Athlon 64-es lapok a szorítóban

Bevezető

Korábbi cikkeinkben (Ringben az Athlon 64 és az Athlon 64 FX és Bemutatkozik az extrém Pentium 4) az olvasók képet kaphattak arról, hogy az AMD64 processzor köré épülő platform milyen előnyökkel és hátrányokkal, illetve milyen teljesítménytöbblettel rendelkezik a már korosodó Athlon XP és az egyre gyorsuló Pentium 4 platformmal szemben. Bizonyára sokan gondolkodnak a fejlesztésen, és várják, hogy megfizethető szintre csökkenjen az Athlon 64-es rendszerekhez szükséges alkatrészek ára.

Vásárláskor a processzor megválasztása mellett a legfontosabb tényező napjainkban az alaplap jól megfontolt kiválasztása. Cikkünkben ehhez kívánunk segítséget nyújtani olvasóinknak.

A választás és a bemutatás főbb szempontjai

Egy alaplap kiválasztásánál a vevő a legtöbbször – az ár mellett persze – a feature-listát, a teljesítményt, a tuningopciókat és utolsó szempontként talán a nyák színét nézi. Lehet egy alaplap csilivili metálkék, ha nagyon drága, és az ára ellenére például még integrált hangkártya sincs rajta. A teljesítményt véleményünk szerint manapság behatárolja a chipset, így egy lapkakészlet akárhány implementációját vehetjük bele egy tesztbe, teljesítmény terén nem lesz köztük kiugró különbség. Egy alaplap tuningopciói többnyire csak egy szűk réteg számára fontosak, míg a legmeghatározóbb választási szempontot a feature-lista és a lap layoutja (alkatrészek elrendezése, a lap tervezése) jelenti. Hiszen ha például már rendelkezünk önálló hang-, háló- vagy SCSI-kártyával, aligha van szükségünk e szolgáltatások integrált változataira.

Általánosságban elmondható, hogy szintén fontos a megfelelő lapkakészlet kiválasztása. Az Athlon 64-es rendszerek esetében azonban tesztjeink és tapasztalataink alapján úgy tűnik, hogy az egyes chipsetek közötti teljesítmény-különbségek nem jelentősek. Ennek oka a leegyszerűsödött északi híd lapkákban keresendő: az Athlon 64 processzor integrálva tartalmazza a memóriavezérlőt, így ez, a rendszer teljesítményét alapvetően meghatározó feladat már nem a chipsetre hárul. Noha kisebb-nagyobb architektruális különbségek továbbra is vannak a gyakorlatilag AGP-vezérlővé redukált északi híd lapkák között, tesztjeink tanúsága szerint a gyakorlatban ezek kevéssé befolyásolják a teljesítményt.

A cikk tárgya

Cikkünkben először bemutatjuk azt a két legelterjedtebb Athlon 64-es chipkészletet, a VIA K8T800-t és az NVIDIA nForce3-at. Noha az ALi és a SiS is rendelkezik kompatibilis lapkakészletekkel, az ezekre épülő alaplapok egyelőre ritkák, hazánkban pedig egyenesen beszerezhetetlenek.

Ezt követően bemutatjuk a hét gyártó alaplapjait, majd méréseink eredményeit. Az összegzésben az általunk fontosnak tartott szempontok alapján hirdetünk eredményt. A cikkben szerepelnek olyan alaplapok is, amelyeket még nem lehet kapni Magyarországon, ezért árakat nem közlünk.

Elsőként lássuk tehát a chipseteket!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

  • Soltek SL-K8AN-RL

    A korábbi megatesztünkről lekésett, nForce3 lapkakészletű Soltek Athlon 64-es alaplap most bizonyít.

  • Intel Prescott: az új generáció

    Átfogó cikkünkben bemutatjuk az áttervezett Pentium 4 újdonságait.

  • A 3400-asok klubja

    Cikkükben a 3,4 GHz-en futó Northwood Pentium 4 és az AMD Athlon 64 3400+ küzdelméről tudósítunk.

  • FIC K8-800T

    Bemutatkozik a tajvani FIC Athlon 64 processzorokhoz szánt, VIA chipkészletes alaplapja.

Előzmények

Hirdetés