Asetek WaterChill vízhűtés

Az Asetek rugalmasan variálható vízhűtési rendszerével ismerkedtünk meg.

Tesztelés - előkészületek

A WaterChill vízhűtők teszteléséhez a szokásos, Prescott magos Intel Pentium 4 alapú rendszerünket és a korábban említett Power Color Radeon X800 XT Platinum Edition felső kategóriás videokártyát használtuk. Kipróbáltuk mindhárom radiátort önállóan a processzort hűtő blokkal, 100 %-os terhelés mellett, és a három blokkal együtt játékban. Mivel a vízhűtések teljesítménye jobb a léghűtőkénél, ezért emelt órajelekkel szintén mértünk. Hogy korábbi méréseinkkel össze tudjuk hasonlítani az Asetek vízhűtések produkcióját, bevetettük az egyik erős levegős hűtést, a Coolink U8 120-at, a videokártyát pedig gyári léghűtésével is vizsgáztattuk.

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz Prescott mag, nagyon korai, erősen melegedő modell
  • Intel Pentium 4 3,2 GHz @ 3,6 GHz 1,6 V - tuning
  • Coolink U8-120
  • MSI 875P Neo-FISR
  • 2 x 256 MB Corsair DDR RAM
  • Power Color Radeon X800 XT Platinum Edition
  • Power Color Radeon X800 XT Platinum Edition @ 590/620 MHz - tuning
  • 160 GB-os Samsung PATA-merevlemez
  • Cooler Master Real Power 450 táp
  • Casetek 1020 ház elöl 8 cm-es, hátul 9,2 cm-es coolink ventilátorral

FONTOS! Tesztkonfigurációnk egyfajta legrosszabb esetet szimulál. Ugyan a 3,2 GHz-es Prescott első hallásra nem tűnik annyira veszélyes jószágnak, de a mi esetünkben egy extra processzorról van szó. Még a régebbi Socket 478-as foglalatba illeszkedik, és a legelső tesztpéldányok közé tartozik, egyenesen az Inteltől érkezett. Felépítését tekintve nagyon melegedő, szivárgási árammal küzdő darabról van szó, mely ugyanazon körülmények között akár 10-15 fokkal is melegebb lehet, mint a hasonló teljesítményű, modernebb LGA775-ös változatok.

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon.

A vízhűtéseknél háromféle hangforrás van. Az első a léghűtéseknél is ismert ventilátorzaj, a második a pumpa hangja, a harmadik a nem megfelelő levegőtlenítésből adódó áramlási zaj. Az Asetek radiátorokon szolgáló Adda ventilátorok nagyszerűek, felveszik a versenyt a legjobbakkal. Teljes fordulaton a hangjuk erőteljes volt, de percenkénti 1000 fordulatra lassítva elhalkultak. Erős motorú ventilátorokra jellemző morgást nem hallottunk, halkabban tették dolgukat, mint az ugyanannyit pörgő Coolink ventilátor. A pumpa a gumitalpas állványon keresztül is rezonanciát keltett, ez nem is csoda, hiszen egy nagyon erős darabról van szó. Egy szivacsdarabra állítva és a mellékelt szoftverrel leszabályozva sikerült olyan szintre halkítani, hogy zárt házból irodai körülmények között már nem volt hallható.

Elmondhatjuk, hogy hang szempontjából az Asetek vízhűtései a legjobb léghűtőkkel versenyeznek. Ha a videokártya hűtését is számba vesszük, akkor a leszabályozott háromventilátoros radiátorral dolgozó WaterChill is halkabb volt, mint a gyári videokártyahűtő és a lelassított Coolink U8 120 processzorhűtő. Ha egy jó minőségű videokártyahűtőt alkalmaztunk volna, akkor a léghűtéses rendszer a kétventilátoros WaterChill zajszintjéhez lehetett volna közel.

Néhány szót megérdemel a pumpa a vezérlőszoftvere is. Az egész egyetlen ablakból áll, melynek átlátszósága állítható. Bal oldalon a ventilátorok és a pumpa fordulatszáma, valamint az esetleges LCD kijelző paraméterei állíthatóak.

A másik oldalon egy meglehetősen kusza grafikon látható, mely a hőmérsékleteket és fordulatszámokat ábrázolja. Alatta számszerűsítve is láthatóak ezek az értékek. A szoftvertől nem voltunk lenyűgözve, a ventilátorok fordulatszámát talán nem is jól jelezte. Egyedül a sebességek állításához használtuk, hiszen nem az a fontos, hogy mennyit pörög egy ventilátor, hanem hogy milyen hangja van és mennyire melegszik az alkatrész, amit hűt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények