Hirdetés

Chieftec Hunter 3: Több, mint evolúció

Kompatibilitás a hátsó csatlakozókkal, variálható belső tér és jó szellőzés: a Hunter harmadik generációjára megérte várni.

Bevezetés, külső

A Chieftec még 2020-ban jött ki a Hunterrel, ami egy viszonylag egyszerű, de jól szellőző gépház volt, ARGB ventilátorokkal, edzett üveg oldalpanellel. Ezt követte 2023-ban a Hunter 2, ami igazából inkább volt Hunter 1.1 – egy ráncfelvarrott utód, melyen érződött, hogy csak a minimálisan kötelező fejlesztéseket tették bele. Az idén tavasszal piacra került Hunter 3 viszont már nem ilyen, ez az a verzió, ami valóban megérdemelné a Hunter 2 nevet. Nemcsak méreteiben változott, de tömegében is nőtt, köszönhetően a vastagabb lemezeknek, melyek nagyobb szilárdságot és jóval minőségibb érzést adnak neki. Az előlap is elegánsabb lett, illetve, ami fontosabb, a szellőzést is kevésbé akadályozza. A beltérben több a hely (így már E-ATX lapok is elférnek), ráadásul felkészítették hátsó csatlakozós alaplapok (ASUS BTF, MSI Project Zero, stb.) fogadására is. A grafikus kártya esetében megjelent a függőleges beépítés lehetősége, a légáramlás pedig a rácsos felületek számának és méretének növekedésével érezhetően javult.

Az előd örökségeként továbbra is kapunk 4 darab 12 cm-es ARGB ventilátort, illetve hozzájuk egy DF-200 típusú, hatcsatornás vezérlőt és edzett üvegből készült oldalfalat. Aki a színekről lemondana, annak rendelkezésre áll a Night Hunter fantázianevű változat, melyben szimpla fekete légkavarók dolgoznak – ezek viszont 12 helyett 14 cm-esek, így alacsonyabb zajszint mellett képesek ugyanolyan jó hatásfokú szellőzést biztosítani.

Dizájn

Mint említettük, a Hunter 3 méretei változtak: kicsit alacsonyabb, de zömökebb lett elődjénél: 464 mm helyett magassága már csak 450 mm, viszont 408 mm helyett 440 mm mély, illetve 210 mm helyett 238 mm széles. Talán nem tűnik soknak a változás, de mégis például szerelhetőségben rengeteget számít. Az előlap kivitele nagyon hasonló a korábbi Hunter modellekre, tehát egy középen rácsos, két szélén viszont teli sávval ellátott megoldást kapunk, ám ezek a teli sávok arányaiban keskenyebbek lettek – javítva a szellőzést –, a porszűrő funkciókat is betöltő rácsozat pedig kívülre került. Szükség esetén egyébként az egész előlap levehető, a porszűrő pedig külön is lepattintható, tehát a tisztítás, szerelés nagyon könnyű.


[+]

Az oldalpaneleket teljesen átdolgozta Chieftec: a bal oldali, edzett üvegből készült darab zsanérok helyett patentokkal rögzül a házon. Ez talán egy kicsit visszalépés, hiszen leszedni, visszarakni nehézkesebb, viszont stabilabban áll. A jobb oldalon szintén patentok tartják a helyükön az első részén most már szellőzőnyílásokkal áttört acéllemezt. Ez jóval vastagabb, mint a korábbi változaté, így a rezgéseket is jobban csillapítja, az szellőzőnyílásokat pedig belül mágneses porszűrő takarja.

Hirdetés

[+]

Ugyanilyen, csak nagyobb méretű mágneses porszűrő fedi a ház tetejét is, mely alatt jórészt szellőzőrácsot találunk – erre akár három darab 14 cm-es ventilátor is rögzíthető, de ha alaplapunk VRM részlege nem kapott túl magas bordázatot, egy 360 mm-es radiátort is felrakhatunk ide. A vezérlők és a csatlakozók szintén itt sorakoznak: LED-del körülvett bekapcsológombot, a mellékelt RGB/ventilátor vezérlő irányításához tartozó gombot, két 3.5 mm-es jacket, két USB 3.0 Type-A és egy USB 3.2 Gen 2 Type-C portot találunk a jobb szélen.


[+]

A gépház alján szintén történtek változások: míg korábban csak a tápegység alatti részen volt szellőzés, most már teljes hosszában porszűrővel védett nyílásokat találunk. Sajnos ez a porszűrő egyszerű „füles” rögzítésű, nem kihúzható, ami azt jelenti, hogy tisztításához bizony az oldalára kell fektetnünk a számítógépet, ami az ideálisnál jóval nagyobb macerát jelenthet egy asztal alatt elhelyezett PC-nél.


[+]

Fontos újdonságokra bukkanunk akkor is, ha hátulról nézzük a gépet, ugyanis a Chieftec a hátsó traktust, jobban mondva azt a részt, mely a bővítőkártyákat tartja, kiszerelhetővé és 90 fokkal elfordíthatóvá tette, így a VGA függőleges elrendezésben is beépíthető.

Belső, szerelés

Nemcsak kívül, belül is történtek fejlesztések a Hunter 3 esetében, bár ezek kevésbé látványosak. Ami nagyon fontos, hogy a megnövelt méretek nemcsak a VGA és a processzorhűtő maximális méreteire voltak jótékony hatással, de a beépíthető alaplapéra is, mely most már E-ATX szabványú is lehet. Másik fontos újdonság, hogy az alaplapi tálcát a hátsó csatlakozóval felszerelt lapokra is felkészítették, így az ASUS BTF, MSI Project Zero családokba tartozó modellek is beszerelhetőek.


[+]

Az összképet nézve az általános felépítés továbbra is maradt kétkamrás, és a 3,5”-es HDD-t fogadó keretet természetesen az alsó kamrában találjuk. Előtte egész sok hely marad a tápegységnek és a kábeleknek, a gyári specifikációk szerint még a körülbelül 200 mm-es mélységű tápok telepítése sem ütközhet akadályokba, de aki lemond a 3,5”-es meghajtóról, az előre-hátra csúsztatható keretet ki is szerelheti, így a 200 mm-es határ is átléphető.


[+]

A Chieftec egyébként érezteti, hogy szerinte a 3,5”-es merevlemezek népszerűsége csökken, mert a Hunter 3 HDD-kerete csak egy ilyen fogadására képes. A keret tetejére egy 2,5”-es meghajtót szerelhetünk, de ilyenből több is elhelyezhető a belső térben, például az alaplapi tálca hátoldaláról leszerelhető lemezen.


[+]

Nagyon bőkezű a Chieftec a potenciális hűtési lehetőségekkel is: elöl, felül, hátul, az alaplapi tálca elejének jobb oldalán, sőt, akár két kamrát elválasztó lemezre is kerülhetnek ventilátorok. Vízhűtésben gondolkodók számára a legjobb az, ha az előlapi pozícióval számolnak, itt könnyen elfér egy 360 mm-es radiátor is – fent, mint említettük, az alaplapi táprendszer hűtőbordázata megakadályozhatja ezt. A Hunter 3-hoz tartozékként kapunk négy darab 12 cm-es ARGB-s ventilátort is, illetve egy DF-200 típusú vezérlőt, mely SATA tápellátást igényel. Cserébe összesen hat ventilátor és RGB-s elem irányítását bízhatjuk rá, és az alaplapra is ráköthetjük, ahonnan képes mind a fordulatszám, mind a világítás vezérléséhez tartozó jeleket szétosztani. Ha erre nincs lehetőség, akkor a házon található gombbal tudjuk befolyásolni a világítást. Összesen 32 mód áll rendelkezésre, melyek között ott a LED-ek teljes lekapcsolása is.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Chieftec Hunter 3 (GS-03B-OP)
Elérhető változatok -
Mérete (ma x mé x sz) 450 x 440 x 238 mm
Tömege 8,1 kg
Anyaga 0,7-0,8 mm-es acélváz és -lemezek,
műanyag előlap, edzett üveg oldalpanel
Beszerelhető alaplapok E-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma -
3,5"-os helyek száma 2 db
3,5"/2,5"-os helyek száma 1 db
2,5"-os helyek száma 3 db
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés - elöl 3 db 120 mm-es/ 140 mm-es ventilátorhely (vagy max. 360 mm-es radiátor)
- felül 3 db 120 mm-es/ 140 mm-es ventilátorhely (vagy max. 360 mm-es radiátor)
- hátul 1 db 120 mm-es / 140 mm-es ventilátorhely
- oldalt 2 db 120 mm-es ventilátorhely
- belül 2 db 120 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 1 db Type-C USB 3.2 Gen 2, 2 db Type-A USB 3.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 178 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 425 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX (max. ~200 mm-ig
Extrák Hatcsatornás ventilátor- és ARGB-vezérlő, négy darab gyárilag beépített 12 cm-es ARGB-s ventilátor
Gyártó honlapja www.chieftec.eu
Termék honlapja Chieftec Hunter 3
Fogyasztói ára kb. 35 000 forint
Garancia 2 év

Szerelés

Említettük már, hogy a Hunter 3 egy jóval komolyabb minőségi szintet képvisel, mint elődje, és ez a szerelés során is érződik, egyszerűen sokkal masszívabb, kidolgozottabb hatást kelt. Sajnos apróbb hibák azért maradtak, melyek időnként megnehezítik az egyszer DIY PC építő dolgát, de szerencsére ezek egyike sem végzetes.


[+]

Az alaplap beszerelése még tulajdonképpen problémamentes, főleg, hogy a rögzítésére szolgáló távtartókat előre be is csavarozták a helyükre. A kábelezés átvezetése a sok nyílásnak köszönhetően jobbára pofonegyszerű. Ugyan gumi takarólemezeket ezekhez a nyílásokhoz nem kapunk, de élük kellőképpen eldolgozott, nem kell attól félni, hogy véres kézzel fejezzük be számítógépünk összerakását.


[+]

Felül és elöl a vastagabb kábeleket, tehát a P4/P8, a 24 tűs ATX és a VGA vezetékeket kényelmesen át tudtuk bújtatni úgy, hogy a végső összerakásnál a lehető legkevésbé rondítsanak be az összképbe. Ahol kisebb akadályba ütköztünk, az az alaplap alsó élénél elhelyezett USB és HD-Audio konnektorok elérése volt. Itt az egyik opció, hogy az alaplap mögötti nyílásokon vezetjük át a kábeleket, a másik, hogy az alaplap síkjára merőlegesen, a tápot felülről burkoló lemezen hatolunk át. A gond az, hogy sajnos mindkét rés szűk ahhoz, hogy ezek a viszonylag nagyméretű csatlakozók átférjenek, szóval ügyeskedni kell – például a tápegységet ki kell fordítani, majd a csatlakozók elrendezése után óvatosan visszacsúsztatni a helyére. Az óvatosságra azért van szükség, mert a tápegység felett bizony kevés a hely, és mint képünkön is látszik, a hang- és USB vezetékek éppen csak elférnek itt, kellemetlen lenne megsérteni valamelyik eret.

[+]

Ezt az egyetlen nehézséget leszámítva a gépösszerakás eseménytelenül telt, és a végeredmény is olyan lett, amivel elégedettek voltunk: a kábeleket sikerült jól elrejteni, az alaplapi tálca hátoldalán pedig van elég szem ahhoz, hogy biztonságosan rögzítsük őket. Szabad helyből körülbelül 32 mm-nyi áll rendelkezésre, ami elég sok mindenre elegendő, bőven van hely a kábeleknek, nem kell attól tartani, hogy az oldallapot nem tudjuk majd a helyére pattintani, vagy hogy középen domborodni fog.

Mérések, értékelés

Természetesen a minőségi kivitel és a könnyű szerelés nagyon fontos, de a számítógépház élete nagy részében inkább a szellőzés és a zajcsillapítás színvonala számít, szóval vizsgáljuk most meg ezeket! A beltéri hangok szűrését szokás szerint egy fehérzajgenerátorral teszteltük – ezt a szerepet telefonunk tölti be, mely kültéren mérve 67 dB-es zúgást generált. Elhelyezve az összeszerelt gépházban kívül (normál távolságból) ebből 64 dB maradt – ez nagyon minimális csillapítás, de egy mindenféle rezgéscsillapító panel nélküli, rengeteg szellőzőnyílással ellátott modelltől nem is lehet többet várni.

Szerencsére a mai gépek jobbára – komolyabb terhelés nélkül – szinte némák, hiszen a VGA-k nagy része félpasszív hűtést használ, ahogy a tápegységek is. A CPU hűtők is halk ventilátorokkal dolgoznak, és a Chieftec által mellékelt ventilátoroknál sem mértünk többet 28 dB-nél még maximális fordulatszám mellett sem.

Áttérve most a szellőzés hatásfokára, ezt szokás szerint két beállítás mellett is megvizsgáltuk: az alaplapi vezérlés silent profiljával, illetve maximális fordulatszámon. Nem meglepő módon a Hunter 3 ezen a területen is jól szerepelt, az összesen négy darab ventilátor és a sok szellőzőrács tökéletes átjárást biztosít a levegőnek, nincs olyan terület, ahol a meleg megrekedhetne. Az előrelépés a szintén alaposan átszellőztetett Hunter 2-höz képest persze nem extrém, de azért érezhető.

Értékelés

Míg a Hunter 2 egy kötelező ujjgyakorlat volt, addig a Hunter 3 már egy valódi fejlesztés, melyet láthatóan a 2025-ös elvárások figyelembevételével végeztek. Az eredmény pedig egy kifejezetten jó ár/érték arányú modern ház lett, mely komoly vetélytársa a tavasszal tesztelt Apex Lumónak is.

A Hunter 3 lehetőséget ad a grafikus kártya függőleges beépítésére is
A Hunter 3 lehetőséget ad a grafikus kártya függőleges beépítésére is [+]

A fontosabb újítások között első helyen a hátsó csatlakozós alaplapokkal való kompatibilitást említenénk, mely ma még azért annyira nem gyakori, pláne ebben a 30 000 forintos kategóriában. Ráadásul lehetőség van a grafikus kártya függőleges beépítésére (riser kábel nincs, de annak rögzítéséhez a szereléket megkapjuk) is, mindezt pedig úgy, hogy még négy ARGB-s ventilátor és egy alaplappal is összeköthető, hatcsatornás vezérlő is belefér az árba. A tetőlapon a csatlakozósor nemcsak két USB 3.0-t, hanem még egy 10 Gbps-es Type-C konnektort is kínál, illetve külön vezérlőgombot a LED-es effektekhez.

10 Gbps-es Type-C a csatlakozók között
10 Gbps-es Type-C a csatlakozók között [+]

Ami tetszik, hogy az eddig felsorolt extrákat nem máshol „veszi” vissza a Chieftec, hiszen a kivitel is igényes, vastag lemezeket, stabil alapokat kapunk, rengeteg hellyel a ventilátoroknak. Igazából az egyetlen, amit javítanánk, az pár plusz mm lenne az alaplap alsó élénél, hogy a kábelezést könnyebben elvezethessük ott.

Összegezve tehát a tapasztalatokat, bár van sok vetélytársa ebben 30-40 ezer forintos kategóriában, a Hunter 3 biztos, hogy ott van a legjobbak között, bátran merjük ajánlani megvételre! Annak pedig, akit nem érdekelnek az ARGB fények, a Night Hunter változatot javasoljuk, meggyőződésünk, hogy abban sem nagyon lehet csalódni.


Chieftec Hunter 3 számítógépház

Wombath

A Chieftec Hunter 3 házat a Chieftec bocsátotta rendelkezésünkre.

Előzmények