Hirdetés

Acer Swift 3 - meglepően erős belépő

Az Acer Swift sorozatának belépőszintjét képviseli a Swift 3, mi azonban a legjobban felszerelt modellt próbálhattuk ki.

Bevezetés, külső

Az Acer a 2016-os IFA kiállításon mutatta be az új Swift és Spin notebookcsaládot, melyek közül az első ultrabookokat, a második pedig hibrideket foglal magába. A két sorozat jelen pillanatban egyaránt három tagból áll: a legkisebb a 3-as, a középső az 5-ös, a csúcs pedig a 7-es számot kapta, és ezek nemcsak a felszereltségre, hanem a megcélzott felhasználásra is utalnak. Ennek megfelelően a 3-as széria tekinthető a leginkább általános célú gépnek, az 5-ös üzletibb, míg a 7-es egyértelműen a csúcskategóriába szánt modell. Ugyanakkor a teljesítmény tekintetében nem feltétlenül igaz, hogy a nagyobb jobb: a tartós teszten nálunk járt Swift 7 például az alacsony fogyasztású, de alacsony teljesítményű Core i7-7Y75 processzort kaphatja meg legfeljebb, míg a most tesztelt Swift 3-ban Core i7-7500U CPU dolgozik – ennek megfelelő a sebessége is.

Külső

Hirdetés

Szerencsére nemcsak árában, de kinézetében is felsőkategóriásnak nevezhetjük a Swift 3-at, amely esetünkben aranyszínű alumíniumburkolatot kapott (egyébként ezüstben is elérhető). Ez a fémburkolat a teljes gépen végigvonul, tehát alumínium a billentyűzetet körülvevő rész és az alsó burkolati panel is. A selyemfényű kivitel előnye, hogy az ujjlenyomatokra egyáltalán nem érzékeny, nem kell állandóan törölgetni.

Fémburkolat elöl-hátul Fémburkolat elöl-hátul
Fémburkolat elöl-hátul [+]

A minőségérzetet tovább növeli, hogy a ház és a kijelző is elég masszív, nem hajlik, nem nyekereg, bár a gépet összecsukva a kijelző hátoldala azért már viszonylag könnyen benyomható. Apró, de hasznos figyelmesség a monitor káváján kívül végigvonuló gumicsík, ami csukott állapotban védi a kijelző felületét attól, hogy a fedél és a billentyűzet közé csúszó tárgyak megkarcolják.

Gumiperem a kijelző védelmére
Gumiperem a kijelző védelmére [+]

A Swift 3 esetében nem volt mindent felülíró cél az alacsony tömeg, de azért az 1,56 kg-os érték teljesen elfogadható. Az utolsó milliméterek lefaragásával sem foglalkoztak (ez inkább a Swift 7 esetében volt cél), úgyhogy a 14”-es kijelző körül viszonylag méretes, oldalt 14, a hosszú éleken 21 mm-es kávát találunk, a készülék alapterülete pedig 342 x 235 mm, amihez 18 mm-es vastagság társul.

Rejtett szellőzőnyílások Rejtett szellőzőnyílások
Rejtett szellőzőnyílások [+]

Ami a zsanér megoldását illeti, ez egy széles, a ház hátoldalán rejtetten elhelyezett szellőzőnyílások előtt végigfutó egységből áll, amely egészen 180 fokig engedi nyitni a kijelzőt. A kijelző felnyitásához két kéz kell, a mozgatásához viszont később már elég egy, és mindegy, mennyire döntjük hátra a képernyőt, a Swift 3 megőrzi egyensúlyát, nem esik hanyatt.

Bővíteni tulajdonképpen csak az SSD-t lehet Bővíteni tulajdonképpen csak az SSD-t lehet
Bővíteni tulajdonképpen csak az SSD-t lehet [+]

A gép alját takaró burkolaton a hosszúkás hangszórónyílásokon túl egy apró reset gombot, illetve kilenc csavart találunk, amelyek standard keresztélű csavarhúzót igényelnek, így a notebook belsejébe viszonylag könnyen bejuthatunk (a felnyitásnál azért óvatosan kell eljárni, nehogy eltörjük a műanyag körmöket), ennek azonban sok értelme nincs, a memória ugyanis az alaplapra forrasztott, így legfeljebb az SSD-t cserélhetjük ki vagy a dupla ventilátoros hűtést pucolhatjuk meg, ha ez szükséges lenne.

Van elég USB port, az Ethernet viszont hiányzik
Van elég USB port, az Ethernet viszont hiányzik [+]

Csatlakozók szempontjából öröm volt látni, hogy hagyományos és Type-C USB port egyaránt került a házra. Sorban haladva a bal oldalon egy USB Type-C (3.1-es szabványú és videokimenetet is támogató változat), egy USB 3.0 és egy teljes méretű HDMI csatlakozó látható, majd következik a kis átmérőjű töltőport. A jobb oldalon egy USB 2.0, egy kombinált analóg hangcsatlakozó és egy SD kártyaolvasó kapott helyett egy Kensington zárhoz használható nyílás társaságában.

Teljesítmény

Ahogy a bevezetőben is említettük, a Swift 3, bár nem a Swift sorozat csúcsa, nyugodtan rendelhető közel csúcskategóriás hardverrel. Az általunk tesztelt modell is ilyen, ennek megfelelően Core i7-7500U processzor, 8 GB DDR4 memória és egy SK Hynix gyártotta 512 GB-os SSD került bele, igaz, az utóbbi nem NVMe, hanem SATA interfészen keresztül csatlakozik a rendszerhez, így teljesítménye is ennek megfelelő.

Ez bizony csak SATA Ez bizony csak SATA
Ez bizony csak SATA [+]

A Core i7-7500U persze egy alacsony fogyasztású, 15 watt TDP-vel rendelkező kétmagos modell, aminek alapórajele 2,7 GHz, amelyet egészen 3,5 GHz-ig emelhet. Azt, hogy ez a CPU és a többi Kaby Lake mobil processzor mire képes, korábban már megvizsgáltuk.

Termék megnevezése Acer Swift 3
Processzor Intel Core i7-7500U – 2,7/3,5 GHz, 15 W TDP
Memória 8 GB DDR4-2133 az alaplapon
Kijelző 14"-es 1920x1080 pixeles ChiMei Innolux IPS panel, matt felülettel
Grafika Intel HD Graphics 620 – integrált
Adattároló 512 GB SATA3 SSD
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció Qualcomm Atheros 802.11b/g/n/ac Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Interfészek - 1 db USB 3.1 Type-C
- 1 db USB 3.0 töltéssel
- 1 db USB 2.0
- HDMI
- összevont audio ki- és bemenet
Extrák webkamera (720p) , billentyűzetvilágítás, 180 fokban nyíló zsanér, ujjlenyomat-olvasó, SD kártyaolvasó
Akkumulátor 48,3 Wh
Méret 342 x 235 x 18 mm
Tömeg 1,56 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.acer.hu
Termék honlapja Swift 3
Fogyasztói ár 299 900 forint
Garancia 2 év

Ahogy a táblázatból látszik, a hardver kiegyensúlyozottan erős, és ugyan egy PCIe csatolós SSD biztos, hogy dobott volna a sebességen, az árat is megemelte volna. A Swift 3 mindenesetre így is bőven elég gyors az általános feladatokhoz, nyugodtan megnyithatunk 15-20 weboldalt rajta, és persze a Kaby Lake IGP-jének köszönhetően a 4K-s, illetve HEVC és HDR filmek lejátszása sem okoz gondot, bár tény, hogy sem a HDMI kimenet, sem a beépített LCD panel nem tökéletes partner ezek minőségének visszaadásában.

Mérés Eredmény
7-Zip Single/Multi 3979 / 10 960 MIPS
Cinebench R15 OpenGL/CPU 45,35 fps / 356 cb
Veracrypt AES 2,1 GB/s
Handbreak 720p/1080p tömörítés 31,13 / 17,79 fps
Browserbench MotionMark 292,40
SpeedoMeter 125,8
JetStream 187,47
PCMark 8 Home 2809
PCMark 8 Office 2013 2733

Dedikált GPU hiányában a Swift 3 játékokban nem lesz egy erőmű, és mivel Thunderbolt 3 portja sincs, így az eGPU-k használatáról is le kell mondanunk. Aki mégis játszani szeretne vele, az a kevésbé hardverigényes játékokkal, vagy alacsonyabb felbontás és minőségi beállítások mellett azért általában megteheti.


[+]

Használat közben

Kijelző

A Swift 3 HD és Full HD felbontású képernyőkkel vásárolható meg, mi utóbbival próbáltuk ki. Egy IPS panelről van szó, amely ennek megfelelően nagy betekintési szögekkel rendelkezik, de más szempontból nem nevezhető kiválónak: az sRGB színtér lefedettsége csak 59,6%-os, miközben a maximális fényerő viszonylag alacsony, 282 cd/m². Így persze a kontraszt sem alakul valami jól, a 762:1-hez aránynál láttunk már jobbat, a kültéri olvashatóságot egyedül a matt bevonat menti meg.

A betekintési szögek jók
A betekintési szögek jók [+]

A színhűség közepes, és ugyan a fehéregyensúly 6400 kelvin, ami jó érték, ám a kijelző sem a megvilágítás erősségét, sem a színeket illetően nem valami egyenletes – egy szó mint száz, ez a ChiMei Innoluxtól származó panel nem a legjobb választás.

A kijelzőpanel nem a legjobb választás A kijelzőpanel nem a legjobb választás A kijelzőpanel nem a legjobb választás
A kijelzőpanel nem a legjobb választás [+]

Munka közben

Ahogy a felnyitott képből is látszik, a Swift 3 két ventilátorral szerelt hűtést használ. Ez viszonylag könnyen megbirkózik a Core i7-7500U jelentette terheléssel, a gép alapállapotban teljesen néma, a ventilátorok sem forognak. Terhelés hatására pár másodperc alatt felpörögnek, de a hangerő elviselhető marad, a hangszín pedig semleges, így hosszabb távon sem válik idegesítővé. Egy ideig 3,5 GHz-es sebességen dolgozik a processzor, és ha csak a CPU-t terheljük, akkor pár perc után 80 fok körül áll meg a hőmérséklete, miközben a frekvencia kicsit visszaesik, folyamatosan 3,3-3,4 GHz között mozog.

Hőmérsékletek terhelés alatt Hőmérsékletek terhelés alatt
Hőmérsékletek terhelés alatt (forrás: CAT S60) [+]

Végül körülbelül 15-20 perc folyamatos csúcsterhelés után jön csak el a throttling ideje, ekkora a CPU 90 Celsius-fokra melegszik, de a teljesítménycsökkenés nem vészes, nagyjából 5 százalék körüli. Ha a GPU-ra is igényt tartunk, akkor már változik a helyzet, a teljes csomag TDP-je így is bele kell férjen 15 wattba, ezért egyből 2 GHz köré esik vissza az órajel. A terhelés megszűnte után viszonylag hamar lehalkul a hűtés is, a CPU pedig 10 másodperc alatt hűl vissza üzemi hőmérsékletre.

Hőmérsékletek terhelés nélkül Hőmérsékletek terhelés nélkül
Hőmérsékletek terhelés nélkül (forrás: CAT S60) [+]

A nem túl jelentős hőtermelés, a dupla ventilátor és a teljes egészében fémből készült burkolat miatt a Swift 3 nem melegszik túlzottan. Ez átlagos terheléssel csak pár fokot jelent, de még hosszabb kínzás után is 40 °C körül marad a hátlap közepe, a csuklótámasz pedig ezt a hőfokot sem éri el, bár tény, hogy érezhetően melegebb lesz környezeténél.

Billentyűzet

Az Acer a Swift 3 számára egy klasszikusnak mondható kiosztást választott, az egyetlen meglepetés az extra jobb oldali oszlop lehet, aminek legfelső gombja egyből a Power (emiatt az F gombok apróbbak), legalsó eleme pedig a jobb irányú kurzormozgató lett. Ezzel a megoldással sikerült a Home, End és PgUp/PgDn gombokat is külön kiemelni, ugyanakkor a rendelkezésre álló hely némileg szűkült, amit a magyar kiosztás esetén az Enterrel szinte egybeolvadó ű, valamint a bal oldali, drasztikusan lerövidített, és az í-vel összeérő Shift is jelez. A billentyűzet többi része azonban hagyományos, így az egész eszköz nem igényel hosszú tanulási időszakot, pár nap után már teljesen elfogadható sebességgel dolgozhatunk rajta, asztali billentyűzetünk sebességének 70-75%-át hozva azonos hibaszázalék mellett.

A háttérvilágítással is rendelkező, szigetes kialakítású klaviatúra kényelmes, bár közepe enyhén rugózik. A gombok teljesen csendben és megfelelő ellenállással mozognak, útjuk rövid, de ezen a vékony kialakítás miatt nem is csodálkoztunk.

Kényelmes a billentyűzet
Kényelmes a billentyűzet [+]

Tapipadként egy 117 x 77 mm-es felületet kapunk, aminek alsó sarkai benyomhatóak, különálló gombokkal nem rendelkezik. Az többujjas gesztusokat is támogató eszköz kényelmes és reszponzív, még a gombok keménysége is rendben van, csak néha tapasztaltuk az ilyen megoldásoknál előforduló kurzorugrálást.

Bár a Swift 3 nem üzleti gép, mégis kapott egy ujjlenyomat-olvasót, amit a Windows Hellóval használhatunk ki, és a Windowsba történő belépést könnyíti meg. Az olvasó gyors és megbízhatóan működik, abszolút érdemes használni.

Hangszórók

A lefelé néző, vékony házba kényszerített hangszóróktól ritkán várhatunk tökéletes hangminőséget, és az Acer Swift 3 sem okozott meglepetést: a mélyhangok terén nem sok jót várhatunk, tulajdonképpen 100 Hz alatt már csak zúgást kapunk. Ugyanakkor az mindenképpen a gép javára írható, hogy maximális hangereje meglepően nagy, és ezt kihasználva torzításra sem hajlamos.

Üzemidő, értékelés

Üzemidő

Az Acer Swift 3-ba négycellás, 48,3 Wh-s akkumulátor került, töltéséről 45 wattos töltő gondoskodik 3 mm-es töltőcsatlakozón keresztül. A töltési idő ezen kapacitás dacára is bosszantóan hosszú tud lenni, igaz, az 50 százalékos töltöttség eléréséhez elég egy óra is.


A viszonylag alacsony fogyasztású hardverek miatt az üzemidők még a közepes kapacitású akkumulátor mellett is elfogadhatóak, de ahogy az alábbi diagramon is látszik, ez az egész napos használatot csak visszafogott terhelés mellett tudja biztosítani. A filmnézésnél valamivel jobb a helyzet a hardveres gyorsításnak köszönhetően, és ahogy már említettük, ez HEVC kódolású HDR filmeknél is működik.

Értékelés

Jól összerakott, igényes kinézetű és dizájnos ultrabook lett az Acer Swift 3, amely ráadásul árát és konfigurációját tekintve széles skálát fed le: az általunk tesztelt csúcsmodell 300 000 forintba kerül, míg egy HD kijelzős, Core i3-6006U-val, 4 GB RAM-mal és 128 GB-os SSD-vel szerelt változat 175 000 forintért megkapható.


[+]

Ami a nálunk járt konfigurációt illeti, ez egy videóvágáshoz is használható, nagy teljesítményű, de aránylag jól hordozható ultrabook, ami kevésbé megterhelő feladatokra használva akár egész nap elvan egy feltöltéssel, a viszonylag nagy kapacitású hűtésnek köszönhetően ráadásul nem megy pocsékba a megvásárolt teljesítmény, ki tudjuk használni a Core i7-7500U tartalékait. A készülék egyetlen gyenge pontja a kijelző, a 60% alatti sRGB-lefedettség miatt képszerkesztéshez például nem ajánlható, az alacsony fényerő pedig a matt felület mellett is gondot jelenthet kültéren.


Acer Swift 3 notebook

Wombath

Az Acer Swift 3 notebookot az Acer hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények