Képminőség
Az Acer régóta elkötelezte magát a DLP képalkotási technológia mellett, és nem túl meglepő módon ApexVision L812 is erre az eljárásra épül. Az egyes DLP projektoroknál még mindig megfigyelhető, zavaró szivárványhatás jelenséggel (egy pillanatig csak a három alapszínt látjuk) egyszer-egyszer találkoztunk, de csak az első napokban tűnt fel, utána egyáltalán nem, valószínűleg az agyunk hozzászokott vagy úgy tett, mintha nem vette volna észre.
Az L812 projektor valós felbontása 3840x2160 képpont, tehát a 4K-hoz nincs szükség a pixeleltolás technológiára. A hétköznapi használat során egyébként a részletesség rendben van, legalábbis a 4K forrásanyagok esetén. A termékkommunikációban azt ígérik, hogy van lehetőség a felskálázás révén az alacsonyabb felbontású anyagok feljavítására, ám ez a valóságban nem működik. Ez nem lepett meg minket túlságosan, hiszen eddig még nemigen láttunk olyan megjelenítőt, ahol tényleg sikerült volna pixeleket leakasztani a semmiből.
Hirdetés
A készülék lézeres fényforrást használ, amelynek üzemideje normál módban 20 000 óra, és energiatakarékosra váltva ez 30 000 óráig is kitolható. A maximális fényáram 4000 ANSI lumen, ami egyértelműen magas, de nem extrém kiemelkedő érték a mai házimozis mezőnyben. Ennek megfelelően a fényességre nem lehet panasz, és a HDR anyagok visszaadása is kellően látványos, mert a nagy dinamikatartományú tartalmak (HDR 10 és HLG) kezelése is megoldott. Természetesen a legjobban akkor teljesít, ha sikerül teljesen besötétíteni a helyiségben, ilyenkor a tónusok kifejezetten markánsak, ragyogóak. Amennyiben némi fény beszűrődik, akkor sincs gond, a kép látható marad, bár tény, hogy az árnyalatok ilyenkor fakóbbak. Ha viszont akadálytalanul jön be a fény kintről vagy ég a lámpa, akkor gyakorlatilag élvezhetetlen a látvány.
A színek megfelelő beállítások mellett szépek, természetesek, teltek, még az olyan kritikusnak számító tartalmak visszaadásánál sincsen probléma, mint mondjuk a bőrszín vagy a napfényben hullámzó víz megjelenítése. A tökéletes feketéről értelemszerűen le kell mondani, de a kontraszt ideális körülmények között (sötét szobában) kiváló. A mozgásmegjelenítés remek, hibákba, akadozásba, szaggatásba vagy szellemképesedésbe nem futottunk bele, és az objektumok körül sem jelent meg remegő aura. A maximális képfrissítési ráta 4K felbontás esetén 60 Hz, Full HD esetén viszont 240 Hz is lehet, ami a játékosok számára lehet fontos. A rossz minőségű forrásból származó, alacsony bitrátájú tartalmaknál tapasztalható enyhe zajosodás, ami viszont egészen hatékonyan orvosolható a Zajcsökkentés aktiválásával.
A projektorból nem spórolták ki az előzetesen beállított képmódokat: hét darab áll a felhasználó rendelkezésére, amelyek már nevükkel (Világos, Előadás, Normál, Film, Mozi, Játék, Eco, Football, Dicom SIM, ISF Pro 1-2) jelzik, hogy milyen jellegű tartalmak mellé ajánlja őket a gyártó. Ezek a szokásoknak megfelelően kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól az aktív képmódosító funkciók, a fényesség, a színhőmérséklet és úgy általában a képvilág tekintetében, így jó eséllyel mindenki talál köztük olyat, amelyik passzol ízléséhez, elvárásaihoz.
A modell az ultrarövid vetítési távolságú projektorok közé tartozik: 5 centiméterről 70, 20 centiméterről 100, 50 centiméterről pedig 150 hüvelykes kép létrehozására képes. A fókusz manuálisan állítható, és van lehetőség a kép méretének digitális csökkentésére is, ami nagyon hasznos lehet olykor, hiszen 70 hüvelykes képátló a minimum. A trapézkorrekció funkció nem hiányzik, amivel minimális mértékben orvosolható a vetített kép torzulása. Ezenkívül a menetes talpak segítségével is korrigálható a felület esetleges egyenetlensége. A modell támogatja a 3D anyagok megjelenítését is, amihez speciális aktív szemüveg kell, de mivel ilyet nem kaptunk a termék mellé, ezért ezt sajnos nem tudtuk megvizsgálni.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!