alulra és felülre egy-egy 12 cm-es légkavaró, oldalra pedig kettő (vagy egy 240 mm-es radiátor) tehető fel, szellőzésben tehát biztos nem szenved majd hiányt egyik komponens sem, miközben a szorosan a jobb oldalra tapadó VGA közvetlenül a kültérből szívja be a levegőt.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése DeepCool CH170 Digital
Elérhető változatok fekete, fehér
Mérete (ma x mé x sz) 250 x 200 x 380 mm
Tömege 3,3 kg
Anyaga acélváz és -lemezek, műanyag előlapi panel
Beszerelhető alaplapok Mini-ITX
5,25"-os helyek száma -
3,5"-os helyek száma -
3,5"/2,5"-os helyek száma 1 db belső
2,5"-os helyek száma -
Bővítőkártyák száma 3 db
Hűtés - elöl 2 db 120 mm-es ventilátorhely (vagy max. 240 mm-es radiátor)
- felül 1 darab 120 mm-es ventilátorhely
- alul 1 db 120 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 1 db USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2 db USB 3.2 Gen 1 Type-A, kombinált hangcsatlakozó
Beszerelhető processzorhűtő 172 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 305 mm hosszú (SFX/SFX-L táppal) / 230 mm hosszú (ATX táppal), max. 138 mm magas
Beszerelhető táp SFX/SFX-L vagy ATX (max. 140 mm mélységig)
Extrák dekorálható előlap (Deepcool Pixel-kompatibilis)
Gyártó honlapja www.deepcool.com
Termék honlapja DeepCool CH170 Digital
Fogyasztói ára kb. 38 000 forint
Garancia 2 év

Szerelhetőség

Kis méretéből fakadóan a CH170 Digital soha nem lehet annyira kényelmesen szerelhető, mint egy nagytorony, de ezt a mérnököknek sikerült egész jól kompenzálnia azzal, hogy szinte teljesen szétszedhetővé tették, így mint egy bölcsőbe pakolhatjuk be a komponenseket.


[+]

Persze ahogy telik meg a ház, úgy már a komponensek elkezdik egymást akadályozni (ez a zsúfolt Mini-ITX alaplapoknál egyértelmű gond), ezért érdemes az alaplap, M.2 SSD, CPU és RAM beépítése után először valamennyi, az alaplaphoz csatlakozó kábelt bekötni. Ezután kerülhet a helyére a processzorhűtő, majd a VGA kártya, melynek beszerelését megkönnyíti, ha az előlapi csatlakozópanelt is levesszük – szerencsére ezt is csak két csavar tartja. Itt jegyeznénk meg, hogy a CH170 Digital sehol sem használ kézzel oldható kötőelemeket, legtöbb csavarja szimpla, önmetsző, süllyesztett fejű apróság, tehát muszáj lesz csavarhúzót használni. Persze a felépítés és a kompakt méret nem is teszik lehetővé a kézzel megfogható csavarfejek elhelyezését, viszont a kis méret és az önmetsző kialakítás okán könnyű „keresztbe vágni” a meglévő meneteket, ezért nem árt az odafigyelés.

Hiába az aprócska SFX-L tápegység, a kábeleknek így is alig marad hely a VGA mögött
Hiába az aprócska SFX-L tápegység, a kábeleknek így is alig marad hely a VGA mögött [+]

Visszatérve a szerelésre, ha helyén van a grafikus kártya, akkor be lehet kötni a 6+2 tűs PCIe (vagy 12VHPWR) csatlakozót, visszaszerelhető az előlapi panel, majd jön a tápegység beszerelése. Itt rögtön kiemelnénk, hogy bár hivatalosan a CH170 támogatja az ATX méretet is, ezt tapasztalataink alapján inkább csak integrált grafika mellé érdemes választani, de akkor is csak végszükség esetén: az eleve nagyobb házakba tervezett, így hosszabb kábeleknek nehéz helyet találni, különálló VGA mellé embert próbáló feladat kulturáltan behajtogatni őket, ráadásul a szellőzést is lerontja a vezetékhalom.

A két sínre 12 cm-es ventilátorok vagy 240 mm-es radiátor szerelhető fel
A két sínre 12 cm-es ventilátorok vagy 240 mm-es radiátor szerelhető fel [+]

Amit a tápegység kapcsán nem szabad még elfelejteni, az a 230 voltos toldókábel, ezt kell utolsó lépésben bekötni, majd a neki kialakított kivágáson át kivezetni a keretből. Végül helyére kerülhetnek az oldalpanelek, utolsó lépésben pedig az alsó tartókeret, melynél a kijelző egy szimpla USB Type-A portot foglal majd el az alaplap hátoldalán.

Négyféle, előre meghatározott paramétert jelenít meg az alsó kijelző
Négyféle, előre meghatározott paramétert jelenít meg az alsó kijelző a CPU, a GPU, vagy a tápegység esetében [+]

Mérések, értékelés

A CH170 Digital összeszerelése előtt igyekeztünk alaposan átgondolni a hűtési opciókat. Adná magát, hogy egy 240 mm-es kompakt vízhűtést használjunk (például a DeepCool Mystique 360 kisebb testvérét), ami teljesítményben és helyigényben optimális lenne Core i9-9900K-t tartalmazó tesztkonfigurációnkhoz, viszont itt az a gond, hogy nagy terhelésen a hűtés meleg levegőt fúj a házba, egyenesen rá a VGA hátoldalára. Fordított ventilátorokkal pedig a belső, felmelegedett levegő kerül a radiátorra, ami pár fokkal biztos ront a CPU maximális hőfokán.

Úgyhogy végül azt a megoldást választottuk, hogy a konvekciót „segítve” egy Noctua D15-öt építettünk be fordított légáramlással – azaz jelen esetben lentről felfelé irányítva a ventilátorokat. Alul egy 12 cm-es ventilátor szívta be a friss levegőt házba, felül pedig egy másik 12 cm-es légkavaró gondoskodott a meleg levegő hatékony eltávolításáról. Fontos, hogy a plusz ventilátorokat nekünk kell biztosítani, tehát ez külön pénzkiadást jelent.

A végleges hűtési rendszert az alulról felfelé történő légáramlásra optimalizáltuk
A végleges hűtési rendszert az alulról felfelé történő légáramlásra optimalizáltuk [+]

Mint említettük, a VGA szinte közvetlenül a külvilágból kapja a hideg levegőt, az általa termelt meleg pedig szintén jobbára felfelé távozhat majd a konvekció által. Tesztünket végül ezzel az összeállítással végeztük, de mielőtt erre sor került volna, még kipróbáltuk a ház zajcsillapítását. Nem meglepő módon ez a minden irányban hálós lappal burkolt kivitel miatt nem túl hatékony, a 68 dB-es zajt keltő telefon hangjából a ház előtt ülve 64 dB maradt, ami nagyon kis mértékű csökkenést jelent.

Ami a hűtési, szellőzési képességeket illeti, tesztkonfigurációnk fő elemeinek (ASRock Fatal1ty Z370 Gaming-ITX/ac alaplap, Core i9-9900K, Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 Ti Extreme) hőmérsékleténél a szabad téren, illetve a DeepCool CH170 Digitalba beépítve a következő eltéréseket tapasztaltuk:

Mint látható, a VGA esetében szinte mindegy, a hogy a ventilátorokat hogyan járatjuk, ami nem meglepő, hiszen direktben a külső levegőt „szívja”, neki csak az számít, hogy a ház jobb oldala szabad legyen. Az alaplap és a CPU hőfokában már komolyabb a változás, látható, hogy kisebb részben a VGA-tól, nagyobb részben a CPU-tól származó meleg eltávolítása igényli a rásegítést. Hogy ez a plusz hűtési hatásfok mekkora plusz zajszinttel jár, az rajtunk múlik – mint említettük, a DeepCool nem mellékel légkavarókat.

Értékelés

Ha Mini-ITX gépházat keresünk, akkor a DeepCool CH170 Digital a jobb választások közé tartozik: viszonylag kompakt, de kompatibilitása kiváló, és kifejezetten nagy teljesítményű, akár játékra is bevethető konfiguráció építhető bele úgy, hogy a hűtéssel sem lesznek gondok. Amire érdemes odafigyelni viszont, hogy nem tartozik hozzá gyárilag hűtőventilátor, erről nekünk kell gondoskodni (még akkor is, ha vízhűtéses összerakás mellett tesszük le a voksunkat), ami kicsit elszomorító a viszonylag magas árat figyelembe véve.

A másik, hogy ugyan a kidolgozás, a kivitel abszolút felsőkategóriás, a kisméretű önmetsző csavarok alkalmazása odafigyelést igényel szerelés közben. Ez azonban nem von le sokat a felhasználóbarátságból, mely jól mutatja, hogy a DeepCool mérnökei alaposan átgondolták a dolgokat a ház tervezésekor. Amúgy a ház jópofa extrája, hogy a külön vásárolható, Pixel névre hallgató színes kiegészítő csomagokkal feldíszíthetjük, egyedivé tehetjük az előlapját.


[+]

A CH170 legnagyobb előnyének sokoldalúságát tartjuk: elfér benne egy nagy VGA, egy nagy processzorhűtő, kompakt vízhűtés, sőt, adott esetben még ATX táppal is összerakható, bár ez már tényleg a határokat feszegeti. A hűtés a kis méretek ellenére is jól működik, csak oda kell figyelnünk a ventilátorok elhelyezésére. Végül pedig a rejtett portok és az alsó, kijelzővel kombinált keret elegáns kinézetet kölcsönös a háznak, az utóbbi pedig még hasznos is lehet – miközben az, aki nem akarja a kijelzőt nézegetni, nyugodtan kikapcsolhatja, és akkor az láthatatlanul belesimul a külsőbe.


DeepCool CH170 Digital számítógépház

Wombath

A DeepCool CH170 Digital számítógépházat a gyártó bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények