A 480 GB-os Kingston UV400 SSD tesztje

Megvizsgáltuk az ismert gyártó notebook-merevlemezek leváltására tervezett, költséghatékony TLC-s tárolóját.

CrystalDiskMark, Windows 10 használat, játékok

A CrystalDiskMark tesztjei a korábbi sorrendben szerepelnek: Kingston UV400, Transcend MTS800, Corsair Neutron GTX, OCZ Vector 180 és OCZ Trion 100. A "fórumkompatibilitás" érdekében használtuk az alapértelmezett 1 GB-os mérési adatmennyiséget, a korábban megszokott, 64-es Queue Depth értéket természetesen beállítottuk, ennél a programverziónál a 32 az alapértelmezett. Az olvasási tesztben 77 MB/s ráadást kaptunk a specifikálthoz képest, az írás viszont csak 2 MB/s értékkel tért el lefele, ez bőven mérési hibán belüli.

Crystal Disk Mark - minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64. Felül: UV400, alul: MTS800 - Neutron GTX - Vector - Trion
Crystal Disk Mark - minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64 Crystal Disk Mark - minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64 Crystal Disk Mark - minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64 Crystal Disk Mark - minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64
CrystalDiskMark; minden beállítás alapértelmezett, kivéve: QD = 64 [+]

A valós használatot reprezentáló teszteléshez egy valódi, többhónapos használatot megélt Windows 10-es rendszert vetettünk be. Ez nem egy sebtiben feltelepített Win 10, hanem több telepített és uninstallált programot tartalmazó rendszer háttérben futó AVG Free vírusírtóval, X99-es VGA tesztrendszerünk alapja. Ezt mentettük le a "szektorról szektorra" módszerrel, majd töltöttük vissza a teszt szereplőire; így egyenlő eséllyel indult az összes versenyző. A rendszer teljes mérete nagyjából 200 GB, ami egy teljes méretű partíción foglalt helyet a meghajtókon. A pontosabb eredmények érdekében minden tesztet háromszor ismételtünk meg.

A Windows 10 betöltési idejét a POST rövid pittyenő hangjától mértük odáig, hogy teljesen felállt a rendszer, tehát betöltődött az összes ikon, az összes gadget és a tálcára az összes program (AVG, Hard Disk Sentinel, Razer Synapse stb.). Ez a "teszt" (mondhatnánk inkább használatot is) leginkább a véletlenszerű olvasásra koncentrál. Az értékeken nem szabad megrökönyödni, alaplapunk viszonylag sokáig inicializál, mire megkezdi a rendszertöltést. A korábbihoz képest kénytelenek voltunk előrébb venni a mérés kezdetét, mert az UEFI boot során a képernyőn nem mindig azonnal és nem mindig ugyanakkor jelenik meg olyan elem, ami stabil pontot adhatna az időmérés indításához.

Töredezettségmentesítést már nem végzünk, mert mind a Windows 10, mind az SSD-k vezérlői a fájlrendszer logikai elhelyezkedésétől függetlenül, optimalizált módon pakolják a fájlokat. Ebbe a folyamatba nem akartunk belezavarni, így a mérés valósághűbb. A tesztalany esetén a rendszerindítás idejére nem lehet panasz, tudott előrelépést felmutatni. Ha a POST idejét is figyelembe vesszük, és 14 másodpercnél levágjuk az oszlopokat, szemléletesebb lenne a diagram, de azon nem sokat segítene, hogy otthon is mindenképp ki kell várni a rendszer teljes elindulását, így inkább nem torzítottuk el a valós képet.

Az Edge böngésző és benne egy Youtube videó megnyitása után hibernáltuk a gépet, ez kb. 3 GB memóriát foglal. Már korábbi cikkeinkben is megjegyeztük, hogy a hibernálás elvileg a szekvenciális írási sebességtől függ (hiszen a memória tartalmát ki kell írni a hiberfil.sys-be). Igen ám, de a memória tartalma tömörítve kerül a lemezre, azonban a Windows 8 és a Windows 10 az elődeihez képest itt komoly optimalizálást kapott. Itt csak az OCZ Trion gyengélkedett igazán, az UV400 egy köztes eredményt tudott felmutatni, míg az összes többi meghajtó együtt futott, jó eséllyel a kapott értéknél ez a rendszer már nem tud kevesebbet. Nem is kell, a kattintástól a teljes, tápegységet is kikapcsoló leállásig eltelő 5 másodperc remek eredmény.

Az ébresztés idejénél ugyanúgy a POST rövid pittyenő hangjától mértük odáig, hogy megjelent a kép a megnyitott böngészővel. Aki reprodukálni szeretné ezt a fajta tesztet, annak megemlítjük, hogy az asztali gépeken a Windows 10 már nem kínál alapesetben hibernálási lehetőséget, hiszen alvási, energiatakarékossági funkciói igen fejlettek. Ezt megkerülve parancssorból, a shutdown.exe -h begépelésével hibernáltunk. Ha a rendszerindítás teszthez hasonlóan elvágnánk a grafikont, nagyjából a hibernáláséval egyezne meg. Itt az UV400 ismét csak kevéssel tudott a Trion elé kerülni.

A játékok palettáját módosítottuk, olyan címeket kerestünk, ahol lehetőleg keveset kell nézni a gyártók és fejlesztőstúdiók logóit, így a mérés pontosabb lehet. A Tomb Raider esetén a betöltés után azonnal egy benchmarkot indítottunk, tehát ezt is be kellett töltenie. A World of Tanksnál a bevezető videót kiiktattuk, és azonnali autologint állítottunk be. Hogy a memóriába előtöltött porgramrészletek ne csaljanak az újbóli indításkor (azzal, hogy ezáltal jóval hamarabb rendelkezésre állnak), három friss Windows boot utáni indítás átlaga szerepel. Ahogy az operációs rendszer, úgy a játékok betöltése terén sem voltak nagy eltérések. Az UV400 mindenesetre úgy a Tomb Raider alatt, mint a World of Tanks alatt is egy köztes értéket produkált, mely az utolsó előtti helyre volt elegendő.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés