Hirdetés

Asetek WaterChill vízhűtés

Az Asetek rugalmasan variálható vízhűtési rendszerével ismerkedtünk meg.

Tesztelés - játék

Megvizsgáltuk az Asetek vízhűtéseket játék közben is. Ekkor a teljes, háromblokkos készletet felszereltük. A léghűtést a Radeon X800 XT PE gyári hűtése képviselte. Először ismét mindent alap órajelen és fordulatszámon hagytunk. A jobb összehasonlíthatóság érdekében érdemes egy másik ablakban megnyitni az előző, 100 százalékos CPU mérések eredményeit.

Hirdetés

A grafikus kártya felületén kialakult hőmérsékletet ugyanúgy nem vizsgáltuk, ahogyan a merevlemezekét sem. Fontos megjegyezni, hogy a processzor és a videokártya ventilátora által keltett légmozgás hiányában ezen alkatrészek - különösen a merevlemezek - szellőztetésére fokozottan figyelni kell! Nem árt egy-két lassan, és halkan járó ventilátor a házba.

Ugyan a WaterChill radiátoroknak most már a processzor mellett a videokártyával is meg kell küzdeniük, a léghűtést még a legkisebb is biztosan verte. A nagyobb terhelésnél a kétventilátoros radiátor már az egyes szintjéhez volt közelebb. A legnagyobb hőleadóval rendelkező rendszer a korábbi teljes processzorterheléses teszthez képest nem melegedett; a többieknél néhány fokkal magasabb CPU hőmérsékletet mértünk, mint korábban.

Ahogyan a legjobb léghűtés, úgy a videokártya gyári hűtője sem hasonlítható a vízhűtésekhez. A lemaradása a legjobb WaterChill rendszer mögött 20 fok, ebbe a résbe az extra VGA léghűtők többsége is befért volna. Az egyventilátoros radiátor némileg lemaradt nagyobb testvéreitől. Kis mérete mellett ez a teljesítmény mégis nagyon jó, hiszen a piacon fellelhető egyik legerősebb processzort és videokártyát is elbírta játék közben.

Természetesen a tuning sem maradhatott el. A processzort ismét 1,6 volt mellett 3,6 GHz-re gyorsítottuk, a videokártya így is magas órajeleit 580/630 MHz-re emeltük.

Meglepetésre a CPU hőmérsékletek nem emelkedtek olyan mértékben, mint a 100 %-os processzorterhelésnél. Ennek oka minden bizonnyal az, hogy a fárasztáshoz használt FarCry 1600x1200/4xAA/16xAF beállítás mellett a videokártyát jobban próbára tette, mint a processzort. A léghűtés így is elszállt, a két kisebb radiátoros vízhűtés együtt haladt, a legnagyobb WaterChill vezetett.

A léghűtő alatt a GPU hőmérséklete nem lett számottevően magasabb, de automatikus szabályzású ventilátora sokkal gyorsabban és hangosabban járt. Az egyventilátoros radiátorral 5-6 fokos emelkedést tapasztalunk az alap órajeles tesztkörhöz képest, a nagyoknál 4-5 fok volt a többlet. Látható, hogy a háromventilátoros radiátor már a GPU esetében is el tudott szakadni az eggyel kisebbtől.

Az utolsó két körre a léghűtéseket ismét félretettük, az Asetek vizeseket lelassítottuk és -halkítottuk, az órajeleket pedig visszaállítottuk alapra.

A legnagyobb radiátornál alacsonyabb CPU hőmérsékletet mértünk a videokártya melegével megtámogatott játékban, mint önálló 100 százalékos terhelésnél. A másik két vízhűtős rendszer esetében már fordított volt a helyzet. A két komoly hőforrás már kezdett sok lenni a lelassított levegő- és folyadékáramlásnak. Az így mért értékek 4-6 fokkal magasabbak a gyors áramlásúaknál, de még mindig kellemesen alacsonyak.

A GPU is tovább melegedett. A legnagyobb radiátor esetében nagyjából 3 fokkal, a kisebbeknél megközelítőleg 5 fokkal. Nagyobb áramlásnál még a két- és háromventilátoros radiátor teljesítménye szinte azonos volt, itt már a méretesebb a nyerő.

Végül alacsony zajszintnél is meghúztuk a vasakat.

A háromventilátoros radiátor ugyanazt a CPU-hőmérsékletet hozta, mint amit 100 százalékos processzorterhelésnél, kisebb társai viszont pár fokkal tovább melegedtek, mint korábban. A legnagyobb radiátor elsőségéhez nem fért kétség, a közepes már a kistestvérhez volt közelebb.

A legkeményebb GPU tesztben a kis egyventilátoros radiátorral szerelt WaterChill rendszer is megelőzte a Radeon X800 XT PE gyári hűtőjét! Hangja eközben mondhatni nem volt, hiszen a processzorral együtt hűlt. Hozzátartozik azért, hogy nagyobb levegő- és folyadékáramlás mellett a kis radiátor 10 fokkal jobb eredményt produkált. Szintén sokat melegedett a kétventilátoros radiátorral szerelt rendszer, pontosan középen, a két testvére között végzett. A legnagyobb, háromventilátoros WaterChill vízhűtés csupán 53 fokig engedte melegedni a tuningolt Radeon X800 XT PE-t, mégpedig úgy, hogy közben egy kazán módjára fűtő processzorral is meg kellett birkóznia, ráadásul mindezt halkan is tette.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények