MSI K8T Neo-FIS2R
Az MSI volt az első olyan alaplapgyártó, amelyik csomagban árulta alaplapjait egy Athlon 64-es processzorral. Az Athlon 64-es processzort bemutató cikkünkben is találkozhattunk már az MSI K8T Neo-FIS2R-rel, azonban akkor csak felületesen vizsgáltuk meg.
A VIA K8T800 chipsetet használó K8T Neo piros nyákra épül, a világoszöld memóriafoglalatok, a citromsárga IDE- és floppycsatlakozók, a piros AGP-foglalat, mind-mind amolyan MSI-s. Teljes a színkavalkád. A processzor mellett nem találtunk processzorhűtő keretet, tehát ezt magunknak kell beszerezni. Az AGP-foglalat alatt öt PCI-szlot található, melyekből egy nagyobb hűtésű videokártya egyet elfoglal.
Az északi hídon egy elég nagy hűtőborda kapott helyet. Az AGP-foglalat környékén – amint már megszokhattuk az MSI esetében – soha nincs semmilyen alkatrész, ráadásul a memóriabővítés sem probléma.
Az integrált hangot a kissé elavult Realtek ALC655 szolgáltatja, míg a gigabites hálózati vezérlőt a Realtek RTL8110 testesíti meg.
A K8T Neo-FIS2R lapon is helyet kapott az MSI saját fejlesztésű chipje, amely a CoreCell nevet kapta. A CoreCell chip az Abit µGuru chipjéhez hasonlóan egy olyan második processzor az alaplapon, amellyel feszültségeket, hőmérsékleteket és fordulatszámokat állíthatunk be vagy monitorozhatunk. A CoreCell négy feature-rel dicsekedhet:
-
Speedster: maximális tuning
-
PowerPro: energiatakarékos üzemmód
-
LifePro: a hőmérsékelt állandó szinten tartása, ventilátorfigyelés
-
BuzzFree: hang-management
A chiphez az MSI készített egy külön programot is, amellyel Windows alatt tudjuk a beállításokat elvégezni. A neve CoreCenter.
A programmal beállíthatjuk a feszültségeket, figyelemmel kísérhetjük a ventilátorok fordulatszámát, illetve beállíthatjuk, hogy automatán vagy manuálisan szeretnénk szabályozni, emellett beállíthatjuk a memória és a processzor feszültségét is.
Az MSI egy SATA-PATA RAID-vezérlővel is kedveskedik, mely a Promise PDC20378 megoldására épül. Ez két SATA és egy PATA meghajtót támogat, azokat kombinálva RAID 0, 1 vagy 0+1 tömböket hozhatunk létre, SATA+PATA vagy két SATA merevlemez párosításával. Az alaplapon két IEEE1394 kivezetés is van, melyeket a VIA VT6307 chipje vezérel.
Kellékek
A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, egy-egy soros és párhuzamos port, egy-egy mini és teljes méretű Firewire port, négy USB port, egy RJ-45-csatlakozó és hat további audiocsatlakozó.
Az alaplap mellé kapunk egy felhasználói kézikönyvet, egy driver CD-t, két floppyt a Promise és a VIA SATA driverekkel, egy cső IDE-kábelt, illetve egy hálóba gyűrt floppykábelt, két-két SATA-kábelt- és tápkábelt, illetve egy MSI DBracket2-t USB kimenetekkel. Ha bundle kiszerelésben vesszük, akkor a most felsorolt tárgyakon kívül egy Athlon 64 3200+ processzort is kapunk.
BIOS és tuning
FSB / HDT / VCORE / VDDR / VAGP
Az MSI K8T Neo lapja az AMI BIOS-ra épül. Tuninglehetőségei átlagosak, a rendelkezésre álló opciók közül a processzor feszültségemelése pedig nem működik. Ezt remélhetőleg egy későbbi BIOS kiadása javítani fogja. A processzor feszültsége tehát maximum +15%-kal növelhető meg, ami 1,5 V-os alapfeszültséget feltételezve 1,725 V, a memória feszültsége maximum 2,85 V lehet, míg az AGP feszültsége maximum 1,85 V. Az FSB 190 és 280 MHz között állítható, azonban 200 MHz alatti érték beállításakor nálunk mindig lefagyott a rendszer. Egy képet mellékelünk az LDT-sebesség beállításáról is. Az MSI-lappal maximálisan 2200 MHz-et hoztunk ki a processzorból a feszültségemelési hiba miatt.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!