Monitor, billentyűzet
A laptop 13,3 hüvelykes WXGA kijelzője 1280x800 pixel megjelenítésére képes, 113,5 dpi-s felbontásban, 0,224 mm-es pixelméretekkel. BrilliantView nevű fényes bevonat került rá, amely élénkíti a színeket és nagy élességet, illetve kontrasztot biztosít. Legalábbis papíron.
A kalibrációt a GretagMacbeth Eye One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro, illetve az Eye-One Match szoftverekkel végeztük. A programok azt mérik, hogy a képernyőn megjelenő színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a referenciához képest. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.
A kalibráció előtt mért színek nagyon eltértek a referenciától. A Blue Eye programot használva az élénk tónusokat sikerült ugyan beállítani, de a szürkeárnyalatokkal és pasztellekkel nem boldogult egyik kalibráló szoftverünk sem. A DeltaE értékek így is körülbelül a kétharmadukra csökkentek, tehát javult a kép. A színprofil innen tölthető le. A színhelyességhez a fényerőt egészen a felére kellett levenni, ami mutatja, hogy a Si 2636 TFT panelje milyen fényes. Ez és a kimért 430:1-es kontrasztarány nagyon jól jöhet erős napsütésben.
Hirdetés
A képernyő megvilágítása alulról érkezett, ezért az alsó rész kicsivel erősebben világított a fentinél, de nagyjából egyenletes volt.
A kijelző betekintési szögeit elnézve az Si 2636 valószínűleg TN+film panelt kapott. Alulról hamar besötétedett, a színek átfordultak. Felülről nézve csökkent a kontraszt, a kép kivilágosodott. Oldalról jobb volt a helyzet, nagyjából megmaradtak a színek.
A panel válaszidejét a PixPerAn programmal vizsgáltuk úgy, hogy a száguldó kisautót 1/15-ös záridővel fényképeztük le. Az utánhúzás körülbelül a 16 ms-os asztali monitorokénak felel meg. Nem igazán zavaró, filmezés vagy játék közben szinte észrevehetetlen.
FSC Amilo Si 2636 – 16 ms-os MVA (AOC LM2028)
A billentyűzet elsőre kicsit furcsa volt, közepén pár millimétert kilengett, de ezt egyszerűen orvosoltuk.A trükk annyi, hogy a billentyűzetet kiszerelve – amit egyébként egy csavar sem fog alulról, a baj valószínűleg ebből adódik – nagyon finoman kicsit homorúvá kellett hajlítani. Így már szépen ráfeküdt az alaplapot takaró fémborításra, és nem volt vele több gondunk. Az Fn-nel előhívható funkciók jelei, piktogramjai is fehérek, mint a normál feliratok, ezért eleinte keresgélni kellett őket. Ami még megszokást igényelhet, az a kikapcsológomb helye, ugyanis elég közel került az Esc-hez, tehát nem árt vigyázni, hogy hová nyúlunk. Ezen a részen három kék lámpát találunk, az adatforgalom szerint villogó Bluetooth/Wi-Fi állapotát jelzőt, és a Num, Caps lockokét. Fényerejük szerencsére nagyon visszafogott, látszik, hogy tájékoztatásra és nem a szoba bevilágítására tervezték őket.
Egészen jó, gumis hatású tapintása volt a billentyűzetnek. A gombok könnyen jártak, leütéskor nem volt zavaróan kemény csúcspont, majd onnan átesés. A korábban tesztelt MSI megoldásoknál igényesebbnek tartjuk. Dicséretes, hogy az összes ékezetes betű teljes szélességű gombot kapott, kétsoros az Enter, és kellően nagy a Backspace is. A kurzormozgatók azért karcsúsodtak egy kicsit, akárcsak a Home-End és PageUp-PageDown.
Ritka látvány notebookon a kerek tapipad. Az Si 2636-ra ilyet tettek, de egyszerűen nem illik rá. Jobban mutatott volna egy sima téglalap alakú, amit esetleg egy vékony, piros kerettel is körbevesznek. Tapintása elfogadható, Synaptics driverének köszönhetően nagyszerűen finomhangolhatjuk. Ha a touchpadot körülölelő szálcsiszolt fémgyűrűt egy óra számlapjaként nézzük, akkor körülbelül öt és hét óra között lehet még kényelmesen megnyomni a gombokat.
A notebook élén elhelyezkedő négy multimédia-gombot alig lehet kitapintani, annyira belesimulnak a felületbe. Az első párral a hangerőt szabályozhatjuk, a harmadik a némításra szolgál. Az utolsó egy indítás/szünet gomb, ezt szinte minden médialejátszóban rendeltetésének megfelelően használhatjuk. Egyes programokban – például Winamp – bármilyen funkciót a gombokhoz rendelhetünk. A képernyő feletti, 2,5 centiméter vastag részt sem hagyták üresen, itt található az 1,3 megapixeles, egészen jó képű webkamera és a páros mikrofon. A mikrofonok kiszűrik a háttérzajokat, tiszta felvételt biztosítanak.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!