D-Link eszközök 802.11n-alapokon

Tesztelés, értékelés

A D-Link Rangebooster N család kipróbálásához felhasználtunk pár Edimax MIMO adaptert is. A tesztelést vasbeton épületben (panelház) végeztük két asztali géppel és egy IBM notebookkal.

 

D-Link DIR-635
vasbeton épületben
1 méterről szabad rálátással 4 méterről egy fal mögül 8 méterről két fal mögül 12 méterről két fal mögül
D-Link N – LAN 5200 kB/s 4400 kB/s 3200 kB/s 2200 kB/s
D-Link N –
D-Link N
2100 kB/s 2000 kB/s 1700 kB/s 1000 kB/s
D-Link N – Edimax MIMO 1900 kB/s 1800 kB/s 1200 kB/s 500 kB/s
Edimax MIMO – Edimax MIMO 1300 kB/s 1200 kB/s 500 kB/s 100 kB/s

Egyik oldalon a D-Link PCI kártyával, a másikon vezetékes LAN kapcsolattal több mint 5 MB/s-os átviteli sebességet produkáltunk az adó közelében, és távolodva is nagyon jó maradt a vétel. Még a legtávolabbi pontból is több mint 2 MB/s-os sávszélesség állt rendelkezésünkre meglepően stabilan. Csak ritkán lassul be, és akkor is legfeljebb 2–300 kB/s-mal csökkent a tempó. Ahogyan számítottunk rá, a routerétől különböző chipkészletes USB adapter valamivel lassabb volt. Igaz, a gyengélkedés az antennák eltérő kialakításának, ezáltal más vételi képességnek is betudható, bár néhány méteres körzetben nem találtunk előnyösebb pozíciót.

Hirdetés

Két D-Link Draft N adapter egymás között gyorsabb volt, mint a 802.11g-s adapterek, de nem volt akkora különbség, mint amekkorát a Rangebooster N 650 név sejtet. Persze más Draft N eszközök sem képesek többre, a 2 MB/s egy falon keresztül és az 1 MB/s 12 méterről, két vasbeton fal mögül olyan teljesítmény, amit a G-s eszközök csak komoly antennákkal érhetnek el.

Kisebb távolságokban az Edimax MIMO-s eszközével is nagyon gyorsan cserélt adatot a D-Link készlet, de a második fal és a távolság megtette hatását. A két MIMO-s Edimax aránylag gyenge teljesítménye jól példázza, hogy a nagy sebességhez nem elég a Draft N-es router, ahhoz megfelelő hálózati adapterekre is szükség van.

Meg kell említeni, hogy különböző formátumú és márkájú Wi-Fi adapterekkel nem minden esetben tudtunk gond nélkül csatlakozni a D-Link DIR-635 routerre. A mellette működő, szintén D-Link útválasztó hálózatával viszont egyiknek sem volt gondja. Az Edimax MIMO-knak, valamint egy-egy Draft N-es Edimax és Netgear eszköznek sem sikerült minden esetben IP címet kapnia a beépített DHCP kiszolgálótól, pedig a kódolt Wi-Fi kapcsolat felépült. Ez a hiba többnyire – de nem minden esetben – elhárul a DHCP szerver kikapcsolásával, tehát valószínűleg a firmware hibájáról van szó, amit minden bizonnyal javítanak majd.

Értékelés

Már a második Draft N-es készlet járt nálunk, ami jóval az elméleti maximum alatt teljesített. Elvileg a 300 Mbps háromszor olyan gyors, mint a 100 Mbps-os Ethernet hálózat, de gyakorlatban még annak a sebességét sem sikerült elérni. Bármilyen meglepő, a Wi-Fi átvitelben ez a tendencia teljesen normális. Az elvileg 54 Mbps-ra képes IEEE 802.11g szabványú eszközök sem tudtak valós helyzetekben 20 Mbps-nál többet, és azt is csak akkor, ha az átvitel egyik végén vezetékes kapcsolat van a routerrel, és nem zavarják szomszédos hálózatok az üzemet. Tesztjeinkben két Wi-Fi-s gép között a régi szabvány jó, ha 14 Mbps-ra, vagyis durván 1700 kB/s-os átviteli sebességre volt képes. Sokan becsapva érezhetik magukat, de a szabványok megalkotói és a gyártók is sokszor hangsúlyozzák hogy ezek a csúcsértékek a legalsó (fizikai) átviteli szintre érvényesek, tökéletes, zavarmentes átviteli közeget feltételezve, olyan pedig a való világban nem létezik. Hogy egészen pontosak legyünk, létezik, de olyan kicsi a valószínűsége, mint annak, hogy két lottóötös-nyertes ütközzön egymásba a 4-es metrón a bejelentett átadás napján. A vezeték nélküli átvitel zavarai, az ezeket kiküszöbölő eljárások, illetve a hasznos adatok mellé járuló vezérlőinformációk miatt csökken le a valós átviteli sebesség arra a szintre, amit tesztjeinkben tapasztalunk, és ami alapján értékelünk.

A D-Link Rangebooster N 650 termékei nagyon elegánsak, a router az egyik legszebb, amivel eddig találkoztunk. Sokkal fontosabb, hogy beállítása és kezelőfelülete egy laikus számára is érthető, feltéve, hogy tud az elérhető nyelvek valamelyikén. Kár, hogy a router kicsit bakizott idegen adapterekkel.

A Draft N-es eszközök ára fokozatosan csökkenni kezdett, ezért a DIR-635-ös router már picivel 30 000 forint fölött megkapható, pedig annak idején jó 10 000 forinttal drágábban indított. A hozzá való adapterek jelenleg 15–16 000 forintot kóstálnak, ami szintén 10 000 forinttal kevesebb bemutatkozó áruknál. A pénzünkért a korábbi IEEE 802.11g-s eszközöknél átlagos otthoni környezetben 50–200%-kal (most nem reklámmatekről van szó) gyorsabb, nagyobb hatótávolságú, az interferenciákat is jobban viselő eszközöket kaphatunk, de egyelőre még nehéz megmondani, hogyan viszonyulnak majd a többi N-es termékhez. Véleményünk szerint az Edimax nMax a nyers sebességet tekintve valamivel jobb nála, különösen nagyobb távolságokban, de meg kell említeni még egy dolgot: a D-Link a 802.11n szabványtervezetre építő termékei esetében 11 éves garanciát kínál. A Draft N-es eszközök vizsgálatát még folytatjuk.

rudi

A D-Link hálózati eszközöket az RRC Hungary DiFO üzletága bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Hardverek útra, asztalra

    Elérhető árú notebookokat, fotónyomtatókat és további érdekességeket gyűjtöttünk e heti körképünkbe.

  • N-re vált a USRobotics is

    Újabb gyors, Draft N-es Wi-Fi készlet járt nálunk, ezúttal a USRobotics boszorkánykonyhájából.

  • Asus Wi-Fi az N-edik dimenzióban

    Majdnem két éve, hogy MIMO-s eszközöket próbáltunk ki az Asustól. Vajon hová fejlődtek azóta a 802.11n tervezetre alapozó termékek?

  • N-es Wi-Fi a Conceptronictól

    Megnéztük, milyen gyors a hálózati eszközök terén kevéssé ismert gyártó 802.11n szabványtervezettel kompatibilis Wi-Fi készlete.

Előzmények