A Radeon R9 380 és R7 370 videokártya tesztje

ASUS és Sapphire kiadásban érkezett meg hozzánk a legújabb Radeon sorozat két tagja. Vajon megérik az árukat?

Összegzés

Összesítésünk alapján az R7 370 nagyjából 4-5%-kal lassabb az R9 270-nél, míg az R9 380 a néhány kiugróan jó eredmény miatt körülbelül 13%-kal múlta felül a még szintén első generációs GCN-re alapozó R9 280-at. (További kártyákkal való összehasonlításhoz megfelelő kiindulási alappal szolgálhatnak a decemberi VGA megatesztünk eredményei.)

Teljesítmény/fogyasztás tekintetében nem láttunk változást, ami nem is túl meglepő, hiszen ebből a szempontból egyik kártya sem hozott lényegi változást.

Ahogy tesztünk legelején már elmondtuk, a 300-as Radeon sorozat tegnap bejelentett tagjai korábban már látott GPU-kra építkeznek. Erre a legszélsőségesebb példa az R7 370, ahol jobb híján már gyakorlatilag a harmadik bőrt húzták le a 2012 tavaszán megjelent Pitcairn kódnevű grafikus processzorról. Szerencsére az R9 380 ilyen szempontból lényegesen jobban áll, hisz a Tongából született Antigua GPU képességei legalább már megfelelnek a kor nagyobb elvárásainak is, ugyanis ezzel megkapjuk a jelenleg elérhető legokosabb Radeon grafikus processzort. Tempó tekintetében az R7 370 valamivel még lassabb is, mint az R9 270, ami nem is csoda, hisz 1280 végrehajtó helyett csak 1024-gyel operálhat, bár azok órajele valamivel magasabb. Egy szó mint száz, könnyen kellemetlen meglepetés érheti azt aki netán abban reménykedik, hogy az R9 270-ről R7 370-re váltva bármekkora plusz teljesítményt kap. Szerencsére az R9 380 ebből a szempontból is jobb, bár az ugrás mértéke eléggé játékfüggő.


[+]

Az Asus és a Sapphire megoldásait tekintve szinte csak jókat tudunk mondani, hisz például hűtés szempontjából mindkét kártya jól vizsgázott, továbbá semmilyen elektromos zajra nem lettünk figyelmesek a tesztek során. Az árazás természetesen most is kulcskérdés. Viszonyítási alapként megemlítjük, hogy az R9 270 ára jelenleg valahol 44-47 000 forint környékén mozog. Ehhez képest a hasonló tempóra képes R7 370-ért legalább 48-50 000 forintot fognak kérni, ami nem éppen a szerintünk elvárható a tendenciát tükrözi, pláne ha figyelembe vesszük, hogy itt egy több éves GPU-ról van szó.

Az Asus megoldása ugyan alapvetően jó, de szem előtt kell tartani, hogy ők is csak abból tudnak főzni, amit az AMD-től kapnak, ami jelen esetben sajnos egy nem túl erős alapanyagot jelent. A Sapphire kártyája ilyen szempontból előnyben van, hisz ahogy már említettük, az Antigua GPU több potenciált tartogat, illetve az irányadó árazás is kedvezőbb. Az R9 380-ak 65 000 forintról fognak indulni, de jellemzően csak a 2 GB memóriával szerelt modelleket árulják majd ennyiért, így az általunk tesztelt 4 GB-os Sapphire kártya ára majd inkább valahol 75 000 forint környékén fog mozogni. Ezzel nagyjából egy szinten lesz a 4 GB-os GTX 960-akkal, ugyanakkor mivel annál valamivel gyorsabb, így részünkről ajánlott választás a Sapphire Nitro Radeon R9 380.

Sapphire Nitro Radeon R9 380 videokártya
ASUS STRIX Radeon R7 370 videokártya
(a plecsni az Asus koncepciójának szól)

Oliverda

A kártyákat az egyes gyártók képviseleteitől kaptuk kölcsön.

Azóta történt

Előzmények