Hirdetés

AMD Llano a mobil Sabine platformon

Értékelés

Igen, most aztán nagyon szépen felzárkózott az AMD. A Llano fúziós APU-ra támaszkodó Sabine platformmal egy olyan rendszert tettek az asztalra, mely – majdnem – minden tekintetben méltó ellenfele az Intel Huron River (mobil Sandy Bridge) platformjának. Egyedül a CPU magok teljesítményében tapasztalhatunk némi lemaradást, de a mai x86-os magok már úgyis bőven nagyobb teljesítménnyel bírnak, mint amire egy átlagfelhasználónak szüksége van. Ellentétben konkurensével az AMD a grafikus részre helyezte a hangsúlyt, melynek szerepe az elkövetkező időszakban drámaian megnőhet. Ehhez arra van szükség, hogy a szoftverfejlesztők magukévá tegyék a heterogén programozást, ne csak grafikában tudják kihasználni a shader egységek iszonyatos számítási potenciálját.

Úgy gondoljuk, most kezd beérni, most kezdi bizonyítani hasznosságát a sokat vitatott ATI akvizíció. Lényegében az AMD első generációs fúziós processzorát az a technológia – a GPU – húzta ki a sárból, amit az ATI-tól kaptak. Egyelőre a CPU rész le van maradva az Intel mögött, de a CPU-GPU csomag megfelelő potenciált mutat ahhoz, hogy ne csak a márka hívei gondolják meg az AMD-s hardver választását.

Hirdetés

Ráadásul a jövőbe tekintve egyre több érv szól az AMD mellett. Igen, a Llano felzárkózott szépen a Sandy Bridge-hez, jó árazással igazán izgalmas alternatíva lehet az alsó- és középkategóriában. Ha viszont számításba vesszük, hogy az AMD-nél küszöbön áll az új Bulldozer CPU architektúra, valamint GPU vonalon is komoly előrelépésekre készül, továbbá a szoftverfejlesztők egyre több területen kihasználják a GPU-k adta lehetőséget, akkor azt mondhatjuk, az Intelnek fel kell kötnie ama alsóneműt, hogy az AMD felzárkózásából ne legyen olyan elhúzás, mint anno az első Athlon 64 processzorok idejében.

Kicsit a jelenhez és a közeli jövőhez visszatérve: nagyon izgalmas termék lehet a karcsú, felezett lapkára épített, kétmagos AMD A4 APU is, főleg ha kedvező áron adják majd. Erre a megoldásra kiváló könnyű, vékony, mégis hosszú akkumulátoridővel bíró megoldások épülhetnek majd, ráadásul ebben a szegmensben nagyobb nyereségre is számíthat a cég, mert ide pozicionálja legújabb, Ultrabook néven hirdetett gépeit az Intel. Ha az AMD továbbra is megtartja a rá jellemző, konkurensénél kedvezőbb árképzést, akkor nagyon jó kis laptopok születhetnek már a közeljövőben. Most még annak kell szorítanunk, hogy az ex-AMD-s GlobalFoundries győzze gyártási kapacitással az új chipeket.

Illene pár gondolatot mondanunk az Asus N53TA notebookjáról is. Egy béta modellt kaptunk, amiből nem szeretnénk messzemenő következtetéseket levonni, noha picit segít, hogy korábbról ismerjük már a szériát Intel belsővel. Kellemes, felső középkategóriás laptopokról van szó, melyeket viszont nem sok minden – egyedül talán a hangzás – emel ki a nagyon erős konkurenciából. Szerintünk kelleni fog a fémfedél, illetve jó lenne a billentyűzeten is tekerni egyet, ha szeretnének komoly sikereket elérni vele a hazai piacon. Konkértan a nálunk járt, közepes APU-val és Radeon HD 6650M-mel szerelt verzió árát legalább 30-40 000 forinttal a Core i5 és GeForce GT 540M összeállítás árszintje alatt kellene tartani, hogy az egész csomag versenyképes legyen.

rudi

Az Asus N53TA notebookot az Asus hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés