Bevezető, külső
Sok évvel ezelőtt három ultrabookkal indult útjára az Acer Swift sorozata, mely mára a tajvani gyártó felsőbb kategóriás hordozható számítógépeit tömöríti, és olyan, meglehetősen különböző célokra szánt gépeket tartalmaz, mint a munkára optimalizált Swift Edge 16 vagy a prémiumkategóriás Swift X. A családban egyaránt találhjatunk 14 és 16 hüvelykes gépeket, Intel és AMD alapúakat, integrált és dedikált grafikával szerelteket.
Tesztünkben két Swift modellt hasonlítottunk össze, melyek bizonyos szempontból közel állnak egymáshoz: mindkettő 14 hüvelykes OLED kijelzővel rendelkezik, tehát inkább a hordozhatóságot előtérbe helyező vásárlóknak lehetnek érdekesek. Mindkét Swift Intel alapú, azon belül is a Core i7-13700H-t használják. Fontos különbség azonban, hogy a Go modell egy középkategóriás változat, melyet általánosabb célokra szántak azon vásárlók számára, akik egy vékony, könnyű, jól hordozható notebookot keresnek, ennek megfelelően integrált grafikával szerelték, míg az NVIDIA Studio platformra építő X változattal GeForce RTX 4050 GPU-t kap a felhasználó, a megfelelő illesztőprogramokkal együtt.
Dizájn
Bár közeli rokonokról van szó, a Swift Go és a Swift X nem ikertestvérek, az utóbbi határozottan szögletesebb, iparibb formát kapott, ránézésre is vaskosabb, masszívabb hatást kelt, mint a kicsit filigránabb Go. Ez persze részben betudható a színeknek is (a komorabb, sötétszürke X profibb hatást kelt a Go vidámabb, pezsgő-bronz színű kombinációjával szemben már akkor is, ha csak az asztalon hevernek összecsukva), de a formának is bőven jut szerep benne. Méretük némileg eltérő: a Swift X tesztelt változata 323 x 229 x 18 mm és 1,49 kg, míg a Swift Góból kipróbált példány 312 x 218 x 15 mm és 1,24 kg. Már ebből is látszik, hogy ha a hordozhatóság az elsődleges szempont, melyikkel járunk majd jobban.
Balra Swift X, jobbra Swift Go [+]
A kivitel mindkét esetben teljesen elfogadható, ezen a téren nehéz lenne rangsort felállítani, mindkét notebook jól összerakott, a gépház merev, a billentyűzet közepénél vagy a kijelzőnél nem tapasztaltunk túlzott hajlékonyságot. A zsanérok az X modellen masszívabbnak tűnnek, de a nagyobb tömeg miatt ez az a gép, ahol egy kézzel is tudjuk mozgatni a kijelzőt, a Swift Go esetében tartanunk kell az alsó részt is a felnyitásnál. A képernyőket viszonylag keskeny, de mai szemmel már nem extrém vékony keret veszi körül, melyen maradt elég hely a webkamerának is felül. A Gónál alul egy apró Acer logót is elhelyeztek.
A Swift X (jobbra) masszívabb zsanért kapott, és szellőzőnyílása sem a monitort "fűti" [+]
A csuklótámasz, billentyűzet kivitele nagyon hasonló mindkét notebooknál, az itt látható különbség elsősorban az eltérő méretű tapipadban jelentkezik, de természetesen a csuklónknak is több hely jut a Swift X-nél.
Felül Swift Go, alul Swift X [+]
Ami a csatlakozókat illeti, 14 hüvelykes, alapvetően mobilitásra tervezett gépekről van szó, tehát igazán nagy választékra nem számíthatunk. Mindkét gépen egy HDMI 2.1, két Type-C és két Type-A konnektor állnak rendelkezésre, azzal az eltéréssel, hogy utóbbiak közül a Swift X egy USB 3.2 Gen2-es és egy Gen1-es portot kínál fel, míg a Gónál két Gen1 sebességű interfészt kapunk. Az extrák közül megemlítenénk a microSD kártyaolvasót is, mely mindkét notebookban rendelkezésre áll, és ide sorolnánk az átlagnál komolyabb, Wi-Fi 6E kompatibilis Killer vezeték nélküli hálózati adaptert is.
Felül Swift X, alul Swift Go [+]
A notebookok alsó burkolata mindkét modellnél könnyen leszerelhető, de bővíthetőségük viszonylag korlátozott, gyakorlatilag csak a háttértárra terjed ki. A Go és az X hűtőrendszere meglehetősen különbözik: az előbbi két kisméretű ventilátorral dolgozik, az utóbbi egy darab, jóval komolyabb légkavarót kapott.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!