Üzembe helyezés, szolgáltatások
Akár iOS-re vagy Androidra elérhető telefonos applikációval, akár PC-n keresztül, hagyományos módon történik a router(ek) beállítása, komoly hálózati ismeretekre nem lesz szükség ahhoz, hogy pár perc alatt egy tökéletesen működő rendszert állítsunk össze.
Az AiMesh AX6100 elemei ugyan többféle üzemmódot is támogatnak (önálló router, mesh-csomópont, AP, repeater, media bridge), ha ehhez nem akarunk hozzányúlni, akkor nem kell semmit tennünk, csak végiglépkednünk az üzembehelyezési varázsló lépésein: nevet és jelszót adni a vezeték nélküli hálózatoknak, a beállítói felületnek, végül pedig összeállítani a mesh hálózatot.
Ha frissen vásároltuk az AX6100 csomagot, akkor ez értelemszerűen a második router csatlakoztatásával és egy gomb megnyomásával történik, de ha több, az AiMesh megoldást támogató routerünk van, akkor sem sokkal bonyolultabb a helyzet, hiszen csak ezt az utolsó lépést kell ismételgetnünk. Bár szép lenne, ha ennél a lépésnél egyben a firmware ellenőrzése és a legfrissebb verzió telepítése is megtörténne, de erre nem kerül sor. Szerencsére később, a webes felületen már lehetőségünk lesz erre: a mesh-t alkotó csomópontok egy lépésben frissíthetők a központi routeren át.
Funkciók
Mint már említettük, az átlagos mesh rendszereknél az AX6100 lényegesen többet tud, hiszen az RT-AX92U önállóan is működőképes, mint csúcskategóriás router. Ez látszik a webes felületen is, amely az ASUS megszokott dizájnját kapta, és ismerős lehet például az ASUS Blue Cave-ből vagy bármelyik, jelenleg is piacon lévő testvéréből. Éppen ezért minden apró részletre nem is szeretnénk kitérni, hiszen a képeken is látszik, hogy ezekből rengeteg van, inkább csak az érdekességeket emelnénk ki.
Ezek közül is talán az első, hogy a készülék, bár nem látszik rajta, támogatja a link-aggregációt (802.3ad), de nemcsak a LAN, hanem a WAN oldalon is, az utóbbi esetben a WAN és a LAN4 portok „összevonásával”, ami azt jelenti, hogy az 1 Gbps-nál nagyobb sávszélességű internetkapcsolatokat is kihasználhatjuk a készülékkel.
Természetesen az ASUS által „Ai” gyűjtőnéven emlegetett eszköztár is rendelkezésre áll, van AiProtection, benne a TrendMicro által biztosított hálózatfigyeléssel, időre és alkalmazástípusra beállítható szülői felügyelettel. Megkapjuk az AiCloudot, amivel a készülékhez csatlakozó USB-s tárhelyet oszthatjuk meg a hálózaton át, és a ROG oldalról beköszön a Game Boost csomag a WTFast GPN-nel. A QoS is viszonylag széles határok között szabályozható, illetve kapunk VPN szervert és klienst is – az előbbi PPTP, OpenVPN és IPSec, az utóbbi PPTP, L2TP és OpenVPN kommunikációra vehető rá.
A készülék(ek) oldalán található két USB port kiválóan használható, a lassabb példány például nyomtatómegosztásra, a gyorsabb pedig valamilyen külső merevlemez csatlakoztatására. Ez utóbbival akár egy olcsóbb NAS-t is kiválthatunk (mint mindjárt látni fogjuk, a sebesség megvan hozzá), vagy egy 4G-s hálózati adapterrel, mobiltelefonnal egy víkendházban is biztosíthatjuk az internetet.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!