Corsair HS80 RGB Wireless: headset játékra, mozira

A gyártó új fülese Dolby Atmos támogatást és PC mellett PlayStation-kompatibilitást is kínál.

Bevezető, dizájn, belső

Új, vezeték nélküli fülhallgatóval szeretné meghódítani a játékosokat a Corsair: a HS80 RGB egyértelműen felsőkategóriás termék, melyet a csúcsmodell (60 000 forint feletti árazású) Virtuoso és a 37 000 forintos a VOID RGB Wireless közé pozicionáltak 150 eurós ajánlott árával. A hívószavak között természetesen szerepel az RGB, adott a VOID-nál jobb hangminőséget és a több eszköz-egy dongle működést ígérő Slipstream technológia, továbbá kapunk egy teljes értékű Dolby Atmos licencet is, filmek és kompatibilis játékok esetében tehát jobb minőségű térhangzásra számíthatunk. Ez utóbbival kapcsolatban azért kisbetűvel ott a megjegyzés: a PC-vel, Mackel, illetve PS4/5 konzolokkal használható HS80 RGB Wireless ezen tulajdonsága csak PC-n élvezhető.

Külső

Bár a HS széria tagja, a HS80 RGB tervezésekor ránézésre inkább a VOID-ból indultak ki a mérnökök, mintsem mondjuk a HS70-ből, legalábbis a hangszóróházak formája egyértelműen erre utal, igaz, az eredmény valamivel „lágyabb” lett, nem annyira futurisztikus. A burkolat alapvetően letisztult, szimpla, selyemfényű alumíniumborítással, melyet egyedül csak az RGB világítást is rejtő céglogó díszít. A kezelőszervek és a mikrofon egyaránt a bal oldalra került, ez utóbbi egy fel- és lehajtható, száj elé görbíthető rúdon foglal helyet, kikapcsolásához elegendő felhajtani. Ezen rész állapotáról a tulajdonképpeni hangérzékelő egység melletti világító gyűrű informál: ha ki van kapcsolva, vörösen, ha be van kapcsolva, fehéren világít (ez szoftverből kikapcsolható).

A kezelőszervek sora mindössze két egységet tartalmaz: egy végtelenített, kellemesen, profin „kattanó” görgőt és egy ki-/bekapcsológombot kapunk. A görgőt nemcsak tekerni lehet, de be is nyomható, ezzel az EQ beállítások között tudunk váltogatni.


[+]

Ami a fejpántot illeti, ez dupla szíjas megoldást kapott, tehát fejünkkel alapértelmezésben egy vékonyabb, puhább rész érintkezik. Ennek hosszát kétoldali tépőzárakkal tudjuk szabályozni, az egész kivitel igényes, a végeredmény pedig kényelmesnek is mondható, még ha beállítása nem is olyan egyszerű, mint a megszokott, kihúzható verzióé.


[+]

A fülpárnák szellőző plüss szövettel, és nem (mű)bőrrel burkoltak, ami jó, mert így valamivel jobb a hosszabb távú komfort, különösen akkor, ha azok közé tartozunk, akiknek hajlamos a füle „beleizzadni” a teljesen zárt fejhallgatókba. Persze ez a zajszűrés hatásfokát gyengíti, a külső hangok jobban beszűrődnek, aki például egy igazán hangos gamer notebook előtt ülve használja, lehet, hogy kevésbé fog örülni ennek a megoldásnak.


[+]

Szemüvegesek számára jó hír, hogy a Corsair HS80 RGB számukra is kényelmes, több óra után sem nyomta sem a fejünket, sem a fülünket a szemüveg szára. A hangszóróházak egyébként 90 fokban el is fordíthatók, így a headset kevesebb helyet foglal az asztalon vagy a táskánkban. Ugyanakkor jobban összecsukni nem tudjuk, és a dobozban található kiegészítők közül (melyek listája igazából kimerül a vezeték nélküli adapterben és az USB kábelben) hiányzik a táska/szütyő, jelezve, hogy a Corsair bizony nem hordozható eszköznek szánta ezt a termékét.


[+]

Belső

Ötven milliméteres neodímium mágnessel dolgozó meghajtók, zárt kagylók, 20 Hz-től 40 kHz-ig tartó frekvenciaátvitel – papíron nem hangzik rosszul a HS80 RGB Wireless tudása; a következő oldalon kiderítjük, fülünk mit szól hozzá!

Főbb paraméterek
Corsair HS80 RGB Wireless
Kialakítás Zárt, over-ear
Hangszóró Neodímium, 50 mm
Frekvenciaátvitel 20 - 40 000 Hz
Impedancia 32 ohm
Érzékenység 116 dB
Kábel hossza 1,9 m
Tömeg 362 g
Csatlakozás USB, Slipstream Wireless
Tartozékok Vezeték nélküli adapter
Extrák Flexibilis mikrofon, szövetborítású kábel, RGB világítás, Dolby Atmos
Gyártó honlapja www.corsair.com
Termék honlapja HS80 RGB Wireless
Fogyasztói ár 150 euró

Tapasztalatok, értékelés

Hang játékok alatt

Elsősorban játékosoknak szánja ezt a terméket a Corsair, így mi is ezzel a felhasználással indítottunk – és nem is csalódtunk, a HS80 RGB Wireless remekül veszi ezt a nem is annyira hangminőségre, mint inkább dinamikára koncentráló tesztet. A Dolby Atmoshoz egyébként először le kell tölteni a Dolby Access alkalmazást, ami licenccel bíró kiegészítő nélkül hét napig használható csak ingyen, utána viszont 6400 forintot kell fizetnünk, ha továbbra is élvezni szeretnénk a térhatást. Nyilván a tesztelt fülesnél ez utóbbit megspóroljuk, a szoftver automatikusan érzékeli a megfelelő hardver jelenlétét.


[+]

A Dolby Atmost a Forza Horizon 4-ben, Dirt 5-ben, Shadow of the Tomb Raiderben, Assassin’s Creed Originsben és a Gears 5-ben is kipróbáltuk – hatása érezhető, de az igazat megvallva elsősorban a játék típusától függ, hogy mennyire hasznos pluszt ad az élményhez. Nyilván ott, ahol a hangok térbeli pozíciójának meghatározása „életmentő”, sokkal többet jelent, és aki elsősorban ilyen jellegű játékokat használ, annak meg is érheti az ezzel kompatibilis headsetek magasabb ára.

A hangsáv másik felét illetően még ennél is jobb tapasztalatokat szereztünk, a tesztbe bevont játékostársak egyöntetű véleménye szerint a HS80-ra egy kiváló mikrofon került, hangunk tisztán és jól érthetően szólt, miközben a külső zajok kellőképpen a háttérben maradtak.

[+]

Muszáj ugyanakkor felhívnunk a figyelmet arra is, amit futólag már érintettünk: a fülpárnák az átlagnál valamivel kevésbé tompítják a külső zajt, tehát gépünk hangos hűtése vagy a szomszéd szobában szóló esti rajzfilm utat fog találni fülünkhöz.

Hang szórakozás alatt

Film vagy zene? A HS80 RGB Wireless számára ezek a feladatok sem megugorhatatlan akadályok, sőt! Sajnos az iCue-ba épített EQ beállítások nem a legjobbak, és egyáltalán nem kedveznek a zenehallgatásnak, ezért jobb, ha inkább kikapcsoljuk az ilyen mesterséges próbálkozásokat. Természetesen aki a mélyekben erősebb megszólalást kedveli, készíthet saját EQ-t is, de amennyiben maradunk az alapoknál, akkor a HS80 egy igazán kellemes, egyenletes frekvenciaátvitelű, szellős hangzást ad még akkor is, ha vezeték nélküli kapcsolatot használunk. Mi egyébként főleg "súlyosabb" zenékkel teszteltük a headsetet, de ezektől sem jött zavarba, a hangszerek végig megkülönböztethetőek maradtak nagyobb hangerőnél is, és az énekhangok zöngéi sem váltak hallhatatlanná.


[+]

A dinamikatartomány itt is impozáns, ami jól jön például élő felvételek meghallgatásakor, szépen visszakapjuk a koncertek kuszább hangképét, anélkül, hogy az egészből egy zavaros kása válna. Végül ami az üzemidőt illeti, nekünk kikapcsolt RGB világítás mellett 16-17 órát sikerült kipréselnünk a headsetből, ami elfogadható érték, de találni nála jobbat a piacon, a töltés pedig nem valami gyors, több mint két órát vesz igénybe.

Értékelés

A Corsair HS80 RGB Wireless egy kiválóan sikerült headset, mely ugyanakkor nem teljesen hibamentes. Ezeknek jó része szerencsére szoftveres: az iCue-val kapcsolatos fenntartásainkról már többször írtunk, és erőforrásigényessége bizony mostanra sem csökkent, a HS80-hoz mellékelt EQ beállítások pedig inkább csak rombolták a fejhallgató amúgy kiváló hangminőségét, mintsem segítették volna. Az RGB jelenléte egy vezeték nélkül egységnél nem feltétlenül ideális – egyrészt úgysem látjuk, másrészt az üzemidőt is csökkenti, ez pedig a töltés lassúságával kombinálva talán a HS80 leggyengébb pontja.

Maga a készülék ergonómiai szempontból mindenképpen jól sikerült, nekünk szemüveggel együtt viselve is kényelmesnek bizonyult, fülünk sem izzadt meg a jól szellőző párnák alatt. A mikrofon kialakítása lehet, hogy megosztó, de alapvetően jól működik, a ki- és bekapcsolásról tudósító hangjelzés (melyet az iCue segítségével átválthatunk hangbemondásra is, igaz, ez csak angolul tud) kellemes extra, a hangminőség pedig, ami a legfontosabb paraméter, kiváló.


[+]

Ugyanígy kiválónak nevezhető a fejhallgató hangja, akár játék, akár multimédia közben használjuk. Hogy a Dolby Atmost mennyire találjuk majd hasznosnak, az alighanem erősen egyén- és felhasználásfüggő, mindenesetre az árazásban nem játszhatott jelentős szerepet, ha figyelembe vesszük, hogy a HS80 ára 150 euró – ami várhatóan a hazai boltokban 50 000 forint feletti árcédulaként jelenik majd meg (pl. a szintén 150 eurós HyperX Cloud II Wireless 60 000 forintba kerül), ezzel pedig a termékkategória felső szegmensébe kerül.


Corsair HS80 RGB Wireless headset

Wombath

A Corsair HS80 RGB Wireless headsetet a Corsair bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés