SiS 745 - ECS, MSI
ECS K7S6A
SiS 745 - ECS K7S6A
A SiS nagyot robbantott első "újgenerációs" AMD chipsetjével, a 735-tel, és azóta töretlen lendülettel halad felfelé, igaz a (valószínűleg jobban jövedelmező) Intel platformra kicsit több figyelmet fordítanak. A SiS 735 leginkább olcsóságával hódított, amihez jó teljesítmény párosult, így kitűnő ajánlatnak számított a "budget" vásárlóknak - már ha lehetett kapni, ugyanis csak egy félmaroknyi gyártó karolta fel a chipsetet, leginkább a SiS régi partnere, a nehézsúlyú OEM-gyártó ECS.
Hirdetés
A 735 leginkább arra volt jó, hogy a SiS-t komolyan vegyék más gyártók is. A következő, 745-ös chipsetre már a legnevesebbek is beneveztek, így a megszokott ECS lapokat olyan díszes társaság veszi körül, mint az Asus, Leadtek vagy MSI. A Leadtek itthon csak ritkán és drágán hozzáférhető, ellenben az MSI és Asus is sokhelyütt kapható, néhol a rendes 3 év garanciát is megadják rájuk.
Az ECS-nek is van már rendes disztribje (Pulsar Hungary Kft.), akik 2 év garanciával kínálják a nagyon kedvező árú portfoliót. Igaz, "hagyományos" forrásból olcsóbban is beszerezhetők ECS lapok, az árkülönbség nem olyan meggyőző, hogy a vevő lemondjon a hivatalos forrásról és teljes garanciáról.
Igazat megvallva a "nép" kicsit többet várt a SiS 745-től, ami közel sem szólt akkorát, mint korábban a 735. Olcsóságával továbbra sincs gond, de teljesítményben nagyobb ugrásra számítottunk. Ettől függetlenül fejlettebb a 745, aminek papír szerint legnagyobb dobása a DDR333-as RAM-ok kezelése, illetve van benne integrált FireWire és LAN is, de ezeket csak ritkán kapjuk meg kivezetve. További negatívum a sima SDRAM foglalatok hiánya, így csak a jelentősen drágább DDR RAM-mal használhatók a lapok.
ECS K7S6A
A SiS 745 DDR333 támogatása két okból is ellentmondásos: egyrészt felemás dolog olcsó alaplapba a legdrágább RAM fajtából válogatni, de ami ennél problémásabb: a 735-ös aszinkron RAM-kezeléséhez hasonlóan itt sem sikerült jól a megvalósítás (pedig az Intel fronton jól tudják implementálni). A 735 esetében a 100/133 (FSB/RAM) beálltás gyengébben teljesített a szinkron 100/100-nál, a 745 esetében pedig egyszerűen nem működött a 133/166 - már ahol be lehetett egyáltalán állítani. A K7S6A esetében például semmi változást nem tapasztaltunk és mértünk a két beálltás között, az MSI lap pedig egyszerűen meg sem nyikkant 133/166-on.
Az ECS esetében egy érdekes beálltásra bukkantunk a RAM funkcióknál, aminek két állapota van: "Syncronous" és "Asynchronous". Először ezt hittük a DDR333 kapcsolónak, de azt valójában a CPU beállításoknál lehet piszkálni (semmi eredménnyel, mint előbb említettük). Annyit viszont sikerült kideríteni, hogy a Sync beálltás a jobbik, Async állásban katasztrofális eredményeket produkált a lap, aminek az oka a leromló RAM átvitel, ez a Sandra eredményekből tisztán látszik.
Az ECS kevés FSB-t támogat, bár ez már sokkal jobb helyzet, mint a K7S5A esetében volt, ahol (hivatalosan, megpiszkált BIOS nélkül...) 100 és 133 közül lehetett választani. A K7S6A esetében a legmagasabb használható FSB-k a 143, 147 és 150 MHz, ezek után a következő ugrás a 166, ahol meg sem szólal a lap. A 150-et viszont stabilan és zokszó nélkül viszi, igaz itt már a RAS Active időzítést vissza kellett vegyük 6T-re a legjobb RAM-unkkal is. További nagy újítása a K7S6A-nak, hogy szorzót is tud állítani, illetve a proci magfeszültségét is lehet piszkálni. Ezek közül a szorzóállítás a nagyobb érték, mert akármilyen procink van, a maxot kihozhatjuk belőle.
SiS 745 - MSI 745 Ultra
MSI 745 Ultra
Az MSI 745-ös lapja sokkal csiszoltabb benyomást tesz ránk, mint az ECS: piros nyák, szokásos hipiszupi MSI körítés, minden BIOS-ból állítható, FSB MHz-enként, stb. Kis gyepálás után aztán kiderül, hogy az ECS kicsit jobban ismeri a SiS chipsetek lelkivilágát. Egyrészt az MSI lap nem szerette a Samsung DDR333 modulunkat, amit ellenben minden más lap imád. Szerencsére volt kéznél egy 512-es DDR266 CL2 Nanya modulunk, amivel rögtön összebarátkoztak. A chipsetből azonban a deluxe gyártónak sem sikerült többet kipréselni, így azonos teljesítmény mellett az ECS lap jobb ajánlatnak tűnik a körítéssel kevésbé törődők számára.
MSI 745Ultra: masszív részletek
MSI 745Ultra: a hangról ennyit!
Elrendezésükre komoly panasz nincs, bár az MSI megoldása jobb. Az ECS-nél a borda fel- és leszerelése nehézkes a közel levő kondenzátorok és RAM slotok miatt, de hát egy igazi ECS lapot egyszer szerel össze az OEM :) Mindkét lap hátránya, hogy a nehezen kezelhető fém socket kart használják.
MSI 745Ultra: Mystery MSI Chip
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!