Tapasztalatok, értékelés
Hang játékok alatt
Elsősorban játékosoknak szánja ezt a terméket a Corsair, így mi is ezzel a felhasználással indítottunk – és nem is csalódtunk, a HS80 RGB Wireless remekül veszi ezt a nem is annyira hangminőségre, mint inkább dinamikára koncentráló tesztet. A Dolby Atmoshoz egyébként először le kell tölteni a Dolby Access alkalmazást, ami licenccel bíró kiegészítő nélkül hét napig használható csak ingyen, utána viszont 6400 forintot kell fizetnünk, ha továbbra is élvezni szeretnénk a térhatást. Nyilván a tesztelt fülesnél ez utóbbit megspóroljuk, a szoftver automatikusan érzékeli a megfelelő hardver jelenlétét.
A Dolby Atmost a Forza Horizon 4-ben, Dirt 5-ben, Shadow of the Tomb Raiderben, Assassin’s Creed Originsben és a Gears 5-ben is kipróbáltuk – hatása érezhető, de az igazat megvallva elsősorban a játék típusától függ, hogy mennyire hasznos pluszt ad az élményhez. Nyilván ott, ahol a hangok térbeli pozíciójának meghatározása „életmentő”, sokkal többet jelent, és aki elsősorban ilyen jellegű játékokat használ, annak meg is érheti az ezzel kompatibilis headsetek magasabb ára.
A hangsáv másik felét illetően még ennél is jobb tapasztalatokat szereztünk, a tesztbe bevont játékostársak egyöntetű véleménye szerint a HS80-ra egy kiváló mikrofon került, hangunk tisztán és jól érthetően szólt, miközben a külső zajok kellőképpen a háttérben maradtak.
Muszáj ugyanakkor felhívnunk a figyelmet arra is, amit futólag már érintettünk: a fülpárnák az átlagnál valamivel kevésbé tompítják a külső zajt, tehát gépünk hangos hűtése vagy a szomszéd szobában szóló esti rajzfilm utat fog találni fülünkhöz.
Hang szórakozás alatt
Film vagy zene? A HS80 RGB Wireless számára ezek a feladatok sem megugorhatatlan akadályok, sőt! Sajnos az iCue-ba épített EQ beállítások nem a legjobbak, és egyáltalán nem kedveznek a zenehallgatásnak, ezért jobb, ha inkább kikapcsoljuk az ilyen mesterséges próbálkozásokat. Természetesen aki a mélyekben erősebb megszólalást kedveli, készíthet saját EQ-t is, de amennyiben maradunk az alapoknál, akkor a HS80 egy igazán kellemes, egyenletes frekvenciaátvitelű, szellős hangzást ad még akkor is, ha vezeték nélküli kapcsolatot használunk. Mi egyébként főleg "súlyosabb" zenékkel teszteltük a headsetet, de ezektől sem jött zavarba, a hangszerek végig megkülönböztethetőek maradtak nagyobb hangerőnél is, és az énekhangok zöngéi sem váltak hallhatatlanná.
A dinamikatartomány itt is impozáns, ami jól jön például élő felvételek meghallgatásakor, szépen visszakapjuk a koncertek kuszább hangképét, anélkül, hogy az egészből egy zavaros kása válna. Végül ami az üzemidőt illeti, nekünk kikapcsolt RGB világítás mellett 16-17 órát sikerült kipréselnünk a headsetből, ami elfogadható érték, de találni nála jobbat a piacon, a töltés pedig nem valami gyors, több mint két órát vesz igénybe.
Értékelés
A Corsair HS80 RGB Wireless egy kiválóan sikerült headset, mely ugyanakkor nem teljesen hibamentes. Ezeknek jó része szerencsére szoftveres: az iCue-val kapcsolatos fenntartásainkról már többször írtunk, és erőforrásigényessége bizony mostanra sem csökkent, a HS80-hoz mellékelt EQ beállítások pedig inkább csak rombolták a fejhallgató amúgy kiváló hangminőségét, mintsem segítették volna. Az RGB jelenléte egy vezeték nélkül egységnél nem feltétlenül ideális – egyrészt úgysem látjuk, másrészt az üzemidőt is csökkenti, ez pedig a töltés lassúságával kombinálva talán a HS80 leggyengébb pontja.
Maga a készülék ergonómiai szempontból mindenképpen jól sikerült, nekünk szemüveggel együtt viselve is kényelmesnek bizonyult, fülünk sem izzadt meg a jól szellőző párnák alatt. A mikrofon kialakítása lehet, hogy megosztó, de alapvetően jól működik, a ki- és bekapcsolásról tudósító hangjelzés (melyet az iCue segítségével átválthatunk hangbemondásra is, igaz, ez csak angolul tud) kellemes extra, a hangminőség pedig, ami a legfontosabb paraméter, kiváló.
Ugyanígy kiválónak nevezhető a fejhallgató hangja, akár játék, akár multimédia közben használjuk. Hogy a Dolby Atmost mennyire találjuk majd hasznosnak, az alighanem erősen egyén- és felhasználásfüggő, mindenesetre az árazásban nem játszhatott jelentős szerepet, ha figyelembe vesszük, hogy a HS80 ára 150 euró – ami várhatóan a hazai boltokban 50 000 forint feletti árcédulaként jelenik majd meg (pl. a szintén 150 eurós HyperX Cloud II Wireless 60 000 forintba kerül), ezzel pedig a termékkategória felső szegmensébe kerül.
Corsair HS80 RGB Wireless headset
Wombath
A Corsair HS80 RGB Wireless headsetet a Corsair bocsátotta rendelkezésünkre.