Hirdetés

Chieftec Scorpion III: olcsóbban jobbat!

Harmadik generációjába lépett a Chieftec Scorpion széria; az apró változtatások és az alacsonyabb ár mindenképp biztató.

Mérések, értékelés

Mérések

Szokásos, zajcsillapítást vizsgáló tesztünk ezúttal sem maradhatott el. A módszer egyszerű: fehér zajt kibocsátó okostelefonunkat elhelyeztük a gépház belsejében, mely 60 dB-es hangerővel muzsikált, ennek lemérése után pedig felhelyeztük az üveg oldallapot. A zajszintmérő ugyanolyan távolságból 52 dB-es értéket mutatott, mely értékből kiindulva 8 dB-es hatékonyságról beszélhetünk. Ez nem épp kiemelkedő, de a következő mérésünkből látszik, hogy a ventilátorok munkáját nagyban megkönnyítik a nem épp zajkibocsátás-csökkentő szellőzőnyílások.

Hirdetés

Szellőzést vizsgáló tesztünkben hasonlóképp jártunk el, mint legutóbb. A tesztkörnyezet alapját ugyanaz az 1,25 voltos feszültséggel és fix 4 GHz-es órajellel dolgozó Intel Core i7-5960X processzor adta, amit hűtéstesztjeink során is használni szoktunk, melyet az AIDA64 CPU-t, FPU-t és GPU-t meghajtó terheléses tesztekkel járattunk meg egy kicsit. A méréseket kikapcsolt alaplapi ventilátorvezérléssel végeztük el, kétféle konfigurációban. Első körben a zárt gépházban csak a Noctua NH-D15 egyetlen ventilátora dolgozott, míg a második mérés alkalmával bekötöttük a négy gyári ventilátort és maximális fordulatszámon működtettük őket. A gép szétszerelését követően a teszteket nyitott tesztpadon is elvégeztük, az alábbi grafikonokon a két mérés során kapott értékek közti különbségeket jelöltük – értelemszerűen minél kisebb a szám, annál közelebb van a gépházban mért hőmérséklet a nyílt levegőn mérthez.

Tekintve, hogy egyelőre egy viszonyítási alapunk van, nem tudunk túl nagy merítésből dolgozni az összehasonlítás során. A lekapcsolt rendszerhűtő ventilátorokkal mért értékekről megállapíthatjuk, hogy nem túl rózsásak, ám ez ennél a konkrét modellnél nem is túl releváns, hiszen valószínűleg senki nem így fog használni egy gyárilag négy ventilátorral felszerelt gépházat. Miután ezeket bekötöttük és újra hagytuk közel fél óráig futni az AIDA64 tesztjeit, a négy légkavaró hatására közel olyan hőmérsékleti adatokat kaptunk, mint mikor ház nélkül terheltük a rendszert, ami kiindulva abból, hogy a viszonylag kisméretű oldalsó szellőzőrácsok láttán nem sok reményt fűztünk az i7-es életben maradásához, megsüvegelendő teljesítmény. Persze ebben nagy szerepe van annak is, hogy a processzorhűtő sem egy alsó polcos megoldás és a négy ventilátor azért a szoba másik sarkából is jól hallható életjeleket produkált, de a végeredmény ezek fényében is jónak tekinthető.

Értékelés

A Chieftec Scorpion II jelenleg 31 000 forint felett kapható a legolcsóbb helyen is, ennek fényében meglepő, hogy a harmadik generációs változat már 29 000 forintért is beszerezhető hazánkban. Ezért cserébe szerelésbarátabb üveg oldallapot és jobban testreszabható (bár sajnos még mindig nem PWM-es) ventilátorokat kapunk, mely fejlesztések nyilván nem tekinthetők forradalminak, az előző generációval szinte megegyező áron mégis elég ahhoz, hogy jobb ajánlat legyen elődjénél.


[+]

A Type-C USB portot még mindig hiányoljuk a ház tetejéről, de erre talán kevesebbeknek van igénye, mint a jó szellőzésre és kinézetre, utóbbiakat tekintve pedig nem lehet panaszunk tesztalanyunkra – hála a mérések alapján hatékonynak mondható ventilátorok fáradtságos munkájának. Bár nem ez a legcsendesebb ház, ami eddig kezünk ügyébe akadt, ez egyben azt is jelenti, hogy nem csak a hangnak könnyű távozni, de a friss levegőnek bejutni is, ezt az egyszerű szerelhetőséggel és a méretes beltérrel kombinálva pedig egy olyan számítógépházat kaptunk, melyet nyugodt szívvel ajánlunk bárkinek.


Chieftec Scorpion III számítógépház

SidCorky

A tesztelt házat a CaseKing Hungary Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés