3db i850-es P4-es lap tesztje

Hirdetés

3. oldal

CANYON 8G2AS


A CANYON-ról, mint gyártóról, túl sokat alapból nem tudni, és ezen az sem változtat, ha az ember felkerekedik és körbenéz a cég weblapján. Amelyen amúgy többek közt az olvasható, hogy ők egy komoly, tajvani cég, ISO9001-es termékekkel, ráadásul, egy lépéssel mindig a többiek előtt járnak.. Talán pont ezért nem tudhat róluk annyit az olvasó, mert ugye még nem értük őket utol..

CANYON 8G2AS
Támogatott procik Intel Pentium 4 (Willamette)
CPU foglalat Socket 423
Rendszerbusz Quad pumped, 100/400MHz QDR
Chipset i850
FSB értékek 100MHz
Túlhajtást segítő fícsörök nincs
Memória 4db 184 pin-es RIMM foglalat RDRAM-nak, max. 2GB
Bővítő helyek (AGP/ PCI/ ISA/ AMR|CNR) 1/5/0/1
Integrált VGA nincs
Integrált hang AC'97 (ALS200)
Egyéb fícsörök nincs
BIOS Award BIOS V6.00
Méretek ATX, 304x230mm
Kapcsolódó online anyagok "Canyon.com", BIOS, manual (PDF)



Mindez azonban mit sem változtat azon, hogy a CANYON élő implementációt tud felmutatni az i850-re, ez pedig többet ér, mint bármilyen marketingduma. A türelmesek egyébként eljuthatnak oda, hogy a CANYON-t az Asbis hálózatában terjesztik világszerte, sok egyéb márkával egyetemben, illetve a szemfülesek akár rá is akadhatnak a Coomp-ker Kft. nevére, akik a honi szórást felügyelik. A két év gar ugyan nem egy életbiztosítás, itt sem, azonban hogy emeli a lapok fényét, az kétségtelen. A CANYON 13db-os portfoliója ugyan nekünk a "van minden fontosabb chipset köré lapunk" R&D-stratégiát hozza képbe, azonban ez megint nem annyira fontos.


A CANYON lapban az utolsó előtti BIOS-t leltük, a frissítéssel azonban volt egy kis gondunk: a site-ról nyert BIOS-t a mellékelt programmal csak nem sikerült flash-elni.. Végül egy Procomp ZX-es lapban hot-swap-olva megoldottuk a problémát. Mindezt azért erőltettük, mert a CANYON szerint a lapja tud szorzót állítani, míg a BIOS-nak erről cseppet más volt a véleménye. Sajnos a flash után is. A lap semmilyen tuning-beállítást nem támogatott, se FSB, se Vcore, se semmi. Ezek azonban nélkülözhető fícsörök, sok esetben. Az Intel lapok pl. szinte mindig nélkülözik őket.


FSB/RAM: 100MHz

A lap kétségtelenül legnagyobb előnye az ára, ugyanis a nagykeres listán 35e Ft-ért kínálják. Ami pénzért egy tisztességesen teljesítő, bár csak a legszükségesebb fícsöröket felvonultató laphoz jutunk. Az AC'97-es CODEC ez esetben egy ALS200-as mütyűr, produkciója mindennapi betevő zajainkat épp megfelelő minőségben hozza, többet azonban ne várjunk tőle. De mert egy RDRAM-os P4 még mindig a legerősebb alapkonfigot jelenti (a P4-ek között), ezért ez az alaplap a viszonylag vérmentes belépésre mindenkinek ajánlható.

El kell azonban ismét mondanunk, hogy ezért a pénzért az AZZA VIA P4X266-os lapja is bőven megkapható, így a nem Intel-fanatikusoknak adódik költséghatékonyabb alternatíva. Ugyan azonos órajelen a CANYON 8G2AS az erősebb deszka, ám az AZZA tuningolva sokat hoz a formáján, így az összhatás is jelentősen javul. A Sandra-értékeket itt mutatnánk meg, míg a timedemós rangsor majd csak a cikk végén következik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt