Arctic MC001 - nagyszerű HTPC

Próba, értékelés

Az Intel korosodó Atom processzorának teljesítményét már sokszor kielemeztük, most nem tesszük meg újra. A kétmagos, egyidejűleg négy szál futtatására képes, 1,80 GHz-es D525 nagyjából olyan gyors, mint az AMD friss E-350-es APU-jának kétmagos CPU részlege, persze az erőviszonyok optimalizációtól függően, alkalmazásonként változhatnak. Internetezéshez, irodai feladatok ellátásához bőven elegendő teljesítmény nyújt a D525, memória is került mellé bőséggel. Az Arctic HTPC Radeon HD 5430-a a maga 80 számolóegységével és 64 bites memóriabuszával nem egy acélos játékos GPU, de a HD filmek lejátszásában vígan kisegíti az Atomot, melynek a Full HD felbontás vagy a nagy bitráta még két mag esetén is nehézségeket okoz. Médialejátszós tesztcsomagunk legkomolyabb, „killa sample” videója is rezzenésmentesen futott az MC001-en, erre pedig a médialejátszó dobozok, tévék és gyakran a miniszámítógépek sem képesek. Mivel PC-ről van szó, a későbbi codec bővítés, új formátumok kezelése sem jelent majd gondot, emellett természetesen az internetezés lehetőségei is sokkal bővebbek, mint egy jobban korlátozott célhardveren.

Mivel a kis MC001 passzív, ventilátormentes hűtést kapott, csak a merevlemez minimális, percegő hangját lehetett hallani, csendes környezetben, ha kellően közel hajoltunk hozzá. Alapos, egyórás kínzásnak vetettük alá a CPU-t, GPU-t és merevlemezt. Mindkét processzor átlépte a 80 °C-os határt, ami nem olyan vészes náluk, bírják a hőterhelést. A merevlemez 55 °C-os értéke viszont némi aggodalomra adott okot, ugyanis 25 °C-os szobahőmérsékleten végeztük a tesztelést, a HTPC szabadon állt az asztalon, nem volt a közvetlen közelében melegedő tévé vagy erősítő, az 55 °C pedig éppen a merevlemez maximálisan megengedett üzemi hőfoka. A nyári kánikulában talán túllépheti ezt, ami nem tesz jót az élettartamának és a rajta tárolt adatoknak. Mindenesetre médialejátszás közben ritkán fűt fel ennyire a kis számítógép. Burkolatán a CPU környékén 40 °C-ot, a VGA-nál 43 °C-ot, a fémlemezzel nem támogatott merevlemeznél pedig 46 °C-ot mértünk.

Hirdetés

Fogyasztásban kicsit jobb értékeket vártunk a minigéptől. Sajnos a D-s Atomok üresjáratban nem vesznek vissza órajelükből, így terheletlenül 22 wattot mértünk, egy-egy notebook ennek a felével is beéri. A CPU-t meghajtva 29,5 wattra, a GPU-t Furmarkkal terhelve 31 wattra sikerült feltornászni a fogyasztást, ez azért rendben van.

Értékelés

Az Arctic első nekifutásra sikeresen vette azt az akadályt, amit eddig csak a mini PC-s világ legnagyobb neve, a Shuttle tudott megugrani. A svájci tervezőcsapat létrehozott egy olyan kisméretű, nappaliba való HTPC-t, ami teljesen hangtalanul teszi a dolgát, igaz, csúcsra terhelve veszélyesen melegedett merevlemeze. Annyiban sikerült megelőzni a Shuttle-t, hogy az MC001-nek sok csatlakozója és sokcsatornás hangrendszere van, melynél a digitális kimenetről sem feledkeztek meg, illetve előlapjára került két gyors USB 3.0 csatlakozó. A kis Radeon 5430 felhasználásával az AMD új, Brazos platformjához GPU-s képességek terén is felzárkózott az Intel öregedő Atom platformja.

Sajnos, ennek a jó kis masinának ugyanaz a baja, mint a Shuttle szintén kiváló XS35GT-jének: iszonyatosan drága. A nálunk járt Blu-ray olvasós konfiguráció közel kétszázezer forintba kerül, de a memória, merevlemez és operációs rendszer nélküli, DVD-írós változat 85-90 000 forintos barebone verzió ára sem piskóta. Mindenesetre, akinek nem gond a pénz, az egészen jól jár az Arctic MC001-gyel, és nekünk is nagyon tetszett. Az egyszerű és ügyes Arctic K481 billentyűzet is jó benyomást tett ránk, ajánlott vétel, hiszen tudásához és konkurenseihez viszonyított 9000 forintos ára egyáltalán nem vészes. Ráadásul em csak HTPC-hez, hanem tablethez vagy játékkonzolhoz is jó lehet.

Arctic K481 billentyűzet Arctic MC001 HTPC

rudi

Azóta történt

Előzmények