Piros csíkos kis-nagy notesz

Külső

Mekkora egy szubnotebook? Könnyű válaszolni erre az egyszerű kérdésre: kicsi! De mekkora az a kicsi? No, erre már nehezebb felelni. Korábban, a 4:3 képarányú laptopok idejében a 12 hüvelykes monitorú, nagyjából 27 x 24 cm alapterületű masinák voltak a kicsik, a 14–15 hüvelykes, 32 x 26 cm-től kezdődők pedig a nagyok. Ma, a széles kijelzők idejében a 12,1 hüvelykes képű szubnoteszek 30 x 24 centiméteresre nőttek. Ráadásul ez a folyamat még nem állt meg, bemutatkozott a 13,3 colos képernyőjű „szubnotebook” kategória 33 x 25 cm körüli alapterülettel. Egyáltalán nem baj, hogy lassan ezerféle méret közül választhatunk. A gond az, hogy a 13,3 colos nagyságot is sújtja a „kisgépadó”, vagyis ezekért a modellekért aránytalanul több pénzt kérnek el a gyártók, mint az alig nagyobb 14,1 vagy 15,4 hüvelykesekért.

Mai tesztalanyunk, a Fujitsu Siemens Amilo Si 2636 sem egy olcsó darab. Végülis szubnotebook (erre utal a névben az S betű), divatos a gúnyája, alatta pedig komoly izmok duzzadnak (az i betű Intel platformot jelez), szóval egy csomó pénzt el lehet kérni érte. Fényes, fekete borítást kapott, amit csak a szürke Fujitsu Siemens logó tör meg. A fedél és az alsó rész szélén vörös díszítőcsík fut körbe, mely a monitor aljánál kissé elkeskenyedik.

Nagy, fekete dobozában néhány használati utasítás füzetet, a tápegységet és a fekete védőhuzatba rejtett notebookot találtuk.

A fényes borításokról általában mindenkinek a gyorsan karcolódás ugrik be rögtön. Ez a gyártónak is eszébe juthatott, mert a kis géphez stílusos, fekete borítású, piros belsejű, kívül-belül puha notebook skin is jár.

A laptop elején négy kis kék LED sorakozik, ezek a gép állapotát, a merevlemez-használatot, az akkumulátor töltöttségét és a touchpad helyzetét jelzik. A lámpák elég szerencsétlen helyen vannak, használat közben nem mindig lehet rájuk látni, ráadásul bal kezünkkel sokszor takarjuk őket. Melléjük került a mikrofon- és hangszórócsatlakozó. Ez utóbbi egyben egy SPDIF HD audiokimenet is, amelyel akár 7.1-es hangrendszerünket is megszólaltathatjuk. Az IEEE 1394 (FireWire) aljzattól jobbra, az előlap közepén tátong a kártyaolvasó nyílása. SD, MMC, MS, illetve MS Pro kártyákkal boldogul. Jobbra négy fényes fekete gomb lapul. A gombok és csatlakozók körül, kétoldalt helyezkednek el a sztereó hangszórók. A notebook hátulját a széles akkumulátor foglalja el, így oda már nem fért csatlakozó.

A gép bal oldalát nézve elsőre talán az optikai meghajtó tálcáját hiányolhatjuk. A kis Amilónak ugyanis slot-in DVD-írója van. A lemezt befogadó hasíték alatt, a szélén bújik meg a kiadógombja és a kis LED-je. A meghajtótól jobbra a Wi-Fi és Bluetooth adapterek közös, kissé olcsó hatású mechanikus kapcsolója helyezkedik el. Mellé egy eSATA–USB 2.0 közös aljzat került, éljen a helykihasználás alapon. Mint más modern notebookokról, tesztalanyunkról sem hiányozhat a HDMI aljzat, amely a sort záró tápcsatlakozó szomszédja lett. Az Si 2636 bal oldalán sincs nagy tülekedés. A ventilátor rostélyától balra a Kensington-zárt láthatjuk. Használatakor lehet, hogy szűkös lesz a hely, ha a tőle jobbra lévő Ethernet aljzatot is igénybe szeretnénk venni. A rostély másik oldalára két 2.0-ás USB, melléjük egy ExpressCard slot került. A modem valószínűleg nem sokaknak fog már hiányozni.

A notesz alja kevésbé izgalmas. Felül az akkumulátor helyezkedik el, alatta középen pedig az egyik memória-bővítőhely. Körülöttük néhány szellőzőrács segíti a hőleadást. A sarkokon lévő négy gumitalp között három félkör alakú kiemelkedés, valamint az akkumulátor is támasztja az alsó részt.

A képernyő felett helyezkedik el a mikrofon-páros, köztük az 1,3 megapixeles webkamerával. Ki-bekapcsolója egyben a lencse porvédő retesze.

Érdekesen oldották meg az akkumulátor beillesztését. Általában a számítógép alsó részéhez csatlakozik, de itt a két zsanér között is ráláthatunk. Telep nélkül használva nagy rés tátong a monitor alatt.

A kijelző nagyjából 130°-ig hajtható ki. Szokatlan alakú zsanérok tartják, melyek egyben a zárszerkezetet is helyettesítik, tehát nincs retesz vagy mágnes, ami lecsukott állapotban tartaná a fedelet.

Belső

Biztosan több olvasó fejében megfordult már a kérdés: hogyan nézhet ki egy notebook belülről? Most megmutatunk egy verziót. Általában a gép alján, kis fedelek alatt rejtőznek az egyszerűbben szerelhető, cserélhető alkatrészek, mint a memóriamodulok vagy a merevlemez. Az Amilo Si 2636 fenéklemezén csak egyetlen ajtót találtunk, mögötte az egyik memóriafoglalattal.

Oldalt, az ExpressCard foglalatánál két csavart kitekerve leválik egy darab a burkolatból, mely a merevlemezt rejti. Egyetlen húzással kiránthatjuk, ebben a ráragasztott műanyag nyelv segít.

További boncoláshoz el kellett távolítani a billentyűzetet, ami jelen esetben nagyon könnyen ment. Csupán néhány műanyag pöcköt kellett kioldani, és máris kiszabadult a fémlemez, amelyen a gombok sorakoznak. Gépünkhöz a Chicony szállította a klaviatúrát.

Billentyűzet nélkül már látszik néhány hardverkomponens. A tapipad fölötti csatlakozóba illeszkedett a klaviatúra szalagkábele. Jobbra fölül, az ablakokból a Wi-Fi modul és az 1 GB-os memóriaturbózó flashmemória kukucskál.

Néhány csavart kioldva, a fémlap alól elénk tárul a notebook lelke, a processzor, a chipkészet és a második memóriamodul. Érdemes belegondolni, hogy a billentyűzet alatt csak egy vékony fémlemez takarja a CPU-t és a többi alkatrészt. Egy folyadékos baleset katasztrofális következményekkel járhat.

Jó sok csavarozás és némi kis feszegetés kell még ahhoz, hogy teljesen lemeztelenítsük az Amilót. Így már látszik a teljes alaplap és belső elrendezés. Balra fölül van a hűtőventilátor, amely balra fújja a levegőt egy vastag hőcsővel megtámogatott bordára. Nagy talány, hogy honnan kapja a levegőt, mert ráborul a korábban eltávolított fémlap, és a notesz alján alig van szellőzőnyílás. Tovább haladva a cső mentén találjuk a masszív lefogatós processzort, majd a sokkal lazábban tartott chipkészletet. Ezután jön a második memóriamodul, majd a két mini PCI-s kártya. Először a TurboCache modul, majd a Wi-Fi adapter. Draft N megoldásról van szó, ezért három antennakimenetet kapott. Ezek vékony vezetékekkel futnak fel a monitor kávájába.

A jobb alsó részt a Panasonictól származó optikai meghajtó uralja, amit slot-in felépítése miatt elég nehéz cserélni. A klasszikus, tálcás meghajtók többnyire pár csavar oldásával (vagy még egyszerűbben) kiszerelhetőek. Fura a meghajtó vezetékezése, nem túl elegáns a szalagkábeles megoldás. Balra látszik a fémházas merevlemez. Középen virít egy nagyon csúnya megoldás. Két hosszú vezetékkel egy méretes kondenzátort szigetelőszalagoztak ide. Furcsa, hogy ennek az utólagos betoldásnak tűnő valaminek konkrét aljzata van az USB csatlakozók környékén, és a NYÁK-ra is felrajzolták a helyét, tehát mégsem annyira utólagos betoldás.

Platform – CPU, RAM, VGA

A Fujitsu Siemens Amilo Si 2636 Intel Centrino Duo platformra épül. A notebooknak létezik 2200 MHz-es, 4 MB cache-es CPU-val (T7500) felszerelt változata is. Hazánkban egyelőre a kisebbik, 2000 MHz-es processzorral (T7250) kapható, amely 2 MB másodszintű gyorsítótárral rendelkezik. Ehhez GM965 északi és ICH8-DO déli híd kapcsolódik. Grafikus vezérlője a jól ismert GMA X3100-as, chipkészletbe integrált mag. A vezetékes kapcsolatot a Marvell Yukon gigabites Ethernet csatoló, a vezeték nélkülit a Draft-N-es Intel 4965AGN WiFi biztosítja. Tesztgépünkben 2 GB DDR2-667 memória, 250 GB-os Western Digital winchester és Panasonic DVD-író volt. Természetesen a Bluetooth modul is tartozék. További extra a beépített 1 GB-os TurboMemory flashtároló, amely a Vistával Ready Boostra használható.


Hirdetés

Gamer laptop: már felveszi a versenyt az asztali pc-vel

PR Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy a játékosoknak nagy teljesítményű asztali számítógépre van szüksége. Ez mára megváltozott: a gamer laptopok sem maradnak le mögöttük.

Azóta történt

  • Penryn-alapú Asus notebook tesztje

    45 nm-es gyártástechnológiával készülő processzor, friss GeForce 9500M GT és megannyi érdekesség jellemzi az Asus M51S jelű laptopját.

  • Processzordömping közeleg!

    Startra készek az AMD és az Intel új termékei, ezért notebookok, kiegészítőik és egyéb érdekességek mellett összefoglaljuk a CPU-piac jelenlegi állását.

  • Notebooknak látszó alma

    Vajon a MacBook Air használható legalább feleannyira, mint amilyen gyönyörű?

  • Toshiba Portégé R500 - kis drága

    A Toshiba 12 hüvelykes kijelzővel ellátott szubnotesze több dologban rekorder, ennek megfelelően kilója hétszázezer forintba kerül.

Előzmények

Hirdetés