3db i850-es P4-es lap tesztje

Hirdetés

5. oldal

GIGABYTE GA-8TX-C



LINK!

Gigabyte lapokat eddig nemigen láthattunk itthon, ám úgy fél éve végre van a márkának magyar disztribútora, nevezetesen a CHS, ahol 2 év garral foghatók a lapok és videókártyák. A Gigabyte, bár a sorban most utolsó, a mezőny legnagyobb kaliberű gyártója: az ECS-ASUS-MSI hármas után a 4. legnagyobb lapgyártó a világon. P4-es lapjaiból újabban már jó néhány típus fellelhető, talán nála a legnagyobb a választék. Mostani alaplapja, sereghajtó státusa ellenére a brancs legizmosabb játékosa: olyan fícsöröket hoz, mint egyetlen más lap sem, amit eddig fogtunk. Mindemellett ez a lap egy "könnyített" verzió, erre a Gigabyte-oknál szokásos "-C" jelzés utal.

GIGABYTE GA-8TX-C
Támogatott procik Intel Pentium 4 (Willamette)
CPU foglalat Socket 423
Rendszerbusz Quad pumped, 100/400MHz QDR
Chipset Intel i850
FSB értékek 100, 105, 110, 133MHz
Túlhajtást segítő fícsörök FSB dip-switch-ekkel
Memória 4db 184 pin-es RIMM foglalat RDRAM-nak, max. 2GB
Bővítő helyek (AGP/ PCI/ ISA/ AMR|CNR) 1/5/0/1
Integrált VGA nincs
Integrált hang AC'97 (STAC9700T)
Egyéb fícsörök BIOS írásvédelem, timeout reboot jumper, safe/recovery mode jumper
BIOS Award BIOS V6.00
Méretek ATX, 304x230mm
Kapcsolódó online anyagok "Gigabyte.com", BIOS, manual (PDF)

Csupán egy standard AC'97-es CODEC figyel fent rajta, le kell tehát mondanunk a CT5880-as (Creative) hardveres megoldásról, ahogyan a Dual BIOS, azaz egy második BIOS-chip sincs sehol. A NYÁK csak hűlt helyüket hozza. Azonban ezeken felül szinte csak jót mondhatunk a lapról! Van rajta pl. egy "timeout reboot" jumper, amellyel beállítható, hogy a lap lefagyás esetén röviddel a gikszer után magától reset-eljen. De külön jumper-elhető a cucc olyan esetekre, amikor épp valami félrekonfigurálás kapcsán épp nem indul el: beállítható, hogy "safe", "recovery" vagy "normal" BIOS beállításokkal induljon. A BIOS írásvédetté tehető, két lépcsőben (2. - "top block lock"), ráadásul, a Gigabyte "@BIOS" megoldásával Windows alól mehet a flash. Ez mondjuk újabban szinte már etalonnak számít.. A legmagasabb stabil FSB a 110MHz-volt, ezen felül mondjuk már csak a 133 marad, ezt azonban még a top lapok sem hozzák. RDRAM visszaskálázást ugyan nem támogat, ám a 110-es FSB-hez (még) nem is kell.


LINK!

A manual ugyan nem ér fel az Epox leírásával, de egyedülálló módon a "lap" Sysmark, Spec CPU és Quake :) teszteredményeivel győzködi a felhasználót. A három db alaplapi venticsatlakozó elégséges, a lap kialakítása szintén a referenciadesignra hajaz, nagyobb hibáktól mentesen. A bónusz szoftverek listája is izmosabb az átlagnál: Landesk Client Manager, és két Norton programból áll a felhozatal. (Personal Firewall 2001, Antivirus)


FSB/RAM: 100MHz


FSB/RAM: 110MHz

Elmondható, hogy a Gigabyte Socket 423-as lapja árban Epox-riválisként, ám teljesítményben, ha nem is jelentős mértékben, de fölötte állón teljesít. Bár e mostani mezőnyben épp ezért viszonylag jó helye van, kicsit távolabbra tekintve, és itt természetesen az MSI 850 Pro2 lapjára gondolunk, ez az egész Gigabyte-alternatíva már megfontolás tárgyát képezi. Annál is inkább, mert bár tuning tekintetében a mostani három versenyző közül ő bírta legtovább, ám ez a 110MHz az MSI "extrém" értékeitől nagyon messze van. Árban sem tűnik túlzottan versenyképesnek, mondjuk egy CANYON-laphoz képest. És akkor a VIA DDR-es chipset-ét még nem is említettük. Egy szó, mint száz: a Gigabyte lapja erősen közepes lap, olcsónak drága, lassúnak gyors, gyorsnak lassú, semmi különös.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

TP-Link Deco: a tökéletes Wi-Fi titka

PR A TP-Link Deco mesh rendszereivel egyszerűen biztosítható a megfelelő sebességű WLAN hálózat egy nagyobb lakásban is.

Azóta történt

Hirdetés