Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    Elkezdtek blogolni a PI3 új képességeiről, amelyhez egyelőre még béta szintű támogatás van (next ágon):
    USB -ről bootolás sd kártya nélkül [link]
    Hálózatról bootolás sd kártya nélkül [link]

    Ahogy az elsőnél írják, még többféle boot lehetőség is van, gondolom lesz még folytatása.

    A régi pi-ken egy spéci bootcode.bin fájlt tartalmazó sd kártya fogja ezeket a funkciókat pótolni. Szóval ahhoz kell kártya, de a rendszernek nem kell hozzányúlnia egyáltalán, mountolni sem.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Rolly #23209 üzenetére

    32GB felett SDXC szabványú a kártya. Úgy tűnik kezeli azt is a pi, mert szerepel olyan az elinuxos kompatibilitás listán, amit a felhasználók önbevallása alapján állítottak össze, működhet http://elinux.org/RPi_SD_cards. A dátumot és rendszert is érdemes nézni, mert a firmware-től is függ, hogy egy adott kártya hibázik vagy már jól működik.

    Elvileg a pi3 már tud bootolni usb eszközről is, szóval elvileg akár hdd-ről is tudhat bootolni. Persze usb-n át az usb sávszélességét használja az is. Viszont, ha egyszer aktiválva van egy pi-n, akkor nem lehet kikapcsolni, mert beégeti a soc-ba [link]. Ettől persze kártyáról is indulhat, csak usb-ről is próbálkozik.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz denko #23830 üzenetére

    usb-ről csak akkor bootol a pi3. ha előtte aktiválva lett rajta az a mód. Alapból csak sd kártyáról próbál.

    Gondolom a rasperry pi 2/3 disk imagest rakod a kártyára, mert ha pécés telepítővel csinálod, akkor gondolom x86 gépes környezetet vár.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Gabesz87 #24398 üzenetére

    a pi "hálókártyája" támogatná a felébresztést, de nem úgy alakították ki magát a pi-t, hogy működjön. Lehet hardveresen lehagytak valamit, ami kellene hozzá, de lehet, hogy csak a belső firmware-ből mardt ki. Az usb-ről és hálózatról bootolást sem tudják a pi3 előttiek, utólag derült ki, hogy az alapítványosok nem tudták, hogy képes rá, így nem tették be a belső firmwarabe.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz FireKeeper #27113 üzenetére

    Ha sokat ír rá, swappel rá a rendszer, akkor bármelyik sd kártyát megeheti hamar. Csak talán a samu például úgy áll be, hogy többé nem lehet törölni a tartalmát. Más gyártók kártyáinál meg talán megy, talán nem megy, szóval lehet hogy bizonytalanabbá válik.

    Bár magam részéről a legtöbbet egy hibás pi-vel bosszankodtam, míg rá nem jöttem, hogy valami forrasztási hibája miatt corrumplálja állandóan a fájlrendszert :) Meg egy samu evo döglött ki alóla, pedig nem is volt sokat használva.

    Hogy hatékonyabb-e azt nem tudom. Az biztos, hogy az sd kártyát más driver kezeli, mint az usb meghajtót, ez is okozhat különbséget.

    Persze ahol nagyon sok adatot mozgat meg a rendszer, oda érdemesebb hdd-t vagy akár esetleg ssd-t tenni. Mert azok jobban fel vannak készítve a terhelésre. Vagy venni strapabíró ipari sd kártyát, ami nem fárad el olyan gyorsan (slc, wear leveling). Esetenként azért, ha nagy hálózati forgalom is társul a lemezművelethez, akkor visszafogó tényező is lehet kissé (mivel a pi hálózata és usb-je osztozik a sávszélességen)... hacsak nem a beépített wifi adja a hálózatot, ami gondolom lassabb kicsit a lannál, de nem usb eszköz, hanem sdio.

    A pi3 egyébként képes akár teljesen sd kártya mentesen is menni, de úgy is lehet, hogy a boot partició van rajta a krátyán, a rendszer meg usb eszközön. De ezekről sokszor volt már szó, a hivatalos weblapon vannak róla részletek. Persze a háttértárat megfelelően kell particionálni ehhez.

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    Hi,

    mindenhol azt írják, hogy egy 2.5-ös winyót el kel bírjon a pi, 2 meg a 3 is. a 4 usb portra 1.2A jut összesen állítólag.

    usb 3.0 winyókra is írják hogy mennek vele.

    Ehhez képest van egy 3.0-ás Seagate goflex 500gb 2.5-ös winyóm, etcherrel felraktam rá a legújabb augusztusi raspbian imaget, de se kép, se hang. Nincs powered usb hubom, de egy winyót el kéne bírnia...

    Ha valami rossz a winyó particiókkal (win-be látom a fat32 boot particiót, meg egy ismeretlent, gondolom valami ext4 lehet, 5giga körül, és a maradék 470gb meg unpartitioned), akkor is látnom kellene a szivárvány képet bootkor? Mert az se jön be. De SD kártyánál is van hogy csak 4-5 power ki-be dug után jön a szivárvány.... Lehet hogy szar a pi3-am?

    Most ürítek le egy usb2-es 320-as külső 2.5-ös winyót, ennek is elég egy usb kábel, de még 1 óra mire lemásolom az adatokat... és sok reményt nem fűzök hozzá... :(

    szerk: ja igen, ha bedugom a pi tápját (gyári 2.5A), akkor a pi3-amon a piros led világít, illetve egy usb-n rádugott mysensors serial gateway is világít, tehát valami tápot kap...

    szerk2: visszadugtam a micro-sd-t, egyből bebootolt, látszik a seagate winyó is...
    Akkor valami az usb boottal nem stimmel, pedig végigcsináltam a leírást ami kell, hogy bootoljon usb-ről sd kártya nélkül is...

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz wassermann #27601 üzenetére

    amit írsz, az a sima régi megoldás, amihez nem kell semmi külön támogatás, csak a boot partición átírni, hogy hol a rendszer partició :)

    Aztán a pi3 kapcsán a broadcomosok szóltak az alapítványosoknak, hogy tudna ám ez többet is, ha a gpu-ba égetett firmware részbe betették volna. Így a 3asba bizony betették :)
    Viszont, ahogy írták és linkelték, előbb aktiválni kell: ez egy egyszer módosítható érték. Ha egyszer bekapcsolják, akkor beégeti a boardba (mint a garancia flag esetén is).
    Tudhat usb eszközről és közvetlen lan-ról is bootolni, megfelelő pi3 előkészítés és a boot eszköz előkészítése után. Ettől persze továbbra is képes sd kártyáról indulni.

    Azért a pi1-2 sem marad ki teljesen a jóból. Bár utólag nem lehet a gpu-ba égetett részt frissíteni, de van egy alternatíva: ha egy sd kártya első fat particiójára semmi mást, csak egy friss bootcode.bin-t raknak, akkor a pi1-2 is képes lehet az usb és lan bootra. Persze ehhez kell egy kártya a bootcode fájjlal. De ez már az új módi, nem a konfig fájl paraméterezős. [link]

    Esetleg, ha kompatibilitási probléma lenne valamivel a pi3 esetén, ott is lehet a bootcode.bin megoldást használni egy kártyával. Azon frissebb a logika, mint a beégetetten, így ha alapból nem megy, azzal még van egy esély.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz wmati #27866 üzenetére

    Hát, az egyik rpi oldalon 22/25 olvasás/írás sebességet írt valami egy éve a SDSQXNE-032G egyik változatára.
    Szóval sebességre jónak tűnik, a pi nem képes jobbra, mert az sd slotja nem tud uhs-i -t. Szóval nem fog 100 megás sebességeket hozni.

    Az is lehet, hogy valami usb3 kártyaolvasóban jobban is teljesítene (pi3 akár usb-ről is tud bootolni, ha be van aktiválva). Péládul itt egy realtek chipsetes microsd kártya olvasó 3 dolcsiért [link]. Tudom, hogy a pi usb2-es, csak a 3-ashoz való olvasok nagyobb teljesítményűek szoktak lenni. Talán azzal 30 körüli sebesség is megy usb2 limit által.

    Ha létezne uasp tudó sd reader, akkor esetleg 40ig is fel tudna menni, ha más eszköz nem nagyon terheli az egy szál usb-t.

    [ Szerkesztve ]

  • golya87

    őstag

    válasz g0dl #29748 üzenetére

    Nekem USB boot-tal van tapasztalat, de egy a metódus. Config.txt-be beírod a megfelelő sort, reboot. Onnantól tud bootolni és bármilyen SD kártyával megmarad ez a képesség. Picit talán lassabban áll fel a rendszer, de egyéb baj nem lehet, elrontani szintén nehéz.

    A licenc pár napja még fizetős volt, bár erőből meg tudja oldani a Pi3 az ilyesmit simán.

    [ Szerkesztve ]

  • z123456789

    addikt

    Sziasztok!

    Jól sejtem, hogy ha a Pi3-ra szeretnék egy LE-t, akkor csak el kell indítanom az LE USB SD készítőt, kiválasztanom a PI-t,a programmal letölteni a LiberElec-et, majd kiírni, berakni az SD-t a PI-be, és boot-olni?
    Ott meg majd lesz Play áruház, vagy hogyan lesz KODI az LE-n? :F

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    Transmission: nekem is ez a jogosultság hiba volt, de sajna nem írtam fel melyik usert hova kell hozzáadni, talán a transmission által kreált group-ba a pi usert? vagy ilyesmi. Tényleg csak ennyi hiányozhatott pedig.

    Más: kezd kihozni a sodromból a pi, tapasztaltatok már ilyet?

    2017 áprilisban vettem a pi3 model B-t, 16 gigás microsd-vel ment 2017 őszig, aztán rákötöttem egy 2.5"-os USB winyót, és a /boot-on kívül átmásoltam mindent oda, és át lett írva a config, hogy onnan töltse a többi adatot (sd káryta kímélés ugye, és gyorsabb is így). Így ment is szépen egészen idén nyár végéig, amikor egy vihar miatt még idejében lelőttem a pi-t (vnc-vel belépek a gui-ra, és shutdown-t nyomok). Na többet nem bootolt be (pedig előtte havi 2-3 alkalommal ezt megcsináltam, főleg viharok idején). Konkrétan az sd kártyáról elindult a /boot rész, de amint ugye más is kellett volna ami az usb winyón volt, kernel panic lett. Asztali gépbe dugva ismeretlen partició lett az ext4 helyett az usb winyón, tehát ez a gond, legalább rájöttem.

    Mivel még mindig csak teszt üzem az egész, ezért fogtam magam, és az sd- kártyán visszaállítottam, hogy mindent az sd kártyáról töltsön, hisz ott van még a kb 1 éves config rajta (nem töröltem az sd-ről). Ezzel szépen működött is pár hétig, újra beconfigoltam ami kellett (influxdb, grafana, broadlink python vezérlő domoticzhoz), majd amikor újra fel akartam rakni a google assistantot, ami azzal kezdi, hogy apt-get update, majd upgrade ugye, hát jól el is szállt az egész a reboot után, processek nem futottak, asztalról eltűntek az ikonok, start menü se volt már, stb. (minden sd-n ezen állapotban)

    Ennek mondjuk nincs köze a problémámhoz, de bosszantó volt, később "éles" használatban ha egy ilyet megcsinál, mérges leszek.

    Ezek után, gondoltam akkor induljunk tiszta lappal, és egy legújabb kiadású stretch-et letöltöttem, majd felraktam egy eddig ezen a gépen sose használt 2.5-ös usb winyóra Etcher-el. Erről y usb kábellel be is bootolt szépen, így elkezdtem újra belakni a rendszert, szerencsére a domoticz-hoz volt lementett db-m, ezt szépen mindig vissza tudtam restore-olni, majd harmadszorra újra nekiálltam dockerbe influxdb-t, meg grafanát, meg külön broadlink plugint installálgatni. Ez is szépen futott egészen a következő viharig :D Nyomtam megint shutdownt, és következő boot-kor ismét kernel panic, nem talál semmit. ugye van egy fat-os boot partició, az elvileg megvan, viszont az ext4-es megint megsérült. Még nem volt időm próbálkozni, hogy mit lehet visszanyerni, mert nincs rajta fontos adat, de valami itt nem kerek.

    Szóval ez lehet bármilyen hardware hiba? Többet kéne várni a shutdown után? Ennél az utolsó shutdown-nál direkt néztem hdmi-n, hogy mi történik, szépen leállt, és nem adott már képet, vártam még 15 másodpercet, és kihúztam a 220-ból a tápját.
    Még tavaly vagy kétszer volt áramszünet is, és azokat túlélte, de most egy sima shutdown is tönkrevágja az ext4-et...

    Sajnos így egyre kevésbé bízom a pi-ben, hogy lesz ebből nekem stabil házvezérlőm...

    A legfurább az, hogy amíg fut a rendszer, semmi jele semmi hibának. Így backupolni se biztos hogy van értelme, mert mi van ha már futás közben él a hiba, akkor a lementett visszaállított is rossz lesz...

  • Aryes

    nagyúr

    válasz MaCS_70 #32336 üzenetére

    Saját tapasztalatom nincs az ügyben, van ugyan pi3-am, de nincs szükségem egyelőre usb boot-ra, ezért én még nem állítottam át, mert azt olvastam, hogy valamivel lassabban indul a rendszer (de erre is írta már valaki, hogy neki nem lett lassabb :) ). Csak azt írtam, amit összeolvastam eddig.
    De azért szerintem a tény, hogy a pi3+ gyárilag beállított OTP-vel jön, azt mutatja, hogy az alapítványnál is bíznak a dolog működőképességében. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Yoshida

    aktív tag

    Pár hete elhangzott itt (most jutottam az 1000hsz végére, amivel el voltam maradva), hogy a sima pi3b-nél bekapcskor elveszi egy pillanatra a tápot az usb-ről, emiatt nem bootol be néhány külső winyó, illetve adatvesztést is okozhat. Nekem anno kb 3/4 évig ment külső winyóról a pakk, /boot az az sd kártyán volt, de így is 5-10 reboot (meg volt egy két áramszünet is) után szétesett a külső vinyón a filerendszer, pedig nem erről bootoltam, csak minden más volt rajta.

    Kérdések: pi3b+on ez már javítva van? Tehát könnyebben fognak bootolni a winyók is róla? Itthon 3 külső vinyó is van 2.5-ös, 300 gigás, fél terás, másfél terás, és egyik se bootolt be, pendrive viszon igen, szóval az usb boot az működik, csak ez a fránya pillanatra elveszem az usb tápot lehet a gond.

    Hajlok arra, hogy újra megcsinálom az sd kártya csak /boot, többi mehet a winyóra megoldást, de most már a pi vezérli a házban a világítást is, így jó lenne ha valami hosszú távon is stabil rendszerem lenne.
    A mostani sd-n levő strecth augusztusban lett felrakva, de november körül egyik napról a másikra kiestek dolgok, pl nem indult el a gassistpi, docker se indul automatikusan, pedig hozzá se nyúltam a rendszerhez... Egyébként ezek nélkül azóta is megy stabilan, több hiba nem jött elő... fura.

    Úgy rémlik, még nyáron odáig fajult a dolog az usb winyós rendszerrel, hogy az új rendszer működött szépen, viszont az első shutdown után meghalt a filesystem, két különböző winyóval is eljátszotta. (szóval reboottal nem voltak gondok, de ha shutdown-oltam, következő boot során üres volt a winyó, nem volt rajta semmilyen partició)

    Ha csinálok naponta egy mentést a particiós tábláról, az elég lehet? (ext4-re van formázva a winyó nagyobbik fele, a kisebbik meg a pi-nek volt a fat32)

    A memóriakártyával az a bajom, amit fent is írtam, hogy rejtéjes módon eltűnnek beállítások (1+ éves már az sd), meg lassú is...

    Van már novemberi raspbian is, teszek most egy próbát vele, de jó lenne már valami stabil rendszert összehozni.

    Terv lenne egy pi3b+, ha ott már jobb az usb boot, stabilabb, akkor a sima pi3b menne tartaléknak. De gondoloma a felinstallált pi3b raspbian nem fog futni átdugva egy pi3b+-ra, igaz? vagy menne? két pi3b+ lenne az igazi, hogy legyen tartalékom is, tudom, de most nincs pénz ennyire :) (egyre se...)

  • cigam

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz UberMutant #33393 üzenetére

    Azért az nem evidencia hogy mindenkinél a legújabb USB-ről boot-oló Pi3 ketyeg.

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • zsolt_64

    senior tag

    válasz PistiSan #34741 üzenetére

    Jól gondolom, ha meg lesz oldva a későbbiekben a USB boot,
    akkor a külső vinyón is létre fog hozni
    1 boot és 1 rendszer partíciót a rendszer?
    igen, a pi3b+ ilyen, ott a balenaetcherrel közvetlenül rá lehet írni a vinyóra a raspbian-t.
    mindenféle sd kártya nélkül prímán elindul, és ráugrik az egész vinyóra. :DDD

    Mondjuk függ a külső usb-s meghajtótól, nem mindegyikkel működik. Nonszensz módon a pi3b+ ba usb3-as külső meghajtót kellett alkalmaznom hogy bootoljon.
    Ez a probléma fennálhat későbbiekben a pi4-en is, ezért én már úgyhagyom ahogy van, nem fáj az az 1GB sd kártya ami csücsül a pi4-ben :N

    [ Szerkesztve ]

  • duffbeer

    őstag

    válasz erik365 #35992 üzenetére

    Szia, nekem van egy.
    Elég egyszerű folyamat. Flash, majd boot után egy nyitott SAMBA megosztásként fog látszani a hálózaton a ROM mappa. Ide beszórod a romjaidat a megfelelő mappába., restart után látni fogja, vagy újraolvastatod vele. Van hozzá scarper is, ami a romok neve alapján le tudja tölteni a kazetta (vagy CD borító) képeit. Ennél több wareznek számít, így ezen a felületen többet nem írok. :)
    Első indításnál szólni fog, hogy nincs controller definiálva. Ehhez nyilván szükséged lesz egyre, vagy beállítasz egy billentyűzetet ideiglenesen. Több controllert próbáltam, leginkább NES-t és SNES-t használtam, így két db kínai USB-s SNES kontrollerrel hibátlanul működött. Pár hónapja kaptam 2db hibás PS4 vezérlőt, amiket megjavítottam, azóta azokkal használom Bluetooth-on. Kicsit overkill nintendohoz, de ingyér volt. :) Ja, Pi3-on fut a RetroPie. Van egyébként több rendszer erre a célra, pl. Lakka és Recalbox. Nekem a retropie vált be.

  • azbest

    félisten

    válasz La Magra #36764 üzenetére

    a pi4b mindenképp jobb erre a célra.
    - Jobb, natív lan.
    - usb3 vezérlő, amire gyors háttértárat is köthetsz, már bootolni is tud róla.
    - újonnan kb ugyannnyiba kerül a pi4b 2GB mostmár, mint a pi3b+

  • PistiSan

    addikt

    válasz Keem1 #36780 üzenetére

    Van rajta egy biosz szerűség ami a pi4 en már frissíthető, ezért tudnak funkciókat bővíteni rajta utólag is. Nem ismerem a pontos technikai részleteket, de nagyjából ennyi a lényege. A fura az, hogy a pi3 tud usb ről bootolni, meglepő hogy a 4 et úgy adták ki, hogy ez ki maradt.

    [ Szerkesztve ]

  • zsolt_64

    senior tag

    válasz golya87 #38328 üzenetére

    Jól emléxel, ez a pi4-en már így van megoldva. a pi3 ban az usb csatoló van valahogy betéve és ezért nem az igazi.
    aujjobba:
    pi4 en jó(UASP,TRIM) usb3-as külső meghajtóval és jó hdd/ssd vel 80-110Mbyte-os tesztsebesség érhető el. ne aggódj a párhuzamos írás-olvasás miatt, azt a controller lerendezi
    Ja és már pi4-en megoldott az usb3-ről bootolás. Ha nasként használod tök fölösleges sd kártyát venni

    [ Szerkesztve ]

  • PistiSan

    addikt

    válasz V.Stryker #38695 üzenetére

    Teljesen hivatalos, jelenleg a béta fw tudja csak, de ígérik hogy hamarosan benne lesz a stabil fw-ben is.
    A pi3 is tudott közvetlen usb ről bootolbi, furcsa is volt hogy a 4-es enélkül jelent meg.

  • K.Tamas89

    aktív tag

    Sziasztok,

    Vettem a mai napon használtan (ami elvileg új) egy Raspberry Pi3 B+-t.
    Igaz hogy ez már USB pendriveról is tud bootolni?
    LibreELEC.USB-SD.Creator.Win32 raktam rá egy LibreELEC-et.
    Van hozzá gyári 16gb-os micro SD kártyám is noobs rendszerrel előre telepítve.
    Sajna valamiért nem akar elindulni, bootolni. Piros led villágít, ACT led fel sem villan.
    Gyári 2,5A tápja van. Kisebb táppal sem csinál semmit.
    Próbáltam visszaolvasni itt a topikban...
    Holnap még kipróbálom másik micro SD-re telepített LibreElec-el.
    Ha azzal sem jó akkor lehet a board hibás?

    Köszi előre is.

  • body007

    addikt

    válasz Kenderice #39413 üzenetére

    A pi3 tök jól boot-ol usb-ről is, legyen az pendrive / hdd / ssd (már a pi4 is). Mi itt a probléma? Vagy vmit félreértek? :B

    [ Szerkesztve ]

    Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

  • azbest

    félisten

    válasz azbest #42722 üzenetére

    Közben néztem, hogy 32 biten valamiért mégis jól meg a tavaszi raspbberry os rendszer alapból, az tölti le az imager is.
    A 64-esen ha hagyom, hogy ráfrissítésre a kézzel másolt 5.10.76-v8+ kernel helyére a legutolsó stabilat, akkor elmegy a kép :D mert úgy tűnik 5.10.63-v8 a legutolsó stabil és az se teljesen kompatibilis még.

    Áh megvan, hogyan lehet másik kernel ágra váltani, a brancnek meg lehet adni, stable a sima, next a tesztelős (ahogy látom a next a master branch tartalmát szedi, 5.10.76 os verziót)
    sudo BRANCH=next rpi-update

    Ha van másik 64bites pi, akkor lehet azon elő lehet ezt frissíteni a kártyán zero2be helyezés előtt.

    Az rpi3 hoz való libreelecet is megpróbáltam feléleszteni zero2 w-vel. Ott az overlay mappát, dto fájlokat és bootcode.bin fixup.dat start.elf fájlokat frissítettem kézzel a master branchről.
    Így elindul, de videó indítása helyett elkressel, lehet mást is kéne piszkálni vagy muszáj újabb verziót kivárni. Az új fajta wifit, ahogy várható volt nem ismeri. Szóval usb-lan adapterrel próbáltam.

    #42723 Aryes
    a cpu rész ugyanaz, de most a tetejére van integrálva a ram is. És kisebb a nyák ami szétvigye a meleget. Ja és jobban megnézve, fentebb rosszul írtam, nem a pi3A+ hanem a sima pi3A -val egyező a cpu rész, BCM2837A1 -nek írják. Az alapítványosok is úgy fogalmaztak, hogy az első pi3-mal egyező fajta. Az meg 1.2 GHz-en ment, a + -os változat (BCM2837B0) lett 1.4 GHz. A pi zerora is azt mondják, hogy 1.2 sima liba, bár hűtés nem árt. Feljebb már lutri.
    Nem tudom, hogy miért a régebbi dizájnt használták, amikor van frissített változatuk is belőle.

    "uses the same Broadcom BCM2710A1 SoC die as the launch version of Raspberry Pi 3," [link]

    [ Szerkesztve ]

  • AcCEsS

    senior tag

    Pi3-ra szeretnék USB-SATA átalakítóval SSD-t csatlakoztani. Ezt a típust használom Pi4-en, de a Pi3 nem ad életjelet vele. Ha rádugom az USB-portra, majd ráadom a tápot, semmi sem történik. Az látszik, hogy az SATA csatin jóval később, kb. 4-5mp múlva kezd el világítani a LED. Lehet, hogy a boot folyamat addi kifut az időből? Vagy egyszerűen nem kompatibilis az adapter a Pi3-al? Van valami ötletetek?

    AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

  • AcCEsS

    senior tag

    válasz AcCEsS #44719 üzenetére

    Ok, elindult a Pi3 Ugreen USB-SATA adapterrel! Jól sejtettem, a hosszabb feléledési idő volt a probléma, mert miután megkapja a tápot a Pi3, kb. 4-5mp múlva kezd el világítani az adapter LED-je, és addigra már timeout-ra fut a boot.

    A config.txt-ben kell egy plusz sor:

    program_usb_boot_timeout=1

    Azóta hibátlanul működik! :)

    AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)

  • AiRLAC

    addikt

    válasz hunaqua #45053 üzenetére

    Ezt nézted már? Sosem próbáltam Pi3-ast USB-ről bootolni, de ezek szerint kell egy SD kártya neki és a bootcode.bin file (majd valaki kijavít hogy ez tényleg így van-e)

    "After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

  • odrif

    MODERÁTOR

    Sziasztok!

    RPI3 hoz szeretnék bootloadert kiírni egy SD kártyára.
    A Raspberry Pi Imgaerbe ha kiválasztom az RPI3-at akkor az USB Boot nem választható ki.
    Csak a Pi4 esetén.
    Honnan tudom a Pi3-ra a bootloadert letölteni és kiírni?

    (Meglévő Home Assistant rendszeremet költöztetném át az SD kártyáról, SSD-re)

    [ Szerkesztve ]

    20 éve a Prohardveren

  • azbest

    félisten

    válasz odrif #46956 üzenetére

    A pi3nál még máshogy ment, mint a 4-en, mert nincs flash tároló a bootloadernek.

    Többféleképp is lehet: van egy hardveres flag, amit egyszer át lehet állítani és attól kezdve mindig próbál bootolni usb-ről [link]

    Ha nem akarsz ilyet, akkor lehet úgy is, hogy a boot partició marad az sd kártyán, a rendszer particiót átteszed usb-re.

    de van olyan mód is, hogy csak a bootcode.bin-t másolod az sd kártyára - ez helyettesíti a frissíthető flasht, ami a pi4-nél van. És utána ő usb-ről akar bootolni már teljesen [link]
    Azt hiszem ez utóbbinál sem kell átállítani a flaget, amit az első ír.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák