Hirdetés
A lap anatómiája, a BIOS
A három darab DDR memória slot túlságosan közel van az AGP-hez, ami igazán akkor jelent gondot, ha videokártyánkat már betettük, ugyanis ilyenkor elzárja a lehetőséget memóriánk ki-beszerelésétől. A déli híd környékén felfedezhetünk még pár csemegét, úgymint a Promise S-ATA vezérlőjét és a hozzá tartozó két darab S-ATA csatlakozót is. Összesen 3db ATA-133 csatlakozót találhatunk a lapon, ami alapból hat IDE eszköz csatlakoztatását teszi lehetővé. Ha ehhez hozzávesszük még a 2db S-ATA meghajtót, akkor láthatjuk, hogy bizony szépen megtömhetjük rendszerünket.
A Gigabyte lapokhoz hasonlóan az AOpen deszkáján is megtalálható a DUAL BIOS, csak itt más elnevezéssel: DIE-HARD BIOS. Ennek mi nagyon örülünk, ugyanis az alaplapok egyik legérzékenyebb része a BIOS, itt kezdődik és - rossz esetben - itt is ér véget minden. A hangot a többi nForce2-es deszkákhoz hasonlóan itt is a Realtek integrált hatcsatornás ALC650 AC'97-es chipje szolgáltatja. Az integrált 10/100-as LAN-ért is az előbb említett Realtek RTL8201BL chipje a felelős.
A BIOS mindig drága avagy "DIE-HARD BIOS"
Az AK79D Max hátulján megtalálható az összes szokványos port: PS/2 Billentyűzet / PS2 Egér / USB / LPT1 / COM1 / LAN / Speaker_Out / Line_In / MIC_In, mindez az ATX szabványnak megfelelően. A lapon is találunk rengeteg csatlakozót még, így például: 3db ventilátor, 2db USB, 2db FireWire, S/PDIF, AUX_IN, CD_IN, COM2, GAME, IrDa és Front Audio.
Portok
BIOS és tuning képességek
A BIOS tartogat még pár extra tulajdonságot... lássuk is a medvét! Lépjünk nagyot és kezdjük rögtön a boot képernyőnél: a képen is jól látható, hogy e hasznos folyamat közben kapunk pár értékes információt, mint például a CPU/AGP/PCI/DRAM feszültség és frekvencia értékeit (alap/beállított), valamint, hogy aktiválva van-e a Dual Channel mód. A boot képernyő kinézete változtatható, csak le kell töltenünk a nekünk tetsző skint az AOpen weblapjáról és az EzSkin utility segítségével felrakni - mindezt Windows alatt. Ugyanezzel a programmal cserélhetjük az Open JukeBox beépített CD lejátszó kinézetét is, amit az INS gomb lenyomásával érhetünk el boot közben (ilyen is van, örülünk neki, de nem ájulunk el egyelőre).
Hasznos információk
Csak a zene számít - Open JukeBox
EzSkin utility
Ideje a BIOS-ba is belépni, amit szokásosan a DEL gomb lenyomásával érhetünk el... bent a megszokott látvány fogad minket, egy-két menüpont kivételével.
Az Advanced Chipset Features menüpont alatt állíthatjuk DDR memóriánk időzítéseit és pár AGP-re vonatkozó opciót... ez elég karcsú, de több, mint a semmi.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!