AMD-NVIDIA nász a PCI Expressen

Konklúzió

A tesztek után elég egyértelmű, hogy az nForce4-re nem igazán lehet rosszat mondani. Az Athlon 64-es platformok PCI Expressre váltása zökkenőmentesen ment végbe, az ATI Xpress 200P és az nForce4 Ultra sem ad okot senkinek arra, hogy akármilyen okból kifolyólag féljen az AMD Athlon 64-es processzorától, vagy az az alá bepasszintható PCI Express támogatású chipsetektől. Csak néhány hónappal ezelőtt sikerült górcső alá vennünk a Socket 754-es chipseteket, és máris a Socket 939-es lapkakészletek második generációit tudtuk bemutatni. Az nForce3 250Gb (nForce3 Ultra) már hónapokkal ezelőtt sem adott nekünk okot a panaszra, így az nForce4 Ultra esetében még annyi problémáról sem tudunk beszámolni.

Az Athlon 64-es chipsetek PCI Expressre való átállása sikeresen végbement, a játéktesztekben fény derült arra is, hogy az NVIDIA lapkája ugyan picit gyorsabb a riválisoknál, ez csak processzorlimitált beállításokkal mutatható ki. A chipset SLI-s verziója a grafikai teljesítmény tekintetében új dimenziókat nyit meg előttünk, hiszen két 16 pipeline-os videokártyával olyan komoly számítási kapacitásra tehetünk szert, melyre más esetben jó ideig várnunk kéne. Ugyanakkor az SLI nem az NVIDIA érdeme (bár ő „fejlesztette ki” először), a konkurensek sem alszanak, és jövőre az ATI-tól, illetve a VIA-tól is várhatunk SLI-t támogató lapkakészleteket, köszönhetően a PCI Express rugalmas konfigurálhatóságának.

Hirdetés

Az nForce4 beépített gigabites hálózati vezérlője nagyon jól sikerült, a hardveres tűzfal, illetve az ehhez tartozó ActiveArmor használhatóságát pedig döntsék el a felhasználók. Papíron mindkét funkció kecsegtető. Hamár a chipset az alkalmazástesztekben ilyen jól teljesített, nem mulaszthatjuk el hangsúlyozni az nForce4 kitűnő USB-sebességét sem, amely szöges ellentétben áll az ATI Xpress 200-hoz társított ATI SB400 déli hídjának problémáival. Újabb pluszpont, hogy az új IDE-vezérlő már olyan technológiákat támogat, melyeket egyelőre csak az Intel ICH6-os déli hídjai is csak félig-meddig, a SATA300 támogatása egyelőre az nForce4 privilégiuma (bár gyorsítani napjaink merevlemezein nem fog semmit), az NCQ pedig egy olyan funkció, melyet a riválisok (ATI, VIA) egyelőre csak messziről szagolnak (az NVIDIA RAID-ről már nem is beszélve). Negatívumként meg kell említeni az integrált audiót, ami valljuk be, kicsit csalódást keltő az NVIDIA részéről. Az még hagyján, hogy nincs SoundStorm, de még a High Definition Audio szabványt sem támogatja a chipset.

Jól tudjuk, hogy nagyon sokan csak azért nem váltottak eddig PCI Express-re, mert az nForce4-re vártak. Nos, az nForce4 itt van, leteszteltük, meggyőzött minket, bárki nyugodt szívvel megveheti.

fLeSs

 

NVIDIA nForce4 Ultra

 

Az NVIDIA nForce4 Ultra referencialapot az NVIDIA-tól, az ATI "Bullhead" alaplapot pedig az ATI-tól kaptuk tesztelésre. Az ABIT AV8 3rd-Eye alaplap és az MSI GeForce 6600 GT videokártya az Expert Computer Kft., az MSI K8N Neo2 Platinum 54G pedig a CHS Hungary Kft. jóvoltából vendégeskedett nálunk. Az ASUS videokártyákat az ASUS-tól kaptuk.

Azóta történt

  • NVIDIA SLI: videokártyák párban

    Az nForce4 jóvoltából két videokártyát használhatunk párhuzamosan. Vajon megéri-e beruházni egy ilyen rendszerbe?

  • AMD-s konfigurációink árcsökkenései

    Megvizsgáljuk, mennyivel olcsóbbak ma az óévben összeállított AMD processzoros konfigurációk, s mire lenne érdemes fordítani a különbséget.

  • NVIDIA SLI a magyar piacon

    A PCI Express felületű videokártyák után az SLI-kompatibilis alaplapok is megjelentek a hazai üzletekben – ideje, hogy mérlegeljük a szükséges beruházás mértékét.

  • AGP versus PCI Express

    Nagy a mozgolódás a PCI Express platformok piacán, az Intel után sorra jelennek meg az AMD processzorait fogadó új alaplapok is. Mikor váltsunk?

Előzmények